JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הבטחה לשינוי

תוצאות הבחירות בארה"ב

הבטחה לשינוי הילרי קלינטון צילום רשמי של הסנט האמריקני en.wikipedia.org
נובמבר 11
09:30 2016

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי התקשורת במחלקת ההגירה של קנדה קרסה. אמריקנים רבים ביקשו לברר פרטים על אודות תנאי הגירה למדינה השכנה. תופעה שכזו הנה אינדיקציה לאי קבלת תוצאות הבחירות על ידי רבים בארה"ב, והיא אף משקפת את השסע העמוק שהתחיל להיחשף עוד במהלך תקופת ההתמודדות בין המועמדים לנשיאות. גם אם הגירה המונית צפונה, לקנדה, לא תתרחש באמת במספרים משמעותיים, הרי שעצם ההתעניינות באפשרות והדיבורים על כך מרמזים על התחושות הקשות, שהן מנת חלקם של רבים שאינם מסוגלים לעכל את תוצאות הבחירות הדמוקרטיות והפתוחות.

הפוליטיקה של המפלגה הדמוקרטית שהונהגה על ידי אובמה וקלינטון, הזניחה לדעת רבים מאוד את מעמד הביניים העובד, זה המכונה "צווארון כחול". ערי תעשייה כמו דטרויט הפכו לחורבות, "רצועת הפלדה" האמריקנית הפכה "לרצועת החלודה". מצב דברים זה הוביל רבים וטובים להצביע בעד שינוי, אפילו יהיה זה טראמפ, ובלבד שהמושכות לא תימסרנה להילרי קלינטון, ממשיכתו של ברק אובמה.

תוצאות הבחירות מוכיחות כי הסקרים והפרשנים הרבים לא הבינו נכון את הלכי הרוח של הציבור. גם ה"ניו יורק טיימס", עיתון כה יוקרתי ואליטיסטי, הנשען על גדודי סוקרים ופרשנים מלומדים לא הצליח לצפות את עומק השבר, ואת הסלידה של רבים וטובים מהפוליטיקה שנקטה וושינגטון ומהסיאוב שרבים מאוד חשים כלפיה. בציניות אומר, כי אולי עכשיו תשקול קנדה לבנות חומה כדי למנוע מהמוני אמריקנים להגר לשטחה.

טראמפ הוא חידה עלומה. אין לי ספק שלא יוכל לקיים את כל מה שהבטיח בעת מסע הבחירות הרעשני. אולם למרות התנהלותו הכל כך בעייתית כלפי נשים ומיעוטים, חרף התחמקותו השיטתית מתשלום מסים, אף על פי שעסקיו פשטו רגל לעתים תכופות ואפילו שהוכיח חוסר ניסיון פוליטי, הוא הצליח להיות גורם אטרקטיבי יותר ממי שנתפסה בעיני הציבור כלא אמינה.

אין ספק שלרעתה של הילרי קלינטון פעלו קשרי ההון והשלטון. לא הובהרו עד תום פרשת הטיפול המביך במיילים החסויים דרך שרת לא מאובטח, הטיפול הבעייתי במפוני השגרירות בבנגזי, וכל הקשור בקרן קלינטון וקשריה עם וול סטריט ובעלי ההון.

לא הייתה זו בחירה בין אישה לגבר, הבסיס להחלטה כלל ועיקר לא היה אישי. ההצבעה הייתה בבחינת בחירה בין מועמד שנתפס כאחר וכמבטיח שינוי, לבין מועמד שמציע שימור הקיים והמשך תהליך ללא אופק חיובי שהולך ומעמיק באמריקה.

על המחבר / המחברת

Avatar

נחום פרנקל

ד"ר ועו"ד. מרצה במכללת עמק יזרעאל ובאוניברסיטת אריאל.

4 תגובות

 1. ציפורה רוטמן
  ציפורה רוטמן נובמבר 11 2016, 09:39
  ההפגנות הדמוקרטיון שלא מכירות בתוצאות

  מדגימות עד כמה חזקה ההרגשה של אי קבלת התוצאות. אני בטוחה שאם התוצאות היו הפוכות חוסר ההסכמה והקבלה היה יותר גדול. משהו השתנה בתרבות הפוליטית של ארצות הברית.

  השב לתגובה
 2. מנחם אור
  מנחם אור נובמבר 13 2016, 12:07
  העולם פשוט משתנה

  פחות אידיאולוגיה
  יותר רדידות
  פחות ערכים אוניברסליים
  יותר סיסמאות לאומניות וצרות

  השב לתגובה
 3. ר.
  ר. נובמבר 14 2016, 10:32
  ראה מאמרו של קורפל על פרשנינו

  אם היית מביא את המאמר הזה לפני הבחירות אז ערך הפרשנות היה גבוה בהרבה

  השב לתגובה
 4. ריקי נחום
  ריקי נחום נובמבר 15 2016, 09:37
  ואיך זה מסביר את תוצאות הבחירות אצלנו

  לפי ההסבר שלך ממשיכים לבחור אותה מפלגה כי לכולם טוב ולא רוצים לשנות?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור