JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הברכה והקללה

האוסטיאופיטים במערכת השלד

הברכה והקללה ד"ר דודי עזרא
מאי 22
09:30 2017

במהלך מעגל חיינו נתונה מערכת השלד שלנו ללחצים שונים אשר בין היתר מעצבים ובונים אותה.

הלחצים הללו נחלקים לארבעה סוגים: לחץ של קומפרסיה (Compression) הנובע ממשקל הגוף ומכוח המשיכה של כדור הארץ; לחץ של מתיחה (Tension) הנובע כתוצאה ממתיחה בכיוונים מנוגדים; לחץ של פיתול (Torsion) הנובע כתוצאה מתנועות סיבוביות; ולחץ של גזירה (Shear) הנובע מלחץ בכיוונים מנוגדים זה מול זה, לחץ הדומה לתנועת מספריים.

הרופא והאנטומיסט הגרמני ג'וליוס וולף (1836–1902) קבע חוק הנקרא: Wolff law בנוגע לתהליכים שונים הקשורים בבנייה ובהריסה של עצם. החוק קובע שעצם נבנית ונהרסת על פי משטר העומסים המופעל עליה.

ישנם שלושה סוגי תאים: אוסטיאובלסטים (Osteoblasts) תאים בוני עצם; אוסטיאוקלסטים ( Osteoclasts) תאים הורסי עצם; ותאים אוסטיאוציטים (Osteocytes)השומרים על העצם.

התאים הללו עם הורמונים למעשה הורסים ובונים את העצם במהלך כל החיים בהתאם ללחצים המופעלים עליה, לצורכי הסידן בדם או בעצם ובהתאם לגדילה הכללית של הגוף.

במהלך החיים, ובעיקר בעשור החמישי לחיים, גדלים ברקמת העצם, על פי רוב כתוצאה מן הלחצים שהוזכרו לעיל, מעין בליטות עצם (Bone spures) שנקראים אוסטיאופיטים (Osteophytes).

באוסטיאופיטים יש מן הברכה אולם יש גם מן הקללה לגופנו ולמערכת השלד בפרט.

הברכה היא בכך שהאוסטיאופיטים משמשים כעוד מסת עצם אשר עליה ניתן לשאת יותר משקל גוף על העצם, ונוסף על כך הם מונעים תנועות חדות מדי של עמוד השדרה.

הקללה היא בכך שהאוסטיאופיטים גדלים לתוך תעלת השדרה (Vertebral canal) שבה עובר חוט השדרה ומצרים אותה. באזור עמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום להפרעה בהולכת הדם למוח, ששליש ממנה נעשה על ידי עורקי החוליות (Vertebral Arteries) שעוברים בחוליות הצוואר דרך חורים מיוחדים בתוך החוליות. כמו כן באזור הצוואר הם עלולים לגרום לקשיים בבליעה (Dysphagia) מאחר שאם הם גדלים קדימה הם לוחצים על הוושט שממנו עובר המזון מהגרון לקיבה. מלבד זאת, האוסטיאופיטים עלולים לחדור לסחוסים הבין-חולייתיים ולהפריע בתנועה. בסך הכול מהיבט הקללה האוסטיאופיטים גורמים לכאב, לאי-נוחות רבה ולהגבלה בתנועה.

נשאלת השאלה: האם ניתן למנוע או להפחית את שכיחותם של האוסטיאופיטים וכיצד? והתשובה היא כן, וזאת עלי ידי פעילות גופנית מאוזנת, הימנעות מנשיאת משאות כבדים (ואם כן אזי באופן הנכון), הימנעות ממצב קיבעון-סטטי של ישיבה / עמידה לאורך זמן על ידי שינוי תנוחות ועל ידי קימה מהכיסא, התמתחות ותרגילי גמישות, וכן יש לדאוג לתנאים נאותים בסביבת העבודה ולכלי עבודה (ארגונומיים) המפחיתים באופן משמעותי את הלחצים המופעלים על מערכת השלד.

על המחבר / המחברת

Avatar

דודי עזרא

ד"ר. מרצה לאנטומיה ופיסיולוגיה במכללה האקדמית תל אביב יפו. מדריך טיולים בכיר בחברת ״נתור״ מומחה לאמריקה הצפונית.

6 תגובות

 1. בני טוביאס
  בני טוביאס מאי 22 2017, 12:05
  מאמר שעוזר להבין

  גם למי שאיננו רופא

  השב לתגובה
 2. אלי חיון
  אלי חיון מאי 22 2017, 18:23
  בעל ניסיון של סובל

  לדעתי רק בגיל צעיר עם שומרים על אורח חיים נכון בנושא זה אפשר לנטרל רוב הסיהונים ובעיקר הכאבים

  השב לתגובה
 3. יוסי אבישר
  יוסי אבישר מאי 22 2017, 20:45
  אחלה מדריך

  אחלה מדריך..אחלה דוקטור. כל הכבוד

  השב לתגובה
 4. נ.
  נ. מאי 23 2017, 08:54
  כל פעם אתה מגלה עוד צרות פוטנציאליות

  מי שתכנן וברא את האדם לא עשה עבודה עד הסוף.

  השב לתגובה
 5. איריס
  איריס מאי 23 2017, 20:53
  תודה על מאמר מצוין

  השכלתי ולמדתי מידע רב ערך

  השב לתגובה
 6. יעקב מעוז
  יעקב מעוז מאי 24 2017, 06:43
  קצר אך ממצה.

  תודה!

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור