JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"מחר ניסע ללונה פארק"

אילנה ברנשטיין זוכת פרס ספיר לספרות לשנת 2019

"מחר ניסע ללונה פארק" טקס חלוקת פרס ספיר של מפעל הפיס צילום: סיון פרג'
מאי 24
18:08 2020

מפעל הפיס הכריז על אילנה ברנשטיין כזוכה בפרס ספיר לספרות לשנת 2019 על ספרה "מחר ניסע ללונה פארק". לאור המצב, הייתה זאת הפעם הראשונה בו הוכרז הזוכה בפרס היוקרתי בטקס ללא קהל וכשהזוכים צופים בו מהבית. הטקס שודר בטלוויזיה.

זוכה פרס ספיר לשנת 2019 של מפעל הפיס היא אילנה ברנשטיין על ספרה "מחר ניסע ללונה פארק". ברנשטיין תקבל מענק של 150 אלף ₪, ספרה יתורגם וייצא לאור בשפה הערבית ושפה זרה נוספת על פי בחירתה

הזוכה בפרס ספר הביכורים לשנת 2019 הוא ארנון איתיאל על ספרו "אפרת דמשק אפרת" הזוכה יקבל מענק בסך של 40 אלף ש"ח.

רו"ח אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס: "דווקא בתקופה זו ובצילו של משבר הקורונה, היה לנו חשוב לקיים את טקס פרס ספיר כדי להביע את ההערכה העצומה שאנו חשים כלפי היוצרים, האמנים והסופרים בישראל. מטרת הפרס היא להוקיר את הספרות העברית שהיא אבן יסוד בתרבות הישראלית ואת תרומתם החשובה של הסופרים בישראל לחברה בכל עת ובמיוחד בימים אלה. מפעל הפיס ימשיך להוביל את הפרס היוקרתי ביותר בתחום הספרות בישראל עוד שנים רבות וימשיך להשקיע משאבים רבים במטרה לקדם את הסופרים בישראל ואת הספרות הישראלית. כולי תקוה כי בשנה הבאה, נוכל לקיים את הטקס כשהאולם מלא ונחגוג יחד עם הזוכים ומשפחותיהם את פירות היצירה הישראלית".

חבר השופטים של פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2019, בראשותה של הגב' אסתר דומיניסיני, בחר את אילנה ברנשטיין לזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2019.

אילנה ברנשטיין, הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס קיבלה מענק על סך 150 אלף ₪ וספרה יתורגם וייצא לאור בשפה הערבית ולשפה זרה נוספת על פי בחירתה. בנוסף, ירכוש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מספרי חמשת הסופרים שנבחרו במסגרת "הרשימה הקצרה" ומזוכה פרס הביכורים ויעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס, שנוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה, מחולק זו השנה ה- 19 וכאמור זו השנה ראשונה שבה נערך הטקס ללא הקהל. יחד עם זאת, האירוע כולל תכנית אמנותית ענפה:  את הטקס ינחה מיכאל אלוני ובו יופיעו מרינה מקסימיליאן בלומין והצמד גיא ויהל.

מנימוקי ועדת השיפוט: זוכה פרס ספיר לשנת 2019, "מחר ניסע ללונה פארק", מאת אילנה ברנשטיין: "הספר מתאר בגוף ראשון את מצוקת הקיום של אם חד הורית לשני ילדים קטנים, במציאות חומרית ונפשית קשה מנשוא. הנרטיב האינטנסיבי מציע אפשרות מרתקת לבחון מחדש את מושג האמהות דרך חוויות של עזובה, פגיעות, בדידות ושגעון.  השפה של ברנשטיין מגיעה לקצות מצבי הנפש ומתבוננת במבט מפוכח, גם אם לעיתים קרקסי, במצוקות הקיום היומיומי. זהו מסמך חברתי חשוב ובה-בעת מופע של כתיבה חשופה, ישירה וחזקה. פרוצה, כפי שפרוצים החיים".

זוכה פרס הביכורים לשנת 2019- "אפרת דמשק אפרת", מאת ארנון איתיאל. "דיסטופיה מחרידה ונוקבת, המתחילה בישוב אפרת, בקרב קבוצת נערי שוליים בעלי כישורים ייחודיים ואלימים שעברו התנסות  חיים קשה, שהגיבור מצטרף אליהם כמגיניו מפני התעללות, וממשיכה בהתגייסותם למערכת צבאות אזורית המקיפה את המזרח התיכון  כולו, חוצה לאומים ואידיאולוגיות ולמעשה מנוהלת באופן אנרכי על ידי קבוצות הון  וכוח עלומות.

ספר בעל כוח התראה, מדאיג, עם יכולת החזקת עלילה מורכבת ומסועפת במתח מתמיד וקפיצי, במלאכת מחשבת של הנעת הכלים על פני הלוח. הספר כתוב בעברית עשירה, משולבת באופן אורגני באזכורים מהמקורות לכדי חיים קיצוניים היוצרים תחושת כאוס מתמשכת".

על המחבר / המחברת

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ביצירה-דברים בשם אומרם (יחסי ציבור)

יתר המאמרים במדור