JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

השתלות ריאה

איחולי החלמה לרעיית נשיא המדינה

השתלות ריאה פרופסור אלון ילין
מרץ 12
14:30 2019

לפני זמן קצר התבשרנו שגב' נחמה ריבלין, רעיית נשיא המדינה, עברה השתלת ריאה. ככל עם ישראל, אני מאחל לה החלמה מהירה והרבה שנות איכות.

רפרוף מהיר בתגוביות הרבות באתרים השונים מגלה את מידת האהדה הרבה שתושבי ישראל רוחשים לנשיא המדינה. אהדה זו חוצה את כל שדרות הציבור מימין ומשמאל, צעירים וזקנים, מזרחיים ואשכנזים ויהודים ולא יהודים. פה ושם נתקלתי בתגובות עוינות, חלקן הקטן על רקע פוליטי וחלקן קטנוניות ומשטינות, אם כי לעיתים בליווי תהיות לגיטימיות. שני נושאים שהועלו ויזכו לפירוט בהמשך הם גילה של גב' ריבלין ומשך הזמן שהמתינה עד שנמצא לה תורם.

אך לפני כל זאת ברצוני להקדיש זמן קצר לתהליך שבוצע, מטרתו ותוצאותיו. ניתוח השתלת ריאה הוא הליך חדש יחסית בהשוואה להשתלת איברים אחרים, אך הוא קיים כבר 35 שנים. ההליך נדרש בחולים המגיעים לאי ספיקת ריאות סופנית. תוחלת החיים הצפויה להם קצרה ובלעדי ההשתלה איכות החיים שלהם ירודה ביותר. המחלות השכיחות שעלולות להוביל למצב זה הן נפחת ריאות (אמפיזמה, בדרך כלל עקב עישון), לייפת ריאתית וציסטיק פיברוזיס. יש עוד שורה ארוכה של מחלות, אך הן כולן יחד מהוות רק שליש מההתוויות להשתלת ריאה.

חולה הנזקק להשתלת ריאה יכול להיות מועמד להשתלת ריאה בודדת, השתלת שתי ריאות או השתלת לב-ריאות. ההחלטה תלויה במחלה שהובילה לצורך בהשתלה, בגיל המועמד להשתלה ובמצבו הרפואי הכולל. ככלל, השתלת שתי ריאות מעניקה סיכויי הישרדות גבוהים יותר, אך ככל שהגיל מתקדם היא מלווה בסיכון ניתוחי גבוה יותר. בעבר הוגבל הגיל המקסימלי להשתלת ריאה ל-65 שנים ונקבעו הגבלות חמורות על גיל התורם ועל מצבים רפואיים שונים בתקופה שקדמה להנצלת האיברים. במשך השנים ולאור השיפור המתמיד בתוצאות ההשתלה הותר הרסן, וכעת אין הגבלה מוחלטת על גיל המושתל. בארצות הברית דווח על מושתל ריאה בן 82. ברוב מרכזי ההשתלות יש הגבלה וולונטרית של 75. כמו כן כדי להגדיל את פוטנציאל ההשתלות ננקטת מדיניות ליברלית מאוד בקשר לאפיונם של התורמים.

השאלות סביב ההחלטה למי להשתיל ומה להשתיל קשורות לאתיקה יותר מלעניינים רפואיים. ברור שאם הייתה אספקה אין-סופית של איברים להשתלה, היינו משתילים לכולם, אפילו אם סיכויי ההצלחה היו קלושים. מכיוון שמדובר על מצרך בחסר, הרי שמצווים אנו על ניצול אופטימלי של מצרך זה. כלומר צריך למצוא את שיווי המשקל המיטבי בין זכות הפרט לחיים לבין טובת כל הציבור.

ניתוח השתלת ריאה בודדת, כמו שהתבצע אצל גב' ריבלין, אינו ניתוח מסובך במיוחד (ואני כותב זאת במלוא האחריות ומתוך ניסיון אישי) ודורש שלוש השקות גסות בלבד: אחת של עורק הריאה, השנייה של וריד הריאה (או דופן העלייה השמאלית של הלב) והשלישית של הסמפון הראשי. ההיערכות והתיאום בין הצוותים מורכבים וחשובים הרבה יותר. בעיקרון ככל שמתקצר הזמן שבו הריאה שוהה מחוץ לגוף התורם, סיכויי ההצלחה עולים. בעבר דובר על שש שעות ובהווה על שמונה, אך אין מספר קדוש ויש גם שיטות חדשניות שעשויות להאריך את משך הזמן. עוד אציין כי תהליך ההשתלה פשוט יחסית, אך הטיפול במושתל לאחר הניתוח הוא ארוך ומורכב ודורש מיומנות, משאבים, יכולות, מסירות וצוות רב-תחומי המתואם היטב.

האם גב' ריבלין זכתה לקידום בשל מעמדה הרם? ככל שאני יכול להעריך (בלי היכרות עם התיק הרפואי שלה), בהתחשב במצבה הגופני הרעוע לאורך השנים האחרונות, במגבלותיה הגופניות הבולטות ובהזדקקות הקבועה שלה לחמצן, היא חיכתה בתור כאחרון עניי ישראל. האם מוצדק היה לבצע השתלה בהתחשב בגילה? התשובה על כך אינה פשוטה. נכנסים כאן שיקולים של מספר הממתינים להשתלה, גילם, סיכויי ההצלחה האינדיווידואליים של כל מועמד, מספר התורמים הצפוי, שימוש בתורמים גבוליים וגורמים נוספים. כפי שציינתי קודם, מדובר על שיקולים שהם אתיים בעיקרם וטוב שלא רק הרופאים קובעים אותם.

ושוב, איחולי החלמה ושפע שנות חיים איכותיות.

על המחבר / המחברת

אלון ילין

אלון ילין

עורך מדור: רפואה. פרופ', לשעבר מנהל המחלקה לניתוחי בית החזה ב-שיבא, פרופ' אורח באוניברסיטאות קורנל והרווארד ופרופ' חבר באוניברסיטת ת"א. פרסם כ-130 מאמרים בעולם. כיום בין היתר בבי"ח ברזילי שם פתח שירות חדש לניתוחי בית החזה, מקדיש ממרצו בסיוע לאוכלוסייה בפריפריה.

11 תגובות

 1. אריקה
  אריקה מרץ 12 2019, 17:43
  רק בריאות ואושר

  אישה יקרה

  השב לתגובה
 2. יהודה שפר
  יהודה שפר מרץ 12 2019, 20:15
  אם היא היתה בקהילה של ליצמן

  כבר לפני שנים היו משתילים לה.

  השב לתגובה
 3. ד.
  ד. מרץ 13 2019, 07:26
  אשה צנועה

  ואשתו של נשיא מיוחד.
  הרבה בריאות.

  השב לתגובה
 4. אזרח
  אזרח מרץ 13 2019, 12:44
  אין לי מושג ומידע בנושא ניתוח אשת הנשיא

  אם זה תמים ונקי כפי שמתארים זה פשוט נהדר וראוי להערכה. אולי זה לא כך, אבל אז המשמיצים מיד יכנסו לרשת וישפכו את כל הזבל. אני מקווה שהאופציה הראשונה נכונה.

  השב לתגובה
 5. ג.
  ג. מרץ 14 2019, 13:29
  דוקא בתחום הזה ההצלחות הן גדולות

  הלוואי שעוד אברים היה אפשר להשתיל עם כאלה אחוזי הצלחה.

  השב לתגובה
 6. א.
  א. מרץ 14 2019, 16:24
  לא שומעים מה שלומה

  אין עידכון

  השב לתגובה
 7. אלון ילין
  אלון ילין מרץ 14 2019, 19:38
  לגימל

  באיברים אחרים, כמו לב, כליות וכבד שיעורי ההצלחה לטווח ארוך דווקא גבוהים יותר.

  השב לתגובה
 8. איש שמאל
  איש שמאל מרץ 14 2019, 20:43
  אינני תומך בימין

  הנשיא הוא איש ימין מובהק
  אינני מהסס להגיד שהנשיא שלנו הוא נוע וישר

  השב לתגובה
 9. אלון ילין
  אלון ילין מרץ 15 2019, 12:47
  לא שומעים...

  לפעמים זה סימן רע. לפעמים משפחה שרק רוצה להגן על פרטיותה.

  השב לתגובה
 10. אזרחית
  אזרחית מרץ 16 2019, 12:13
  ברכת החלמה מהירה

  הלוואי שלכל נזקק ימצא תורם. חבל שזה לא כך.

  השב לתגובה
 11. ציונה נגר
  ציונה נגר מרץ 17 2019, 08:51
  מי שתורם אברים

  הוא צדיק אמיתי.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור