JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

המלחמה שהרסה את תימן

ההשתלטות השיעית על המזרח התיכון (3)

המלחמה שהרסה את תימן סטיב בלחסן
דצמבר 31
09:30 2019

במאמר הקודם בסדרה זו הסברתי כי זרועות התמנון של איראן לופתות בחוזקה את עיראק במטרה להנחיל ולהשריש את הדוקטרינה השיעית. איראן נמצאת בשליטה מלאה בנעשה ברחוב העיראקי, מוקד הכוח, כמו גם בצמרת של מובילי דעת הקהל. אולם זרועותיה הארוכות של איראן ומהלכה האסטרטגי הגיעו גם לתימן והחלו לעורר את הפעילות של החות'ים במדינה, ועל כך אבקש לדון במאמר זה.

לאחר תום מלחמת איראן-עיראק, שאת עיקריה הצגתי במאמר הקודם, החלה איראן להיות מעורבת בנעשה בתימן בכלל, ובענייני הפנים של צפון תימן בפרט. אזור צפון תימן היה מוקד המהפכה ומלחמת האזרחים בשנות ה-60 של המאה הקודמת. אט אט הדוקטרינה שביקשה איראן להנחיל החלה לקרום עור וגידים.

באמצע שנות ה-90 הקימה קבוצת סטודנטים פלג בעל אוריינטציה זיידית (זרם בשיעה) שנקרא חות'ים. ברוב שנות קיומו של פלג החות'ים שלטה בו איראן, בסתר ולא בגלוי. האביב הערבי אשר החל בתוניס ב-2011 לא פסח על תימן. כמה חודשים לאחר פרוץ ההפגנות העביר הנשיא עלי עבדאללה סאלח (שיעי) את השלטון לסגנו, עבד רבו מנסור האדי, והתפטר. המעבר בין המנהיגים לא עבר חלק, האדי התקשה לשלוט במדינה שכבר הייתה משוסעת, וסאלח, הנשיא היוצא, המשיך להחזיק בעמדות השפעה על ידי כך שהתייצב לצד החות'ים. ב-2014 החות'ים ותומכיהם, כולל קבוצות מתוך צבא תימן שהיו נאמנות לסאלח, השתלטו על הבירה ואילצו את האדי וממשלתו שנהנתה מהכרה בין-לאומית, לצאת לגלות בסעודיה.

הזרם הזיידי בתימן מהווה כ-30% מכלל האוכלוסייה. הימצאותם של גורמים איראניים באופן פעיל במדינה כבר אינו מפתיע איש. תימן היא מדינה שסועה אשר בה, על פי גורמים בין-לאומיים, מתקיים רצח עם. לפי נתוני ה-WFP, ארגון בין-לאומי האחראי על תוכנית המזון העולמית, מעל ל-60% מהאוכלוסייה התימנית במדינה (29 מיליון) מוגדרים כנטולי ביטחון תזונתי. אפשרויות הסיוע מתמעטות בשל הסכנות האורבות להם בזמן החלוקה.

החות'ים, לצד חיזבאללה והמליציות השיעיות בעיראק, נתמכים ומנוהלים על ידי משמרות המהפכה האיראניות. ולכן, לצד כל התפתחות בזירה עם איראן, נראה את החות'ים מעורבים. אירועי חודש ספטמבר האחרון בממלכה הסעודית הם אות אזהרה ודגל אדום לכל העולם לגבי השפעתה של איראן, הן באופן ישיר והן על ידי זרועותיה השלוחות במזרח התיכון.

לאור הדברים הללו, לדעתי, התחזיות של ישראל בדבר הסכנה שבזירה החות'ית בתימן אינן ספין בעלמא. גם אזהרותיו החוזרות של דובר החות'ים, לאחר תקיפות המיוחסות לישראל נגד מטרות איראניות במזרח התיכון, נשמעות היטב ואינן נופלות על אוזניים ערלות.

לסיכום, בסדרת המאמרים "ההשתלטות השיעית על המזרח התיכון", הצגתי את הקו האסטרטגי שמובילה איראן – רכישות נדל"ן, הצבת לוחמים לצד מנהיגים חלשים ושינוי דמוגרפי של המדינות. איראן רוצה להנחיל את הדוקטרינה השיעית ולהעצים ולבסס את השיעה במדינות רבות במזרח התיכון. איראן חולמת על מזרח תיכון חדש אשר יהיה מושתת על חוקי השרייה, מזרח תיכון שבו יידחקו הסונים, זרם מתון באסלאם, הצידה.

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

9 תגובות

 1. ט.
  ט. דצמבר 31 2019, 10:33
  יש כאן בעיה גדולה

  מצד אחד השיעים הקיצוניים הללו מהווים סכנה לאזור ולארצנו. מצד זני ההמונים באיראן, בעיראק, בתימן, בלבנון, רוצים את השליטים הדתיים הללו. אם לא היתה להם תמיכה רחבה בעם, הם לא היו מחזיקים מעמד מול הלחצים הגדולים של זרמים אחרים באותן ארצות ובטח לא מול הכוחות הבינלאומיים הגדולים של ארצות לא מוסלמיות.

  השב לתגובה
 2. אלי אברהם
  אלי אברהם דצמבר 31 2019, 12:22
  עוד כתבה מעולה של המומחה מס 1 סטיב

  נראה כי סוף סוף ארה״ב מצטרפת לישראל בניסיון בלימת האירניים כדוגמת ההתקפה האחרונה שבוצעה בעירק כנגד החיזבאללה העירקי ע״י ארה״ב שבמקרה יוצא דופן אף אישרה את התקיפה שבה נהרגו כמה אנשי צבא אירן על אדמת עירק. כמובן שהציבור העירקי צהל לשמע התקיפה. נקווה כי מדינות אירופה יתעוררו בזמן בהצטרפות כנגד אירן בפרט מלחמה כלכלית.

  השב לתגובה
 3. למר בלחסן
  למר בלחסן דצמבר 31 2019, 17:26
  קצת שאלות

  מה יהיה עכשיו אחרי ההפצצה האמריקאית על האיראנים בעיראק?
  מה יקרה מעכשיו אחרי שישראל הפציצה בערך אלף פעם את האיראנים בסוריה ובעיראק?
  האם האייטולות באמת משתלטות על המזרח התיכון או שהם מתבוססות בטמטום שלהן?

  השב לתגובה
 4. יעקב
  יעקב ינואר 01 2020, 07:42
  בהחלט סדרת מאמרים מעניינת

  המסבירה את האתגרים של האזור ואת ניסיונות ההפחדה וההשתלטות של איראן…

  השב לתגובה
 5. למד
  למד ינואר 01 2020, 19:23
  וראיתם איך טראמפ הגיבור וסעודיה הגדולה

  הגיבו בהלם ובשתיקה על מתקפה איראנית מאוד כואבת מכיוון תומכיהם בתימן

  השב לתגובה
 6. ליאור קצמן
  ליאור קצמן ינואר 02 2020, 20:23
  מדינה אחרי מדינה בארצות ערב נהרסת

  זה מתקרב למסה קריטית שתשפיע קשות על כל העולם.

  השב לתגובה
 7. רפי עמאר
  רפי עמאר ינואר 03 2020, 08:35
  המשך מאמץ

  ועכשיו אחרי חיסולו של קסאם סולימני, האזור יהיה יותר רגוע?
  לפי המחבר לא נראה כך.
  הם כנראה ימשיכו במאמץ לכבוש עוד מדינות באזור.

  השב לתגובה
 8. לאור דותן
  לאור דותן ינואר 03 2020, 12:02
  הנה בדיוק בסדרה שלך יש עימות שיא עם

  איראן. בואו נרראה כמה הם באממת חזקים.

  השב לתגובה
 9. שון
  שון ינואר 04 2020, 18:20
  לי כל הזמן יש הרגשה שהאיראנים פחות

  מסוכנים ממה שחושבים. כמו שהם הבליגו על מתקפות בסוריה ובעירק על כוחותיהם, כנראה יבליגו גם הפעם.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במזרח תיכון

יתר המאמרים במדור