JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

השימוש בקנאביס באורתופדיה (א)

ידע נוכחי והצורך במחקר מתמשך

השימוש בקנאביס באורתופדיה (א) צילום: Dominik Matus commons wikimedia
דצמבר 21
19:30 2016

המילים קנאביס, חשיש, וגראס גורמות לרובנו לחשוב על היפים ארוכי שיער או להבדיל על נרקומנים מוטלים על המדרכה. הסטיגמה של השימוש בקנאביס מלווה אותנו בכל תחומי החיים. בניגוד למורפיום ולקוקאין שבודדו כבר במאה ה-19, החומר הפעיל הראשון בודד מצמח הקנאביס רק באמצע המאה ה-20.

מאז בידודו של החומר הפעיל, הגורם לתופעות הנפשיות של הקנאביס – חומר הקרוי THC – לפני כ-50 שנה, בודדו חומרים רבים נוספים מהצמח. לדוגמה, חומר נוסף המצוי בצמח הקנאביס קרוי CBD אינו כרוך בתופעות נפשיות, ונראה כי הפעילות הביולוגית שלו יכולה, בתנאים מסוימים, להיות מיטיבה. ועל כן כדאי לבדוק אפשרות לשימוש בקנאביס ובתוצריו לטיפול במחלות מסוימות בבני אדם.

בהיותי אורתופד, אני עוסק רבות בתחום הכאב במחלות אורתופדיות שונות ובדרכים להקלתו. העניין שלי בטיפול בקנאביס התעורר בעקבות בדיקה של מטופל אשר עבר כמה ניתוחי ברך. למרות סדרת ניתוחים על ידי מנתחים בעלי שם בארץ ובחו"ל, המשיך המטופל לסבול מכאבים כרוניים ומהגבלת תפקוד קשה. כאשר בא להתייעץ עמי, סיפר שאינו עובד זה שנתיים, ומצוי בקשיים כלכליים. קשיים אלו גררו בעקבותיהם גם קשיים בזוגיות, כולל אלימות במשפחה. לאחר בדיקה והתייעצות באשר לאפשרויות הטיפול, התרשמתי כי אין בנמצא ניתוח שיוכל להביא מזור לפגיעה שלו. בנסיבות אלו כל שנותר הוא לנסות להשיג הקלה בכאב.

האיש קיבל טיפול אינטנסיבי בשתי מרפאות כאב בבתי חולים גדולים במרכז הארץ –טיפולים תרופתיים וטיפולים פולשניים כולל הזרקות שונות, צריבת עצבים על ידי גלי רדיו וחסמים עם לידוקאין של עצבים. אף שטופל במשך למעלה משנתיים במרפאות כאב, לא הושגה תגובה טיפולית והוא לא הצליח לחזור לעבודה.

עקב חומרת המצב הצעתי אפשרות של טיפול בקנאביס רפואי. הנחתי כי ההשפעות הנפשיות של הקנאביס עשויות להוריד את רכיב האלימות ואילו ההשפעות הנגד דלקתיות עשויות להוריד את כאבי הברך שמהם סבל. פן שלישי של כאבים נובע מהפגיעה העצבית עקב הניתוחים, וגם לשיפור ולהקלה בכאב זה ניתן היה לצפות בעקבות טיפול בקנאביס.

לשמחתי, המטופל נאות לקבל את הטיפול, ומשרד הבריאות אף מצא לנכון לאשרו. למען האמת הופתעתי כאשר שלושה חודשים לאחר התחלת הטיפול, התייצב המטופל לביקורת, ודיווח כי חזר לעבודה שכוללת פעילות פיזית בעצימות גבוהה, ואף חזר לחיי זוגיות תקינים. מבחינת מדדי תפקוד הברך, עלה התפקוד מ-40 מתוך 100 (שאלון KOOS) ל-85 מתוך 100 נקודות אפשריות. כיום, חמש שנים לאחר הטיפול, אני עוקב אחר המטופל, ולשמחתי, האיש מתפקד היטב הן בעבודה והן מבחינה חברתית ואף נראה כי התפקוד של הברך שמור למדי.

הצלחה ראשונית זו האירה את עיניי באשר לאפשרות טיפול בקנאביס במחלות אורתופדיות. אך לפני שנקטתי עמדה, ביקשתי לדעת מה ידוע בספרות הרפואית על הסם המסוכן הזה.

ראוי להדגיש, כי בניגוד לטענות התומכים בשימוש בקנאביס באופן חופשי, אין להתעלם מההתמכרות לשימוש בו. בשנים האחרונות נמצא כי ישנם קולטנים מיוחדים לקנאביס במוח של בני אדם. קולטנים אלו גורמים לעליית פעילות דופאמין במוח. דופאמין הוא חומר הקשור למערכת הפיצוי בגוף (REWARD SYSTEM). מבחינה זו, פעילות הקנאביס דומה לפעילות של סמים אסורים אחרים כגון הרואין וקוקאין.

במאמר הבא בנושא, אסקור את הידע הקיים על השפעות טיפוליות של קנאביס ברפואה.

על המחבר / המחברת

Avatar

דרור רובינסון

ד"ר. אורתופד מומחה.

9 תגובות

 1. ציני
  ציני דצמבר 21 2016, 23:38
  זה היום באופנה

  עוד מעט רופאים יאשרו גראס לטיפול בפטרת הציפורניים. יש ביקוש גדול וזה היום האופנה.

  השב לתגובה
 2. מי שחווה צרה כזאת
  מי שחווה צרה כזאת דצמבר 22 2016, 11:54
  הלוואי שכל הרופאים יחשבו כך

  צריך לפתוח הראש

  השב לתגובה
 3. דליה
  דליה דצמבר 23 2016, 07:56
  נראה שבסוף יתירו בכלל את הרסן

  גם על נזלת ימצאו דרך לאשר גראס

  השב לתגובה
 4. אביתר כהן
  אביתר כהן דצמבר 24 2016, 13:09
  מי שלא חווה כאב ברגל או באגן

  לא מבין כמה זה נחוץ במקרים מסוימים. טוב לדעת שיש אפשרות כזאת.

  השב לתגובה
 5. צינגל
  צינגל דצמבר 25 2016, 10:34
  אמרת קנאביס

  אמרת מריחואנה והכל טוב

  השב לתגובה
 6. תמים
  תמים דצמבר 25 2016, 14:21
  אין סכנה של התמכרות?

  מבהיל אותי למרות שכנראה זה יכול להיות בשבילי פתרון

  השב לתגובה
 7. קנביסאי
  קנביסאי פברואר 08 2017, 13:44
  איך השר לבטחון פנים שינה עמדה

  מה שלא עושה השכל עושים כמה מעשנים ותוכנית טלויזיה בעזרת פייסבוק

  השב לתגובה
 8. ליאורה
  ליאורה אפריל 04 2017, 17:29
  בקיצור כל ענף ברפואה רוצה היתר לקנאביס

  כי כך רוצים החולים דל היום

  השב לתגובה
 9. חדוה שמיר
  חדוה שמיר מאי 16 2017, 14:46
  ממה שאני התרשמתי

  רוב הרופאים בכלל לא מודעים לאפשרות הזאת ולא רוצים להתקרב אליה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור