JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מדע, בדיה או מדע בדיוני?

על הקפאת מתים (קריוניקה)

מדע, בדיה או מדע בדיוני? פרופסור אלון ילין
דצמבר 03
09:30 2016

הרשת געשה לאחרונה מסיפורה של נערה שדרשה מהוריה שיקפיאו את גופתה לאחר מותה, בתקווה שבעתיד יימצא מזור למחלתה. התקווה שבעוד כמה עשרות או מאות שנים יימצאו דרכי ריפוי למחלות שבימינו הן חשוכות מרפא, בהחלט יש לה על מה להתבסס. אולם האם באמת אפשר להקפיא גופה ולהפשיר אותה באופן שיחזיר אותה לחיים? זו שאלה אחרת לגמרי.

ההתעניינות בתהליכי קירור הגוף החלה מהתבוננות בחיות הנכנסות למצב של "תרדמת חורף" (Hibernation). ישנן חיות, כמו הדובים, שאצלן טמפרטורת הגוף יורדת רק במידה קלה, ומסייעת להן לעבור את החודשים הקרים. חיות אחרות, כמו סנאי הקוטב, נכנסות לתרדמה שבה חום הגוף הוא רק מעט מעל °C0. בטמפרטורה כזו קצב חילוף החומרים יורד לפחות מ-5% וכמות השומן האגורה בגוף מספקת לקיום תהליכים בסיסיים לתקופה ארוכה. מעניין לדעת שאצל בני אדם נקבע בחוק שאין להכריז על מוות כל עוד טמפרטורת הגוף נמוכה מ-°C 32.

יכולת זו הועתקה על ידי מנתחי הלב, הנוהגים לקרר את גוף המנותח כדי להאריך את פרק הזמן שבו אפשר בבטחה להפחית את כמות הדם המגיעה לרקמות. מדובר במה שמכונה היפותרמיה קלה (°C 28°-C 34). בניתוחים מורכבים יותר ניתן לקרר יותר (°C 20°-C 28) ובניתוחים שבהם נדרשת עצירה מוחלטת של זרימת הדם בגוף משתמשים בטכניקה של היפותרמיה עמוקה (°C 14°-C 20). ניסוי מעניין נערך בימים אלה במרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג בארה"ב. במסגרת הניסוי, בניתוחי טראומה שבהם יש דמם מסיבי, המנתחים מנסים להוריד את חום הגוף ל-°C 10 כדי להאריך את משך הזמן שבו הרקמות יכולות לסבול ממחסור בדם ובחמצן, ולאפשר תיקון של האיברים הפגועים.

עד כה הדיון ניסוב סביב קירור הגוף החי, בעוד הכתבה הסנסציונית דנה בהקפאת גופות. מדובר בנושאים השונים זה מזה בתכלית השינוי. הקפאה אצל בעלי חיים מפותחים היא עובדה קיימת. כבר שנים רבות נהוג להקפיא ביציות או עוברים לצורכי הפריה חוץ-גופית. המונח "עוברים" הוא במידה רבה הגזמה פרועה, כי מדובר על מספר בודד של תאים שנוצרו בתהליך החלוקה לאחר הפריית ביצית על ידי תא זרע. עוברים כאלה ניתן להפשיר ולשתול אותם ברחם האישה בהצלחה מרובה. העוברים נשמרים בטמפרטורה של °C 196(-), כלומר כ-°C 200 פחות מאשר בתרדמת חורף קיצונית. לאחרונה פותחה שיטה לשימור בהקפאה של חלקי שחלה אצל נשים החולות בסרטן. רקמות אלו הושתלו לאחר הפשרתן ונקלטו, ומספר לא מבוטל של נשים הצליח להרות. שימור רקמות, בעיקר סרטניות, נהוג כ-20 שנים ונעשה בטמפרטורה של °C 80(-). בכל המקרים האלה מדובר על תאים או על רקמה אחידה פחות או יותר.

גוף האדם הוא מערכת מורכבת ביותר, הכוללת רקמות שונות ואיברים רבים הנמצאים זה עם זה בקשרים הדדיים דרך המערכת העצבית ומערכת כלי הדם, ועל הכול מפקח המוח. מרבית משקל הגוף מורכב ממים ואלה, במהלך תהליך ההקפאה הרגיל, קופאים וגורמים לנזקים בלתי הפיכים. כדי להתגבר על בעיה זו, מפתחי הקריוניקה (הקפאת גופות = Cryonics) מוסיפים חומרים לדם או מחליפים את הדם בנוזל המונע את קפיאת המים. לדבריהם שימוש בשיטה זו מונע את הנזק לרקמות ויאפשר בעתיד להפשיר את הגופה ולהחזירה לחיים. דא עקא, שתהליך כזה של הפשרה עדיין לא פותח, וכתוצאה אין בידינו שום עדות שתהליך ההקפאה המשמש בקריוניקה אמנם יכול למנוע נזקים. לשם הבהרה, שום בעל חיים (מעבר לתולעת קטנטנה ופשוטה) לא עבר את התהליך כולו.

יש גם פגם בסיסי בשיטה. כמעט כל ההקפאות בוצעו אצל אנשים שמתו מוות קליני, קרי לבם הפסיק לפעום. במצב זה, זרימת הדם פוסקת וחמצן אינו מגיע לרקמות. תוך דקות ספורות מתחילים תהליכי הרס בלתי הפיכים בתוך התאים. ידוע לנו היטב שלאחר דום לב, תוך כמה דקות (6–7) לכל היותר נוצרת פגיעה מוחית אנושה שלא מאפשרת חזרה של המוח לתפקוד, אלא אם מתבצעת החייאה אפקטיבית המצליחה לקיים את זרימת הדם. מכאן שהמתנה למוות קליני כדי להתחיל בתהליכי הקריוניקה, נוגדת את ההיגיון. ההבטחה המעורפלת שבעתיד ניתן יהיה אולי לאושש את המוח הפגוע, אין לה שום בסיס. ניתן אולי לשמר את יתר חלקי הגוף לאחר מוות מוחי, אולם פעולה זו חסרת טעם שכן המוח הוא מהותו של האדם ובלעדיו הגוף הוא מכל ריק.

אז אנו למדים שאם תהליך ההקפאה ישתכלל ויפעל באופן שמונע נזקים, ואם תומצא שיטה להפשרה בטוחה, הרי המועמדים היחידים לתהליך יהיו מי שיתנדבו להקפיא את גופם בעודם בחיים, בדומה למה שרואים לעתים בסרטי מדע בדיוני הדורשים מסעות ארוכים בחלל. מישהו מתנדב? ועדיין לא הזכרנו כלל את הבעיות החברתיות והפסיכולוגיות של אדם שיתעורר אי שם בעתיד, לתוך עולם בלתי מוכר ללא שום קרוב או מכר מחייו הנוכחיים.

בשלב הזה של הידע הרפואי, נראה לי שמדובר בשיטה של אנשים חכמים להוציא כסף מאנשים טיפשים, או כאלה שמתאווים לחיי נצח.

על המחבר / המחברת

אלון ילין

אלון ילין

עורך מדור: רפואה. פרופ', לשעבר מנהל המחלקה לניתוחי בית החזה ב-שיבא, פרופ' אורח באוניברסיטאות קורנל והרווארד ופרופ' חבר באוניברסיטת ת"א. פרסם כ-130 מאמרים בעולם. כיום בין היתר בבי"ח ברזילי שם פתח שירות חדש לניתוחי בית החזה, מקדיש ממרצו בסיוע לאוכלוסייה בפריפריה.

15 תגובות

 1. קול
  קול דצמבר 03 2016, 12:59
  אז בסוף תבוא תביעת ענק?

  מישהו הרי בסוף יתעורר )לא אלה מההקפאה(

  השב לתגובה
 2. מיכאל ברמן
  מיכאל ברמן דצמבר 03 2016, 19:27
  הצצתי באינטרנט

  אני לא מבין בתחום אבל כמו כולם הסתדרנתי מאוד. ראיתי שגופי רפואה ומחקר רציניים פועלים בתחום. זה גם בטח תחת פיקוח.

  השב לתגובה
  • אלון ילין
   אלון ילין דצמבר 04 2016, 14:41
   פיקוח????

   סליחה שלא הגבתי בעת האישור. ייתכן וחלק מהדמויות העוסקות בנושא (בעיקר בצד המדעי) הן רציניות, אך לא כך בצד היישומי (נראה לך הגיוני לשמר ראש בלבד כי זה עולה פחות ממון?). ובוודאי שאין כל פיקוח ובקרה שהרי מדובר בגויות ולא באנשים חולים, וכידוע כל אחד רשאי לצוות מה יעשה בגופתו המתה!!!!!

   השב לתגובה
 3. אדי
  אדי דצמבר 04 2016, 10:36
  הארכת חיים

  במקום שמדענים המעוניינים בהארכת חיים יבזבזו זמן מחקר ומשאבים עצומים על טכנולוגיות שאין שום עדות להצלחתן, אפילו להיפך כפי שכותב המאמר מעיד, מוטב, לדעתי להשקיע בריפוי "מחלת הזקנה" או סינדרום הזקנה כמו שמציעים למשל Aubrey de Grey ו Michael Rae בספרם Ending Aging או בגישת הסינגולריות להארכת החיים כפי שמציע Ray Kurzweil בכתביו ובהרצאותיו הרבים בתחום (תעשו גוגל)

  השב לתגובה
  • א
   א מרץ 12 2017, 17:12
   הכל אפשרי אבל

   אף אחד לא מעוניין לבזבז את חיי הנצח שלו בהשגת חלקי חילוף… צריך למצוא דרך להוציא את מערכת העצבים, או לפחות את החלק שאחראי לתודעה ולהשתילו בגוף משובט

   השב לתגובה
 4. נמרוד
  נמרוד דצמבר 04 2016, 12:18
  תשתית לסרטים של מדע בדיוני

  וכבר היו

  השב לתגובה
 5. קרן
  קרן דצמבר 04 2016, 14:19
  עוד בדיה

  נשמע לי כדעתך המלומדת-בדיה.

  השב לתגובה
 6. אילן
  אילן דצמבר 04 2016, 14:21
  מאמר ממוקד ומענין

  פרופ' ילין היקר, יפה כתבת

  השב לתגובה
 7. שיר
  שיר דצמבר 05 2016, 10:32
  למה המדינות לא מתערבות

  למה משרד הבריאות למשל בארצות שזה קים לא מפרסמות חוות דעת מקצועית. שאנשים ידעו אם יש להם באמת סיכוי לחזור לחיים. זאת לא אמונה זאת ביולוגיה ואפשר לדבר בצורה מדעית ולקבוע.

  השב לתגובה
 8. רופא
  רופא דצמבר 08 2016, 13:45
  מסכים לגמרי עם דעתו של פרופ' ילין

  הוא אפילו מתבטא בעדינות

  השב לתגובה
 9. שמרית
  שמרית דצמבר 17 2016, 11:23
  אנשים מערבבים

  מקרה אחד: מורידים את הטמפרטורה של הגוף, אבל האדם עוד לא מת
  מקרה שני האדם עוד לא מת אבל מקפיאים אותו למות ומקוים למצוא תרופה ולרפא אותו
  מקרה שלישי וזה הכי הסוי: אדם מת ממחלה. מקפיאים אותו אחרי שמת. איך יש סיכוי שיחזירו לו את החיים

  השב לתגובה
 10. עמרם מ.
  עמרם מ. ינואר 10 2017, 16:08
  כמו שנאמר

  הפראיירים לא מתים. מקסימום מתחלפים. לפעמים גם זה לא.

  השב לתגובה
 11. חוני
  חוני פברואר 08 2017, 14:09
  כדאי אולם להקפיא כמה פוליטיקאים

  בהנחה שההקפאה חלה גם על בעיות נפשיות.

  השב לתגובה
 12. נתן גולד
  נתן גולד פברואר 16 2017, 19:16
  כל מה שהיום מציאות

  היה פעם בחזקת דימיון פרוע

  השב לתגובה
 13. יהודית לזר
  יהודית לזר נובמבר 15 2017, 13:43
  נשמע לגמרי הזוי

  אבל הרבה דברים שהיום נראים מאד טבעיים נראו בהתחלת הדרך הזויים. כמו למשל הניווט של וויז דרך לןוינים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור