JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כמעט כמו הפניקס המיתולוגית

על "הר של חלומות" מאת אילנה אבן טוב-ישראלי

כמעט כמו הפניקס המיתולוגית משה גרנות
ספטמבר 18
19:30 2019

המיתולוגיה המצרית הייתה הראשונה שתיארה את עוף החול, העוף שחי מאות שנים, נשרף כליל ומתחדש מתוך האפר. המוטיב מופיע גם במיתולוגיה היוונית ובמיתולוגיות נוספות, כולל המקורות שלנו. האגדה הזאת נוצרה בוודאי כדי להעניק לאדם אופטימיות כי המוות – אפילו מוות אכזרי בשריפה – איננו סוף פסוק.

אינני בטוח אם המשוררת אילנה אבן טוב-ישראלי כיוונה את דבריה בספר זה אל אגדת עוף החול, אבל להתרחשות המסופרת בו בהחלט יש קווים מקבילים לאגדה. מסופר על הר שנולד (בסיפורי ילדים רבים הדומם והחי מקבלים תכונות אנושיות), ומלידתו מתגעגע לים. ההר נע לעברו ובסופו של דבר מגשים את שאיפתו. ההר זוכה לאושר שמתבטא בכך שהוא מריח פרחים ושומע ציוץ ציפורים. להר יש סודות וחלומות – "הר של חלומות", וברור שמדובר בהיגד דו-משמעי: הר שחולם, הר של חלומות, כלומר להר יש המון חלומות.

אך ההר נשרף כולו באסון נורא. מן הסתם המחברת מרמזת על שריפת הר הכרמל ב-2010, שריפה שאיימה על ביתה, והיא בוודאי חושבת גם על אסונה במות עליה בנה, רונן ישראלי ז"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו – ראו השיר הפותח את הספר, שם מתוארת אהבתו של הבן להר ולים, שני המוטיבים בספר זה.

מההר לא נותר דבר, רק צל שחור – זה מה שחש האדם בהימוט עליו עולמו. אבל – "השמש לא שכחה / והגשם עוד זכר / את ההר / ידידים אינם שוכחים". הבית הזה מרמז על הנחמה הגדולה שחווה מוכה האסון מהשתתפות הכנה של ידידים שזוכרים, שאוהבים, שאינם שוכחים.

הספר נגמר ב"סוף טוב" – שהרי כך חייב להסתיים ספר ילדים, סוף טראגי נועד רק למבוגרים. הר חדש מתחיל לנבוט, הר שונה, לא דומה לקודמו, ושוב יש עליו ילדים וציפורים. אילו קם לתחייה ההר הקודם – הסיפור היה ואריאציה של אגדת הפניקס. אבל תחיית מתים יש רק באגדות, בני אדם רגילים צריכים להתנחם בכך שאת מקומם של המתים ממלאים בני הדור החדש.

ההר בסיפור שלנו חולם חלומות ומגשים אותם. אני אישית מעולם לא חלמתי חלום טוב, אבל הקלישאה הנפוצה מצביעה על חלום כעל מטרה חיובית רחוקה שעם טיפת מזל – ניתן אולי להגשימה. ומה משתמע מהחלום בסיפור? שניתן להתנחם בידידים, בצמיחה מחודשת, בתקווה.

האיורים של ענבל ורמוס קלעו לרמזי הרמזים של הטקסט. פרופ' אדיר כהן טוען שלספר הזה יש גם ערך ביבליותרפי. אני מניח שהוא צודק. רק חבל לי שהספר המיוחד הזה איננו מחורז כולו, אם כי פה ושם יש חרוז ואסוננס.

"הר של חלומות", מאת אילנה אבן טוב-ישראלי. איורים: ענבל ורמוס. "צבעונים" הוצאה לאור, 2019.

על המחבר / המחברת

Avatar

משה גרנות

סופר, מבקר, עורך. פרסם 57 ספרים (סיפורת, ספרי ילדים ונוער, הגות) וכאלף מאמרים ורשימות.

8 תגובות

 1. נחום
  נחום ספטמבר 18 2019, 19:53
  העולם גועש

  המדינה סוערת
  ואתם עם ספר ילדים?

  השב לתגובה
  • זאביק
   זאביק ספטמבר 19 2019, 04:12
   זה דוקא היתרון של האתר

   .

   השב לתגובה
  • לנחום היקר
   לנחום היקר ספטמבר 19 2019, 18:09
   מה פתאום ?

   העולם לא גועש. סה"כ עולם כמנהגו נוהג. גם המדינה לא סוערת יותר מדי. במדינה היו כבר מערכות בחירות הרבה יותר קשות ואלימות. גם השחיתות הייתה פעם יותר מסיבית. לא להתרגש. זה בדיוק הזמן, כמו בכל זמן אחר, לספר ילדים.

   השב לתגובה
   • zvi
    zvi ספטמבר 20 2019, 19:29
    נהפוך הוא השחיתות הרבה יותר גדולה

    השחיתות שנחשפה בקדנציה הזאץ היא ללא תקדים. גדולה בעשרות פעמים.

    השב לתגובה
 2. נעמן טנא
  נעמן טנא ספטמבר 20 2019, 14:42
  הביקורת והניתוח הראשון שאני קורא על

  ספר ילדים

  השב לתגובה
 3. זהר ירדן
  זהר ירדן ספטמבר 21 2019, 21:23
  ספרים משפיעים על ילדים

  לאורך כל חייהם. גם באופן בלתי מודע.

  השב לתגובה
 4. אהרון יום טוב
  אהרון יום טוב ספטמבר 23 2019, 15:21
  מי שמע על הספר הזה?

  אני בטוח שכמעט אף אחד?

  השב לתגובה
 5. משה גרנות
  משה גרנות ספטמבר 24 2019, 10:26
  תפקידה של הרצנזיה

  אהרן יום טוב היקר, המשימה של רצנזיה על ספר היא להביא אותו לידיעת הציבור. ברור שעד כה לא שמע אף אחד על הספר, אבל הורים לילדים שיקראו את הרצנזיה אולי יחליטו שהנושא ראוי, ויקראו את הסיפור לילדים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ביצירה

יתר המאמרים במדור