JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

משיכת זמן והתשה חוזרת כמו בומרנג

אחריות בנזיקין בגין שימוש לרעה בהליכי משפט

משיכת זמן והתשה חוזרת כמו בומרנג עו"ד עדו שפרלינג
דצמבר 06
09:30 2020

כל מי שהתנסה פעם בניהול הליכים משפטיים יודע שמשיכת זמן וניהול הליכי סרק היא אחת הטקטיקות הנפוצות – בייחוד אצל הצד החזק שיש לו הרבה מה להפסיד. כמו בכל מלחמה, התשת היריב, ודאי אם הוא חלש ואין לו עתודות כספיות או כוחות נפשיים, יכולה לגרום לו להתייאש ולנטוש את תביעתו או להתפשר בעבור נזיד עדשים. טקטיקה זו מתאפיינת בעיקר בסכסוכי שותפים ובעת פירוק שותפות עסקית, כאשר אחד הצדדים לא רוצה לשלם לשני.

ובכך – לאחרונה נפל דבר. בפסק דין מיום 17.11.2020 (ע"א 8553/19 אלכסנדר אורן בע"מ נ' יהודית כהן) הוציא בית המשפט העליון כרטיס אדום לבעלי דין חסרי תום לב שמגישים תביעות סרק שכל מטרתן לגרום נזק מכוון מעצם הגשת התביעה לצד השני. לראשונה נקבע כי ניצול לרעה של הליכי משפט יכול להביא להטלת אחריות בנזיקין ולחיוב בפיצויים של מי שמשתמש לרעה בהליכי משפט. יותר מזה, הדבר עלול להביא להטלת אחריות אישית על מנהלים ונושאי משרה בתאגיד והם ייאלצו לשלם מכיסם הפרטי.

מה היה שם בעצם?

קבוצת אורן הלוותה כסף לקבוצה עסקית בראשות משפחת כהן בקשר לנכס מסחרי, כאשר קבוצת כהן שיעבדה לטובת אורן את זכויותיה במקרקעין. לימים נקלעה קבוצת כהן לקשיים פיננסיים ואלה הביאו לפתיחת הליכי מימוש השיעבוד על ידי אורן. אף הסכמת הצדדים שקיבלה תוקף של ספק בוררות לא עזרה לאורן, שכן קבוצת כהן הגיבה במלחמה משפטית שארכה 30 שנה, לא פחות, ובמסגרתה הגישה קבוצת כהן אין-ספור התנגדויות ובקשות ויזמה הליכי סרק במטרה לסכל את פסק הדין.

כמו שקורה לא אחת, המלחמה המשפטית הסתיימה בניצחונו של אורן, אך ניצחון זה העמידוֹ מול חברות שכמעט התרוקנו מנכסיהן, כך שלא נשאר גורם לגבות ממנו את החוב. הסיכוי היחיד שלו לראות כסף הוא אם ייפרע מהאנשים שעמדו מאחורי החברות או חלקן, ובראשן גב' כהן. גב' כהן הייתה גורם דומיננטי בהליכי סרק שנועדו לסכל או לדחות את מימוש החוב של כהן לאורן.

בית המשפט בחוות דעת מפרטת קבע את המבחנים שיכריעו מתי נקיטה בהליכים תיחשב לשימוש לרעה בהליכי משפט: ראשית, נקודת המוצא היא כי בעל דין שנלחם ביריבו זכאי להיות קרוב אצל עצמו ולא חייב ביחסים מיוחדים כלפי הצד השני (למעט כאשר יש ביניהם יחסים מיוחדים: מקרים ייחודיים שבהם קיים דין ספציפי או שהציג מצג שעליו הסתמך הצד השני או מכוח הבטחה מפורשת). לכן בעיקרון, בעל דין לא יהא חב בחובת זהירות כלפי יריבו ומלחמתו בצד השני לא תיחשב כרשלנות. לצד זאת, בעל דין שעושה מעשה מכוון המהווה שימוש לרעה בהליכי משפט ועל ידי כך גורם נזק או הפסד לבעל דין יריב, יחויב בפיצויים. מלחמת התשה של הליכים משפטיים, תביעות, התנגדויות ובקשות סרק, שכל מטרתן לגרום נזק מכוון ליריב, תגרור אחריה חבות בפיצויים לטובת הצד שנפגע. המקור התיאורטי לכך הוא חובת תום הלב, המשתרעת על כל תחומי המשפט ועל כל פעולה משפטית ובין היתר נקיטת הליכים משפטיים במסגרת התדיינות משפטית.

מה ההבדל בין רשלנות לבין שימוש לרעה בהליכים משפטיים? נקיטת הליכים משפטיים בכוונה לפגוע בצד השני על ידי עצם ההליכים המשפטיים, היא המהווה שימוש לרעה בהליכי משפט. כדי להמחיש מה זה כוונת מכוון: כלשונה של הגברת כהן בעדותה, "אנחנו עשינו הכול בשביל להכשיל את ההחלטה." כלומר לא רק שכהן יכלה לצפות באופן סביר כי ייגרם נזק לאורן, ולא רק שהיא צפתה נזק זה בפועל, אלא גם שמעדותה עולה כי היא ייחלה והתכוונה להתקיימות נזק זה. לאור האמור אף הוטלה על הגב' כהן אחריות אישית כנושאת משרה בתאגיד, אף שהחוב לאורן היה חוב של חברה שבשליטת כהן ולא חוב אישי שלה.

שורה תחתונה: הגב' כהן חויבה בתשלום של למעלה מ-4.5 מיליון שקלים באופן אישי!

לסיכום, מדובר בפסק דין תקדימי שקובע בפעם הראשונה כי דוקטרינת השימוש לרעה בהליכי משפט עלולה לגרור סנקציה של חיוב בפיצויים כספיים. פסק הדין הוא תמרור אזהרה או אפילו תמרור עצור בפני בעלי דין שחושבים לנצל את כוחם העודף להילחם ביריביהם ולמשוך אותם, במחשבה שיצאו פטורים מתשלום. חשיבות מיוחדת לו היא בסכסוכים מסחריים ובפירוק שותפויות עסקיות שגוררות הליכים משפטיים.

על המחבר / המחברת

עדו שפרלינג

עדו שפרלינג

עו"ד. ניסיון בתחומים הבאים: חברות, שותפויות, מאבקי שליטה וסכסוכי בעלי מניות ושותפים.

7 תגובות

 1. שרי
  שרי דצמבר 06 2020, 12:13
  תקדים מעניין שלא שמעתי עליו

  נראה מתי תתחיל המערכת להטמיע אותו ועד כמה יחמירו עם המעכבים

  השב לתגובה
 2. דידי
  דידי דצמבר 06 2020, 19:18
  מה זה רק בעניינים עסקיים

  ולא גם בתחומים אחרים שבהם מושכים משפטים. והמבין יבין.

  השב לתגובה
  • עדו שפרלינג
   עדו שפרלינג דצמבר 07 2020, 08:55
   תגובת המחבר

   בתחום הפלילי זה לגיטימי שהנאשם ינקוט בטקטיקה של השהיה ומשיכת זמן. מול הכח העצום של המדינה זכויות הנאשם להילחם על חפותו מצדיקות זאת.
   דווקא יש הסדר מוסנה בחוק הפלילי שהגשת כתב אישום שלא היה לו מקום מלכתחילה יכול לגרור חיוב המדינה בפיצויים

   השב לתגובה
 3. עדו שפרלינג
  עדו שפרלינג דצמבר 06 2020, 20:27
  תגובת המחבר

  הבעיה היא שהרחבת האחריות ויצירת עילה חדשה עלולה ליצור זרם של תביעות. בסוף במקום להקל ולייעל יהיו הרבה הליכי סרק- הפעם מצד מי שינסה להשתמש בעילה של ניצול לרעה לטובתו..

  השב לתגובה
 4. ליאורה גנות
  ליאורה גנות דצמבר 07 2020, 12:03
  העדכון התנסיתי על התקדימים

  פוסקי הדין המעניינים
  מאוד חשוב ותורם

  השב לתגובה
 5. נתן ביתן
  נתן ביתן דצמבר 08 2020, 17:15
  זה יפגע בהכנסות של עורכי הדין

  שמרוויחים מכל עיכוב וממשיכה של התהליך.

  השב לתגובה
 6. ד.
  ד. דצמבר 09 2020, 11:22
  היכן בדיוק עובר הקו בין מאבק לגיטימי

  לשמיעת זמן שנועדה לחבל בתביעה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחוק ומשפט

יתר המאמרים במדור