JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

גם על המגרש אפשר לאהוב ולא לשנוא

גזענות מאיימת על הספורט

גם על המגרש אפשר לאהוב ולא לשנוא עוזי ברעם
מרץ 04
19:30 2017

בכל העולם יש יריבויות ספורטיביות בין קבוצות. הקהל של ארסנל מייחל לכל הפסד של טוטנהאם. אוהדי אברטון מייחלים שקבוצת עירם האחרת – ליברפול – תנוצח תמיד. כך בין לאציו ורומא וכך בין ריאל לאתלטיקו מדריד. האהדה לקבוצות אלו כמעט עוברת בירושה מדור לדור. פגשתי לפני שנים עורך דין לונדוני חובב כדורגל. הוא יליד לונדון אבל אביו עבר מליברפול ללונדון והמשפחה אהדה תמיד את אברטון – לכן גם הארי העורך דין סלד מכל קבוצות עירו ונשאר נאמן למורשת הדורות.

כאן בישראל תמיד היה העימות בעל גוון פוליטי יותר. כאוהד הפועל מילדות – וגם אצלי האהדה עברה בירושה – תמיד רציתי שהפועל ראשון לציון תגבר על מכבי המקומית ובכל דרבי תל אביבי נטיתי להפועל. אותו דבר קורה לאוהד מכבי – זו אהדה חובקת ולא נקודתית.

מילדותי ומנעוריי אני זוכר את משחקי הדרבי המתוחים של ירושלים בין הפועל לבית"ר – זה היה משהו בעל ממד פוליטי. בגין ובן-גוריון, ולימים במישור הירושלמי – אהוד אולמרט או רובי ריבלין מול עוזי ברעם ועמנואל זיסמן. משחקי הדרבי היו טעונים. האווירה בין האוהדים הייתה מקוטבת. אבל אינני זוכר משחקי דרבי עם קטטות וקללות אין קץ. אוהדי בית"ר היו נגד הממסד, תמכו באלטרנטיבה, אבל לא היו בעלי זיקה גזענית מכל סוג. עלי עותמאן מבית צפאפה היה בלם קשוח, לא פעם תיקל בכל עוז, אבל לא היו קריאות גזעניות ישירות.

כיום קשה להעריך את עמדות השחקנים לפי ההשתייכות שלהם. מאז הפך הכדורגל מקצועני יכול איתי שכטר להיות כוכב האדומים ויקיר השמאל והמרכז בעצם, ואז לעבור לבית"ר, שכל מהותה השתנתה, ולהיות יקירם של חברי "לה פמיליה" – ארגון שמציג את הגזענות כתעודת זהות. מה קורה כאשר בית"ר פוגשת את סכנין? אוהדי בית"ר רואים במשחק מבחן לאומי. עבורם אין זה לגיטימי שערבים משחקים בליגה, ועוד "מעזים" לנצח. אבל יהיה זה עוול ואי אמת לומר שרק בבית"ר יש יסודות גזעניים. די לזכור איך חלק מהקהל של מכבי תל אביב ממש גירש את מהראן ראדי. ראדי עבר לבאר שבע וכיום עושה שם חייל.

הדרך היחידה לאלף קהל בעל מגמות אפילו סמי-גזעניות היא לכלול שחקנים ערבים בקבוצה. אבל האווירה הגזענית חדרה אפילו למכבי חיפה, שזאהי ארמלי הערבי הוא אחד מגיבוריה המיתולוגיים. בחיפה גרמו לעזיבת המגן המצוין טאואטחה, והוא עבר לגרמניה. אבל הקהל החיפאי ברובו מכבד שחקנים ערבים בלי קשר לדעות פוליטיות.

זו טרגדיה שדווקא על יהודים החיים כאן עובר תהליך גזעני. יהודים סבלו וסובלים בשל יהדותם. ישראל תמיד מתריעה מפני דעות אנטישמיות בעולם כולו ובעולם הספורט. זוהי תופעה פוליטית, תרבותית ופולקלוריסטית. אבל אין מדיניות ענישה אמתית. קריאות קבועות של "מוות לערבים" צריכות להביא לעונשים אמתיים – הפחתת נקודות וירידת ליגה.

ספק אם זה אפשרי. ראש הממשלה, שמבקש לחון את אלאור אזריה ולא מוכן לגבות את מערכת המשפט של המדינה, איננו מוכן להתייצב נגד הגזענות במגרשי הכדורגל. ושרת הספורט שלנו על אחת כמה וכמה. אבל זה לא האמצעי היחיד. אוהדי בית"ר בירושלים שהקימו את בית"ר נורדיה כחלופה מוסרית ואוהדים שהקימו את הפועל קטמון, שמעורבת בקהילה כדי לקרב בין צעירים יהודים וערבים, הוכיחו שגם על המגרש אפשר לקרב ולא להרחיק. לאהוב ולא לשנוא. לכבד ולא לפסול.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

9 תגובות

 1. יוחנן
  יוחנן מרץ 04 2017, 22:44
  יהודים דתיים בוכים כשיש אנטישמיות

  והם בבסיסם הכי גזענים כלפי דתות אחרות ואפילו כלפי עדות אחרות

  השב לתגובה
 2. ראובן גור אריה
  ראובן גור אריה מרץ 05 2017, 12:14
  קודם כל שרת הספורט

  והתאחדות הכדורגל. עליהם האחריות ואם הם נכשלים צריך להחליף אותם

  השב לתגובה
 3. ירושלמי
  ירושלמי מרץ 05 2017, 19:44
  למה רק ביתר

  ובהפועל ת"א? ובעוד קבוצות?

  השב לתגובה
 4. דור שלישי
  דור שלישי מרץ 06 2017, 13:32
  כאשר יהודי יכול להעליב יהודי אחר

  אשכנזונאצי ולהצטער שלא נרצח בשואה רק בגלל שהוא לא ימני קיצוני, אז כל מה שאתה בדבר עליו בטל בשישים

  השב לתגובה
 5. שחר אלמליח
  שחר אלמליח מרץ 07 2017, 06:56
  בבריטניה היתה גזענות והתלהמות בכדורגל

  אבל הורידו אותם משמעותית

  השב לתגובה
 6. סיון פלס
  סיון פלס מרץ 07 2017, 07:00
  בהתחלה הרעיון ממש לא נראה לי

  כעת אחרי הלכלוך בעבודה אני מתחילה לחשוב שאתה צודק

  השב לתגובה
 7. יפתח בצלאל
  יפתח בצלאל מרץ 08 2017, 12:28
  כאשר המנהיגים מתלהמים ומשדרים גזענות

  מה אפשר לצפות מאוהדי הספורט.

  השב לתגובה
 8. גדליה רוזן
  גדליה רוזן מרץ 08 2017, 15:22
  עשרות שנים הייתי אוהד כדורגל

  בדיוק בשל מה שתארת הפסקתי

  השב לתגובה
 9. שמשון
  שמשון מרץ 09 2017, 15:22
  מסכים לגמרי

  דוקא ספורט יכול לגשר בין אנשים מדתות שונות, מוצאים שונים, דעות פוליטיות מנוגדות, ממינים אחרים וכן הלאה והלאה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בספרות

יתר המאמרים במדור