JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הזאב יאכל את כיפה אדומה

פרשת רופאי הדסה

הזאב יאכל את כיפה אדומה פרופסור אלון ילין
יוני 05
19:00 2017

איני בקיא בכל פרט ופרט בסאגה המתמשכת של רופאי המחלקה להמטואונקולוגיה ילדים בבית חולים הדסה, ואיני בטוח שהיא אמנם הסתיימה. אולם כמה הנחות בסיסיות צריכות להיות מוכרות לכל מי שרוצה להתייחס לעניין זה. אם יש מקצוע ברפואה שאֶל אלו המשרתים בו צריך להתייחס כאל מלאכים, ומיודעיי יעידו שאיני מרבה להשתמש בסופרלטיבים, הרי בדיוק שבשטח הזה מדובר.

אני מכיר שתי מחלקות כאלו בישראל, הצוות הרפואי שבכל אחת מהן מקדיש את עצמו במסירות אין קץ להבראת הילדים שגורלם התאכזר אליהם. טיפול בילד הלוקה במחלה סרטנית אורך חודשים רבים ורובו ככולו נעשה בין כותלי בית החולים. האפשרות לרפואה פרטית בתחום זה מוגבלת ביותר והתמורה העיקרית היא עצם הסיפוק מהחלמת כל מטופל ומטופל. אין ספק שיש גם מידה מסוימת של רדיפת כבוד מקצועית, אך זו בסופו של דבר תורמת לאיכות הטיפול ולשיעורי הריפוי.

בין הנהלת בית חולים הדסה בראשותו של פרופ' רוטשטיין, לבין רופאי המחלקה התעורר סכסוך. ההנהלה ברצונה (הלגיטימי אולי) לקצץ הוצאות, החליטה על איחוד חלקי של מחלקה זו עם היחידה להשתלות מוח עצם במבוגרים. רופאי המחלקה מתנגדים בתוקף לשינוי הצפוי, בטענה שאין הטיפול בילדים דומה לטיפול במבוגרים ומכאן שאיכות הטיפול תיפגע.

אין לי ספק שטענתם צודקת, ולראיה, בבית החולים שיבא, שרופאיו נקראו להציל את המחלקה בהדסה, זהו המצב שנים רבות. נשמעו האשמות שמטרתו העיקרית של פרופ' רוטשטיין היא להגדיל את הנתח של תיירות מרפא בכלל השתלות מוח העצם, ולכן גם הועמדה בראש מחלקת השתלות מוח העצם במבוגרים, רופאה בעלת קשרים בארצות מזרח אירופה. כבר בעבר, אני ואחרים, התרענו שהכנסת תיירות מרפא לבתי חולים ציבוריים פוגעת בחולה הישראלי, אך שיקולים פיננסיים גוברים על ההיגיון הרפואי.

רופאי המחלקה ההמטואונקולוגית ילדים הואשמו בכך שהם נוטשים את משמרתם, וכמוהם כלוחם הנוטש עמדה. זו שטות ממדרגה ראשונה, שכן הצוות הרפואי בשלמותו היה במשא ומתן לעבור לבית חולים אחר בירושלים ולהעניק מכישוריו וממסירותו לילדים הנזקקים במרחק קילומטרים ספורים מהדסה. אולי המצב דווקא דומה לזה שבו מפקד מפקיר את לוחמיו? נראה שפרופ' רוטשטיין, בעזרתו של שר הבריאות, הצליח להלך אימים על הנהלת בית החולים האחר ולעצור את תהליך המעבר. ניסיונותיו של המנהל לתקוע טריז בין רופאי המחלקה בשיטת הפרד ומשול, לא צלח. גם ההיענות המצומצמת של החותמים מקרב רופאי הדסה על מכתבי תמיכה ברוטשטיין, מלמדת על הלך הרוח שם.

נמצא מתווה גאוני – גויס רופא (כנראה מוכשר מאוד) מבית חולים שיבא ועוד רופא ותיק מאוד מארה"ב ובתוספת הרופאה שכבר דובר בה, וכן תגבור ופיקוח על ידי רופאי המחלקה ההמטואונקולוגית מבית החולים בשפלה. בינתיים הרופאים שאיישו את המחלקה בהדסה נותרו ללא תעסוקה ונמנעה מהם היכולת לשרת את אלו שרוצים את שירותיהם. רופאי שיבא, שבקושי עומדים בעומס במחלקת האם שלהם, אמורים עתה לתפעל מחלקה נוספת במרחק 50 ק"מ ולעתים שעתיים נסיעה. בתווך תקועים ההורים האומללים שרק רוצים את טובת ילדיהם, ונראה שתמיכתם הבלתי מסויגת ברופאים מתחילה להתערער.

זאב רוטשטיין התבטא בעבר שרופאים אינם שבויים של בית החולים. אם להערכתם הייעוד שלהם יתגשם בצורה אופטימאלית במוסד רפואי אחר – אם עקב סיבות מקצועיות ואם בגלל יחסי עובד/מעביד – הרי שאין למנוע זאת מהם. אולם מניסיון עבר אני חוזה שבסופו של דבר רוטשטיין יצליח במשימתו ואף אחד לא יציל את כיפה אדומה משיני הזאב.

על המחבר / המחברת

אלון ילין

אלון ילין

עורך מדור: רפואה. פרופ', לשעבר מנהל המחלקה לניתוחי בית החזה ב-שיבא, פרופ' אורח באוניברסיטאות קורנל והרווארד ופרופ' חבר באוניברסיטת ת"א. פרסם כ-130 מאמרים בעולם. כיום בין היתר בבי"ח ברזילי שם פתח שירות חדש לניתוחי בית החזה, מקדיש ממרצו בסיוע לאוכלוסייה בפריפריה.

8 תגובות

 1. צביה
  צביה יוני 06 2017, 10:42
  כואב הלב לדעת שילדים כה מסכנים

  הם כלי משחק בידי מובילי אינטרסים

  השב לתגובה
 2. ח.
  ח. יוני 06 2017, 14:02
  ראיתי קדימון בטלוויזיה עם רוטשטיין

  טוען שמי שמאיים עליו הוא ירה בו. מפחיד האיש הזה.

  השב לתגובה
  • עובדת במערכת
   עובדת במערכת יוני 07 2017, 12:26
   רוטשטיין טיפוס קשה ו....

   למה שר הבריאות מאחוריו?

   השב לתגובה
   • אלון ילין
    אלון ילין Author יוני 07 2017, 15:19

    יש שיגידו כי רוטשטיין האיש הנכון בזמן הנכון. יש שילעיזו שליצמן אינו מוכן להודות בטעותו. ויש שיפליגו על גבי תיאוריות קונספירציה למיניהן.

    השב לתגובה
 3. ג.
  ג. יוני 08 2017, 19:43
  לא יודעת מי צודק

  מה שאסור שיקרה זה שהילדים המסכנים יסבלו בגלל מאבק בין הגדולים

  השב לתגובה
 4. חגית להב
  חגית להב יוני 09 2017, 21:13
  לצערי אני מסכימה

  עם ההעאכה של הכותב.

  השב לתגובה
 5. יודע
  יודע ספטמבר 21 2017, 12:01
  הצב רק הולך ומסתבך

  וכולם עוצמים עיניים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!