JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

דמוקרטיה בשלטון המקומי – היש חיה כזאת?

רבים מראשי הרשויות משחקים את המשחק הדמוקרטי רק לכאורה

דמוקרטיה בשלטון המקומי – היש חיה כזאת? צילום: RAM en.wikipedia.org
ינואר 28
12:41 2014

לפני כחודשיים הצבענו בבחירות המוניציפאליות. בחרנו ראש רשות מקומית וסיעה למועצת העיר. הפיצול בהצבעות מאפשר לנו הבוחרים לבחור באופן אישי את המועמד או המועמדת לראשות הרשות המקומית, ובנפרד את הרשימה המייצגת נאמנה את דעותינו במישור המקומי. לכאורה, הליך דמוקרטי יותר מהבחירות הכלליות לכנסת, שבהן אין לנו השפעה ישירה על בחירת ראש הממשלה.

בתקופת הבחירות הביטו אלינו מכל קרן רחוב פנים מוכרות: השכן, המורה, החברה מסדנת הקרמיקה, יו"ר ועד ההורים, השוטר בדימוס והקצינה לשעבר. כולם הבטיחו שיפעלו למעננו. הבטחה חברית, כי הרי אנחנו מכירים אישית, לא? ולמרות זאת, משאל רחוב מזדמן שבו יישאלו התושבים מיהם נבחרי הציבור במועצת העיר יעלה חרס. התושבים לא יצליחו למנות את שמות הנבחרים אף לא כדי מחציתם. יתרה מכך, הם גם לא ידעו מה תפקידו של כל אחד מהנבחרים ומהן פעולותיו למען קהל הבוחרים. על פי רוב הם ידעו רק מיהו ראש הרשות המקומית.

אם כן, היש חיה כזאת דמוקרטיה מקומית? האומנם הנציגים שבחרנו מייצגים אותנו כשהם מחזיקים בהגה של הרשות המקומית? האם הם פועלים על פי רצון תושבי הישוב, למען רצון התושבים? האם הם באמת שומרים על האינטרס הציבורי? האם מתקיים העיקרון הבסיסי בדמוקרטיה של הפרדת רשויות?

כחברת מועצת העיר וסגנית ראש העיר לשעבר, וכמי שמכהנת כיו"ר "איגוד נבחרות הציבור ברשויות המקומיות בישראל", אני יכולה לבשר לכם את הבשורה המרה שהדמוקרטיה המקומית כמעט ולא קיימת בפועל. לצערי מרבית ראשי הרשויות לא באמת משתפים בתהליכי קבלת ההחלטות את חברי המועצה, ומשחקים את המשחק הדמוקרטי רק ב"כאילו". ראש הרשות הוא גם ראש המועצה המקומית, בישיבות מועצה אין דיון ציבורי פתוח וגלוי, לישיבות הוועדות, שמרביתן אפילו לא מתכנסות, אין שום תוקף ותכלית (למעט חריגים כמו ועדת תכנון ובנייה, וגם זה בערבון מוגבל). ועדות חשובות, כמו מכרזים ותמיכות הן רק ועדות ממליצות. למעשה, ראש הרשות המקומית עושה ברשות כרצונו, כמעט בלי בקרה ופיקוח.

חברי המועצה החרוצים ביותר באופוזיציה, וגם אלו המכהנים לצדו של ראש הרשות בקואליציה ואפילו סגניו, אינם מקבלים את כל הנתונים ואינם שותפים לכל ההחלטות. ברצותו מספר להם, ברצותו מסתיר מהם, ברצותו עוקף את המועצה ואת הוועדות ומקבל החלטות בחדרי חדרים, הרחק מאור השמש החיוני למנהל תקין ולשמירה על האינטרס הציבורי.

בדוח מבקר המדינה לרשויות המקומיות שפורסם בימים אלו, ניתן להיווכח בתוצאות העגומות של ההתנהלות הבלתי דמוקרטית של הרשויות המקומיות. במיוחד בדוח "נטילת הלוואות לזמן ארוך על ידי הרשויות המקומיות", העוסק בלקיחת הלוואות בלי בקרה ופיקוח ממשיים של מועצת העיר הנבחרת.

המחוקק, שחרת על דגלו את סיסמת המשילות בשלטון המקומי, נתן בידי ראש הרשות סמכויות כמעט בלתי מוגבלות לעשות בכספי הציבור כרצונו.  מטבע הלשון "בעיית המשילות" משמש אמנם תירוץ לכל מחדל וחוסר עשייה של נבחר ציבור, אך מסתבר כי בשלטון המקומי קיימת בעיית "עודף משילות" הנובעת מסמכויות בלתי מוגבלות ומחולשה מובנית של חברי המועצה בתור שומרי הסף.

ראש עיר הוא המלך בעירו. מעין שלטון יחיד. הוא המחליט והוא המבצע. המבנה הזה מסוכן ויוצר פתח לשחיתות שלטונית המהווה סכנה קיומית לדמוקרטיה, שהיא במהותה שלטון העם באמצעות נציגיו למען העם. לא בכדי אנו עדים לכך שעשרות (!) ראשי רשויות נמצאים בהליכים שונים של בדיקה, חקירה, כתבי אישום ואף מאחורי סורג ובריח. הפרצה הקוראת לגנב בשלטון המקומי כבר מזמן אינה חור קטן בגדר, אלא שביל פתוח ומרווח, וזאת בשל חולשת הבקרה, היעדר מנגנון פיקוח יעיל ומוסדר וחוסר שקיפות ומידע. אם אנחנו רוצים לחיות בחברה דמוקרטית שבה הנבחר פועל בטוהר מידות ובנאמנות למען הציבור, ומיישם את המדיניות שהבטיח ושלשמה נבחר, אנו זקוקים למבנה שונה של הרשות המקומית שיביא לחיזוק הדמוקרטיה, ולהתנהלות שתבטיח את האינטרס הציבורי.

על המחבר / המחברת

מלי פולישוק

מלי פולישוק

עורכת מדור: מוניציפאלי. עורכת דין, דירקטורית, מרצה ויועצת. יו"ר איגוד נבחרות הציבור ברשויות המקומיות, חברת הנהלה בעמותת שקיפות בינלאומית. לשעבר סגנית ראש העיר רעננה, חברת כנסת ויו"ר ועדות בכנסת .ובהן הוועדה לביקורת המדינה וועדת החינוך והמדע.

2 תגובות

 1. סיגל
  סיגל ינואר 28 2014, 23:27
  עולם מפחיד

  האם נותר גוף או סמכות בארץ/בעולם שניתן לסמוך עליו שהוא נטול אינטרסים שליליים ובעל יושרה הדואג לציבור לפי מידת ההגינות והצדק .

  השב לתגובה
 2. תושב ירושלים
  תושב ירושלים אפריל 14 2019, 18:19
  ובשלטון המרכזי?

  שם יש?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במוניציפאלי

יתר המאמרים במדור