JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מבן-גוריון ללה פמיליה

בעקבות צפייה בסרט "בן-גוריון, אפילוג"

מבן-גוריון ללה פמיליה דוד בן-גוריון צילום: Hans Pinn commons.wikimedia.org
פברואר 27
09:22 2017

היו לבן-גוריון מעריצים גדולים ממני. כשהתחלתי בדרכי הפוליטית, פרשת לבון כבר הייתה בעיצומה ובן-גוריון איבד מיוקרתו. מיטב אנשי הרוח פנו נגדו בעניין רצונו בוועדת חקירה משפטית לבירור נבכי הפרשה. גם לאחר מכן לא פניתי לעבר בן-גוריון ושמעון פרס כאשר הקימו את רשימתם רפ"י, רשימה שנחלה כישלון אלקטורלי צורב.

מאז, כמו רבים אחרים הסתכלתי על בן-גוריון במבט כולל. מבט שמגלה את גדולתו, את כושר ההכרעה שלו ואת הערכים שניסה לסגל לעם. אני מודע למשקעים שנותרו בקרב ציבורים רבים בשל מעשי בן-גוריון. כור ההיתוך, שביקש כאילו לדלג על הייחוד השבטי שהביאו ארצה העולים שהגיעו, הממשל הצבאי והאוריינטציה המוחלטת למערב תוך כדי דילוג על אפשרויות נוספות. אבל כרבים אחרים, נציגי מפלגות ודעות שונות, ראיתי בבן-גוריון בשנים לאחר שהלך לעולמו את מורה הדרך שניסה לעצב פניה של מדינה חדשה שנוצרה – יהודית ודמוקרטית.

לא היו לי ציפיות מוגזמות כשהלכתי לראות את הסרט "בן-גוריון, אפילוג". הלכתי לצפות בתחושה נוסטלגית ובסקרנות לראות את הריאיון שאבד ושוחזר. ייתכן שמטעמי דיאטה מוסרית הייתה זו שגיאה ללכת לראות את הסרט ימים אחדים אחרי שצפיתי בסרט "טהורה לעד", העוסק בבית"ר ירושלים ובהשתלטות ארגון "לה פמיליה".

הקהל הגדול שנוכח בהקרנת "בן-גוריון, אפילוג" חש שהוא מקבל אגרוף חזק בבטן. יושבי השורות שלפניי ואחריי לא הפסיקו למלמל, ואין ספק שהם השוו את דברי בן-גוריון למדינת ישראל של היום. בן-גוריון בריאיון מ-1968 סירב לראות את עצמו כמנהיג לאומי שהביא להקמת המדינה. הוא דיבר על העם שרצה זאת ועל חבריו להנהגה. סיסמאות הבחירות של אז – "תגידו כן לזקן" – דהו משהו למשמע דבריו. מנהיג חייב לקבל החלטות שלא מושפעות אלא מאמונתו ומאמונת חבריו. מנהיג לא צריך להצביע על דרך לפי אופנת הרחוב אלא לנסות לעצב אותה. הוא דיבר על הכוח המוסרי של המנהיגות ביחסה למיעוטים, ציטט אמירות נביאים לגבי יחס לגר ולאלמנה.

בן-גוריון האמין בזכות היהודים על הארץ אבל טען שלמען הקמת מדינה יהודית ודמוקרטית יש לסגת מכל השטחים להוציא את רמת הגולן וירושלים. הוא גם לא ברח מהסוגיה האלוהית שמככבת בעיתון לאחרונה. הוא טען שהנביא ירמיהו לא באמת מדבר עם האלוהים, כי האלוהים שלו נמצא עמו ברוחניותו והוא בעצם מדבר עם עצמו. הוא גיחך על האמירה המייחסת מציאות גשמית לאלוהים אבל כמובן לא שלל את אמונתם של אחרים. בן-גוריון הדגיש במיוחד את התיישבותו בשדה בוקר. את העובדה שראה בכך את אחד משיאי העשייה שלו בקריירה המגוונת שלו.

ראינו פתאום את עוניינו האנושי. את נתניהו, הזוקף לעצמו כל הצלחה ומתנער מכל כישלון. את הנהנתנות שהחלה רווחת במנהיגות הישראלית. את הגזענות הפושה שזוכה לעידודם של חלק מהשרים בממשלה. את החיפוי על אלאור אזריה, כולל תמיכת ראש הממשלה בחנינתו. כל זאת לעומת מנהיג שקטע קריירה מפוארת של אלוף בשל גניבת שק סוכר.

הסרט "בן-גוריון, אפילוג" צריך להיות מוקרן בבתי ספר, במחנות צבא ובמתנ"סים. יש להזכיר ללא הרף שהתמיכה בערכים של היום היא בגידה במגילת העצמאות ובכל מה שבן-גוריון האמין בו, נאבק למענו והתווה בדרכו.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

11 תגובות

 1. בן דורך
  בן דורך פברואר 27 2017, 14:08
  רק מי שחי אז וחי כיום יכול להשוות

  ולדעת כמה התדרדרנו

  השב לתגובה
 2. יונתן טל
  יונתן טל פברואר 28 2017, 05:32
  מנהיגות

  מנהיגות. להניע אנשים למעשים. ראוי להזכיר באותם ימים את בגין.האמינו בכל ליבם שעם ישראל חייב להיות מלוכד אחדות ללא פשרות. המטרה הקמת בית לעם היהודי.כור ההיתוך היה והינו גם היום .אסור פילוג ומעמדות.כוחנו באחדות.המנהיג חייב בדוגמא אישית.

  השב לתגובה
 3. אילנה הארט
  אילנה הארט פברואר 28 2017, 14:08
  מנהיגי העבר היו מנהיגים

  בן גוריון ובגין למשל. המום המנהיגים הם בדיחה עצובה.

  השב לתגובה
 4. דן
  דן מרץ 01 2017, 11:18
  בן גוריון היה מנהיג יוצא דופן

  מאז בן גוריון לא קם לעם ישראל מנהיג רציני כמוהו.

  השב לתגובה
 5. הדרי
  הדרי מרץ 01 2017, 12:23
  חוסר אמון בהנהגה הנוכחית

  הנהנתנות של נתניהו וחוסר רצונו לקחת אחריות על כישלונות כמו המנהרות בעזה גורמים לי חוסר אמון בהנהגה.

  השב לתגובה
 6. מתנועת החירות
  מתנועת החירות מרץ 01 2017, 14:35
  בואו לא נשכח שגם בתקופת בן גוריון

  היתה אפליה, והיו טובות הנאה, והמנהיג לא על כל החלטה דיווח, והיו מריחות

  השב לתגובה
 7. א
  א מרץ 01 2017, 17:09
  תמיד היו חילוקי דיעות

  אבל פעם כולם היו גאים במדינ
  היום הכל שחיתות
  הכל התלהמות

  השב לתגובה
 8. חנניה אופק
  חנניה אופק מרץ 02 2017, 11:16
  לא הבנתי מה דעתך על בן גוריון

  הפתיחה קרה והסיום לוהט. ומה הביא למהפך?

  השב לתגובה
 9. מפאיניק
  מפאיניק מרץ 03 2017, 14:08
  מר ברעם היקר

  שמת לב מה קורא במפלגה שלנו לשעבר? מה עושים?

  השב לתגובה
 10. נחמן א.
  נחמן א. מרץ 15 2017, 13:47
  לא מנהיג בדורו

  אלא מנהיג בחמישים דורות על המינוסים והפלוסים שלו

  השב לתגובה
 11. נחמיה סגל
  נחמיה סגל אוגוסט 08 2017, 13:59
  בן גוריון יכול היה להציל אותנו

  אבל בן גוריון איננו עוד
  ואנחנו אבוגים
  הצילו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור