JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אל תעמיסו על עצמכם

איך לשמור על גב בריא לאורך זמן

אל תעמיסו על עצמכם
פברואר 13
14:30 2017

כאבי גב נפוצים אצל חלק גדול באוכלוסייה והם משותפים לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים. נמאס לכם לסבול? במאמר הבא נציג כמה טיפים ועצות שיעזרו לכם לשמור על הגב בריא ונטול כאבים

כאבי גב נגרמים בגלל סיבות שונות וחשוב להבחין בעיקר בין כאבים בגב התחתון ובגב האמצעי והעליון. הגב התחתון אחראי על יכולת התנועה ולכן הוא גמיש יותר. לעומתו, הגב העליון אחראי על היציבה ועל הגנה מאיברים מסוימים בבית החזה. הגב העליון קשיח יותר, יציב וחשוף לפגיעות. ההקלה על הכאבים בטווח הקצר בשני המקרים דומה ומבוססת על קומפרסים קרים וחמים.

כך תזהו את סוג הכאבים

בגב התחתון יש שרירים ורצועות שתפקידם להחזיק את עמוד השדרה במקומו. כאבים בגב התחתון מתעוררים בגלל ביצוע פעילות גופנית בעוצמה גבוהה ללא חימום, נפילה וחבלה, הרמת משאות כבדים בצורה לא נכונה, לחץ ומתח נפשי, יציבה לא נכונה, עודף משקל, ישיבה ממושכת ללא תנועה ובמקרים מסוימים פגיעה בעמוד השדרה.

לצורך השוואה, כאבים בגב העליון או האמצעי נגרמים בגלל ישיבה מול מחשב במשך שעות ארוכות, נשיאת משאות כבדים באופן תדיר ועמידה לא נכונה לאורך זמן. בחלק מהמקרים מזוהים כאבים בגב העליון והאמצעי עם בעיות באיברים אחרים כמו הלב והריאות.

לגזור ולשמור: טיפים קלים לגב חזק

כדי לשמור על גב בריא לאורך זמן תצטרכו קודם כל להימנע מישיבה ממושכת. במידה והעבודה או הלימודים מחייבים ישיבה מן הסוג הזה, יש לקום ולהימתח לפחות פעם בשעה. באותה הזדמנות תוכלו להניע את האיברים השונים של הגוף ולהעניק מנוחה לשרירי הגב והצוואר.

הצמידו את הגב למושב והוסיפו משענת קמורה לתמיכה בשקע הגב התחתון. שבו על כיסא בגובה הברכיים ושמרו גם על תנוחת הצוואר. נסו להגיע למצב שבו הצוואר נמשך כלפי מעלה והסנטר מוכנס פנימה לכיוון עצם החזה. בישיבה מול מחשב תצטרכו למקם את המסך מול גובה העיניים ולשבת בגב זקוף עם שתי רגליים שנשענות על הרצפה.

אם אתם עובדים בעמידה, תוכלו להשתמש בשרפרף מתחת לאחת הרגליים ולשמור על גב זקוף. הימנע מעבודה עם נעלי עקב ותנו עדיפות לנעלי ספורט טובות עם מנגנון לבלימת זעזועים. חוץ מזה, הקפידו במהלך השגרה על פעילות גופנית מתונה כדי לחזק את השרירים התומכים בעמוד השדרה. הפעילות הגופנית תורמת להפחתת תחושות הכאב על ידי הפרשת חומרים כימיים בשם אנדורפינים.

כאב כרוני בגב העליון, האמצעי והתחתון מחייב טיפול יעיל. אפשר להשתמש בלייזר כדי להקל על כאבים בגב התחתון ולהתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי האופציה הניתוחית. הטיפול בלייזר מומלץ כי הוא לא פולשני, לא מחייב היערכות מיוחדת ומספק תוצאות מהירות. אפשרויות אחרות הן מדבקות לשיכוך כאבים וטיפול תרופתי.

על המחבר / המחברת

תגובה אחת

 1. ד
  ד"ר שדה פברואר 14 2017, 07:54
  פתרון מוכח לכאבי הגב

  מניסיון של מספר שנים, מתיחות יומיות לעמוד השדרה יוצראות מחדש רווח בין החוליות וניפסק הלחץ על עצב, שהוא הגורם לכאב. הדרך היעילה ביותר היא שיטת ההיפוך עם מכשיר מעולה: גב BACK.
  ד"ר שדה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ברפואה – דברים בשם אומרם (יחסי ציבור)

יתר המאמרים במדור