JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • הורות
 •  » מה אתם יודעים על הנהג שמסיע את ילדכם?

מה אתם יודעים על הנהג שמסיע את ילדכם?

ממצאים מטרידים בתחום הסעת ילדים

מה אתם יודעים על הנהג שמסיע את ילדכם? אריה גור
יולי 26
10:27 2017

בשנת 2009 עזבתי את עולם התוכנה ופניתי לשני תחומים: האחד, לקחתי מספר קורסים בתחום הגישור; השני, לשם הפרנסה הבטוחה, הוצאתי רישיון נהיגה לאוטובוס. במקביל להוצאת רישיון הנהיגה השתלמתי בקורס של משרד התחבורה כמנחה בקורסי "נהיגה נכונה", והתחלתי ללמד נושאים אחדים ובהם "הגורם האנושי בנהיגה" בהשתלמויות של משרד הכלכלה לנהגי רכב ציבורי (מוניות ואוטובוסים), נהגי רכב כבד, קציני בטיחות ומנהלי משרדי הובלות.

בד בבד עם ההתעמקות התיאורטית בהקשרים הנוגעים לנהגי רכב ציבורי, עבדתי לפני כשנה וחצי בחברת הסעות והסעתי תלמידים רבים לבית הספר וממנו ואף שכרתי מונית לחודשיים כדי להתרשם מעבודה זו. לפני חודש קניתי מונית ואני עובד כנהג מונית בחלק מימות השבוע. כמי שהנחה מאות נהגים ציבוריים במהלך שש השנים האחרונות וכמי שעוסק בתחום גם באופן מעשי, אני יכול להעיד על עצמי שאני מכיר את התחום ואת העוסקים בו.

בהשתלמות שאני מעביר בנושא שאינו קשור לנהיגה באחת המועצות בצפון, עלתה בראשי השאלה: מה יודעים ההורים על הנהגים שמסיעים את ילדיהם? בהשתלמות משתתפים (לגמרי במקרה) שישה נהגי אוטובוס שהם עובדי הרשויות המקומיות והם מסיעים תלמידים באוטובוסים השייכים לאותן רשויות. הנהגים האלה הם עובדי השירות הציבורי.

במהלך אחד המפגשים גלשנו לנושא הטרדה מינית. אחד הנהגים סיפר, וחבריו חיזקו את דבריו, שאם ילד לא מצליח לחגור את חגורת הבטיחות, הנהג לא יעזור לו. למה? כי אם במהלך החגירה ייגע הנהג בילד באופן שלא ימצא חן בעיני הילד, הנהג עלול למצוא עצמו מואשם בהטרדה מינית. אבל, שאלתי, ילד לא קשור עלול להיפגע קשה בתאונה, לא? לא משנה, אנחנו לא חוגרים ילד. המשכתי לשאול והתברר שהם כן מנסים לעזור באמצעות הפעלת ילדים אחרים, אבל אם אינם מצליחים ועל כפות המאזניים עומד מצד אחד ילד לא חגור ומהצד השני החשש מהסתבכות הקשורה בהטרדה מינית, הילד יישאר לא חגור – נקודה. אני סבור שלו היו שואלים לדעתם של ההורים, כל ההורים היו דורשים שבמקרה של בעיה כזו ידאג הנהג לכך שהילד יהיה חגור, גם אם הנהג נדרש לחגור את הילד בעצמו. אבל מי שואל את ההורים?

אפשר להרחיב ולדבר הרבה על הקשר שבין מקום העבודה של הנהג, היחס אליו, שכרו – בדרך כלל נמוך מאוד, שעות העבודה שלו, הלחצים שהוא נתון בהם, סוג כלי הרכב שהוא נוהג בו ועוד, לבין הסיכוי של אותו הנהג להיות מעורב בתאונת דרכים. מחקרים רבים מצביעים על קשר מובהק בין תנאי העבודה של הנהג בהיבט הפיזיולוגי, בהיבט הנפשי ובהיבט ההתנהגותי לבין הסיכוי שלו להיות מעורב בתאונת דרכים. כל אלה הם נעלמים מבחינתם של מקבלי השירות, שבשיח שלנו כאן הם התלמידים והוריהם.

הנה ציטוט מסיכום דו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנת 2015 ומתייחס להסעת ילדים בשלטון המקומי (www.mevaker.gov.il/he/Reports/Report_425/6e23a132-50c2…/104-hasaot.docx): "ממצאי הבדיקה מצביעים על ליקויים וכשלים בהתנהלות הרשויות המקומיות בכמה תחומים, חלקם מהותיים: התקשרויות שלא כדין עם חברות ההסעה, בחלק מהמקרים בניגוד עניינים ותוך פגיעה בטוהר המידות. העסקת קבלנים שאינם עומדים בדרישות הבטיחות ובכשירות הנהגים וכלי הרכב המסיעים את התלמידים. […] משרד מבקר המדינה רואה בחומרה רבה את הליקויים הבטיחותיים העלולים לסכן את שלום התלמידים, כל שכן לאור העובדה שהוא כבר הצביע בעבר על חלק ניכר מהליקויים והמלצותיו בעניין זה לא יושמו".

אני מניח שהורי התלמידים סבורים שהחברות שמסיעות את ילדיהם פועלות כראוי ב-100%. אני מציע להפוך את התקליט ולהתחיל לבדוק היטב – מי מסיע את הילדים שלכם?

על המחבר / המחברת

Avatar

אריה גור

מגשר ומנחה ניהול משא ומתן, יישוב סכסוכים וגישור. מנחה בנושא הגורם האנושי בנהיגה בהכשרת נהגים מקצועיים.

5 תגובות

 1. ג. מ.
  ג. מ. יולי 26 2017, 13:08
  הדאגת אותי

  הבן שלי נוסע לבית ספר דתי בתל אביב. בין ההורים אמרו שמשהו שאל ואמרו לו בעיריה שהכל בסדר. כעת הדאגת אותי.

  השב לתגובה
 2. ח
  ח יולי 26 2017, 20:27
  זר החינוך חייב לפעול

  לדאוג שהילדים יהיו בטוחים

  השב לתגובה
 3. כרמלה
  כרמלה יולי 27 2017, 14:09
  כולנו מוכנים לעשות הכל למען ילדינו היקרים

  ואז מסתבר שאנחנו מפקירים אותם בידי מורים, מדריכים, נהגים …..

  השב לתגובה
 4. רותי אנגל
  רותי אנגל אוגוסט 13 2017, 18:58
  הורים מוכנים להקריב עצמם למען הילדים

  אך לא מקדישים מחשבה למה שעובר על הילדים עם הגננות והנהגים וכדומה.אבסורד בלתי ניתן להסברה.

  השב לתגובה
 5. יפתח סלע
  יפתח סלע דצמבר 12 2017, 18:51
  ומה אנחנו יודעים על נהג המונית שמסיע

  אפילו את כל המשפחה?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהורות

יתר המאמרים במדור