JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תקווה חדשה לנפגעי ראש

פרויקט פיתוח של חברת "מדיקורטקס פינלנד"

תקווה חדשה לנפגעי ראש ד"ר אדריאן הראל
אפריל 28
09:20 2017

פגיעת ראש טראומטית הנה אחת הבעיות הרפואיות הקשות ביותר והיא פוגעת במיליונים ברחבי העולם מדי שנה וגורמת לסבל רב לחולים ולמשפחתם. כיום לרופאים אין דרך לאבחן או לקבוע את חומרת הפגיעה המוחית ואת מידת הנזק שגרמה. והנה מסתמן כנראה פתרון חלוצי ראשון בעולם המתייחס לפגיעת ראש טראומטית כמכלול ומציע לספק לה פתרון מקיף, שנועד לעצור את הנזק המוחי המשני ואת תופעות הלוואי הפיזיות, הקוגניטיביות והרגשיות הקשות שלה.

חברת מדיקורטקס (Medicortex) מפינלנד, שאני עומד בראשה, מפתחת סמן ביולוגי לדיאגנוסטיקה שיאפשר לרופא או לחובש קרבי לקבוע את חומרת הנזק המוחי בבדיקה פשוטה, ולפי המצב להתאים את הטיפול ולקבוע את סדר העדיפות בפינוי הנפגעים. זהו פתרון ייחודי ומהפכני לטיפול בפגיעות ראש טראומטיות, בזכות שילוב כמה מנגנונים כימיים בו-זמנית.

השילוב בין המנגנונים והיקפו העצום של שוק היעד הופכים את המוצר שמפתחת החברה לבעל פוטנציאל גדול במיוחד: בכל שנה סובלים למעלה מ-2.5 מיליון בני אדם בארצות הברית לבדה מפגיעות ראש טראומטיות. 10% מתוכם יסבלו מנזק מוחי בלתי-הפיך בדרגה בינונית עד חמורה. מעל 1.5 מיליון בני אדם מתים בכל שנה ברחבי העולם מפגיעות ראש טראומטיות, ועלות הטיפול בנזקים הישירים והעקיפים היא מעל 50 מיליארד דולר בשנה.

55% מכלל פגיעות הראש בעולם נגרמות בשל תאונות דרכים. בשל עליית היקף השימוש ברכב צפוי מספר פגיעות הראש בעולם לזנק בשיעור חד בשנים הקרובות. על פי ההערכה, בשנת 2030 פגיעות ראש עתידות להיות גורם הנכות הרביעי בשכיחותו בעולם.

יותר מ-5 מיליון אמריקנים זקוקים כיום לסיוע, וצפויים להזדקק לו עוד שנים ארוכות, בביצוע פעילויות יום-יומיות בשל פגיעה מוחית טראומטית. אין כיום כל טיפול תרופתי שמונע את מגוון ההשלכות הפיזיות, המנטאליות והרגשיות הקשות של פגיעה מוחית טראומטית. התרופה שפיתחה מדיקורטקס מערבת שלושה מנגנונים כימיים שונים בו-זמנית ומפחיתה את יוני המתכת הרעילים במוח במקביל לצמצום הנזק מחמצון של רדיקליים חופשיים. גישה סינרגטית חדשנית זו מכוונת למניעת שרשרת האירועים המובילה לנזק מוחי משני ולהעצמת יכולת הריפוי של רקמת המוח.

בשלב זה חברת מדיקורטקס מתרכזת בפיתוח ערכת אבחון וזיהוי (Diagnostic Kit) של נזק מוחי לאחר נפילה, תאונה או התפוצצות. בכל 5 דקות מת אדם מפגיעת ראש, ובמחצית המקרים הנזק המוחי לא מאובחן והפצוע מת בשעות הראשונות לאחר הפגיעה. בדיקה מהירה בקרבת מקום הפציעה – דוגמת הערכה המפותחת בפרויקט האמור – עשויה להציל חלק גדול מהנפגעים.

אבחון זעזוע מוח ונזק מוחי הוא קשה מאוד, יקר ולא תמיד זמין. בסוג כזה של פגיעות הנזק האמתי נסתר, ורק בדיקת CT יקרה בבית חולים יכולה לגלותו במלואו. במקומות רבים המערכת לא זמינה, לעתים החולה מחויב בתשלום גבוה מאוד, וכאשר מדובר בילדים הבדיקה חושפת אותם לדרגת קרינה גבוהה מאוד. ערכה דיאגנוסטית זולה ומהירה יכולה לשנות את המידע שהחובש או הרופא מקבל בדקות הראשונות לאחר הפציעה.

החברה מתכננת להשתמש בסמן ביולוגי (Biomarker) הנמצא בנוזלי הגוף לזיהוי מהיר של הנזק – לדוגמה נזק שנגרם לחיילים שנפגעו מהתפוצצות, לשחקני ספורט שנפגעו כתוצאה ממגע אלים ולנפגעי תאונות דרכים – ללא צורך בחשמל, בהכשרה מיוחדת או בציוד נוסף.

בדיקות של חיות מעבדה הראו שניתן לזהות את הנזק בקלות יחסית ובזמן קצר לאחר הפגיעה. החברה בדקה את המצב בבני-אדם בניסוי שהתקיים בעיר טורקו בפינלנד: נדגמו נוזלי גוף מ-12 חולים עם פציעות ראש ו-12 מתנדבים בריאים. בבדיקות התברר כי רמת הסמן עולה במובהק לאחר הנזק, ומפת השוואה בין החולים והבריאים הראתה הפרדה מובהקת בין שתי הקבוצות – סימן שיאפשר לרופא לאבחן אם החולה סובל מנזק.

בשלב הנוכחי של הפרויקט פונה החברה לגיוס המונים. כל אדם מוזמן לרכוש מניות, גם בסכומים נמוכים, באמצעות המנגנון האינטרנטי המיועד לכך.

 

על המחבר / המחברת

Avatar

אדריאן הראל

בעל תואר ד"ר לנוירוביולוגיה של מכון ויצמן למדע. בעבר הקים וניהל מספר חברות ביוטכנולוגיות בארץ ובחו"ל. כיום מנכ"ל מדיקורטקס.

תגובה אחת

 1. הראל אדריאן
  הראל אדריאן אפריל 28 2017, 12:30
  גיוס המונים

  להשתתפות בגיוס המונים אנא היכנסו לאתר:
  http://www.invesdor.com/medicortex
  תודה,
  אדריאן

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור