JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מישהו בלי פרוטה

סיפור קצר על כסף ומזל

מישהו בלי פרוטה צביה גולן
אוקטובר 09
19:30 2016

את הדירה שלנו בקומה הרביעית קנינו מיד לאחר שנישאנו. יותר נכון לומר, אימא הוציאה הרבה מהחסכונות שלה ועזרה לנו בקניית הדירה. "אז מה את אומרת, אביבה, מהצד של יורם לא יהיה גרוש, מה? זה המזל שלי, אין מה לעשות", נאנחה אימא, "הנה תראי את הבת של מינה, כסף הולך לכסף, היא יש לה רנטה ענקית מהימחשימויניקים, ותראי איזה חתן הביאה לה פנינה שלה, טובע בכסף, ממשפחת קליין, של השוקולד, את יודעת".

איפה שיש כסף, אימא אומרת, יש גם מזל, "ככה זה, אביבה, אני יודעת מה שאני אומרת, רק מה, אני עם המזל שלי, מה הבאת לי? מישהו בלי פרוטה, נו שוין". אימא החליטה על חתונה קטנה, והסבירה לי "תראי, אביבה, יותר חשוב שאת הגרושים האחרונים שלי אני אתן בשביל שיהיה לך גג מעל הראש". ואכן, כל מה שאימא אמרה עד כה היה הגיוני מאוד. היא גם הוסיפה, "תחסכו קצת, אביבה, זה חשוב, תחסכו ותחיו לפי מה שיש, זה ככה החינוך הכי טוב, יש גרוש ומוציאים רק חצי גרוש, יש שני גרושים אז מוציאים גרוש אחד, אל תסתכלי על הצעירים של היום איך הם חיים, בזמן שלנו לא היה דבר כזה לחיות בתשלומים, מה שהיה זה מה שהוצאנו, מה שקנינו זה מה שהיה בבית, ואם כבר הבאת מישהו בלי פרוטה, אז שיהיה לפחות בן אדם".

ככה, מבלי ששאלה אותי יותר מדי, מצאתי את עצמי בקומה רביעית. "יש מעלית, אביבה, והשכנים זה כבר עניין מזל, אם יש שכנים טובים או לא אי אפשר לדעת מראש, זה מפעל הפיס, אולי רק תסתכלי על השמות משפחה ולפי זה קצת תדעי". אני מבינה היטב למה אימא רומזת. "הכי חשוב, אביבה, מי מעלייך ומי מתחתייך, כי אִתם יש לך הכי הרבה קונטקט, את מבינה, אביבה?" אני מסתכלת בקומה שלוש – משפחת קליין. "קליין? נדהמת אימא לרגע, ההוא שטובע בכסף גר בבניין שלך?" אימא מאושרת מזה שפנינה של מינה, שהתחתנה עם קליין מהשוקולד, שטובע בכסף, גר בבניין שלי, אבל בעיקר היא מרוצה משם המשפחה שלו.

"זה נהדר", היא אומרת, "קליין נשמע יופי". אני מתאפקת ולא שואלת אותה את מה שכבר שנים אני רוצה לשאול, איך זה שהיא כזו גזענית אחרי כל מה שהיא עברה בחיים. מה שבטוח זה שאימא לא שומעת בלילה את גברת קליין צועקת על אדון קליין, ואימא לא יודעת שאדון קליין חולה במחלה של אנשים מתוקים. זה מוזר כשלעצמו, כי כמה שאדון קליין חולה במחלה מתוקה, זה לא הופך אותו לאיש מתוק. בכלל לא. הוא צועק על גברת קליין כל הזמן, ולפעמים אנחנו שומעים אותו פותח חלון וצורח "הצילו, היא הורגת אותי". אנחנו יודעים שהיא לא הורגת אותו, זה רק הראש שלו שהורג אותו.

לפעמים בשבת אנחנו רואים את גברת פנינה קליין עומדת בחוץ עם שני הילדים שלהם, כי אדון קליין השאיר אותם בחוץ ונעל את הדלת מבפנים. יום אחר אני פותחת את דלת הדירה ובחדר המדרגות למולי אני רואה את פנינה יושבת עם שני הילדים שלה, והמבט שלה מבוהל. היא שואלת אם אני יכולה לשמור לה על הילדים כי היא צריכה לצאת, ואם היא תצא אדון קליין יצלצל ללשכת הרווחה ויגיד שנטשה את הילדים שלה. אני מתנצלת וסוגרת את הדלת, כי תמיד ברגעים כאלה אני נזכרת מה אימא אומרת, "יש לך מספיק צרות משלך, אביבה, מספיק צרות גם בלי להתערב בצרות של אחרים".

אבל בוקר אחד אני קמה ושומעת מלמטה רעש של משאית. אני מסתכלת מהמרפסת ורואה משאית הובלות, ועליה מועמסים כמה מיטות ורהיטים. עכשיו מורידים את המקרר דרך המרפסת בעזרת חבלים, ופנינה קליין עומדת למטה ומנצחת על תזמורת הקולות של המובילים, "תוריד, גבוה יותר, תמשוך, תעצור". תוך שעה הכול על המשאית ופנינה נוסעת משם עם הילדים שלה, היא עשתה זאת, היא זו שקמה ועזבה אותו בסוף, והשכנים אומרים שכל הכבוד לה, החליטה להיפטר מהדרעק הזה שלה. אז מה את אומרת עכשיו אימא? הוא דווקא היה מישהו עם פרוטה, ואפילו השם שלו צלצל טוב, לא?

על המחבר / המחברת

Avatar

צביה גולן

מנהלת מרכז טיפולי לילדים עם צרכים מיוחדים. סופרת שספרה השישי "דממת הספק" ראה אור ב-2017.

14 תגובות

 1. שושי
  שושי אוקטובר 10 2016, 02:55
  מכל סיפור שלך נשאר משהו בקורא

  מרחוק קל לתייג ולשים במסגרות אנשים כי ככה נוח לו. אשריי האיש שאין מסגרות בעולמו גם בלי לראות מקרוב

  השב לתגובה
 2. משה
  משה אוקטובר 10 2016, 05:03
  מישהו בלי פרוטה

  משום מה. אביבה נראית ונשמעת עדיין כמו נערונת צעירה ותמימה.

  השב לתגובה
 3. חיה שירז שאלתיאל
  חיה שירז שאלתיאל אוקטובר 10 2016, 07:13
  גזענות

  צביה יקרה הזכרת לי את הילדות..לי הייה חבר מרקונקה כמו שאומרים ואז רחמנא לצלן הייתי שלוש שנים עם תימני. השכנים אמרו לאמא שאני אוהבת שחורים.ואמא ענתה להם- ברומניה היו גויים ויהודים ושאלה אותם מי כאן הגוי?

  השב לתגובה
 4. לאה צבי (דובז'ינסקי)
  לאה צבי (דובז'ינסקי) אוקטובר 10 2016, 07:20
  תגובה

  צביה, סיפור נהדר, אהבתי כל מילה ובמיוחד את מוסר ההשכל. סיפור חכם ויפה, כתוב נפלא ,אהבתי!

  השב לתגובה
 5. מוטי אלקבץ
  מוטי אלקבץ אוקטובר 10 2016, 08:34
  משהו בלי פרוטה.

  צביה היקרה!
  כהרגלך בקודש תמיד נוגעת בנק' האפלות וגם הפעם יותר מתמיד נגעת בנק' שלכאורה נראת לנו הקוראים ברורה האושר מול העושר.
  האושר של האדם הוא לא ממונו אלא האדם שבו.נכון שהעושר יכול לעיתים לשפר את מעמדנו אך ללא האושר שבלב העושר ב-ע' חסר משמעות.המזל המדובר הוא להיות במחיצת אהובנו/אהובתנו בלי שום תנאים ובלי שום סייגים,טהורים ללא הבדל של מעמד כזה או אחר.
  חשוב לציין ראשית תהייה אדם כל היתר יגיע לבד.יום נפלא ולך תודה על מאמרים נוגעי-לב.

  השב לתגובה
 6. נתנאל אלחננוב
  נתנאל אלחננוב אוקטובר 10 2016, 09:14
  אוצרות

  אומנם ל " יורם אין גרוש " , אבל לך צביל'ה יש אוצרות בראש .

  השב לתגובה
 7. נתנאלה
  נתנאלה אוקטובר 10 2016, 15:08
  משום מה ראיתי סוף אחר

  קשר שלה או שלו עם אחד השכנים
  משהו נפיץ

  השב לתגובה
  • צביה
   צביה אוקטובר 11 2016, 09:04
   כל היופי

   זה כל היופי…. שניתן לקחת את הדברים לאן שרוצים. תודה על תגובתך ושנה טובה

   השב לתגובה
 8. סיוון
  סיוון אוקטובר 11 2016, 12:16
  תמיד כל כך אנושי

  אבל כל פעם מפתיע מחדש. כל כך הרבה כיוונים.

  השב לתגובה
 9. נתנאלה
  נתנאלה אוקטובר 13 2016, 18:58
  את מתארת יפה את התקופה

  ומשתמשת היטב בשפה של אז

  השב לתגובה
 10. שושנה קירש
  שושנה קירש אוקטובר 14 2016, 01:38
  מישהו בלי פרוטה

  מקסים מקסים מקסים! המון חוש הומור והכי אני אוהבת שאת באופן כה מדויק מדברת בשפת האנשים שאת מתארת – אם בצורת הדיבור או בהתנהלותם.

  השב לתגובה
 11. צופיה
  צופיה אוקטובר 14 2016, 13:17
  קרית מוצקין

  צביה היקרה,
  נהנתי מאד מהקריאה ובעיקר ממוסר ההשכל מחכה כבר ופעם הבאה.. שבת שלום וחג שמח!

  השב לתגובה
 12. ציפי
  ציפי אוקטובר 16 2016, 01:13
  תמיד אוהבת לקרוא את הכתיבה הקולחת שלך

  אני שומעת את קולך כשאני קוראת את הסיפור..ונדמה לי שעוד כמה קולות מוכרים..משפטים ששמענו מההורים שלנו. תמיד אוהבת לקרוא את הכתיבה הקולחת שלא מפספסת דקויות ולא נרתעת מלגעת במקומות טעונים..מאחלת לך שתמשיכי ליצור, להביע ולהשפיע טוב!

  השב לתגובה
 13. שמואל רוטקביץ
  שמואל רוטקביץ אוקטובר 31 2016, 16:29
  עדתיות

  המנהיגים שלנו רוצים להנציח את ההבדל בין העדות למטרות רווחים פוליטיים, אחרי כל כך הרבה שנים הרי כולם התערבבו, אימא של אביבה הכריזה שהחתן הכי טוב שלה הוא ממוצא עיראקי,אני מקווה שהשד העדתי יעבור מהמדינה שלנו במהרה,

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ביצירה

יתר המאמרים במדור