JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ד"ר דוליטל

על יתרונותיה של הרפואה המשלימה בחיות

ד"ר דוליטל ד"ר שגיב בן-יקיר
דצמבר 24
09:30 2016

אם תשאלו אדם מן היישוב מהי רפואה משלימה, סביר להניח שתקבלו אחת מן התשובות הללו: "רפואה משלימה זו הומיאופטיה", או "רפואה משלימה זו כירופרקטיקה, או אולי דיקור סיני…", ואם תגדילו לעשות ותשאלו מהי רפואה משלימה בחיות? אין ספק שרבים לא יֵדעו לענות או שכלל אינם יודעים שקיימת רפואה כזו.

התשובות הנפוצות הנ"ל אכן נכונות, אולם הן מתייחסות לטכניקות שבהן פועלים ברפואה משלימה, ולא למהות הרפואה המשלימה עצמה. דומה הדבר לשאלה: מהי רפואה? שהתשובה עליה: "מתן תרופות, כמו אנטיבוטיקה". אולם מתן תרופות זה רק הטכניקה ולא מהות הרפואה. ואכן כן, יש רפואה משלימה בחיות! מהי אם כן מהות, או משמעות הרפואה המשלימה בבעלי חיים?

על פי הנחת היסוד הראשונית והחשובה ביותר ברפואה המשלימה – מחלה היא חוסר איזון במערכות הגוף של בעל החיים. הכוונה היא לכל אותן מערכות המוכרות לכולם, כמו מערכת הנשימה, מערכת השרירים וכדו'. כלומר, בבסיס כל מחלה לא מונח "גורם מחלה", אלא "חוסר איזון מערכתי".

אולם מהו "גורם המחלה"? גורם מחלה הוא חיידק, או נגיף, או רוח קרה, אך אלו יצליחו לגרום לסימנים חיצוניים שונים אך ורק אם קיים חוסר איזון בחיה, שהוא הוא המחלה. רוצה לומר, בחיה מאוזנת (לא חולה), לא יצליח החיידק/נגיף לגרום למחלה.

המאבחן/המטפל ברפואה משלימה לא ממהר לחפש חיידקים או נגיפים בגוף הכלב המצונן – כמו שעושים ב"רפואה רגילה" – אלא הוא מחפש מהו חוסר האיזון הקיים בו, וזהו ההבדל המשמעותי בין שתי הגישות.

כמו כן, נגזר מכך שאם נאבחן נכונה את חוסר האיזון, ונשקיע את מרב מאמצינו בתיקון (בטיפול) חוסר האיזון המאובחן, נוכל להכחיד את המחלה מן השורש, ויתרה מכך, נמנע את הישנותה.

אסביר את דבריי בעזרת דוגמה: בכלבים שמשקלם מעל 20 ק"ג תיתכן בעיה חמורה באגן. ברפואה הרגילה נקראת מחלה זו "היפ דיספלזיה". האגן מתנוון, הכלב צולע וכואב, ולא מסוגל ללכת. לתפיסתה של הרפואה המשלימה, הבעיה נובעת מחוסר איזון (לרוב במערכת הכבד וכיס המרה). אם נגדיר שהבעיה נובעת מחוסר שכזה, נפנה כמובן לטפל במערכות הלא מאוזנות, ולא באגן עצמו.

לווטרינר רגיל, טיפול כזה נשמע מטורף לחלוטין, בלשון ההמעטה, אך העובדות מדברות בעד עצמן, כלבים הסובלים מבעיית היפ דיספלזיה המגיעים למרפאותינו מאובחנים שוב ושוב כסובלים מבעיות חוסר איזון שכזה. אנו מטפלים בחוסר האיזון, ומעל ל-90% מהם נרפאים וחוזרים לפעילות רגילה כבעבר.

נכון, קיימים גם גורמי מחלה, אך ברוב המקרים הסימנים החיצוניים מתחילים אך ורק אם קיים חוסר איזון בסיסי עמוק.

רק גורמי מחלה חזקים ביותר, כמו נגיף הכלבת, יכולים לגרום למחלה ללא קשר לקיומו של חוסר איזון בסיסי עמוק במערכות החיה, אך רובן המוחלט של המחלות שאנו מתעסקים בהן בחיי החיות לא נגרמות בשל נגיפים אלימים שכאלו.

עד כה עסקתי בחוסר איזון מערכתי, במשמעותו מבחינת אבחון וטיפול, והתייחסתי בקצרה לגורמי מחלה. ברצוני להרחיב בנושא חשוב נוסף ברפואה משלימה בחיות והוא תחום "האיבר החלש".

האיבר החלש הנו המקום שבו סימן המחלה (חוסר האיזון) מופיע ובא לידי ביטוי חיצוני. האיבר החלש נקבע בחיה באופן תורשתי, מולד, או לסירוגין יופיע בה במהלך חייה כתוצר לגורם עקה (למשל בגלל שימוש יתר באיבר, כמו העטין בפרה שופעת חלב). כל גורם לחוסר איזון יבוא לידי ביטוי באיבר החלש.

אין לומר שסימני מחלה באיבר החלש מקורם באיבר החלש, כמו לדוגמה בעיית הצליעה בכלב עם היפ דיספלזיה, שמקורה לא באגן, אלא כפי שציינתי לעיל, בכבד. סימני המחלה רק באים לידי ביטוי חיצוני באותו איבר.

אם לחיה יש איבר חלש, כל סימן של מחלה יופיע באיבר זה. אם האיבר החלש של הפרה הנו העטין, אזי כל חוסר איזון יופיע בעיקר בעטין. יש להבין שרק קיומו של חוסר איזון מאפשר לסימני המחלה להופיע באיבר החלש.

ברפואה משלימה מטפלים בחוסר האיזון, ובעקבות כך הבעיה נעלמת ולא חוזרת יותר. בניגוד לנעשה ברפואה הרגילה, שבה הטיפול יינתן על פי סימני "המחלה" באיבר החלש. לעתים הבעיה תיעלם לזמן קצר, אך תחזור בעתיד, ולרוב חמורה יותר.

בכלבים גדולי גוף, בדרך כלל, המפרקים (כמו האגן) הם האיבר החלש, ולכן הם יסבלו מבעיות שתבואנה לידי ביטוי בעיקר במפרקים.

בכלבים ארוכי גוף (כמו תחש) האיבר החלש הנו עמוד השדרה, ולכן חלק גדול מהבעיות תבואנה לידי ביטוי בחלק זה של הגוף.

בכלבים קטני גוף, כאלו הנישאים לרוב בידי בעליהם, פעילותם הגופנית מועטה והם מקבלים יותר מדי מזון, נמצא שמערכת העיכול, המערכת המטבולית של הגוף, לב ומערכת זרימת הדם הם האיבר החלש. לפיכך נמצא שבחוסר איזון, המחלות תבואנה לידי ביטוי בבעיות במערכות אלו.

עכשיו אתם לבטח תוהים ושואלים: "מהי התייחסות הרפואה המשלימה לחום, לשלשול, לשיעול?" ובכן, על פי הרפואה המשלימה, אלו סימנים חיצוניים שהחיה מפגינה, והם נחשבים כחריגים ממצב החיה הנורמלית. אך בל נטעה, אין אנו רואים בסימנים החיצוניים הללו את המחלה עצמה, אלא איתות של הגוף כתוצאה מניסיונו לפצות על חוסר האיזון הבסיסי בחיה.

ברפואה רגילה, סימנים אלו הם המחלה עצמה, או חלק חשוב ממנה, ויש להילחם בהם ולהעלים אותם. (להעלים חום, או לבטל כאב), אך ברפואה משלימה המחלה, לדעתנו, הנה חוסר האיזון הבסיסי. לפיכך, לא ננסה כלל להעלים סימני מחלה חיצוניים, אלא נתמודד עם חוסר האיזון הפנימי כדרך אבחון וטיפול. אם נצליח בטיפולנו בחוסר האיזון הבסיסי, "סימני המחלה" ייעלמו, כי לגוף לא יהיה יותר צורך בהם.

יתרה מכך, קיומם של סימנים חיצוניים אלו מסייעים לנו בבחינת הצלחת טיפולנו. בלעדיהם יהיה קשה למטפל להעריך את התקדמותו בטיפול. לגרסתנו, אסור לנסות להעלים סימנים חיצוניים אלו, וזאת מסיבה עמוקה יותר. הגוף מנסה להתמודד עם חוסר האיזון. הוא מנסה ל"טפל בעצמו" ולהתאים עצמו לחוסר האיזון, למדר את גורמי העקה, לדוגמה, יצירת מורסה, בניסיון למדר חיידקים לאיזור תחום בגוף. במקביל, הגוף מנסה להמשיך במהלך חייו, עם איבריו החלשים והפגועים, אך להמשיך בחיים מעל הכול.

למשל, כלב הסובל מבעיית היפ דיספלזיה, גופו מייצר ומשקיע חלקי סידן באזור מפרק האגן. הגוף עושה זאת בניסיון למדר בעיה רפואית בסיסית של חוסר איזון. אנו ננסה למצוא מהו חוסר האיזון הבסיסי, ואם נטפל בו נראה היעלמות הכאב, חזרה לתנועה תקינה, ולאחר זמן היעלמות הסידן במפרק. הכלב לא נזקק יותר לסידן מושקע זה באיבר החלש, ומרחיק אותו עם פתרון בעיית חוסר האיזון.

אם ננסה (כמו ברפואה רגילה) "למחוק" את סימני המחלה החיצוניים, הגוף ינסה לטפל בחוסר האיזון שעדיין קיים בו באיזור אחר בגוף, ותהיה התפרצות של המחלה במקום אחר. לעתים, המחלה תחדור עמוק יותר לתוך הגוף ותפגע בתהליכים חיוניים לחיים, כלומר בחיים עצמם.

כמו כן יש להבין שלעתים גופנו מאותת לנו על דרך חיים לא נכונה, הוא מצביע על כך על ידי סימני המחלה החיצוניים. אם נעלימם, פשוט לא נתייחס לאותות הללו, לא נשנה את דרכנו, ומצבנו הבריאותי רק יחמיר.

ברור שלא נעלים שיעול כרוני על ידי מתן תרופות רגילות למעשן סיגריות כרוני, השיעול מאותת לחולה ולמטפל שיש בעיה יסודית באורח חיים נלוז, יש להפסיק לעשן ולא להעלים את השיעול, כדי שהחולה לא יחשוב ש"עכשיו הכול בסדר, ואפשר להמשיך לעשן סיגריות".

לגישת הרפואה המשלימה בחיות, האותות החיצוניים הם ניסיון הגוף להגביל את המחלה (חוסר האיזון), לנסות לבצע טיפול עצמי למחלה, ולאותת כלפי חוץ על בעיה פנימית. אי-התייחסות לסימנים אלו, ניסיון להעלימם, הם התעלמות מתהליכים טבעיים חשובים ביותר בגוף, ובסופה של הדרך, מצב הגוף רק יחמיר.

על המאבחן/מטפל ברפואה משלימה בחיות מוטלת המשימה הראשונית למצוא את חוסר האיזון הטבעי שהוא המחלה, ולאזן את החיה מחדש כדרך טיפול מרכזית. עליו לאתר את האיברים החלשים ולנסות למנוע מהם לחצים מיותרים, ולהתייחס לסימני המחלה החיצוניים באורח הולם, דהיינו לא לנסות לבטלם.

כן, זוהי בהחלט תפיסה שונה לחלוטין לאבחון ולטיפול במחלות!

על המחבר / המחברת

Avatar

שגיב בן יקיר

ד"ר, רופא וטרינר.

46 תגובות

 1. דר' איל נחמיאס
  דר' איל נחמיאס דצמבר 24 2016, 11:28
  רפואה משלימה או הוליסטית

  מנסיון העבר מקרים רבים חלקם כאלו שניסו טיפולים אחרים דר' שגיב בן יקיר מצא עבורם פיתרון יצירתי והעיקר כזה שעובד. לדוגמא מדהים לראות כלב עם לסתות נעולות משתחרר אחרי דיקור אחד

  השב לתגובה
 2. ענת
  ענת דצמבר 24 2016, 11:51
  ד"ר שגיב בן יקיר חלוץ לפני המחנה ברפואה המשלימה

  מאמר מעניין ומעמיק על תרומת הרפואה המשלימה לבעלי חיים.
  מאמר חשוב למודעות הציבור המטפל בבעלי חיים שאינם מודעים לתרומה של הרפואה לבעלי חיים.
  להערכתי נושא זה יתפוס תאוצה כפי שקרה ברפואה המשלימה בבני אדם.
  בעבר נושא זה היה מוקצה והיום יש מרפאות בבתי חולים.
  ד"ר שגיב בן יקיר הוא החלוץ לפני המחנה בתחום זה, יישר כוח
  נשמח לראות מאמרים נוספים בתחום הרפואה המשלימה.

  השב לתגובה
 3. נילי פיטרסון
  נילי פיטרסון דצמבר 24 2016, 11:58
  המלצה חמה

  מתוך ניסיון אישי דר שגיב הציל את כלבת הרועה גרמני שלי שהםסיקה יום אחד ללכת. ממליצה עליו בחום רב !!!!

  השב לתגובה
 4. לידר
  לידר דצמבר 24 2016, 12:02
  רפואה משלימה שהפכה להיות עיקרית

  הטיפול ברפואה משלימה שנתן ד״ר שגיב לכלב שלי אשר סבל מפריצת דיסק (טיפול שהפך את הרפואה המשלימה להיות העיקרית) הוכיח את עצמו ובגדול במבחן התוצאה והוא חזר ללכת!. בשילוב עם דיקור וטיפול בארומתראפיה. אשמח לקרוא בעתיד מאמרים בנושא!

  השב לתגובה
 5. ארנת קציר
  ארנת קציר דצמבר 24 2016, 12:10
  קסם הרפואה המשלימה לבעלי חיים

  לשמחתי זכיתי ללמוד ולהתנסות ברפואה משלימה לבעלי חיים אצל דר' בן-יקיר, ומאז מרגישה כמו קוסמת המחוללת ניסים עבור בעלי חיים עם בעיות שהרפואה הוטרינרית הקונבנציונאלית לבדה לא יכלה להם

  השב לתגובה
 6. תומר
  תומר דצמבר 24 2016, 12:43
  רפואה סינית

  מעולה.3 הכלבות שלי ואני אומרים שזה תחליף מצויין לסטרואידים ו/או משככי כאבים. מבלי להעליב אף אחד..

  השב לתגובה
 7. עמרי
  עמרי דצמבר 24 2016, 12:57
  יתרון הרפואה המשלימה

  מאמר מעולה המסביר בצורה ברורה מאוד את ההבדל המהותי בין הרפואה המשלימה לבין הרפואה הקונבנציונלית. הסבר זה גם מספק פירוט טוב ליתרונה הגדול של הרפואה המשלימה במקרים רבים.
  כל הכבוד ד"ר שגיב, פעולך בתחום חוסף אותו לציבור ומאפשר את קיימו והתפתחותו

  השב לתגובה
 8. דניה רייך
  דניה רייך דצמבר 24 2016, 13:04
  לא הייתי מאמינה שיש נושא כזה

  מדליק

  השב לתגובה
 9. דניאל
  דניאל דצמבר 24 2016, 13:08
  רפואה משלימה לבעלי חיים - פיתרון אידיאלי לטיפול

  מאמר מעמיק המסביר את ההגיון מאחורי הרפואה המשלימה בצורה הפשוטה והברורה ביותר.
  מי יתן ומאמר זה יתן תנופה לנושא הרפואה המשלימה בארצינו הקטנה וכי אנשים יבינו כי לא כל בעיה מצריך ניתוח וכי אפשרי לטפל בחיה בצורה הטבעית ביותר אשר חוסכת בכאבים של החיה ובהוצאה כספית מיותרת!
  דר׳ שגיב בן-יקיר וטרינר ומטפל משכמו ומעלה.. הלוואי וזו תהיה התנופה של הרפואה בארץ!
  יישר כוח!!

  השב לתגובה
 10. איריס סלומון
  איריס סלומון דצמבר 24 2016, 13:09
  רפואה בשלמותה

  אכן כך. ככל שנקפיד לערוך מפה שלמה ומלאה על כל ייצור שהוא,נוכל להעריך נכונה את אי האיזון במערכות השונות. נראה שאט אט מתחילים להפנים בעלי החיות שיש מכלול שלם שיש להתבונן בו ולא הסימפטום בלבד. תודה שגיב על כתיבתך הבהירה בתחום חשוב זה.

  השב לתגובה
 11. ד
  ד"ר דוליטל דצמבר 24 2016, 13:10
  שלום חברים

  רפואה משלימה ותפילה – שתיהן, אם לא עוזרות בוודאי לא מזיקות. פרט אולי לזוזים.

  השב לתגובה
 12. סיגלית זמל
  סיגלית זמל דצמבר 24 2016, 16:22
  צועדת בעקבות החלוץ

  כמי שצועדת במחנהו של דר' בן-יקיר, רבות הפעמים בהן ראיתי איך הרפואה המשלימה משנה ואף מצילה חיים ואת חיוכי האושר על פני הבעלים, שכבר היו על סף איבוד תקווה. לצערי- עדיין פונים אליה כמוצא אחרון..כולי תקווה, שלא ירחק היום בו יתייחסו לרפואה המשלימה כרפואה מונעת ואז ניתן יהיה לטפל בחוסר האיזון עליו מדבר דר' שגיב, בטרם יופיעו סימני מחלה.
  תודה לדר' שגיב בן יקיר, שמאיר את עיני כל פעם מחדש.

  השב לתגובה
 13. ד
  ד"ר מוניק לואיסון וטרינרית דצמבר 24 2016, 16:27
  רפואה משולבת

  מאמר מסביר בצורה טובה ופשוטה את התחום. זה רק מבת קטן על תחום הענק הזה ומאמרים נוספים (אולי גם ממני) יוכלו לתת עוד על התחום הרחב הזה כולל תזומה ואורך חיים. גם נושא שילוב עם רפואה קונבנסיונלית כדי לשפר את ערך החיים של מטופלים כשרק גישה אחת לא תספיק לסייע. כל הכבוד ד"ר סגיב. היסגים יפים, יישר כוח

  השב לתגובה
 14. דניאלה
  דניאלה דצמבר 24 2016, 18:54
  מומלץ בחום!

  מדהים כמה שזה עובד! בהרבה מקרים הרבה יותר טוב מרפואה מערבית רגילה! יישר כח

  השב לתגובה
 15. גלעד
  גלעד דצמבר 24 2016, 19:19
  גם חיות גדולות זוכות לעזרתך

  יישר כח!
  אין ספק ורוצה להוסיף את ההתנסות שלי ביכולות של ד"ר שגיב בעזרתו גם לחיות גדולות (סוסים במקרה שלי ולא רק פעם אחת ).לא רק הידע הרב, הנסיון רב השנים, גם הלב והנשמה המוכנסת ומשולבת בעשיה שלך.
  תודה לך ד"ר בן יקיר
  גלעד

  השב לתגובה
 16. גוטה
  גוטה דצמבר 24 2016, 21:13
  יישר כוח

  מספר פעמים בחיי יצא לי לחוות את היכולות המופלאות של הרפואה המשלימה, רובן התרחשו תחת טיפולו של ד"ר שגיב בן יקיר.
  הידע שלו והחלוציות שלו בנושא מרשימים ביותר. תמשיך להיות תותח!

  השב לתגובה
 17. אילנה
  אילנה דצמבר 25 2016, 09:02
  ממליצה בחום על רפואה משלימה לבעלי חיים

  תודה לך ד"ר בן יקיר על המאמר המרתק על יתרונותיה של רפואה משלימה בבעלי חיים. אני מאמינה שרפואה משלימה מחויבת מציאות כי כמו שזה עוזר ויעיל לבני אדם זה בהחלט עוזר ויעיל לבעלי החיים. יישר כוח ומאחלת לך הצלחה רבה.

  השב לתגובה
 18. ורד
  ורד דצמבר 25 2016, 10:10
  מפתיע ומרתק

  מרתק ומפתיע. לא ידעתי שהתחום קיים בבעח ובעצם למה לא?!

  השב לתגובה
 19. שרון עידוד
  שרון עידוד דצמבר 25 2016, 10:36
  מאמר מעולה

  מאמר מעולה אי אפשר היה להעביר את ההגיון והיעילות של הרפואה המשלימה בתורה. טובה וברורה יותר ד"ר שגיב הן יקיר מרצה נהדר ווטרינר אדיר

  השב לתגובה
 20. עמית
  עמית דצמבר 25 2016, 10:59
  רפואה משלימה לבעלי חיים

  מדהים! יישר כוח!..

  השב לתגובה
 21. ליז איטנברג
  ליז איטנברג דצמבר 25 2016, 11:15
  גם לחברים שלנו על 4 מגיע את הטוב ביותר :-)

  מאמר ניפלא שמסביר בצורה ברורה את התרומה הגדולה שיש לרפואה המשלימה בקרב רפואת בע״ח,כל הכבוד ד״ר שגיב בן יקיר תמשיך לעשות חייל בנושא כולנו מאחורייך.

  השב לתגובה
 22. עידו גרובר
  עידו גרובר דצמבר 25 2016, 11:34
  חשוב ומעניין

  כל הכבוד! מעניין מאד

  השב לתגובה
 23. משה
  משה דצמבר 25 2016, 11:45
  תודה

  אכן מאמר מעניין עיניי
  כל הכבוד
  ד"ר שגיב

  השב לתגובה
 24. דניאל
  דניאל דצמבר 25 2016, 12:09
  רפואה משלימה לבעלי חיים

  מדהים ועובד מעולה! יישר כח!

  השב לתגובה
 25. אדווה בר
  אדווה בר דצמבר 25 2016, 12:57
  כל כך חשוב לדעת

  הרפואה המשלימה פשוט עושה פלאים. צריכה להיות משולבת בכל מרפאה וטרינרית.

  השב לתגובה
 26. אריאל
  אריאל דצמבר 25 2016, 13:33
  חדש לי

  נשמע מעניין, איזה יופי

  השב לתגובה
 27. עומר גור
  עומר גור דצמבר 25 2016, 13:36
  נושא חדש

  לא הייתי מודע לנושא, עכשיו יש לי מושג מהמאמר של ד״ר בן יקיר.
  ישר כוח!

  השב לתגובה
 28. יהודית צמח
  יהודית צמח דצמבר 25 2016, 14:18
  לא מכירה את הנושא אבל המעניינתי ונכנסתי

  עובדה שהדלקתה הרבה גולשים

  השב לתגובה
 29. יעל מגל
  יעל מגל דצמבר 25 2016, 14:25
  הפיתרון האמיתי והמשלים לרפואה (:

  איזה כייף לדעת שמאז שלמדתי אצל שגיב אני מטפלת בכל כך הרבה חיות חשוכות מרפא ומצילה אותם ! רפואה משלימה היא הפיתרון ההוליסטי של הרפואה הקונבנציונאלית.

  השב לתגובה
 30. שיר
  שיר דצמבר 25 2016, 14:53
  חשוב מאוד!!!!

  מומלץ מאוד להכיר את הרפואה המשלימה לבע"ח וזאת אפילו כדי לטפל בחיות שהרפואה המערבית לא מצאה לבעיותיהן פיתרון, או לפתרונות אחרים מלבד ניתוח או אפילו המתת חסד!
  הרפואה המשלימה עושה פלאים! כל הכבוד ד"ר!!!! מאמר מרתק

  השב לתגובה
 31. שלומי
  שלומי דצמבר 25 2016, 16:30
  Ballas1shlomi@gmail.com

  מעניין מאוד ומרשים וגורם לשוני על ההסתכלות שלנו מחלות, הסיבות להן ופתרונות

  השב לתגובה
 32. זהר
  זהר דצמבר 25 2016, 22:58
  לנסות דבר שונה לפעמים יפתיע

  מעניין מעניין
  וחשוב מאוד לפתח את הענף הזה
  ולתת עוד אופציה לטיפול בחיות

  השב לתגובה
 33. ו.
  ו. דצמבר 26 2016, 09:44
  לא מבין בבעלי חיים

  אבל ככל שהדבר קשור לבני אדם אני מבין ולדעתי הרפואה המשלימה היא משלימה בלבד והבסיס והעיקר נשענים על הרפואה הרגילה והמדעית.

  השב לתגובה
 34. מישל ארליך
  מישל ארליך דצמבר 26 2016, 10:39
  שלמותה של הרפואה המשלימה

  מאמר מדהים. תחום הרפואה המשלימה לבעלי חיים מתפתח בקצב מואץ, וטוב שכך, שכן בהמון מקרים בהם הרפואה הקונבנציונלית ״מרימה ידיים״ נוכחתי בעצמי כמה אפקטיבית ומצילת חיים יכולה להיות הרפואה המשלימה.. כל הכבוד ?

  השב לתגובה
 35. אנסטסיה נחשון
  אנסטסיה נחשון דצמבר 26 2016, 13:03
  רפואה משלימה-לא מה שחשבנו

  מאמר מקסים ומעניין מאוד! כל פעם מחדש אני מופתעת לטובה! ענף שחייבים לפתח עוד בארץ!

  השב לתגובה
 36. תום
  תום דצמבר 26 2016, 13:44
  מאמר מעניין וחשוב

  מאמר המספק פירוט מעניין, נרחב ומובן ליתרונה הגדול של הרפואה המשלימה בחיינו. מחוכמתו וניסיונו של ד״ר שגיב נהנה אנו ובעלי החיים שסביבנו עוד שנים רבות! יישר כוח!

  השב לתגובה
 37. נועם
  נועם דצמבר 26 2016, 14:14
  נפלא ומעניין

  כמטפלת ברפואה משלימה בבעלי חיים כל פעם מחדש אני נפעמת לחוות כמה כוח יש בטיפולים!!
  הרפואה החדשה-ישנה הזו, ביכולתה לתת מענה למחלות ומקרים קשים שברפואה המערבית לא נמצא להם פתרון..
  בשיקום,טיפול נפשי וכטיפול תומך הדיקור הסיני עושה פלאים. מאמר מעניין, מדוייק ומעורר השראה!

  השב לתגובה
 38. טיטי
  טיטי דצמבר 27 2016, 10:02
  החולצה, החיוך, הצבעים ותנועות הידיים

  יוצרים אווירה טובה

  השב לתגובה
 39. גילית
  גילית דצמבר 27 2016, 15:57
  קורס מרתק

  שגיב, המאמר מרתק ומלא מידע מקצועי. את כל המידע הזה ועוד, אתה מעביר בהצלחה כמרצה בתחום ,במכללה האקדמית בוינגייט.

  השב לתגובה
 40. יש לנו כלב
  יש לנו כלב דצמבר 28 2016, 12:34
  פעם ראשונה שאני דומע על זה

  המטפלים כולם רופאים וטרינרים?

  השב לתגובה
  • ד
   ד"ר שגיב בן-יקיר דצמבר 31 2016, 13:23
   יש לנו כלב - התייחסות לשאלה

   חלק מהבוגרים של הקורס שלנו במכללה האקדמית בווינגייט ברפואה משלימה לבעלי חיים הם רופאים וטרינרים, חלק לא. בהרחבה – גם בתחום המבוקר יותר – רפואה משלימה לבני אדם בכל העולם המערבי 98% מהמטפלים אינם רופאי אדם (MD), מצב דומה מתרחש גם בתחום רפואה משלימה לבעלי חיים.

   השב לתגובה
 41. ורד
  ורד ינואר 10 2017, 16:05
  יש הוכחות מדעיות שזה מועיל? מחקרים?

  או שזאת מודה

  השב לתגובה
  • דר שגיב בן-יקיר
   דר שגיב בן-יקיר ינואר 12 2017, 11:52
   Benyakir@netvision.net.il

   יש מחקרים רפואיים רבים בתחום ועליהם נתתי הרצאה בשבוע שעבר לרופאים בבי"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א. העניין שלהם היה עצום כי בניגוד לטיפול בבני אדם הטיפול בחיות לא כרוך בתופעת הפלסבו(תרופת אין בו).

   השב לתגובה
 42. מכאל שינפלד
  מכאל שינפלד ינואר 15 2017, 12:16
  וטרנרים מהזרם המרכזי

  לא מתייחסים ממש לגישה הזאת

  השב לתגובה
 43. ד
  ד"ר שגיב בן-יקיר ינואר 16 2017, 21:37
  benyakir@netvision.net.il

  תודה על התגובה והטיעון המעניין. בית הספר לווטרינריה בארץ כולל בתוכו מחלקה לרפואה משלימה העוסקת בדיקור. דומה לכך מעל ל – 60% מבתי הספר לווטרינריה בעולם המערבי כוללים טיפולים אלו. האם אלו אינם הווטרינרים המרכזיים שלנו? יתרה מכך – אינני מדבר על בתי ספר זניחים אלא מהטובים ביותר בעולמנו.התייחסות הכותב היא בעיקר בתפיסה מערבית גרידא אך באם נבחן מה מתרחש בבית הספר לרפואה וטרינרית בסיאול קוריאה או בית הספר לווטרינריה בטוקיו יפאן נמצא שהעוסקים הם לא רק "מרכזיים" אלא גם הדיקאנים של בתי הספר לרפואה ווטרינרית לכל דבר. אין ספק שבמערב לא הגענו לרמה אקדמית בכירה זו עדיין אך מכיוון שראשי מחלקות כבר עוסקים בנושא – עוד קפיצה קטנה ונהייה במערב ברמה זו.

  השב לתגובה
 44. סיגל זיגל
  סיגל זיגל אפריל 27 2017, 13:25
  נהנתי לדעת שיש מי שאיכפת לו מחיות הבית

  הנאמנות שלנו.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור