JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

עוד סכסוך במשפחת האריות

מבט מעיניהם של קריקטוריסטים על הנעשה במשפחת אל-אסד

עוד סכסוך במשפחת האריות נעם בנעט
מאי 25
09:30 2020

סוריה היא מדינה שידעה גם יציבות וגם אנרכיה. בשנים 1949–1970 היו בסוריה 27 הפיכות צבאיות. אך עם עלייתו לשלטון של חַאפֶט' אל-אסד (אביו של הנשיא הנוכחי) שקטה סוריה ל-40 שנים. כלומר כמעט.

ב-1982 פרץ מרד של אנשי "החזית האסלאמית", קבוצה קֻטְבּסטית מתלמידיו של סיד קֻטְבּ (נחשב לאבי התנועה הסלפיה-ג'האדיה הקיצונית). העילה למרד הייתה העובדה שאסד (פירוש השם "אריה"), בן העדה העלאווית אינו מוסלמי, כפי שמחייבת החוקה את נשיא המדינה. "החזית האסלאמית" השתלטה על אזורים שונים בסוריה, ובהם העיר חַמְאַה (Hama, ידועה גם כ"חַמְאַת") והחזיקה בה שלושה שבועות. חַאפֶט' אל-אסד שלח לשם את אחיו הצעיר רִפְעַת. רִפְעַת וחייליו טבחו בתושבי העיר, יש אומרים שהביאו למותם של עשרות אלפים, והמרד דוכא.

שנה לאחר מכן, בנובמבר 1983, לאחר התקף הלב החמור שעבר חַאפֶט' אל-אסד, הקים רִפְעַת צוות מצומצם בן שישה חברים שתכליתו לנהל את המדינה בהיעדר הנשיא. כיוון שראה עצמו כיורש הנאמן והראוי ביותר, ביקש רִפְעַת לנצל את שעת הכושר ולהשתלט על המדינה. הוא ציווה על קציניו הבכירים להיערך לכך.

רִפְעַת הכניס כוחות צבא שהיו נאמנים לו לתוך הבירה, דמשק. חַאפֶט' לא נקט פעולה צבאית, אלא הגיב בצורה יצירתית: הוא שלח להביא מקַרְדַחַא את אימם הישישה, אל ביתו של רפעת.

חַאפֶט' עלה על מדיו והגיע עם בנו הבכור בָּאסֶל (היורש העתידי) לביתו של אחיו. כשנפגשו, שאגו שני האחים זה על זה. "אתה רוצה להפיל את המשטר? אני הוא המשטר!", אמר חַאפֶט'. ברור כי נוכחותה של האימא והיותו של חַאפֶט' האח הבכור היו לטובתו. רִפְעַת ויתר, ויצוין כי לימים ראה בהחלטה זו כטעות הגדולה של חייו. חַאפֶט' שלח את אחיו לברית המועצות לזמן-מה ולאחר מכן לאירופה.

עם מותו של בָּאסֶל בנו הבכור ב-1994 בתאונת דרכים, נאלץ האב האבל לפנות לַּבשַאר ששהה בלונדון בהתמחות לרפואת עיניים. בַּשַאר עלה לשלטון עם מות אביו בשנת 2000, והפתיע את כולם בשרידותו, בעיקר בזכות ההתערבות הרוסית ב-2015 בסוריה. לאורך השנים היה ברור שבַּשַאר הוא האיש שלהם, וכמובן גם האיש של העדה העלאווית.

אזכיר כי לפני 2015 ריחף סימן שאלה גדול מעל משטרו של אסד הבן – האם ייפול כמו קד'אפי בלוב, מבארכ במצרים ועוד? וכפועל יוצא מכך, מה יעלה בגורלה של הקהילה העלאווית שבמשך מאות שנים (כמובן לפני עלייתו של אסד האב לשלטון) הייתה מיעוט נרדף, אפילו יותר מהשיעים, משום שבעיני האסלאם המרכזי העלאווים נחשבים כופרים.

קריקטוריסטים בעולם הערבי מרבים לעסוק במשפחת אל-אסד ובסכסוכים הפנים-משפחתיים. אזכיר שניים מהם. עַלַאא' א-לַקְטַה העזתי, קריקטוריסט הבית של חמאס, מנסה לענות על השאלה כיצד מחלקים את "הסטייק הסורי". בקריקטורה בעיתון "עַרַבִּי21" (יוצא בלונדון וממומן ע"י קטר) הוא מתייחס לעימות בין הנשיא אסד לבן דודו רמי מח'לוף, מיליארדר סורי.

מח'לוף, שנחשב לדמות חשובה במשטר הסורי, פרסם סרטון בפייסבוק שבו הוא ממש מתחנן בפני בן דודו הנשיא שיעזור לו בעצירת התמוטטות חברת התקשורת שלו. אחת הסיבות לסרטון הוא נתק בינו לבין הנשיא, והאשמות שהתפרסמו כי הוא לא שילם מיסים לאורך השנים, במילים אחרות גנב מהמדינה. יש המסבירים את המשבר כמאבק פנים-משפחתי שמעורבים בו גם אַסְמָאא', אשתו של אסד, וגם מאהר, אחיו של הנשיא.

הקריקטוריסטית העזתית אֻמַיַה גֻ'חַא מתייחסת לסכסוכים המשפחתיים המאיימים על כיסאו של אסד בסוריה. בקריקטורה שהיא מפרסמת באתר העיתון "אל-קֻדְס אל-עַרַבִּי" (שמתפרסם בלונדון), נראה בשאר אל-אסד מתפורר בתוך שעון החול שלו.

לסיכום, יש לציין כי בנוסף על הסכסוכים במשפחת אל-אסד, יש בעת האחרונה גם פרץ כתבות בתקשורת הרוסית נגד בשאר אל-אסד, בין השאר בטענות לשחיתות. ועל כן לא נותר לנו אלא לחכות ולראות האם מדובר רק ב"מכה בכנף" למשטרו של אסד או האם אכן יש "מקום לדאגה" לנשיא הסורי.

ימים יגידו.

על המחבר / המחברת

Avatar

נעם בנעט

מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, בעל טור בליווי קריקטורות "חלון למזרח התיכון המתחדש". בתכנית השלמות לתואר שלישי.

7 תגובות

 1. סיגל בר נתן
  סיגל בר נתן מאי 25 2020, 22:55
  מאמר מעניין על מה שקורה בפנים המשפחה

  שעל זה אין כמעט דיווחים במדיה שלנו.

  השב לתגובה
 2. רחמים ב.
  רחמים ב. מאי 26 2020, 22:54
  להבין את ההתרחשויות הפנימיות בסוריה

  צריך אינטליגנציה גבוהה

  השב לתגובה
 3. עודד גוהרי
  עודד גוהרי מאי 27 2020, 14:10
  רבים כבר הפסידו את אסד הרבה פעמים

  והוא עדיין חי ובועט חזק

  השב לתגובה
 4. אברהם זוהר
  אברהם זוהר מאי 28 2020, 13:25
  הרבה הרבה דורות יעברו עד שסוריה

  תתאושש ותשתדל מהירות שהביאו עליו האריות

  השב לתגובה
 5. ל. מ.
  ל. מ. מאי 29 2020, 22:11
  כל מי שמזלזל באסד ומשפחתו

  מתעלם מכך שמשטרו שרד את התקופות המאוד קשות שנפלו עליו

  השב לתגובה
 6. יקיר
  יקיר אוגוסט 22 2020, 19:45
  איך הם נשכחו

  פתאום סוריה נעלמה מהמסך

  השב לתגובה
 7. שרית בראון
  שרית בראון נובמבר 13 2020, 11:50
  סוריה בכלל נעלמה מהמסך. לגמרי

  מה הסיבה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במזרח תיכון

יתר המאמרים במדור