JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

לא זנב לאריות ולא ראש לשועלים

כישלונו של הרצוג כמנהיג מחנה השמאל

לא זנב לאריות ולא ראש לשועלים יצחק הרצוג en.wikipedia.org
מאי 24
09:00 2016

ראשית, וידוי קצר. עוד טרם הבחירות האחרונות ולמעשה עד החודש האחרון, ראיתי ביצחק הרצוג, יו"ר המחנה הציוני, דמות ראויה להנהגת המדינה במקומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. התווכחתי רבות בניסיון להציג את הרצוג כאלטרנטיבה ראויה. אולם התנהלותו של הרצוג מאז הבחירות, ובשבועות האחרונים במיוחד, גרמה לי לחשוב שוב ולשנות את עמדתי בתכלית השינוי! האיש אינו ראוי להיחשב אלטרנטיבה להנהגת המדינה.

שני תפקידים עיקריים היו ליו"ר מפלגת העבודה והמחנה הציוני יצחק הרצוג מאז הבחירות, ובשניהם נכשל כישלון חרוץ:

התפקיד הראשון, להיות ראש אופוזיציה לוחמת לממשלה – לאחד ולרכז את הגוש המרכזי- שמאלי לגוש מאוחד ולוחם, להצגת הממשלה כלא ראויה. לאתגר את הממשלה בכל רגע נתון, לחשוף את מחדלי הממשלה, להציג חלופה רעיונית וערכית לדרך של הממשלה, כך שביום הדין תהיה אלטרנטיבה. לייצר אווירה המתאימה לשינוי שלטוני רעיוני.

כדי להגיע לכל אלו צריך היה הרצוג לבנות את עצמו כדמות ראויה ושוות ערך לראש הממשלה, כך שהבוחרים יראו בו אדם המתאים – אישית, ערכית, מנהיגותית ופוליטית – לעמוד בראש המדינה ולהנהיג אותה. הרצוג לא הצליח, בשום צורה, לקרב עצמו לכך שהציבור יראה בו אדם ראוי להנהגה. יתרה מזאת, נראה שהוא אף הרחיק את עצמו מעמדה זו, רבים התאכזבו מהתנהלותו ומחוסר המנהיגות שלו.

הרצוג לא הראה שמץ של מנהיגות, אלא רק היגררות אחר האירועים והצגת עצמו כגלגל חמישי על מנת לזכות במראית עין של מנעמי השלטון.

התפקיד השני היה לבנות/להחזיר את מפלגת העבודה כאלטרנטיבה לשלטון הימין, בראש מחנה השמאל – מחנה השלום – המחנה החברתי.

המצב כרגע נראה גרוע מאוד מבחינת מפלגת העבודה. לא רק שהרצוג לא הצליח לבנות את מפלגת העבודה כאלטרנטיבה שלטונית, יתרה מזאת, הזחילה המבישה לממשלה רק קוברת את מפלגת העבודה עמוק בתפיסה הציבורית כמייצגת חוסר רלבנטיות שלטונית, וכמפלגה מזדנבת ולא מובילה.

הרצוג לא השכיל לייצר נושאים המבדלים את מנהיגותו ואת מחנהו מן הימין ומן הליכוד. אין דגל בעל ערך שאותו נושאים הרצוג ומפלגתו בצורה משמעותית, שיוכל למשוך אחריו ציבור גדול שיהווה פלטפורמה להפלת השלטון ולהחלפתו בבחירות.

הרצוג יכול היה להתמקד ולפעול בנושאים לא מעטים לצורך בידול ויצירת אלטרנטיבה: היחסים עם הפלסטינים; היחסים עם העולם הערבי; הפערים החברתיים והכלכליים; שלטון החוק; הגנה על הדמוקרטיה; אובדן הערכים.

הממשלה בראשות הליכוד סיפקה ומספקת הזדמנויות יום-יומיות לניגוח ולהעלאת הנושאים הללו. אולם, לא הייתה מצד הרצוג כל פעילות מנהיגותית לבחור נושא או נושאים, כראשי חץ להובלת החברה הישראלית לשינוי המיוחל.

שינוי לא מתחולל ביום אחד. זהו תהליך ארוך שיש להובילו ולהנהיגו באמונה, ביושר ובצורה מעוררת השראה. הרצוג ומפלגת העבודה לא הצליחו לייצר תהליך כזה. גרוע מזה, נראה שלא היה כלל ניסיון כזה, מפאת חידלון או מפאת ייאוש וחוסר אמונה בעצמם.

מפלגת העבודה והמחנה הציוני, משופעים בדמויות שעשייתן בשטח מוכחת והן יכולות להוביל את הנושאים הנ"ל, אך אין מנהיג המוביל קו ברור, ערכי, מנהיג בעל יכולת הנעה פוליטית, אשר מקדם ומוביל את העשייה האלטרנטיבית.

נראה כי מהיום הראשון אחרי התבוסה בבחירות, הקדיש הרצוג את מרב מאמציו להצטרפות נואלת לממשלת הימין הבעייתית, המפלגת, המסיתה, הפוגעת בדמוקרטיה ובקבוצות שונות אוכלוסייה.

הטיעון הנדוש של הרצוג, בדבר הרצון לתקן או לשמור מתוך הממשלה, חסר כל בסיס. הניסיונות הפתטיים להציג בתקשורת רשימת דרישות כאילו זכה בבחירות לא היו אלא מצג שווא כדי למשוך זמן ולהמשיך במשא ומתן.

נראה שראש הממשלה עשה שימוש פוליטי ציני במר הרצוג על מנת לרסן את שווריו הסוררים, ועל מנת להכניס את ליברמן לממשלה ולהשלים את הממשלה הימנית שנראתה כאן אי פעם. נראה כי לנתניהו לא הייתה שום כוונה אמתית להכניס את מפלגת העבודה לממשלה, אלא אם כן תתפרק מכל נכסיה וערכיה כפי שעשה עם ברק בזמנו. נתניהו מרוויח כאן פעמיים: פעם מול הגורמים הבעייתיים במחנהו, ופעם שנייה בהריסת כל אלטרנטיבה אפשרית מצד מפלגת העבודה לשנים רבות.

ההרס שכבר נגרם ואף היה מחמיר עוד יותר אם הרצוג היה נכנס לממשלה, הוא הרס ערכי, פוליטי ודמוקרטי, אשר לצערי הרב, תיקונו יארך שנים רבות.

על המחבר / המחברת

שי ענבר

שי ענבר

עורך מדור: אקדמיה. ד"ר, מרצה בקריה האקדמית אונו. עוסק בשכנוע ושינוי עמדות, בנושא של יהודים וערבים, ובשיטות מחקר איכותניות. בעבר מנהל המחלקה למחקר איכותני במכון למחקרי שוק.

13 תגובות

 1. ראובן שבת
  ראובן שבת מאי 24 2016, 09:02
  מסכים לכל מילה

  כל הכבוד

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר מאי 25 2016, 06:55
   דרך

   תודה על התמיכה. צריך ללחוץ על מפלגת העבודה ללכת בדרך אחרת כזו שתייצר רלבנטיות. זה לוקח זמן אבל אין קיצורי דרך!

   השב לתגובה
 2. כועס
  כועס מאי 24 2016, 17:05
  אפילו לא שעה אחת

  בקצה הזנב של השועל הכי מסכן

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר מאי 25 2016, 06:53
   כעס? פעולה!

   הכעס כמובן מוצדק, אך השאלה היא מה עושים? צריך לייצר רלבנטיות וזה לוקח זמן והתנהלות שונה.

   השב לתגובה
 3. מנחם אבידן
  מנחם אבידן מאי 26 2016, 21:55
  חולק עליך ועל כל המשמיצים

  מי מההנהגה של המחנה הציוני יוכל להגיע למספר הקולות שהביא בוז'י?

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר מאי 29 2016, 07:44
   אכזבה לא השמצה

   הבעיה של בוז'י היא שהיה לו פוטנציאל להגיע להישגים רבים יותר אבל הוא השמיד אותו. במקום לבנות את עצמו ואת המפלגה כאלטרנטיבה ראויה לשלטון עסק בניסיונות להיכנס לממשלה אשר דירדרו את המפלגה ופגעו ביכולת להגיע לקהל רחב יותר ולהחלפת השלטון.
   אין כאן שום השמצה. כן יש אכזבה גדולה.

   השב לתגובה
 4. רינה יעקובי
  רינה יעקובי מאי 27 2016, 07:52
  למפלגת העבודה אין שום סיכוי נראה לעין

  נשאר להם רק לאכול אחד את הכבד של השני וזה רק מגדיל את ההתרסקות שלהם

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר מאי 29 2016, 07:47
   סיכויים

   לצערי כרגע את צודקת לגבי הסיכויים הנראים לעין. מה שנשאר להם הוא להתעשת לפעול בצורה אחרת בראיה לטווח ארוך ולא קצר. כך יבנה סיכוי למפלגה אבל יותר חשוב למדינה!

   השב לתגובה
 5. דליה
  דליה מאי 27 2016, 16:26
  חבל שהרצוג נכשל במו"מ

  עוד מאמר טיפוסי של ביקורת מיותרת. הרצוג היה צריך לנהל מו"מ ולנסות להשפיע מבפנים. חבל שנכשל.

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר מאי 29 2016, 07:50
   אשלית ההשפעה מבפנים

   ביקורת איננה רק לשם הביקורת. מפלגת העבודה כבר שנים מנסה להשפיע מבפנים ואנחנו רואים לאן זה הוביל אותנו.
   לקריסת המפלגה ולדרדור המדינה. מתי יבינו כל המבקשים כניסה כי ההשפעה מבפנים היא אשליה והיא נזק למפלגה אבל חשוב יותר נזק למדינה, לדמוקרטיה?
   חבל שאין הסתכלות אסטרטגית ארוכת טווח.

   השב לתגובה
 6. אבינועם גבע
  אבינועם גבע מאי 29 2016, 12:52
  אל תגיד לי

  שאתה תומך בצעקן הראל מרגלית

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר מאי 30 2016, 12:44
   תמיכה

   אין זה רלבנטי במי אני תומך. העניין הוא בזבוז ההזדמנות של הרצוג וגרוע מזה גרימת נזק והעמדת החלופה לשלטון בנקודה בעיתית. כרגע צריך לחפש מישהו עם עמוד שדרה ואורך רוח כדי שיוביל תהליך ארוך של שיקום והעברת מסרים ברורים לציבור בישראל.

   השב לתגובה
 7. איתן ניר
  איתן ניר ספטמבר 28 2016, 16:51
  מה לעשות כשהמועמדים האלטרנטיביים

  במפלגת העבודה גרועים עוד הרבה יותר. נראה כמו מפלגה שתיעלם בקרוב. חלק מהאשמה של התרסקות המפלגה אני מייחס לשמעון פרס ז"ל. לא לששכוח.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור