JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

השימוש בקנאביס באורתופדיה (ב)

השפעות טיפוליות של קנאביס ברפואה

השימוש בקנאביס באורתופדיה (ב) צילום: Dominik Matus commons wikimedia
ינואר 02
20:52 2017

במאמרי הקודם בנושא תיארתי שימוש בקנאביס לטיפול במחלה אורתופדית. הטיפול הוכתר בהצלחה. אולם לצד היעילות של טיפול כזה יש לזכור שהשימוש בקנאביס ממכר. הקולטנים המיוחדים לקנאביס שמצויים במוח האדם גורמים לעליית פעילות דופאמין במוח. ומבחינה זו, פעילות הקנאביס דומה לפעילות של סמים אסורים אחרים.

שילוב של שימוש בקנאביס ובקוקאין תואר כגורם לתחושה טובה יותר ומגביר נטייה להתמכרות לקוקאין. חסימה של קולטני קנאביס בגוף, מורידה את הנטייה להתמכרות לקוקאין. למעשה, חסם של קולטן אנדוקנבינואידי בשם רימונאבאנט יכול להקטין התמכרות לקוקאין, לאלכוהול, לטבק ולמורפין.

התכונות המזיקות של הקנאביס קשורות לא רק למנגנוני התמכרות. ממאמרים שונים עולה כי שימוש בקנאביס בשנות העשרה גורם להאטה של התפתחות קוגניטיבית. עם זאת במאמרים אחרים נמצא כי שימוש בקנאביס אינו פוגע בזיכרון עבודה וביכולת ריכוז לעומת היעדר שימוש בקנאביס. יש נתונים המצביעים על נטייה להתפרצות של סכיזופרניה באנשים שמשתמשים בקנאביס, ובאנשים המשתמשים זמן רב בקנאביס תוארה תסמונת היעדר הדחפים (AMOTIVATIONAL SYNDROME) המתאפיינת באפתיה, במופנמות, בהפרעות זיכרון ובקושי בריכוז.

חלק מהשפעות הקנאביס אינן קשורות כלל למערכת העצבים המרכזית, למשל נטייה לדלקת של הלבלב.

מדוע אם כן, למרות הסיכונים הברורים של השימוש בקנאביס, לחלק מן הקהילה הרפואית יש עדיין עניין בטיפול רפואי בסם מסוכן זה?

הסיבה לכך מורכבת. מדובר בחומר בעל פעילות ייחודית. לדוגמה, רימונאבאנט מוריד את הנטייה של חיות ובני אדם לאכול דברי מתיקה. נראה כי ההשפעה קשורה להפעלה של קולטן CB1 במוח והורדה של נטייה לאכול אוכל "מנחם". חומר זה מביא לירידה במשקל, לעליית כולסטרול "טוב", לירידת כולסטרול "רע" ושומנים בדם.

נוסף על כך, השימוש בקנאביס יכול להועיל גם לקבוצות של חולים הסובלים מתת-משקל ומתת-יכולת לאכול. נגזרות של קנאביס הוכחו כיעילות במצבים דוגמת אנורקסיה, תת-משקל עקב סרטן, תת-משקל עקב דמנציה ומחלת אלצהיימר ועוד.

במחלת פרקינסון הוכח כי שימוש בקנאביס ונגזרות מסוימות שלו, מוריד את סיבוכי הטיפול השכיח בלבודופה. כמו כן נראה כי בנסיבות מסוימות שימוש בקנאביס יכול להפחית רעד שמאפיין את מחלת הפרקינסון ואולי מחלות נוירולוגיות אחרות.

גם מחלות זקוקות ליחסי ציבור, אחת מהמחלות שזכתה ליחסי ציבור משופרים בזכות פגיעה באדם מפורסם קרויה בארצות הברית מחלת לו גריג (ALS amyotrophic lateral sclerosis). זוהי מחלה ניוונית של תאי עצב מוטוריים שמתקדמת לרוב במהירות וכמעט תמיד מסתיימת במוות. טיפול בקנאביס בחיות הלוקות במחלה זו נראה כי יכול להאט את קצב התקדמותה על ידי הפעלה של קולטן CB2 של קנאביס. בבני אדם נראה כי מתן קנאביס עוזר במידת מה להקל חלק מסימני המחלה, אם כי לא הוכח שיכול להאריך חיים.

כבר 40 שנים ויותר חוקרים את האפשרות שקנאביס יקל על תופעות של מחלת הנפילה (אפילפסיה). נראה כי בעיקר במחלה של MAJOR CONVULSIONS, שימוש בקנאביס מוריד את תדירות ההתקפים ואת חומרתם. הקנאביס גם משמש כעזר לתרופות מקובלות לאפילפסיה, ומאפשר הקטנת המינון וכן שיפור ביעילות של התרופות.

כיום אין עדיין די נתונים באשר לשימוש בקנאביס במחלות נפש, ויש ויכוח גדול באשר למידת ההשפעה וגם באשר לכיוון ההשפעה. נראה כי שימוש בקנאביס שכיח אצל מטופלים הלוקים במחלה דו-קוטבית. ישנם דיווחים כי שימוש בקנאביס מקל הן את סימני המניה והן את סימני הדיכאון. נראה כי קנאביס עלול לגרום למחלת השסעת ואולי אף להחמיר אותה, אולם מנגד נראה כי אחד ממרכיבי הקנאביס (CBD) מקטין את חומרת השסעת ומקל את סימני המחלה.

לקנאביס יש השפעה גם על אסטמה, נראה כי שימוש ב-THC גורם להרחבה של סִמפונות ולהקלה של סימני המחלה. עם זאת יש ראיות לכך כי שימוש בקנאביס פוגע בתפקוד ריאתי. כך ששוב מצד אחד השימוש בקנאביס כרוך בסיכון, אך מצד שני תיתכן יעילות קלינית.

שימוש ב-THC יגרום לעליית קצב הלב ולירידת לחץ דם. נראה כי ייתכן שתפקוד הלב משתפר מעט על ידי חשיפה לקנאביס, אך בשימוש בטווח ארוך כנראה אין פגיעה בהתכווצות שריר הלב. מנגנון הפעולה כולל גירוי סימפטטי וחסימה פאראסימפטטית.

עד כה סקרתי את השפעת השימוש בקנאביס לטיפול במחלות שונות. כפי שציינתי במאמר הקודם, בהיותי אורתופד, אני עוסק רבות בתחום הכאב והקלתו במחלות אורתופדיות שונות, ועל כן אני מבקש לבחון האם קנאביס יכול להקל את הכאבים באורתופדיה, איני מתעלם, כמובן, מההשפעות המורכבות, ובוודאי לא בהכרח חיוביות, של קנאביס. נשאלת שאלה חשובה לא פחות: האם שימוש בקנאביס בטוח יותר או פחות משימוש בתרופות אחרות, והאם השימוש בקנאביס ישנה תפקוד של מטופלים שנכשלו בטיפול בתרופות שגרתיות?

גירוי עצבי ותהליך דלקתי הם שני מנגנונים עיקריים של כאב באורתופדיה. ידוע זה אלפי שנה כי קנאביס יכול להקל כאב עצבי. נראה כי מנגנון הפעולה של קנאביס הנו הקטנה של פעילות של תאי עצב המתווכים כאב. מתן של קנאביס דרך הפה נכשל בניסויים קליניים, בהוכחה של השפעה מקלת כאב במצבים של כאב נוירופתי. לעומת זאת נראה כי עישון של קנאביס יכול להפחית כאב באותם מצבים. נגזרות של קנאביס הוכחו כיעילות במידה מתונה בטיפול במצבים של תלישת עצבים בגפה עליונה. במטופלים עם נוירופתיה מסיבות שונות, נראה כי קנאביס מפחית את הכאבים הפריפריים ויש לו גם אפקט המקל את הכאב המרכזי.

במחקרים בארצות הברית נראה כי 35 אחוז מהאנשים הסובלים מכאב כרוני משתמשים באורח לא חוקי בקנאביס כדי להקל את הכאבים. זהו מצב מעניין שנראה כי חוכמת ההמון מנצחת את הידע האקדמי. נגזרות של קנאביס הוכחו כיעילות בהפחתת כאבים נוירופתיים מסוגים שונים, אם כי נצפו תופעות לוואי כגון פה יבש, עיניים אדומות, קושי בריכוז וסחרחורת.

נראה לפיכך כי ייתכן שיש מקום לטיפול במחלות אורתופדיות שונות המתאפיינות בכאב בקנאביס או בנגזרות שלו. במאמר הבא אפרט מניסיוני הקליני על ההשפעה של קנאביס בטיפול במחלות אורתופדיות שונות.

על המחבר / המחברת

Avatar

דרור רובינסון

ד"ר. אורתופד מומחה.

4 תגובות

 1. אלון ילין
  אלון ילין ינואר 03 2017, 08:22
  זה לעומת זה

  אלכוהול שיש לו אין ספור תופעות שליליות למשתמש ולסביבתו מותר על פי חוק ולעומת זה קנאביס שיש לו הרבה תועלת ומעט נזק, אסור. אין ספק שיש פה שיקולים שהם הרבה מעבר לאלה הרפואיים והחברתיים.

  השב לתגובה
 2. אלמוני
  אלמוני ינואר 03 2017, 09:17
  לא ידעתי בקנאביס כל כך הרבה סיכונים

  אם כך איך זה שמתירים שימוש חופשי בו. מילא חולים, הנזק אולי קטן מהתועלת אבל אנשים בריאים?

  השב לתגובה
 3. רון שובל
  רון שובל ינואר 03 2017, 15:52
  אם להקלת כאבים אז בכל תחומי הרפואה

  למה דוקא בקנאביס

  השב לתגובה
 4. אופק מרקוביץ
  אופק מרקוביץ ינואר 05 2017, 16:05
  בעיה

  אני סובל מכאבים אבל לא מעלה בדעתי לעשן

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור