JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

באין מחשבה ביקורתית

כך לא נצליח לשמר את הישגינו

באין מחשבה ביקורתית
מאי 01
21:00 2017

אחרי מלחמת יום כיפור נזעקו כולם "היכן הייתה ההנהגה? איך לא ראינו את הבאות?" מאז היו תקופות שהיינו זחוחים ותקופות שהיינו דרוכים. נראה כי עידן הזחיחות חזר. שוב אנו רואים את ישראל כמדינה שתכתיב מהלכים במזרח התיכון ותעשה זאת בחוזק ידה כי אין מי שיעמוד מולה.

הפסקנו לתת דעתנו על התגובה להשפלה של הפלסטינים בעטיו של הכיבוש. הפסקנו להבין כי יש לנו אמנם כוח מול מחבל או מחבלים, אולם ידינו יהיו אזוקות כאשר נגיע להתקוממות אזרחית. אני מקווה שהיא לא תקרה, אבל המחשבה הישראלית שיש לנו פתרונות לכל מצב היא נואלת.

הציבור הישראלי מלוכד לכאורה מול איומים אבל כאשר הוא חש מאוים איננו רואים את גבורתו ואת חוזק ידו. בתקופת מלחמת המפרץ, כשמספר קטן של טילים הגיעו לערינו, הייתה אילת מלאה אזרחים שקיוו שלשם לא תגיע הרעה. חיזבאללה כמעט שיתק מדינה שלמה בהפגזותיו על יישובי הצפון. זו לא הייתה מלחמה אזורית או בין מדינתית, זו הייתה מערכה מול ארגון לא גדול שחי באינדוקטרינציה שיעית ואנטי-ישראלית.

כאשר אנו מפגיזים בדמשק, איש לא שואל את עצמו שאלות .פשוט סומכים על שיקול דעתם של כוחות הביטחון, יודעים שסוריה במלחמה משלה וחושבים שדבר לא יקרה. אינני טוען שההתקפות מוטעות בהכרח, אבל כל כוכבי הטוקבקים, הממומנים והספונטאניים, לא ניחנים במחשבה ביקורתית. לאן זה יוביל? מה עלול לקרות?

מלחמת יום כיפור ארעה בשעה שהיה לנו נוח לחיות על ניצחון מלחמת ששת הימים. לאחר המלחמה, כמות הנפגעים והמחאה הציבורית אמרו לנו שניצחנו במערכה למרות תנאי הפתיחה הגרועים. וזה נכון .אבל נחלשנו בזירה המדינית, מצרים וסאדאת השיגו את היעד האסטרטגי שלהם.

אם נודה באמת, מאז מלחמת 1967 לא הסתיימה שום מלחמה או מערכה בהכנעת האויב, אפילו לא בהחלשתו המדינית. אבל עכשיו, ממש כמו לפני מלחמת יום כיפור, הביקורת על מהלכי השלטון רדודה. ואם יש בקורת, היא נתפסת כ"לא פטריוטית". כל ויכוח הופך להתנצחות פוליטית. היום אישיות דהויה כדוד ביטן מוצגת בתור "האיש החזק במדינה". האם אנחנו מוכנים לתת לאנשים כאלו שיקול דעת בטחוני ומדיני ללא ביקורת נוקבת ובונה?

אין דבר שממנו אני חושש כמו מאופוריה של עם שמתעלם מהכיבוש כאילו אין צד אחר. שמתעלם מהסכנות הביטחוניות שאורבות לנו בשל מהלכים שאנו מצדיקים ללא בחינה. ודאי שמצבנו רגיש, והרי ראש הממשלה אומר ש"רק החזק שורד". מי יתקע לידינו שתמיד יהיה הכוח לצדנו? אינני שולל את אמירת ראש הממשלה מכול וכול, אבל הייתי מוסיף לה כמה מרכיבים: רק החזק שורד, אם הוא נוהג בחוכמה ובאחריות…

יש לנו במה להתגאות על הישגינו לקראת שנת השבעים לקיומה של המדינה. אבל עלינו לשמור על שפיות ועל מערכת הערכים שביסוד מגילת העצמאות. כל אלו לא ייעשו ללא ביקורת ציבורית עקבית וללא שמירה על ייחודנו, שכל כך הודגש בידי דוד בן גוריון עם הקמת המדינה וגם שנים רבות לאחר מכן.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

9 תגובות

 1. אלדד גזית
  אלדד גזית מאי 02 2017, 14:36
  כמעט בכל תחום יש השגים גדולים

  יש גם פה ושם טעויות ובעיות אבל לעומת ההשגים זה כלום

  השב לתגובה
 2. יואב
  יואב מאי 03 2017, 09:12
  אטומים לכיבוש ולבעיות

  עם שמתעלם מהכיבוש והופך בהדרגה לאטום ימצא עצמו בקשיים.

  השב לתגובה
 3. חנוך מור
  חנוך מור מאי 03 2017, 20:02
  כמה שאתה צודק

  אבל אף אחד לא רוצה לשמוע

  השב לתגובה
 4. לבנה חורש
  לבנה חורש מאי 04 2017, 13:25
  ביקורת מכובדת

  מסכימה גם לתוכן
  ביטויים מכובדים

  השב לתגובה
 5. דיכי
  דיכי מאי 05 2017, 12:36
  המגמה היא צלילה

  כדאי לא להתעלם

  השב לתגובה
 6. עינת
  עינת מאי 05 2017, 20:10
  משימת השפיות קשה

  שמירה על שפיות מערכות בישראל היא באמת משימה קשה.

  השב לתגובה
 7. מרדכי לוי
  מרדכי לוי מאי 06 2017, 12:05
  אפשר לבקר אבל מידי פעם כשמביע לשבח

  אז הביקורת היא פרופורציונלית.

  השב לתגובה
 8. אבי תמיר
  אבי תמיר מאי 07 2017, 10:49
  לא רק עניין של ביקורת

  אלא גם שקלול השיקולים. תמיד יש בעד ונגד וצריך לשקלל הכל להחלטות בסופו של דבר. אצלנו כעת הכל תגובות פבלוביות. לכל הצעה של צד אחד, הצד שכנגד מתנגד אפילו מבלי לדעת את העובדות.

  השב לתגובה
 9. בנימין טנא
  בנימין טנא מאי 09 2017, 10:51
  אנחנו הולכים ומסתבכים עם כל העולם

  כאשר תגיע התקרית עם טראמפ נקבל נוק-אוט

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור