JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

יש דרך אחרת

לו רק ניישם הפרדת רשויות ושמירה על מנהל תקין

יש דרך אחרת קלפי צילום: צילמתי he.wikipedia.org
פברואר 03
00:42 2014

ראש רשות מקומית שנבחר בבחירות דמוקרטיות אישיות על ידי תושבי הישוב ושולט שלטון ללא מצרים, רומס בהתנהלותו זו את הדמוקרטיה המקומית. שררה שאין לה גבולות ופיקוח מסוכנת להליך הדמוקרטי התקין. התוצאות כבר כאן: רשויות קורסות כלכלית, עשרות ראשי רשויות בהליכים משפטיים, התושבים סובלים. אפשר ורצוי לנהל את השלטון המקומי אחרת, על ידי נקיטת דרכים ואמצעים ליצירת שלטון מקומי דמוקרטי ותקין, שיש בו השפעה לציבור באמצעות נבחריו.

ראשית דרושה מהפכה של הפרדת רשויות במבנה השלטון המקומי. יש לקבוע הפרדת רשויות וחלוקה ברורה בין קובעי המדיניות והמפקחים על ביצועה, לבין הזרוע הביצועית. ראש העיר ועובדי העירייה הם המבצעים. חברי מועצת הרשות המקומית הם קובעי המדיניות, והם גם המפקחים העיקריים על ביצוע מדיניותם ויישומה בתור נציגי הציבור שבחר בהם. חברי המועצה, בהיותם כלב השמירה של התושבים ושומרי הקופה הציבורית, צריכים להיות עצמאיים ובעלי סמכויות על פי חוק, ויש לספק להם את הכלים המקצועיים לביצוע תפקידם. כדי לקיים הפרדת רשויות החיונית לקיומה של הדמוקרטיה יבחרו חברי המועצה יו"ר מועצה שאינו ראש הרשות. יו"ר המועצה יקבע את סדר היום למועצה, ינהל את הדיונים ויקבע מנגנון של חברי המועצה למעקב אחר ביצוע החלטותיהם בידי הגורמים המבצעים.

בנוגע לשמירת הדמוקרטיה והמנהל התקין, יש לנקוט בדחיפות צעדים אחדים כדי להחזיר את אמון הציבור בשלטון וכדי למנוע אנרכיה ואיבוד הדרך של השלטון המקומי. כדי ליצור שקיפות בתהליכי קבלת ההחלטות יש לפתוח את ישיבות המועצה ואת הוועדות העירוניות לציבור ולתקשורת (כנהוג בכנסת). הישיבות יוקלטו וישודרו בשידור ישיר באינטרנט, ותוצריהן יועלו לאתר המקומי.

יש להקפיד על שיתוף הציבור – בעניינים ציבוריים עקרוניים ובמקרים של הוצאה כספית משמעותית  יתקיים משאל בין תושבי העיר. המשאל יבוצע באמצעות חיבור כל בית אב/אם לרשת קשר יישובית אינטרנטית. התושבים יישאלו לגבי סדרי העדיפות שלהם, ומקבלי ההחלטות יתייחסו לכך בהחלטותיהם.

חשוב לחזק את שומרי הסף, כלומר לחזק את עצמאותו של מבקר הרשות המקומית ואת כפיפותו למבקר המדינה. יש להקים רשות בקרה ופיקוח של משרד הפנים על הרשויות המקומיות, שתהיה רשות מקצועית, עצמאית ובלתי תלויה. יש להרחיב את הסמכויות ואת האחריות האישית של חברי מועצה במילוי תפקידם, כך שיכללו פיקוח ובקרה על פעילות הרשות המקומית והעומד בראשה. חיזוק שומרי הסף מחייב אכיפת הוראות החוק לגילוי מסמכים ולהעברת מידע לחברי מועצה ולשומרי הסף האחרים, ומתן סיוע מקצועי –  משפטי, כלכלי, תכנוני ואחר – לחברי המועצה, סיוע שיהיה עצמאי ונפרד מייעוץ הנסמך על שולחנו של ראש הרשות. חשוב גם לפרסם שמות מבוקרים בדוחות המבקר המקומי, ולקבוע אחריות אישית במקרה של התנהלות בלתי תקינה.

בגין כל אלו חשוב לתגמל את חברי המועצה. כיום חברי מועצה אינם מקבלים כל גמול תמורת פועלם כנבחרי ציבור. החובה לאחריות אישית צריכה להיות בצד הזכות לקבל גמול והחזר הוצאות לפעילות. בעולם קיימים מודלים שונים לגמול, הנעים בין משכורת, כנהוג בכנסת, לבין שכר שעתי לישיבות, כפי שקיים כיום על פי חוק גמול דירקטורים בחברה לתועלת הציבור. מתן גמול יאפשר לחברי מועצה להשקיע יותר מזמנם לביצוע תפקידם באופן מקצועי כשליחי ציבור.

יש להשית חובת הגשה של הצהרת הון על נבחרי הציבור ועל הפקידים הבכירים. ההצהרה תוגש אחת לשנתיים ותיבדק על ידי המבקר. יש לקבוע כללי אתיקה – לנסח הוראות להתנהלות אתית של נבחרי הציבור בפועלם הציבורי בכלל, ובקשריהם עם בעלי הון בפרט. ועדה שמינה מבקר המדינה הקודם בחנה קשרי הון שלטון, גם במישור המקומי, וקבעה המלצות לכללי התנהלות ביחסי הון שלטון. מומלץ ליישמן.

חשוב לדאוג להכשרה מקצועית לחברי מועצה ולראשי הרשויות: קורסים מקצועיים והדרכות; הכרת החוקים והתקנות; הטמעת תפקידו של נבחר ציבור בתור שומר הקופה הציבורית; הכשרה בהליכים כלכליים, תכנוניים וחברתיים; הקניית ידע בניתוח דוחות כספיים וכדומה. ומן הצד השני – כדאי לחנך גם את הציבור למעורבות, לאזרחות טובה ולהטמעת ערכי הדמוקרטיה – חינוך צעירים ומבוגרים להשתתפות פעילה בתהליך הדמוקרטי, ולבחירת נציגי ציבור שיש להם רקורד של עשייה ויכולת לייצג את הציבור ביושר ובמקצועיות.

יישום המדיניות הוא מרכיב קריטי. קיימים מודלים שונים לביצוע המדיניות ולניהול רשות מקומית. היישום יכול שייעשה על ידי עובדי עירייה או על ידי הסקטור הפרטי, ובתנאי שסוג השירותים המוניציפאליים, רמת השירות ומחיר השירות, ייקבעו על ידי נבחרי הציבור בסיוע אנשי מקצוע עובדי העירייה, וגם יפוקחו על ידם. על כך במאמר הבא.

 

על המחבר / המחברת

מלי פולישוק

מלי פולישוק

עורכת מדור: מוניציפאלי. עורכת דין, דירקטורית, מרצה ויועצת. יו"ר איגוד נבחרות הציבור ברשויות המקומיות, חברת הנהלה בעמותת שקיפות בינלאומית. לשעבר סגנית ראש העיר רעננה, חברת כנסת ויו"ר ועדות בכנסת .ובהן הוועדה לביקורת המדינה וועדת החינוך והמדע.

תגובה אחת

 1. יעקב צור
  יעקב צור פברואר 03 2014, 12:34
  ברכות

  נראה מלי שאת יודעת ומכירה את החומר מלפני ולפנים. לדעתי עליך להוביל מהלך כלל ארצי לשינויי המצב הקיים. מהלך זה צ"ל בשתוף האוניברסיטאות, מדענים וללא פוליטיקאים ביעקר לא מהשלטון המקומי. יש להפעיל לחץ מלמטה כדי לעשות שינויי.
  בהצלחה ישר כוח יעקב צור

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים במוניציפאלי

יתר המאמרים במדור