JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מופגז אך לא ממוגן

חוויות של רופא מזירת הטילים באשקלון

מופגז אך לא ממוגן טילים שיורטו מעל אשקלון במבצע "צוק איתן"
יולי 11
09:34 2014

לפני כשנה הפסקתי לכהן כרופא בבית חולים גדול במרכז הארץ והצטרפתי לצוות של בית חולים ברזילי באשקלון. מנהלו הנמרץ של בית החולים ד"ר חזי לוי חשב שביכולתי לתרום לקידום בית החולים ולהעניק שירות רפואי שלא היה קיים בו לפני כן.

בעבר כתבתי במדור זה על התהום הענקית הפעורה בין המרכז לפריפריה בכל הקשור למדדי הבריאות בקהילה. בית חולים ברזילי נמצא בתוך אזור המכיל כ-600,000 איש והוא בית החולים הקרוב ביותר לקו העימות. אף על פי כן הוא כמעט אינו ממוגן. יש אזורים המוגדרים כממוגנים חלקית שבהם המיגון אולי יעיל כנגד רסיסים, אך ודאי שלא נגד פגיעה ישירה של טיל. זה שנים רבות נבנה בניין חדש שהוא בחלקו תת-קרקעי ושבנייתו התעכבה זמן רב עקב מציאת שלדים. במציאות בארצנו, שבה המתים עדיפים על החיים, הייתה זו עילה מספקת לעצירת הבנייה במקום. מאז הבנייה מתנהלת בעצלתיים, בכפוף להזרמת תקציבים ממשרד הבריאות וממשרד האוצר. חשוב לציין כי בית חולים ברזילי, כמרבית בתי החולים בפריפריה, אינו מסוגל לגייס תרומות משמעותיות לקידום פרויקטים בסדר גודל כזה.

העיר אשקלון היא אחד היעדים המועדפים על משגרי הטילים מרצועת עזה בגלל קרבתה לגבול ובשל היותה מטרה גדולה. מתוך בית החולים ניתן לשמוע בקלות את הדי הפיצוצים של התקפות חיל האוויר. למזלה של העיר, מערכת כיפת הברזל (ולמי שדחף לפיתוחה, הוא השר לשעבר עמיר פרץ, מגיעים בראבו מהדהד ובקשת סליחה ומחילה מרבים בציבור) מצליחה ליירט את מרבית הטילים ועד כה מנעה פגיעות קשות באוכלוסייה. התפעמתי לראות את השלווה ואת הסדר של מרבית באי בית החולים: אנשי צוות, מטופלים ואורחים מגיבים בקור רוח לאזעקות התכופות ולרעמי פיצוץ הטילים הנשמעים מעל ראשם. יש לזכור שזמן ההתרעה קצר ביותר (גם תוך כדי הכנת פוסט זה נקטע רצף הכתיבה למשך שתי דקות בדיוק) ופעמים רבות האזעקה מקדימה את הד היירוט בשנייה או שתיים בלבד ולא מותירה שהות לשום התארגנות. אחד היירוטים היום אירע ממש מעל שטח בית החולים, כפי שמראה התצלום המצורף. אתמול בשני אירועים נפלו רסיסים מהטיל – אם היה זה הטיל רע או הטיל טוב איננו יודעים –  על כלי רכב במגרשי החנייה וגרמו לנזקים בכלי רכב של עובדי המוסד.

למרות האופטימיות שזו המערכה האחרונה ("שלום" משמאל, או "מחיקת עזה" מימין) ברור לכל בר בי רב שעוד נכונו לנו מחזות דומים בעתיד. מכיוון שכך, לא ייתכן שבתי חולים המשרתים את אוכלוסיית הדרום הנאנקת תחת מטר טילים וישרתו את פצועי צה"ל אם תהיה פעולה יבשתית, יהוו מטרה בלתי מוגנת להתקפה שאינה מבדילה בין אזרח לחייל. הגיע הזמן להזרים משאבים, ובמהירות, כדי לסיים את בניית הבניין החדש בבית חולים ברזילי. אני מקווה שיימצאו בעלי הון שירימו תרומה פרטית למטרה זו ולא למען ארמונות זכוכית במרכזים רפואיים במרכז הארץ.

על המחבר / המחברת

אלון ילין

אלון ילין

עורך מדור: רפואה. פרופ', לשעבר מנהל המחלקה לניתוחי בית החזה ב-שיבא, פרופ' אורח באוניברסיטאות קורנל והרווארד ופרופ' חבר באוניברסיטת ת"א. פרסם כ-130 מאמרים בעולם. כיום בין היתר בבי"ח ברזילי שם פתח שירות חדש לניתוחי בית החזה, מקדיש ממרצו בסיוע לאוכלוסייה בפריפריה.

3 תגובות

 1. מיקמק
  מיקמק יולי 11 2014, 11:07
  ראינו גם אתמול את הכתבה בחדשות

  מזעזע כמה לא סופרים את תושבי אשקלון!!

  השב לתגובה
 2. עובד המקום
  עובד המקום יולי 12 2014, 11:11
  מפחיד כמה שזה נכון

  זה רק עניין של זמן עד שכיפת ברזל תפספס את הטיל שהכיוון שלו זה בית החולים ברזילי.
  כשזה יקרה, וחלילה הטיל יכנס בבניין הגדול בבית החולים, אין סיכוי לצוות הרפואי ולחולים להתמגן מפניו. זה יהיה אירוע רב נפגעים.
  האירוניה הלא מצחיקה בסיפור תהיה שבית החולים הנ"ל יצטרך לטפל בפצועים שלו עצמו ואין לו אפשרות להבטיח את שלומם של הפצועים לפעם הבאה שזה יקרה. פשוט מפחיד!

  השב לתגובה
 3. דרומי
  דרומי יולי 13 2014, 11:48
  דיבור לא שיגרתי של רופא בכיר מהמרכז

  כל הכבוד

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה

יתר המאמרים במדור