JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שלמה

סיפור קצר על אהבה בכל מחיר

שלמה שמואל רוטקביץ
ינואר 12
19:30 2017

מיד לאחר שעלה שלמה לארץ, הוא החל לעבוד במפעל הבטון שבעיירה. העבודה הפיזית הקשה פיתחה את שריריו וגופו החסון הלך והתחזק מיום ליום. למרות הקשיים הרבים ומצבו הכלכלי הדחוק, היה שלמה תמיד שמח וטוב לב והחיוך לא מש משפתותיו. בכל בוקר התעורר בחמש, ולא ויתר על אף פרט מהטקס היומי שלו: מקלחת טובה, כוס קפה שחור, פרוסת לחם שחור מרוחה בחמאה ולפעמים בדבש, רק אז היה עולה על אופניו ובשעה שש כבר היה בעבודה.

מדי שבוע בשבוע, בימי רביעי בשעה שלוש, כשחבריו לעבודה היו חוזרים הביתה למנוחת אחר הצהריים, היה שלמה ממהר לשוב לביתו, מתרחץ, מחליף בגדים, לוקח את התיק שתמיד היה מוכן מבעוד מועד, ונוסע באוטובוס לתל אביב. העיר הגדולה הקסימה אותו, הוא נהג לשוטט ברחובותיה להנאתו, ולאחר שעה קלה היה שם פעמיו אל מועדון אספני הבולים, קונה קצת בולים, קצת מטבעות. כשהטובין בידיו היה שלמה נכנס לחנויות הסמוכות ומציע את מרכולתו. "אני ביקשתי מאלוהים לא להיות עשיר גדול, אבל שתמיד יהיה כסף בכיס", נהג לומר. ואכן המסחר הזעיר הצליח, כשחבריו לעבודה נהנו ממנוחת הצהריים, שלמה הסתובב ברחובות העיר הגדולה ואט, אט הגדיל את הכנסותיו.

שלמה מכר את דירת השיכון ובנה בית מידות נאה, בבית הזה נולדו ילדיו. בחלוף השנים קיבל קידום – עבודתו הלכה ונעשתה פיזית פחות, ומשכורתו הלכה וגדלה. אנשי העיירה הקטנה קינאו בו בשל הצלחתו, אך לשלמה לא היה אכפת, לאשתו אמר: "הם היו עצלנים, מיהרו ללכת לישון אחרי הצהריים, מה אני אשם שאין להם כלום".

עכשיו, כשחש רווחה כלכלית, המעיט בנסיעותיו לתל אביב, וכך נותר לו פנאי לטפח את גופו במכון הכושר השכונתי. שלמה השקיע בעיצוב ובחיטוב גופו, ועד מהרה הכרס הקטנה שצצה לה עם השנים נעלמה כלא הייתה, ושרירי זרועותיו נראו לעין כול. שיערו השופע, המכסיף מעט בצדעיו, שיווה לו מראה מרשים. שלמה נהנה ממבטי הנשים שננעצו בו.

אשתו שטיפלה כל השנים בחמשת ילדיהם החלה להרגיש שהתנהגותו משתנית, אבל הרגישה כי היא לא יכולה להתחרות במתעמלות הצעירות לצדו של בעלה. שלמה החל לבלות יותר ויותר במחיצתה של אנה היפיפייה, שגילה כמחצית שנותיו. מדי פעם בפעם היה שוכח לחזור הביתה. ילדיו, שעזבו כבר כולם את הבית, כעסו עליו מאוד, ואילו אשתו סבלה בדממה ולא אמרה לו דבר. בני משפחתה עודדו אותה לבקש גט, אך היא לא רצתה להישאר לבדה.

באחד הימים שלמה הודיע לה שקנה דירה חדשה בשכונה אחרת, ועזב את הבית. ילדיו כעסו עליו מאוד, ובחודשים הראשונים לא דיברו עמו. כאב להם לראותו יושב בבית הקפה במרכז, בכל פעם בלוויית אישה אחרת. אבל ככל שחלף הזמן כעסם הלך ודעך, וכשנזקקו לעזרה כלכלית מאביהם – שלמה מיהר לעזור. אט אט כל ילדיו דיברו אתו.

שלמה עבר כבר מזמן את גיל חמישים אך הנשים עדיין כרוכות אחריו, אוהבות את מכוניתו היפה ואת כיסו המלא תמיד במזומנים; את גופו השרירי ואת מרצו הרב. אך באחד הימים חלה, ונפל למשכב. הוא נזקק לעזרה במשך היממה כולה. אפילו לאכול לבד לא הצליח. כבמטה קסם, נעלמו לפתע כל הנשים שכרכרו סביבו תמיד, איפה אנה והיכן הן אווה, הלנה יעל ודליה? שלמה נפגע עד עמקי נשמתו.

אשתו לשעבר ואם ילדיו הזמינה אותו לחזור אל ביתה, ביתם המשותף, וטיפלה בו במסירות ולפי הוראות הרופא. היא דאגה שייקח את הכדורים בזמן והכינה לו אוכל ביתי חם וטרי שכה חסר לו בשנים האחרונות. "למה את מטפלת בו כך אימא, הוא לא שלך" הקשתה הבת האמצעית שאף פעם לא הסתירה את דעותיה. והאם לא ענתה, אבל בלבה היא חשבה "תמיד היה שלי".

כבר שלושה חודשים אנחנו לא רואים את שלמה במועדון. יובל הג'ינג'י אומר ששלמה חזר לאשתו, מכר את "דירת הרווקים" שלו, ובכסף שקיבל תמורתה, יצא עמה לירח דבש שני, לטיול ארוך סביב העולם.

על המחבר / המחברת

Avatar

שמואל רוטקביץ

התמחה באפיית בייגלים ומדיטציה בניו-יורק. שב ארצה אחרי הרבה שנים בניכר.

10 תגובות

 1. צחי
  צחי ינואר 15 2017, 12:33
  סוף סוף סיפור עם סוף טוב

  !

  השב לתגובה
 2. בעל ניסיון
  בעל ניסיון ינואר 17 2017, 14:17
  כמו כולם

  אהבה זה עליות ומורדות תמיד ואצל כולם

  השב לתגובה
 3. קובי לידרמן
  קובי לידרמן ינואר 17 2017, 18:10
  חוץ מהאופניים

  חוץ מהאופניים הכל מתאים

  השב לתגובה
 4. מרים
  מרים ינואר 17 2017, 18:21
  אמיתי כמו החיים

  אמיתי….יש המון סיפורים כאלה בחיים האמיתיים.

  השב לתגובה
 5. עפרה
  עפרה ינואר 17 2017, 19:40
  לא לעולם חוסן!

  גבר שוביניסט ורדוד ואשה פראיירית.
  הטבת לתאר?

  השב לתגובה
 6. אביבה
  אביבה ינואר 20 2017, 07:48
  פעם אחת סוף סוף

  סוף טוב

  השב לתגובה
 7. צביה
  צביה ינואר 26 2017, 12:26
  סיפור מקומם מהחיים

  כתוב מרתק, כרגיל. סיפור חיים אמתי שיכול להיות הסיפור של כל אחד. שדולת הנשים בוודאי תתקומם מאד נגד אזלת היד והכניעה של הרעיה המסורה. אולי אם היה לה מהצד איזה מאהב לטיני, היה הכעס של הנשים קטן יותר (:::
  אבל לדאבון הלב, כמה שזה מקומם, זה עדיין סיפורן של נשים רבות.

  השב לתגובה
  • שמואל רוטקביץ
   שמואל רוטקביץ ינואר 27 2017, 13:02
   יש גם צד אחר

   ישנם גם גברים כנועים , בעלים מסורים והרעיה שולטת משפילה ורועה בשדות זרים

   השב לתגובה
   • צביה
    צביה פברואר 02 2017, 14:19
    אין ספק

    אין ספק. בגידה היא דו – צדדית. גם כל אותם גברים המואשמים בכך, בסך הכל הרי עשו מה שעשו עם אישה אחרת, שחלקה לא קטן משלהם.

    השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ביצירה

יתר המאמרים במדור