JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בדידות מספר שתיים

סיפור קצר על בדידות מסוג אחר

בדידות מספר שתיים אלן הדווט
נובמבר 25
19:30 2019

מעניין מה בדידות ממושכת יכולה לעשות לבן אדם. כשאני אומר "ממושכת" אני לא מתכוון לזאת שהרגשתי אתמול שחיכיתי לקו 6 בתחנת אוטובוס מתחת לבית שלי. גם לא לזאת של הפרידה מסיגל אחרי שלוש שנים, אפילו שסיגל הייתה כל חיי. זאת בדידות שיש לה שם, צורה, אולי אפילו טעם.

אבל לא על זה אני מדבר, אתה מבין? לא מזמן מצאתי בדידות מסוג חדש. פגשתי אותה בפעם הראשונה בטיול אחרי צבא. בטיול ההוא שיצאתי אליו בדיוק בגלל הבדידות הראשונה. בטיול ההוא אמרתי לעצמי שכמות החברים שאיתם אסע תעיד על כמות הבדידות שאין לי. ואז באחד ההוסטלים, באחת הערים, באחת המדינות, אני כבר לא זוכר. בשעות הצהריים, על ספסל שחור, ישב איש עם שיער לבן.

הוא ישב בלי טלפון ביד או משהו לשחק אתו בשביל להעביר את הזמן. בלי שותף לשיחה בשביל לספר על אירועי היום, או אתמול, או מחר. יכולתי לבהות בו שעות, אבל החלטתי שזה לא מנומס, אז במקום זה החלטתי פשוט לשבת לידו. אם כבר לא מנומס אז עד הסוף. ישבתי קצת יותר מדי צמוד, קצת פחות מהמרחק הנורמלי שאתה לוקח כשאתה יושב ליד אנשים שאתה לא מכיר. רק בשביל שיסובב את הראש. אבל הוא לא סובב. התקרבתי עוד קצת עד שיכולתי להרגיש את חום הגוף שלו. ניסיתי להסתכל לכיוון שאליו הוא הסתכל, אולי אראה משהו מעניין, אבל גם לא. בעולם מקביל הוא כבר מזמן היה רואה במחווה שלי ניצוץ של לעג, אבל מסיבה כלשהי נוכחותי לא הפריעה לו להמשיך להתרכז במשהו לא ברור.

אחרי דקות של שתיקה וקירבה מביכה מאוד בשבילי ולא כל כך בעבורו, הוא סובב את הראש ובמבטא שלא היה לי פשוט להבין שאל לשלומי. כן כן, שאל לשלומי. לא למה התיישבתי, או למה כל כך קרוב. סתם לשלומי. עניתי, וככה התגלגלה לה השיחה. אז על מה הייתה השיחה, אתה שואל? אני לא זוכר מילה במילה, כי זה היה בין הפייסל של הבוקר לאחד של הצהריים, ואלה השעות שהכי קשה לזכור. אבל אני כן זוכר שקראו לו מתיהו, מאוסטרליה, בן 45. כבר עשר שנים מטייל לבד בעולם.

לא הרגשתי שהנוכחות שלי הייתה חשובה באותו הרגע. כאילו זאת לא הפעם הראשונה שהוא מדקלם את הסיפור שלו, בפניי או בפני עצמו, אני מניח. הוא סיפר לי על חודשים בלי לשמוע את הקול של עצמו, כי בחר לא לדבר. על ההנאה מהדברים הקטנים, כי לא חיפש משהו אחר. כמו פרפר שעף קרוב מדי לאף שלך, או ענן בצורה מצחיקה. חוויות בלי סוף, ממקומות ששמעתי עליהם רק בטלוויזיה. אבל את אף אחת מהחוויות האלה הוא לא חלק עם אדם אחר. לא היה לו צורך בחברת מישהו אחר בשביל ליהנות ממה שיש. היית מאמין? היכולת להשלים לעצמך את מה שחסר לך. או בכלל לא להרגיש שהוא חסר מההתחלה.

בתוך כמה דקות הוא העביר אותי בכמה מהתחנות המרכזיות בחיים שלי. מהתחנות האלה ששמחתי לעבור ולא לעצור בהן. ולכל התחנות האלו היה משהו משותף מובהק מאוד. האחד שרציתי להתחמק ממנו. זה היה הרגע שהכרתי את הבדידות השנייה – הבדידות מבחירה. לא כזאת שבוחרת בך, אלא אתה בה. לא כזאת שתרצה לברוח ממנה, אלא כזאת שרק תרצה שלא תיגמר. בדידות שלא רוצים לחלוק עם אף אחד. כזאת שאין צורך למלא בה כלום. שאין לה אורך או זמן. בדידות של בחירה.

אתה מבין? לא? כך אמרתי לבחור הצעיר שהתיישב לידי באחד ההוסטלים, באחת הערים, באחת המדינות. בשעות הצהריים, על ספסל שחור. הבחור שהתיישב קצת יותר מדי צמוד, קצת פחות מהמרחק הנורמלי שאתה לוקח כשאתה יושב ליד אנשים שאתה לא מכיר.

על המחבר / המחברת

אלן הדווט

אלן הדווט

סטודנטית למנהל עסקים, תקשורת ומדיניות ציבורית. כותבת סיפורים קצרים.

10 תגובות

 1. דנהס
  דנהס נובמבר 25 2019, 20:15
  כתיבה ממש יפה

  איפה אפשר לקרוא עוד חומרים?

  השב לתגובה
 2. אסף
  אסף נובמבר 26 2019, 10:25
  כותבת צעירה

  עם מסרים עמוקים

  השב לתגובה
 3. ג.
  ג. נובמבר 28 2019, 13:54
  רק מי שחבה בדידות

  יכול להעריך זוגיות ועוד יותר חברות

  השב לתגובה
  • מרווה
   מרווה דצמבר 01 2019, 12:05
   מקסים

   מקסים ממש, הגעתי לסיפור במקרה, אם תמשיכי לפרסם אני אקרא יותר באתר 🙂

   השב לתגובה
 4. נורית
  נורית נובמבר 29 2019, 08:10
  סיפור מיוחד

  ודרך מיוחדת לספר אותו
  .

  השב לתגובה
 5. יעל
  יעל נובמבר 29 2019, 12:29
  עמוק

  ואוו עמוק ויפה. בבקשה תפרסמי עוד

  השב לתגובה
 6. דנה שמש
  דנה שמש נובמבר 29 2019, 18:19
  מעניין

  כל הכבוד

  השב לתגובה
 7. יהודית שלח
  יהודית שלח דצמבר 14 2019, 11:45
  ממש נוגע

  קצר ובול לעניין.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים ביצירה

יתר המאמרים במדור