JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

Three cups of coffee a day keep the doctor away

בעקבות המחקרים החדשים על שתיית קפה

Three cups of coffee a day keep the doctor away קפה צילום: MarkSweep he.wikipedia.org
יולי 15
19:30 2017

נראה כי לא רבים קלטו את הדיווח המרעיש על הקשר בין שתיית קפה לבין מצב הבריאות כפי שהתפרסם בידיעות אחרונות וב-YNET. בשני מחקרים נפרדים שפורסמו ב-Annals of Internal Medicine  לפני ימים אחדים נמצא קשר הפוך מובהק בין שתיית קפה לסיכוי למוות. לא ממש הופתעתי לקרוא את התגובות "המלומדות" של הטוקבקיסטים למיניהם: "המחקר ממומן על ידי חברות הקפה", "זה סתם שטויות", "אפשר להוכיח הכול" וכיו"ב.

לפני שאתייחס לתוכן המחקרים הרשו לי להרגיע אתכם. מדובר בשני מחקרים רציניים ביותר שבוצעו על ידי חוקרים מהמדרגה הגבוהה ביותר באוניברסיטאות מובילות בארה"ב ובאירופה. המחקר כלל מספר עצום של נבדקים ונערך בשיטות סטטיסטיות מקובלות. שני המאמרים פורסמו בירחון רפואי שהוא בחמישייה הפותחת באיכות בעולם, וכל מאמר בו עובר ביקורת של עמיתים מומחים הסורקים כל מחקר במסרקות ברזל. אומנם אחד החוקרים קיבל מענק מחקר מחברת יונילוור העולמית (שבין היתר מייצרת גם קפה) לשם מחקר אחר שלו, אך המימון למחקרים הללו הגיע ממענקים שניתנו על ידי מוסדות מדעיים מכובדים כמו המרכז הלאומי לסרטן בארה"ב.

המחקר האמריקני, שאורגן על ידי צוות מאוניברסיטת דרום קליפורניה, כלל 185,000 משתתפים שכל 5 שנים דיווחו על נתונים שונים, כולל שתיית קפה. במעקב ממוצע של 16 שנים נמצא ששתיית ספל קפה אחד ליום הייתה כרוכה בירידה של 12% בסיכוי למות מכל סיבה שהיא. שתיית 2-3 ספלים ליום הורידה את הסיכון ב-18%. הירידה בתמותה כללה סיבות קרדיאליות, סרטן, שבץ מוחי, מחלות ריאה, סוכרת ומחלות כליה. הירידה בתמותה הייתה אחידה אצל כל הקבוצות האתניות שנבדקו: לבנים, אפרו-אמריקנים, לטינים, אמריקנים ממוצא יפני וילידי הוואי.

המחקר השני נערך באירופה והקיף יותר מחצי מיליון נבדקים, ובו הדיווח על הרגלי החיים נעשה רק פעם אחת במהלך תקופת המעקב שגם כאן הגיעה ל-16 שנים. בקרב משתתפים ששתו 3 ספלי קפה או יותר ליום, נמצאה ירידה של 18% בגברים ו-8% בנשים למוות מכל סיבה שהיא לעומת אלה שנמנעו מקפה. ההבדלים נמצאו בכל המדינות שהשתתפו במחקר ולא היו תלויים בסוג הקפה, כולל קפה נטול קפאין. העיבוד הסטטיסטי הביא בחשבון נתונים כמו גיל, עישון, פעילות גופנית ורמת השכלה פורמאלית. בתת-קבוצה, שכללה קרוב לחמשת אלפים משתתפים, נמצאו ערכים מעבדתיים טובים יותר בסמנים ביולוגים שונים, כולל אנזימי כבד ורמות סוכר.

החוקרים לא הציעו מנגנון מסוים האחראי לתוצאות שנצפו. הם גם לא ניסו לזהות מרכיב ספציפי בקפה שעשוי להסביר את השוני בתמותה בין שתייני הקפה לאלה המתרחקים ממנו. אמנם בעבר נמצאו הן השלכות חיוביות והן שליליות לקפאין, אך כזכור אותן תוצאות נצפו גם באלה ששתו קפה נטול קפאין.

האם אפשר לפיכך להמליץ לאוכלוסייה להתחיל לשתות קפה או להגדיל את כמות הקפה הנצרכת? אף שנמצא קשר מיטיב ברור בין שתיית קפה למצב הבריאות, לא נמצא קשר סיבתי. ייתכן שאנשים בריאים מיסודם נוטים יותר לשתות קפה ואילו אלה שמרגישים פחות טוב נמנעים ממנו. אולי יש גן המעודד שתית קפה הכרוך במצב בריאותי טוב יותר? רב הנסתר על הגלוי. מביני עניין שבינינו יגידו שצריך לערוך ניסוי מדעי אמיתי, כלומר מחקר פרוספקטיבי אקראי. אני אישית לא רואה איך מחקר כזה יכול להיערך בהתחשב בנטיות הטבעיות של האוכלוסייה, כך שאנו נותרים עם תצפיות בלבד.

אם כן אי-אפשר להגיד בביטחון מוחלט שקפה טוב לבריאות, אך די בוודאות ניתן להגיד שהוא גם לא מזיק. הכול במידה כמובן.

על המחבר / המחברת

אלון ילין

אלון ילין

עורך מדור: רפואה. פרופ', לשעבר מנהל המחלקה לניתוחי בית החזה ב-שיבא, פרופ' אורח באוניברסיטאות קורנל והרווארד ופרופ' חבר באוניברסיטת ת"א. פרסם כ-130 מאמרים בעולם. כיום בין היתר בבי"ח ברזילי שם פתח שירות חדש לניתוחי בית החזה, מקדיש ממרצו בסיוע לאוכלוסייה בפריפריה.

9 תגובות

 1. אריה גור
  אריה גור יולי 17 2017, 09:25
  חי לנצח

  אם כך, בהתחשב בכמויות הקפה ששתיתי בחיי ושאני ממשיך לשתות, אני צפוי למות בגיל 200 (-:

  השב לתגובה
 2. גלעד א
  גלעד א יולי 17 2017, 23:45
  צריכים לעדכן את הרופאים

  הם ממשיכים להנחות את המטופלים להמעיט בקפה.

  השב לתגובה
  • אלון ילין
   אלון ילין Author יולי 17 2017, 23:56

   יש בהחלט כאלה שצריכים להמעיט בצריכת קפה. מאידך יתכן שאחרים אולי צריכים לצרוך קפה. הממסד הרפואי הוא שמרני מטבעו. ראה כמה זמן ארך עד שהשתנתה הגישה לגבי אלכוהול בכמויות מתונות.

   השב לתגובה
 3. עזר ט.
  עזר ט. יולי 21 2017, 12:16
  ומה לגבי תה?

  אמרו שגם בתה הרבה קפאין ופעם ראו בכך משהו שלילי. אם אין בעיה עם הקפה אז גם תה בסדר לשתות.

  השב לתגובה
 4. פזית גונן
  פזית גונן יולי 23 2017, 12:32
  הגיוני שיש כאלה שקפה לא בריא להם

  אני גם מוכנה לקבל את זה שיש רבים יותר שקפה לא מזיק להם ואולי עושה טוב
  אבל בכדי לדעת מה אני צריכה לאעושת אני חייבת לשאול רופא
  ורוב הרופאים שמרנים ולא מכירים ממש את המחקרים החדשים

  השב לתגובה
 5. יניר
  יניר יולי 24 2017, 18:18
  המחקר הבא: תרומת הוודקה

  לבריאות

  השב לתגובה
 6. חחח
  חחח יולי 27 2017, 14:12
  מהיום אחרי כל ארוחה

  דדבל אספרסו חזק
  ואולי גם בין הארוחות

  השב לתגובה
 7. נתן
  נתן ספטמבר 03 2017, 17:52
  יין אדום כבר נמצא בריא

  כעת גם קפה
  מה הגילוי הבא?
  אולי מרגרינה?
  או חמאה?
  ביתדותי זה נחשב בריא

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור