JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

לפתור סכסוכים מחוץ לבית המשפט

עקרונות הבוררות העסקית

לפתור סכסוכים מחוץ לבית המשפט אהוד דבורה
ינואר 27
09:30 2018

מערכת בתי המשפט עמוסה מאוד, וסכסוכים עסקיים המובאים לפתחה מתנהלים במשך שנים. אך בעולם העסקי נדרשת לעיתים קרובות הכרעה מהירה, לכן עלתה והתפתחה "הבוררות העסקית" – דרך חלופית, בדרך כלל פשוטה ונינוחה יותר, להכרעה בסכסוכים.

לבוררות העסקית יתרונות רבים. ראשית, את הבורר בוחרים הצדדים לסכסוך. בדרך כלל ייבחר בורר בעל ידע מקצועי בנושא הסכסוך – זה יכול להיות משפטן, אבל גם יועץ מס, שמאי, סוכן ביטוח, מהנדס או כל בעל מקצוע אחר המבין בתחום הסכסוך. השימוש בבעל מקצוע יכול לחסוך את הצורך להביא עדים מומחים מטעם שני הצדדים כדי לקבל הכרעה, כנהוג בבית המשפט.

שנית, הליך הבוררות מוגבל בזמן על ידי הצדדים והם יכולים לקבוע את תדירות הדיונים. גם אין צורך לשלם אגרות, תשלום שלעיתים מקשה את פתיחת התיק בבית המשפט. יש לשלם שכר טרחה לבורר בלבד.

שלא כמו בבית המשפט, נושאים רבים נתונים להכרעת הצדדים בסכסוך. הם קובעים היכן תתקיים הבוררות ואת הנושא שעליו מבקשים את הכרעת הבורר. הם קובעים את כללי הבוררות, אילו דינים יחולו על הבוררות, אם לפעול על פי סדרי הדין והראיות או לקבוע כללים אחרים לדיון, באיזו שפה תתנהל הבוררות, אם יהיה להם ייצוג, אם על הבורר לנמק את פסק הבוררות או לא, אילו ראיות יהיו קבילות – למשל מעמדה של בדיקת פוליגרף, שבבית המשפט אינה תמיד קבילה.

ניתן להחליט שתוכן הדיונים בבוררות יהיה חסוי, כך שלא ייחשפו לציבור נתונים עסקיים של הצדדים, לא ייפגע שמו הטוב של אף אחד מהצדדים ולא ייגרם נזק לעסקים של הצדדים. כדי לאכוף את הכלל קובעים שהמפר אותו ייאלץ לשלם פיצוי משמעותי מוסכם מראש.

אבן היסוד לקיום הבוררות הוא הסכם הבוררות. בהסכם זה הצדדים מפרטים את נושא הבוררות, את כללי הבוררות ואת זהות הבורר או הגוף שיקבע מי יהיה הבורר. הסכם זה מדריך את הבורר והצדדים לגבי אופן ניהול הבוררות.

את כללי הבוררות אפשר לקבוע מראש במסגרת הסכם עסקי בין הצדדים, בסעיף הקובע שאם יתגלע סכסוך בין הצדדים הם יפנו לבורר מסוים ומפרט את הכללים שיחולו על הבוררות. אפשרות נוספת היא למנות בורר ולקבוע את כללי הבוררות רק כאשר פורץ סכסוך. חשוב לקבוע בהסכם אילו נושאים יידונו במהלך הבוררות, ואם יש נושא שהצדדים אינם מעוניינים להתייחס אליו יש להחריגו בפירוש.

חוק הבוררות קובע את הכללים לקיום בוררות בישראל, ובין היתר קובע שהבורר רשאי לפנות לבית המשפט לקבלת סיוע בהזמנת עדים, אכיפה וענישה של עד שלא הגיע להעיד, עיקול נכסים, עיכוב יציאה מהארץ והוצאת צו עשה או צו אל תעשה. הצדדים יכולים לפנות לבית המשפט כדי שיורה לבורר לשמוע עדות או להוציא צו מניעה בעניין מסוים.

*

אהוד דבורה, יועץ מס ובורר, בוגר התכנית להכשרת בוררים של אוניברסיטת בר-אילן ומרכז פישר להכשרת בוררים בישראל.

על המחבר / המחברת

Avatar

אהוד דבורה

יועץ מס מוסמך. חבר בוועדות ובפורומים, בלשכת יועצי מס ולשכת ארגוני העצמאים. בורר מוסמך.

12 תגובות

 1. מיכאלה קליין
  מיכאלה קליין ינואר 27 2018, 12:24
  ברוב המקרים בבוררות כזאת יש בעיה

  אם הצדדים רוצים מלווים נכנסים פה עורכי דין לתמונה ויש בעיות יותר מאשר בבית משפט
  ואם לא מביאים מייצגים הרי אותם צדדים חסרי השכלה והבנה נופלים ונכשלים

  השב לתגובה
  • אהוד דבורה
   אהוד דבורה Author ינואר 30 2018, 10:44
   בחירת בורר מתאים מצמצמת בעיות

   בוררות עסקית נמצאת בתחום פעולתם של הצדדים ובדרך כלל הצדדים מכירים את נושא הבוררות טוב יותר מעורכי הדין שלהם. לכן כאשר פונים לבורר שזה תחום עיסוקו הוא יוכל להבין את הצדדים טוב יותר מעורכי הדין ההתנהלות שאינה לפי סידרי הדין מקלה עם הצדדים. לכן בורר יוכל להביא לפשרה או הכרעה מהירה וטובה לפחות כמו בית המשפט.

   השב לתגובה
 2. ע
  ע ינואר 28 2018, 13:29
  לקרוב שלי היה ניסיון טוב

  חוסכים הרבה כסף ועצבים אבל רק אם שני הצדדים חכמים

  השב לתגובה
 3. גדליה נ.
  גדליה נ. ינואר 29 2018, 17:11
  בכל נושא עסקי? בכל סכום?

  תעריפים שאפשר להתווכח עליהם?

  השב לתגובה
  • אהוד דבורה
   אהוד דבורה Author ינואר 30 2018, 10:35
   בכל נושא

   הבוררות יכולה להיות בכל נושא המוגדר ע"י הצדדים.
   לדוגמא תיק שטופל על ידי דיון גירושין בין בני זוג שהתנהל בבית המשפט עלתה סוגיה של הערכת העסק של הבעל בתחילה דרשו עורכי הדין של הצדדים להביא כל אחד מטעמו מומחה להערכת שווי החברה דבר שהיה מיקר בצורה משמעותית את העלות ומאריך את תקופת הזמן לדיונים. הוחלט שרק נושא זה יוצא לבוררות והנושא הוכרע אחרי שתי ישיבות בוררות.

   השב לתגובה
 4. ג
  ג ינואר 30 2018, 10:09
  את מי שואלים

  אם תשאל עורך דין או בורר למי לפנות ברור מה תהיה העצה שלהם הלא אןביקטיבית.

  השב לתגובה
  • אהוד דבורה
   אהוד דבורה Author פברואר 01 2018, 06:56
   עורך דין טוב

   עורך דין טוב שהתנסה בבוררויות יסביר את היתרונות והחסרונות בכל הליך. כשלפעמים יתרון הפתרון המהיר והיתרון שהנתונים שנמסרים חשופים לצדדים המתדיינים ולבורר בלבד חשובים מאוד לצדדים, שלא מעוניינים שהנתונים על הכנסות לקוחות ופרטים עיסקיים אחרים ישארו פתוחים בתיק בית המשפט ומתחרים או אחרים יוכלו לעיין בהם.

   השב לתגובה
 5. חנה ע.
  חנה ע. ינואר 31 2018, 12:18
  ברגע שהבורר מוסכם

  כבר אומר ששני הצדדים נורמלים ומחפסים פתרון הוגן ולא סחיטות ונקמות

  השב לתגובה
 6. עמית שטורמן
  עמית שטורמן מרץ 14 2018, 12:31
  זה הכי צודק והכי חכם

  אבל צריך אווירה מתאימה מסביב. כאשר הכל התלהמות, ותמות נפשי עם פלישתים, וכוחנות, ומשחקי אגו, קשה למצוא שותפים לפתרונות תרבותיים כאלה ואז כולם מפסידים

  השב לתגובה
 7. בנימין סגל
  בנימין סגל מרץ 27 2018, 13:44
  בדרך כלל זה לא יכול להתממש

  כאשר שני צדדים רבים עד כדי משפט ותביעות, הפגיעה, והאגו, והפרינציפים, הם כבר לא רציונליים ולכן קשה להגיע בכלל להסכמה לכוון של בוררות.

  השב לתגובה
  • אהוד דבורה
   אהוד דבורה אפריל 01 2018, 14:30
   מוסד הבוררות בעת חתימת ההסכם ויתרונותיו גם אחרי

   בינמין ועמית שניכם צודקים אבל קיימים מצבים בהם ההפסד כתוצאה מקיום הליך בבית המשפט יכול להיות הרסני לשני הצדדים ולפעמים עצם העובדה שהדברים נעשים ללא פומביות ופרסום וללא חשיפה של נתונים עסקיים של הצדדים חשובה מאוד.
   לעיתים יש משמעות למהירות ההכרעה שבהליך זה ניתן לשלוט עליה ובהליך בבית משפט לא ניתן.
   כדאי לדעת שבעת חתימת הסכם התקשרות ניתן לקבוע את כללי הבוררות למקרה שתתגלע מחלוקת .

   השב לתגובה
 8. טית
  טית מאי 28 2018, 10:29
  מה אחוז המשפטים הכלכליים שנחסכים בפועל

  באמצעות בוררות מוסכמת

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחוק ומשפט

יתר המאמרים במדור