JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

0% סיכון לזיהום?

זיהום לאחר ניתוח – סיבות ודרכי מניעה

0% סיכון לזיהום? he.wikipedia.org
מרץ 23
19:30 2018

אין-ספור פרסומים רפואיים וכתבות במדיה התייחסו לתופעת הזיהומים הנרכשים בבתי החולים ושיעורי התחלואה והתמותה המשמעותיים הנגזרים מהם. יש לזכור שבית חולים מאכלס אנשים חולים שרבים מהם לוקים בזיהום בחלקי גוף שונים, לכן קיים פוטנציאל ניכר להעברת גורמי זיהום מחולה לחולה, מבריא לחולה ומחולה לבריא.

במסגרת המאמר הזה אדון אך ורק בתופעת הזיהום שלאחר ניתוח. זיהום כזה יכול להתרחש באיבר גוף מרוחק מאזור הניתוח, כמו הריאות או דרכי השתן, או באזור הניתוח עצמו. זיהום באזור הניתוח יכול להתרחש בקרבת האיבר המנותח, למשל חלל הבטן בעת ניתוח להסרת תוספתן, או בדרך הגישה לאיבר המנותח, כלומר בחתך הניתוחי.

הסיכוי להתפתחות זיהום מושפע מגורמים שונים. אחד הגורמים שאין לנו שליטה עליהם הוא מידת הזיהום האינהרנטית של האיבר המנותח. יש ניתוחים המוגדרים כנקיים לחלוטין, כמו כריתת קטע קטן של ריאה או ביופסיה מבלוטת המגן, שבהם הסיכוי להתפתחות זיהום באזור הניתוח קטן מ-2%. ניתוחים שבהם יש חיתוך של איבר המכיל חיידקים מוגדרים נקיים-נגועים. ניתוח שבו יש סיכוי גבוה לנוכחות חיידקים בשדה הניתוח מוגדר נגוע וניתוח באזור המכיל חיידקים בוודאות, כמו מורסה, מוגדר מזוהם.

ככל שעולה הסבירות לנוכחות חיידקים בשדה הניתוח גובר הסיכון להופעת זיהום לאחר הניתוח, מ-1% בניתוח נקי אצל חולה בסיכון נמוך לכ-30% בניתוח מזוהם אצל חולה בסיכון גבוה. אף שדירוג מיקרוביולוגי זה תלוי אך ורק באיבר המנותח, המנתחים יכולים להקטין את הסיכון להתפתחות זיהום במידה מסוימת – למשל באמצעות ניקוי מכני של מעי גס, שימוש באנטיביוטיקה מניעתית ושמירה על טכניקות ניתוחיות מדויקות המונעות פיזור של חיידקים.

לעומת זאת יש גורמים רבים התלויים במנותח. ידוע שהסיכון להתפתחות זיהום גובר עם הגיל ועם המשקל. סוכרת, ובעיקר בלתי מאוזנת, היא גורם משמעותי. מצב תזונתי לקוי המתבטא ברמת חלבון נמוכה בדם תורם להופעת זיהומים. כך גם מחלות המביאות למצב חיסוני פגום, כמו סרטן וטיפול בכימותרפיה ובסטרואידים. גם עישון מגביר את הסיכון להתפתחות זיהומים.

זיהום חיידקי בחלק גוף לא מנותח הוא גורם סיכון מאיים ויש לטפל בו לפני הניתוח. אשפוז קדם-ניתוחי ארוך הוא מגרעת, שכן גוברים סיכויי החולה להידבק בחיידקים המסתובבים בין כותלי בית החולים. אל נשכח שגם הצוות המטפל יכול להוות מקור לזיהום, כי לעיתים חברי הצוות הם נשאי חיידקים אלימים.

הגורמים האחרים המשפיעים על הסיכוי לזיהום הם אלה הקורים בעת הניתוח. כדי להקטין את הגורמים התלויים בחולה נהוג להמליץ על רחיצת כל הגוף לפני הניתוח. בעת הניתוח עצמו רוחצים את אזור החתכים ומחטאים אותו ויוצרים שדה ניתוח המופרד מיתר אזורי הגוף. כמו כן מפרידים בין האזור שבו שוהים המנתחים לבין האזור שבו שוהים המרדימים. בעבר היה נהוג לגלח בסכין את אזור הניתוח, עד שהתברר שנוהג זה מגדיל את הסיכון ולכן הוא הופסק וכעת השיער נותר במקומו או נקצץ בקליפר חשמלי.

חדר הניתוח עצמו אמור להיות נקי ככל האפשר, מוגבל במספר האנשים השוהים בו ואם אפשר מצויד במערכת להזרמת אוויר מלב חדר הניתוח החוצה. קירור חדר הניתוח הכרחי בגלל החום הנוצר בעת הניתוח ולמען הצוות הסטרילי, העטוי בשכבות בגדים אחדות ועובד מתחת למנורות רבות עוצמה. עם זאת ירידה בחום הגוף של המנותח אינה רצויה שכן היא כרוכה בסיבוכים שונים, כולל זיהומים. מי שאינו מורגל בשהייה בחדר ניתוח, יתפלא אולי לראות את המאבק היום-יומי על השליטה במזגן.

יתר הגורמים תלויים בעיקר במנתחים ובניתוח עצמו. ככל שהניתוח ארוך יותר ויש בו פגיעה רבה ברקמות כך עולה הסיכון להתפתחות זיהומים. מכאן שמיומנות וניסיון של המנתח ושימוש בטכניקות זעיר-פולשניות (לפרוסקופיה ודומיו) יצמצמו את הסיבוכים. יש צורך לתת אנטיביוטיקה מניעתית לפי סוג הניתוח, להתאימה לחיידק המאיים ולהקפיד שתינתן כשעה לפני חתך העור כדי לקבל רמה מקסימלית בדם בעת הניתוח. הותרת גופים זרים בעת הניתוח, בדומה לפלטות אורתופדיות, דורשת מתן אנטיביוטיקה ממושך יותר. יש להמעיט ככל שניתן בהותרת נקזים שכן גם הם מהווים מקור לזיהום. חשוב מאוד להקטין את הנזק לרקמות, לעצור דימומים כדי שלא יווצרו קרישי דם שהם חוות גידול מעולה לחיידקים ולמנוע יצירת חללים שבהם יכולים להיאגר נוזלים. הקפדה על העקרונות שצוינו לעיל תקטין את הסיכוי להיווצרות זיהום.

בכוונה הותרתי בסוף כמה גורמים שנויים במחלוקת, אם כי ייתכן שהם הרלוונטיים ביותר. מסכות חדר ניתוח, שכל הצוות הנוכח בחדר ניתוח חייב לחבוש, אינן יעילות כלל במניעת זיהומים ואולי אף מהוות גורם שלילי. אך ללא ספק הן מסייעות לצוות במניעת הדבקות מהחולה. כובע הוא הכרח, שכן שיער האדם נושא חיידקים רבים ויש למנוע ככל האפשר את פיזורם לשדה הניתוח. חובה לעטות כפפות סטריליות לאחר רחיצת ידיים קפדנית. שני זוגות של כפפות מגינים על הצוות בעיקר מפני נגיפים כמו HIV והפטיטיס. לכיסוי נעליים אין למעשה שום תפקיד, פרט אולי לאסתטיקה.

ואחרון אחרון חביב – בגדי חדר ניתוח ייעודיים, הנלבשים מתחת לחלוק. משרד הבריאות הוציא נוהל אובססיבי לגבי בגדים אלה ובחלק מבתי החולים יש להם צבע בולט ובאחרים מצוין עליהם "אין לצאת עם בגד זה מחדר ניתוח". בבית החולים שיבא, שבו עבדתי בעבר, הייתה תקופה שמספר הזיהומים הנרכשים בחדר ניתוח עלה, ולכן נוהל זה נאכף בקפדנות ואף ננקטו סנקציות נגד עבריינים. מעניין לציין שבאותה תקופה בוצעו שיפוצים נרחבים בחדר הניתוח, שלדעת כל מבין עניין תרמו לא מעט למגפת הזיהומים. אני מכיר לא מעט בתי חולים מפורסמים בעולם שאינם מקפידים כלל על בגדי צוות חדר ניתוח, ולאור נהירת חולים מכל העולם אליהם סביר שהם לא סובלים משיעור גבוה של זיהומים ניתוחיים. לדעתי האישית זוהי היטפלות לגורם שהוא במקרה הרע שולי לחלוטין.

אז ידע כל אחד שמתאשפז בבית חולים שאין חיה כזו ניתוח שיש בו 0% סיכון לזיהום, ושלא תמיד המנתח ובית החולים אשמים בזיהום כזה.

על המחבר / המחברת

אלון ילין

אלון ילין

עורך מדור: רפואה. פרופ', לשעבר מנהל המחלקה לניתוחי בית החזה ב-שיבא, פרופ' אורח באוניברסיטאות קורנל והרווארד ופרופ' חבר באוניברסיטת ת"א. פרסם כ-130 מאמרים בעולם. כיום בין היתר בבי"ח ברזילי שם פתח שירות חדש לניתוחי בית החזה, מקדיש ממרצו בסיוע לאוכלוסייה בפריפריה.

12 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר מרץ 23 2018, 21:19
  תפילה יכולה לעזור?

  אז חוץ מההמלצה להתרחץ היטב לפני הניתוח (תלוי אם המאושפז יכול בכלל לעשות זאת), מה עוד יכול המנותח לעשות? האם לפנות לבי"ח פרטי במקום ציבורי? או שהוא נתון לחסדי המקום ולמזל הטוב?

  השב לתגובה
  • אלון ילין
   אלון ילין Author מרץ 24 2018, 02:36
   בי"ח פרטי?

   בבית חולים פרטי שבו לא מאושפזים חולים עם מחלות זיהומית הסיכון ללקות בזיהום הינו כנראה נמוך יותר. לעומת זאת ההיערכות לטיפול בסיבוכים רציניים פחות טובה. תשקול לבד!

   השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני מרץ 24 2018, 00:23
  שאלה לפרופ' ילין

  עד כמה מסתננים מאפריקה, או מטופלים ממדינות ערב הכניסו, או עלולים להכניס, גורמי זיהום ידועים או אף בלתי ידועים למערכת הבריאות בארץ?
  האם מישהו נותן תשומת לב לכך?

  השב לתגובה
  • אלון ילין
   אלון ילין Author מרץ 24 2018, 02:30

   אנסה להתעלם מהנימה הגזענית שבשאלתך ולענות עניינית למרות שהתייחסת לנושא שלא כלול במאמר. למיטב ידיעתי לא ידוע על גורמי זיהום מיוחדים שהוכנסו על ידי מטופלים מארצות ערב. לגבי אלה שהגיעו ממדינות אפריקניות הרי בהחלט הם נושאים סיכון מוגבר למחלות זיהומיות ובעיקר שחפת. מצב דומה היה קיים בעבר עם עולים מברית המועצות ומאתיופיה וקיים עד היום עם פועלים זרים מאסיה וגם, תתפלא, מארצות נחשלות באירופה.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני מרץ 24 2018, 23:44
    פרופ' ילין נכבדי

    שאלתי שאלה. בהחלט רלוונטית לנושא המאמר החשוב. מהיכן הוצאת את "הנימה הגזענית"? אולי מתוך הפריזמה של הראייה שלך?
    אגב – פועלים מאסיה, מאזורי הפריפריה בברית המועצות ומארצות מסוימות במזרח אירופה אכן באים מארצות נחשלות, לפחות מבחינה רפואית ובזה כמובן הנך צודק לחלוטין.

    השב לתגובה
    • אלון ילין
     אלון ילין Author מרץ 25 2018, 19:25
     תיקון קטן.

     במענה לשאלתך שכחתי להתייחס לחולים פלשתינאים המגיעים מיהודה, שומרון וחבל עזה. בעיקר באחרון, בו ההקפדה על נוהלי בקרת זיהום הם לא אחת לקויים, יש סיכוי שחולים המועברים מאשפוז בבי"ח מקומי לבי"ח בישראל נושאים חיידקים מוכרים אך עם עמידות קיצונית לאנטיביוטיקה. לא כך המצב לגבי חולים המגיעים מהבית.

     השב לתגובה
 3. ח.
  ח. מרץ 24 2018, 12:34
  מאמר מעניין

  מסוג המאמרים שמספקים מידע חשוב גם למטופלים

  השב לתגובה
 4. הומרוס
  הומרוס מרץ 26 2018, 11:25
  גלי חיידקים עולים עלינו לכלותנו

  תהחרו בי וננצח אותם
  תהייו בריאים

  השב לתגובה
 5. עודד שלם
  עודד שלם מרץ 28 2018, 13:01
  עד שמישהו שנפגע יגיש תביעה

  ואז נושא הזיהומים יתחיל להיות מטופל ביותר רצינות והקפדה.

  השב לתגובה
 6. רינת קורמן
  רינת קורמן מאי 02 2018, 16:07
  האם זו אחריות ברורה של בית החולים

  שלא יהיה זיהום מהסוג שאמרת או גם מסוגים אחרים?

  השב לתגובה
  • אלון ילין
   אלון ילין Author מאי 02 2018, 17:41
   אחריות

   בוודאי שלבית החוליםצ יש אחריות ועליו לעשות ככל יכולתו כדי להקטין את שיעור הזיהומים. יש לזכור כפי שציינתי שגורמים רבים תלויים בחולה עצמו או באופי הניתוח. ולכן, במענה לעודד שלום, תביעות לא בהכרח יפתרו את הבעיה.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור