JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ההונגרים נלחמים בהשמנה

מאמצים לאומיים להפחתת ההשמנה באמצעות מיסוי

ההונגרים נלחמים בהשמנה ד"ר אליהו בורוכוב
ספטמבר 22
19:24 2017

ההונגרים הם אחד העמים השמנים בעולם. לפי נתונים שאסף ה-OECD, הם במקום הראשון באירופה. שני שליש מההונגרים הם ב"משקל יתר" ושליש הם שמנים במידה הקיצונית המוגדרת באנגלית "obese". ההונגרי הממוצע אוכל פחות ירקות טריים מעמיתיו בארצות אחרות באירופה, ולעומת זאת אוכל יותר מלח.

בשנת 2011, ממשלת הונגריה בראשותו של ויקטור אורבן הטילה מס על "מזונות בלתי בריאים". המס מוטל על מזונות המכילים שומן, סוכר, מלח ומשקאות אלכוהוליים. גובה המס נקבע על פי תכולת המרכיב המזיק. למשל על ליטר "משקאות אנרגיה", שכידוע מכילים כמויות גדולות מאוד של סוכר, מוטל מס בשיעור של 250 פורינט (המטבע ההונגרי) – בערך 0.9 יורו. על קילו ריבה המס הוא 500 פורינט. בכמה זה ייקר את המוצרים? אינני יודע. אחת ההשלכות המיידיות של המס היא שהיצרנים של המאכלים המזיקים הפחיתו את כמויות המרכיבים המזיקים כדי להוריד את שיעורי המס. השלכה שנייה היא שהצרכנים ההונגרים הגיבו להתייקרות ועברו למוצרים זולים יותר ומזיקים פחות.

עוד כמה עובדות מעניינות על ההונגרים: בנושא ההשמנה אין הבדל בין גברים משכילים וגברים בעלי השכלה מעטה. לעומת זאת נשים הונגריות בעלות השכלה מועטה הן ב-60% יותר שמנות במידה קיצונית מאשר נשים משכילות. אגב, באיטליה ההבדל בנושא ההשמנה בין נשים בעלות השכלה ונשים חסרות השכלה גדול עוד יותר.

מי במקום השני והמכובד בליגה של ההשמנה? בריטניה הגדולה. גם ממשלת בריטניה מתכוננת להטיל מס על מזונות בלתי בריאים, אבל היא פוסעת לאט לאט. בשנת 2016 הודיע שר האוצר הקודם שהממשלה תטיל מס על מזונות שמכילים סוכר. בינתיים התחלפה הממשלה, שר האוצר החדש המשיך בפרויקט וב-2017 כלל בתקציב שהגיש לפרלמנט הצעה למס על מזונות שמכילים סוכר (מדובר על משקאות מוגזים). בפועל המס יחול החל מאפריל 2018. המס יהיה מדורג – על פחית משקה שמכיל יותר מ-5% סוכר יחול מס בשיעור של 12%, על משקאות שיכילו יותר מ-8% סוכר יהיה שיעור המס גבוה יותר.

יצרני המשקאות ניהלו מאבק ציבורי ופוליטי נגד ההצעה להטיל את המס והפעילו שתדלנים ויועצי תקשורת. אחרי שהמס אושר, כשהם הבינו שזוהי כבר עובדה, התאימו את עצמם והפחיתו את תכולת הסוכר במשקאות.

עוד מדינות ניסו להטיל או אף הטילו מסים על מזונות בלתי בריאים. דנמרק הטילה ב-2011 מס על מזונות המכילים שומן רווי, אבל נאלצה לבטלו אחרי 15 חודשים, אחרי שהתברר שהדנים נוסעים לשוודיה – המרחק מקופנהגן לשוודיה קצר למדי – או לגרמניה וקונים שם כל מיני מאכלים מלאי שומנים, וכך מתחמקים מתשלום המס. בארצות הברית הוטל מס על משקאות ממותקים בערים אחדות, ביניהן פילדלפיה, סן-פרנסיסקו וסיאטל.

גם אצלנו, שר הבריאות יעקב ליצמן מנסה לצמצם את צריכת המלח והסוכר, אבל גם הוא נתקל בקשיים ובחוסר שיתוף פעולה של שרים ומשרדים אחרים.

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

5 תגובות

 1. דינה עזר
  דינה עזר ספטמבר 23 2017, 12:59
  למיטב ידיעתי בקוריאה הדרומית

  יש פעילות אגרסיבית נגד השמנת נוער וזאת באמצעות מערכת החינוך. הם צמצמו את ההשמנה אבל לא חיסלו אותה. הילדים כמו בכל מקום אוהבים ג'אנק פוד.

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני ספטמבר 25 2017, 14:04
  לד"ר בורוכוב

  תודה על מאמר חשוב.
  ברשותך עוד עובדות על השמנת ההונגרים:
  הונגריה היא היצרנית הגדולה באירופה של כבד אווז. כבד אווז מפוטם שוקל פי 10 מאשר כבד אווז רגיל. הוא מכיל שומן רווי (רע) בלבד.
  ההונגרים מצטיינים בגידול חזירים. בשרם שמן. הם מתמחים בייצור נקניקים יבשים שמנים ומעושנים והם גם הזללנים הגדולים באירופה של מוצרים אלו שלא רק משמינים אלא גם מזיקים לבריאות (מזכיר לך את יליד הונגריה טומי לפיד שהודיע ברבים שהוא אוהב נקניקים מסוימים…)
  והערה על שר הבריאות: מה אתה מצפה מהרב ליצמן? זה האיש שמתאים להיות שר בריאות? הרי מה שמעניין אותו זה התקציבים לישיבות.

  השב לתגובה
  • אליהו בורוכוב
   אליהו בורוכוב ספטמבר 26 2017, 19:01
   תגובה לתגובה

   1. צריך להוסיף שאחרי מנה טובה של שומן אווז (עם בצל מטוגן) חייבים קינוח כמו עוגת דובוש" – שוקולד מעורבב עם שמנת בשכבות, או משהו אחר שמכיל גם כן הרבה שומן וסוכר. אבל העיקר זה הכמויות. גם לצרפתים יש מאכלים עתירי שומן, אבל הם יודעים להסתפק במנות קטנות.
   2.נכון שליצמן הוא נציג החרדים בממשלה. אבל כשר בריאות הוא יותר טוב מקודמיו ב-20 השנים האחרונות שנתנו לראש הממשלה ושר האוצר לייבש את המערכת.

   השב לתגובה
 3. המפוכח
  המפוכח ספטמבר 26 2017, 12:41
  השמנת הציבור בסוף סולם הדאגות

  תראה במה עוסקים חברי הכנסת

  השב לתגובה
 4. מחנכת
  מחנכת ספטמבר 27 2017, 14:43
  הכל שאלה של חינוך

  חינוך
  חינוך ועוד פעם חינוך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור