JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ספיגת שורשים אורתודונטית

אחת מתופעות הלוואי של טיפול אורתודונטי

ספיגת שורשים אורתודונטית ד"ר נפתלי ברזניאק
מרץ 09
09:30 2017

אחת מתופעות הלוואי של טיפול אורתודונטי היא ספיגת שורשים. ולמה הכוונה? אם נתבונן בתצלום שלמטה ניווכח שמתאר השורשים לפני הטיפול שונה ממתאר השורשים לאחר הטיפול. קרי השורשים, בעקבות הטיפול, התקצרו.

קיצור שורשים אורתודונטי מכונה גם הצלקת הטיפולית. כפי שבניתוח שנעשה בבטן, למשל, נותרת צלקת ניתוחית, כך הטיפול האורתודונטי מותיר גם הוא צלקת טיפולית. וכפי שהצלקת הניתוחית חסרת משמעות ב-99% מהמקרים, כך גם הצלקת הטיפולית האורתודונטית.

מהו מקור הצלקת? כאשר מזיזים שיניים ממקום למקום מפעילים כוח. אותו כוח גורם לדלקת מקומית סביב השן. מדובר בדלקת ללא חיידקים או גורם זיהומי אחר, וזו התגובה הנורמאלית והרצויה במקרה זה. שם הדלקת הזו הוא אורתודונטיטיס (Orthodontitis). אין אפשרות להניע שיניים ממקום למקום ללא היווצרות אותה דלקת. ללא אורתודונטיטיס אין אורתודונטיה. ללא אורתודונטיטיס לא ניתן לשפר את מנח השיניים, לא רק מבחינה אסתטית, שזו הסיבה העיקרית להגעת מתרפאים למרפאה האורתודנטית, אלא גם מבחינה תפקודית.

במרבית המקרים מדובר בדלקת אינסטרומנטלית – דלקת המשמשת כעזר להנעת השיניים – ובתום הטיפול לא רואים ברנטגן שום עקבות לאותה דלקת. לעתים נדירות, אותה הדלקת הופכת לא רק לאינסטרומנטלית אלא גם להרסנית. ההרס נראה בצילומי הרנטגן כקיצור שורש השן, כפי שהדבר נראה בצילום שלמטה. מידת ההרס שלה במרבית המקרים הוא אפסי. היא אינה פוגעת לא בצבע השן, לא בחיות השן (אין דלקת מוך השן), לרוב היא גם לא פוגעת בתמיכה של השן, והיא נפסקת מיד עם הפעלת הכוחות.

בספרות יש מקרים שבהם חלק גדול מאוד מהשורש נספג, והשיניים נותרו בפה בתפקוד רגיל שנים רבות אחר כך. רופאי שיניים כלליים, שאינם מודעים למה שאמור לקרות לשיניים לאחר טיפול אורתודונטי, מציעים מחוסר ידיעה טיפולים שונים למתרפאים, החל מטיפולי שורש, דרך כתרים מסוגים שונים וכלה בעקירות ובהשתלות. אילו הרופאים הכלליים הללו היו יודעים יותר על תהליכים ביולוגיים, הם היו נמנעים מלהציע טיפולים אלה למטופלים, ולבטח לא היו "מאיימים" על אותם החולים שאם לא יבצעו את הטיפולים הללו, טיפולים יקרים מאוד שנעשים ללא צורך, השיניים שלהם ייפלו. הבורות של הרופאים הופכת בהכרח את אותם המטופלים לנכים דנטליים, ולשווא. חבל שכך הם פני הדברים.

לצערנו, עד היום לא נמצא שום פרמטר ביולוגי או טיפולי שיכול לנבא מי ייפגע מספיגת שורשים שתיראה לאחר הטיפול בצילום הרנטגן. לא גיל המטופל, לא מינו, לא כמות הכוח שהופעלה על השיניים שלו, לא האמצעי הטיפולי (אף שיש מי שמקדמים מכירות של מכשיר כזה או אחר, שנמצא שהוא מונע ספיגת שורשים אורתודונטית) ועוד.

יש הרבה מיתוסים ברפואת שיניים שהוכחו כלא נכונים, וספיגת שורשים אורתודונטית היא אחת מהן. אני מקווה שכל מי שיקרא את הדף הזה, יפיץ אותו בקרב חבריו, ידידיו ומשפחתו, וכל יוכלו הללו להימנע מטיפולים מיותרים.

צילום לפני ואחרי הטיפול

על המחבר / המחברת

Avatar

נפתלי ברזניאק

ד"ר, רופא שיניים ומומחה ליישור שיניים בישראל ובארה"ב. הקים את מחלקת ההתמחות באורתודונטיה של צה"ל. סופר, שהוציא לאור 4 ספרים פרי עטו.

13 תגובות

 1. שמשון
  שמשון מרץ 09 2017, 15:15
  הסבר יותר טוב ממה שקיבלתי מרופא

  השיניים שלי.

  השב לתגובה
 2. אליעזר דותן
  אליעזר דותן מרץ 10 2017, 18:10
  פעם ראשונה שאני שומע על זה

  שיש רופאי שיניים כלליים וכאלה שמתמחים. חשוב היה לי ללמוד על ההבדת. תודה.

  השב לתגובה
 3. יש לי שאלה
  יש לי שאלה מרץ 12 2017, 12:26
  רופא אורתודנטי הוא בעל תעודה מיוחדת?

  איך יודעים?

  השב לתגובה
  • נפתלי ברזניאק
   נפתלי ברזניאק מרץ 14 2017, 21:51
   מומחה באורתודונטיה

   ניתן למצוא רשימת המומחים באתר של האגודה הישראלית לאורתודוטיה או באתר של ההסתדרות לרפואת שיניים או באתר משרד הבריאות לכל מומחה יש תעודה עם מספר מומחה (מרמ). לצערי רבים מנכסים לעצמם את התואר מבלי שעברו את המסלול הארוך 3.5 שנים ומעבר בחינות. רבים אומרים שעשו קורס של שנתיים ומסתבר שהקורס נמשך שנתיים אבל רק בסופי שבוע פעם בחודשיים. יש כל מיני טריקים. אבל רק תעודה אחת של משרד הבריאות שבה יש אישור היא הגושפנקא היחידה. סייעות ומזכירות יפארו את הרופא שאינו מומחה על מנת שהוא לא יעבור על החוק. הן אמרו הוא זכאי.

   השב לתגובה
 4. ורד
  ורד מרץ 13 2017, 14:14
  האם שיניים עקומות ויתר הצרות

  ניתן למנוע או לשפר בטיפול מונע כדי שלא יהיה צורך בטיפולים הקשים2

  השב לתגובה
  • נפתלי ברזניאק
   נפתלי ברזניאק מרץ 14 2017, 21:58
   מניעה

   נשימת פה היא אחד הפרמטרים שהשפעתם על הצרות הלסת העליונה הוכחה. מעבר לנשימת אף בגיל צעיר בהדרכה נכונה יכול למנוע את הנזקים של נשימת פה. לגבי שיניים יש כל מיני טיפולים מונעים וצריך להגיע לאורתודונט שיכול לסייע.

   השב לתגובה
 5. צורי
  צורי מרץ 20 2017, 16:48
  איזה רופא מוסמך לטפל בבעיות של יישור?

  או שכל אופא שיניים יכול

  השב לתגובה
  • נפתלי ברזניאק
   נפתלי ברזניאק מרץ 20 2017, 19:38
   מי יכול לטפל ביישור שיניים

   כל רופא יאמר שהוא יכול, אבל כפי שאישה בהריון הולכת לגינקולוג, ולא לכופא כללי, וכפי שהוצאת כיס מרה נעשיית על ידי כירורג בטן ולא כירורג כף יד, וניתוח קטרקט על ידי רופא עיניים, ולא פלסטיקאי, כל יישור שיניים צריך להיעשות על ידי אורתודונט – מומחה לאורתודונטיה (יש לו מספר רשיון מומחה) ולא רופא שיניים כללי, שעושה אורתודונטיה. נתת לי את הרעיון למאמר הבא. תודה לך

   השב לתגובה
 6. טוהר
  טוהר מאי 01 2018, 23:51
  יישור שיניים נוסף לאחר ספיגת שורשים

  דר' יש לי שאלה,
  כיום אני בת 31 , לפני למעלה מ10 שנים עברתי יישור שיניים שבסופו לא הותקן לי קיבוע והשיניים חזרו להיות עקומות. כמו כן במהלך אותו טיפול 2 שיניים ספגו ספיגת שורשים משמעותית וכיום אני פוחדת לעשות שוב גשר כי אז הבעיה תחריף ואשאר ללא שיניים.
  הבעיה שלי לא חמורה רק החותכות הצידיות העליונות קצת בולטות ובהן בעצם יש את הספיגה
  מה תמליץ לי לעשות?

  השב לתגובה
 7. נפתלי ברזניאק
  נפתלי ברזניאק מאי 02 2018, 16:04
  תשובה לטוהר

  שלום רב,
  ממליץ לגשת למומחה ליישור שיניים על מנת שיבדוק ויראה במה מדובר. נדיר מאוד מאוד, אם בכלל, לאבד שיניים עקב יישור שיניים.

  השב לתגובה
 8. יפעת
  יפעת ספטמבר 04 2018, 14:43
  האם יש קשר בין מחלת עצמות לבין ספיגת שורשים

  היום הבן של עשה בדיקת שיניים
  הוא בתהליך יישור אצל אורטודנט
  רופאת השיניים ביקשה שילך דחוף לאורטודנט בגלל ספיגת שורשים
  הבן שלי סובל ממחלת עצמות fibros displasia
  האם יש קשר?

  השב לתגובה
 9. נפתלי ברזניאק
  נפתלי ברזניאק ספטמבר 05 2018, 14:18
  תשובה לפיברוז דיספלזיה ויישור שיניים

  למערי הרב, הספרות אינה דנה בנושא ספציפי זה. לי אישית אין ניסיון טיפולי במקרים עם פיברוז דיספלזיה ואורתודונטיה.
  לפיכך, גם נושא ספיגת השורשים תוך כדי טיפול אורתודונטי בחולי פיברוז דיספלזיה לא נבדק בצורה מדעית. מאחר והמחלה גורמת, בין היתר, לרקמת חיבור להחליף את העצם, אני חושב שכדאי להימנע מטיפול אורתודונטי. זוהי חשיבה בלבד והיא אינה מבוססת על שום דבר מדעי.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור