JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

השתלטות איראן על סוריה

ההשתלטות השיעית על המזרח התיכון (1)

השתלטות איראן על סוריה סטיב בלחסן
דצמבר 12
19:30 2019

בסדרת מאמרים זו אבקש לדון בהשתלטות השיעית על המזרח התיכון. בכל פרק אעסוק במדינה אחרת ובאופן שאיראן מבקשת להנחיל את הדוקטרינה השיעית ולהעצים את השיעה. נדמה כי רק בשנים האחרונות איראן השיעית מגבירה את השתלטותה על מדינות סוניות במזרח התיכון. אך אין הדבר נכון, בשנות ה-80 של המאה הקודמת התחוללה מלחמה בין בריה"מ דאז לבין אפגניסטן. בריה"מ דאז יצאה למלחמה לאחר שקבוצת קנאים אסלאמיים ניסו להפיל את השלטון.

המלחמה שארכה כ-10 שנים הייתה מלחמה עקובה מדם. גלי הפליטים אשר עזבו את אפגניסטן עברו בחלקם הגדול לאיראן והציפו את רחובותיה. בעקבות כך, בנתה איראן מחנות להמוני הפליטים. פליטים אלה הם נטולי זכויות בסיסיות או מעמד. אט אט פקדו את המחנות הללו אנשי משמרות המהפכה אשר ראו אל מול עיניהם גברים חסונים, אנשי צבא בעלי אידאולוגיה אסלאמית קיצונית. הגברים הוחזרו לכשירות ונשלחו לכמה מדינות. אחד מהיעדים אשר הופיעו בראש סדר העדיפויות האיראני הייתה סוריה, ואחריה גם אלג'יר ומדינות נוספות.

החטיבה האפגנית היא חטיבת חי"ר לכל דבר ועניין, והיא האיכותית מבין החטיבות האיראניות. את משכורתם מקבלים חייליה ישירות ממשמרות המהפכה, הרי עד לפני זמן מה הייתה מתוקצבת ומומנת על ידם. אלא שלאחרונה הושג הסכם חדש, ומשכורתם תשולם על ידי הסורים עצמם. הסיבה לכך פשוטה מאוד, הסנקציות אשר פקדו את איראן בשנה האחרונה, ירידה של הריאל האיראני והקפאת הנכסים שהובילה ארה"ב נותנים את אותותיהם בשטח.

רבים שואלים, מדוע איראן הצטרפה לסייע לסוריה ולבשאר אל אסד (זרם עלאווי) כנגד המורדים? איראן רואה את החיבור של המפרץ הפרסי עם הים התיכון כמהלך אסטרטגי מהשורה הראשונה. כמו כן, המיעוט העלאווי (11% מהאוכלוסייה) הוא זה ששולט בסוריה, הם בעלי המשרות הממשלתיות הבכירות. 74% מהאזרחים הם מהזרם הסוני. החבירה לזרם העלאווי (האיראנים רואים בו פלג אזוטרי באסלאם השיעי) נועדה לשם התבססות בסוריה הסונית.

כבר בשנת 2004 חתם הנשיא דאז ג'ורג' בוש (הבן) על אמברגו כלכלי כנגד המשטר בסוריה, אשר הוכח כי לא עמד בהתחייבויות קודמות. לאור הסנקציות הכלכליות הידקה איראן את קשריה עם סוריה, יש לציין כי כבר כמה שנים קודם לכן הקשרים בין שתי המדינות היו בעצימות גבוהה. בשנת 2005 הוסיפו האיראנים צלע ויצרו את המשולש האיראני-סורי-קוריאני. את אחיזתו בשטח חייב בשאר אל אסד בעיקר לציר הנ"ל. עם פרוץ האביב הערבי זיהו איראן ורוסיה את הוואקום שנוצר על ידי ארה"ב ושיגרו לסוריה לוחמים, בין היתר את החטיבה האפגנית שמונה כ-25,000 לוחמים חדורי מוטיבציה ובעלי ניסיון מבצעי עשיר.

שיגור כוחות החטיבה האפגנית לצד בשאר אל אסד, הוא אינו המהלך היחיד שנקטו האיראנים. כבר מעל לשני עשורים רוכשת איראן קרקעות בהיקפים חסרי פרופורציה בדמשק רבתי ובסוריה בכלל. הם שמים את ידם על כל פיסת קרקע, מרכזים מסחריים, בתי מלון וכו'. האיראנים הם בעלי השליטה על שליש מהקרקעות המסחריות והפרטיות בסוריה.

אט אט, מבלי שרבים שמו לב, שינתה איראן את פניה של סוריה מבחינה דמוגרפית, והפכה את סוריה לאיראן 2, סוריה השכנה הופכת להיות מדינה שיעית. איראן ממשיכה במהלך היחיד שהיא מכירה – התפשטות וביסוס הדוקטרינה השיעית.

במאמר הבא בסדרה אציג את המשך ההשתלטות השיעית על מדינות סוניות והשפעתה על מבנה המדינה ועל הדמוגרפיה.

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

11 תגובות

 1. אלי אברהם
  אלי אברהם דצמבר 12 2019, 20:53
  סטיב המומחה כיף לקרוא את המאמרים שלך

  אכן נראה כי אירן מנסה בכל כוחה להשתלט על המזרח התיכון כאשר היא אף מממנת ותומכת בסכסוכים אזוריים/פנימיים כגון חמאס נגד פתח או האחים המוסלמים נגד הסונים או ישראל לשכנותיה/ארגוני טרור אנטי ציוניים, האמברגו האמריקאי צריך להיות לוחץ יותר בשת"פ מדינות אירופה שכרגע ברובן מעדיפות לטמון את הראש בקרקע מאשר להילחם בטרור העולמי שמתחיל באירן

  השב לתגובה
  • גיא אלבז
   גיא אלבז דצמבר 13 2019, 08:35
   ציר שיעי מסוכן

   אכן אירופה טרם הבינה את הכנה הטמונה בחיזוק הציר השיעי במזרח התיכון.

   השב לתגובה
 2. גיא אלבז
  גיא אלבז דצמבר 13 2019, 08:38
  שיעים במזרח התיכון סכנה

  כפי שסוקר המחבר משטר האיראני הוא משטר מסוכן שכבר עשרות שנים הופך את המזרח התיכון למקום בעייתי.
  חבל שהעולם עדין לא מאוחד באמברגו הרבה הרבה יותר חזק כנגד האיראנים.

  השב לתגובה
 3. אביגיל סלמאן
  אביגיל סלמאן דצמבר 13 2019, 11:56
  השפעה שלילית

  חבל שהם טיפשים משקיעים את כל רכושם ביסוס נכסים ולהפיע בצורה כל כך שלילית כפי שמתאר המחבר, במקום לעזור לעם שלהם,שנופל תחת עומס המיסים וכמעט מת מרעב.

  השב לתגובה
 4. זאב ירושלמי
  זאב ירושלמי דצמבר 13 2019, 12:55
  סוריה

  מאמר שמסביר מה קורה במזרח התיכון, ולמה בשנים האחרונות מדינת ישראל נלחמת בכוח בהימצאות האיראנית בסוריה.

  השב לתגובה
 5. גדי
  גדי דצמבר 13 2019, 18:14
  מדהים

  לא ידעתי שהם כל כך פעילים ומצליחים בדרכם. זאת סיבה אמיתית לדאגה.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני דצמבר 14 2019, 00:04
   לגדי - הם לא כל כך מצליחים

   הם מנסים. יש להם אידאולוגיה ואמביציה. הם השקיעו בניסיונות אלה מיליארדים. אולם כבר בימים אלה הם נתקלים בהרבה מכשלות: מבית מהומות הפגנות ושביתות, חווים משבר כלכלי מעמיק, בעיראק התחיל מאבק נגדם. החיזבאללה עדיין מדממים. כנ"ל גם הפרוקסי שלהם בעזה. בסוריה מתעצם עימות ביניהם לבין הרוסים. אגב – סוריה כפי שהכרנוה בעבר לא קיימת כיום. בקיצור – הם עדיין לא השתלטו על המזרח התיכון כפי שאומרת כותרת המשנה של המאמר. גם ישראל פועלת כנגדם באופן אינטנסיבי ומתמשך מבלי שהם הצליחו לפגוע בישראל בתגובה.
   נכון שיש סיבה לדאגה – אבל זה לא צריך להוציא אותנו מהכלים.

   השב לתגובה
 6. ח
  ח דצמבר 15 2019, 20:23
  אם לא ננהג אתם נכון

  הם עוד יצליחו

  השב לתגובה
 7. שרון
  שרון דצמבר 17 2019, 07:25
  כל כך הרבה מלחמות ביניהם

  שיעים/סונים/עלוואים… הם כל כך מפולגים בתוכם ונלחמים אחד נגד השני… איך אפשר בכלל לעשות איתם שלום?

  השב לתגובה
 8. ספקולטור
  ספקולטור דצמבר 17 2019, 10:41
  אם איראן תשתלט על סוריה

  ואם באיראן תהיה סוף סוף הפיכה שתצליח
  הרי יגיעו ממש ימות המשיח עבורנו
  מה אתם אומרים?

  השב לתגובה
 9. יעקב לב
  יעקב לב דצמבר 23 2019, 13:14
  הבנת המצב

  מאמר מעניין, שתורם רבות להבנת הכאוס השורר.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במזרח תיכון

יתר המאמרים במדור