JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

איש ישן עם שטיק ישן נושן

בעקבות כנס התמיכה בנתניהו

איש ישן עם שטיק ישן נושן ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military
אוגוסט 14
10:23 2017

קרקס התמיכה המדומה בראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונאום ההפחדה וההסתה הטיפוסי, מעוררים מחשבות נוגות על מצבה של מדינת ישראל, ועל היכולת של רשויות המדינה לשמור על אופייה הדמוקרטי.

נתניהו מנסה להסיט את הדיון הציבורי ואת עיני הציבור מהצטברות של מעשי שחיתות קשה בסביבתו הקרובה ובו עצמו. נגד מי פונה נתניהו ומסית? כמובן נגד אותם גורמים שנגדם הוא מסית תמיד – השמאל והתקשורת. נתניהו נזהר, בשלב זה, שלא לתקוף ישירות את גורמי אכיפת החוק.

בל נשכח כי מי שבודק וחוקר את מעשי השחיתות הינם גורמי ממשל שבראשם עומדים אלו שנתניהו וממשלתו בחרו והציבו: היועץ המשפטי לממשלה, מפכ"ל המשטרה, מבקר המדינה. שלושה גורמים מרכזיים אלו, האמונים על שלטון החוק ועל טוהר המידות הציבוריות, נבחרו על ידי נתניהו וממשלת הימין על אף התנגדויות חריפות מצד השמאל המושמץ. ועדיין השמאל והתקשורת הם האשמים וכלפיהם מסית נתניהו, בניסיון לייצר דה-לגיטימציה של החקירות המתנהלות נגדו.

"פייק ניוז" מכנה נתניהו את הדיווחים בתקשורת על אודות החקירות המרובות. האם עדי המדינה הם "פייק ניוז" או עדות לכך שיש, לצערנו, מחלת שחיתות קשה בצמרת השלטונית של ישראל? האין התקשורת עושה בדיוק את תפקידה – חשיפה של מה שהשלטון מנסה להסתיר מן האזרחים? האין האופוזיציה (השמאל) אמורה לנסות להחליף את השלטון? בוודאי שכן.

תמונת ראש הממשלה ואשתו מנופפים במין אדנות מלוכנית, עוררו בי אסוציאציות לתמונות ולהתנהלות של חואן ואויטה פרון בארגנטינה. האם זה מה שאנחנו מבקשים למדינת ישראל? האם זה מה שהימין מייחל משלטון הימין? אוי לנו אם ייכתב השיר "אל תבכי עבורי ישראל".

כבר חודשים שאני תוהה מה עושה בני בגין תחת שלטונו של נתניהו ומדוע הוא אינו פוצה את פיו ואומר מה הוא חושב על המתרחש. נכון, אין לו כוח בליכוד יותר, אבל מוסרית הוא חייב להתבטא לטובתו ולטובת שאריות הליכוד של ז'בוטינסקי ובגין האב ולטובת עם ישראל בכלל. האם שלטון ההפחדה והדה-לגיטימציה השתיק אותו ואת ותיקי הליכוד? נראה שכן.

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, כנראה מתקנא בארדואן ורוצה להפוך את ישראל למדינה חד-מפלגתית, לאומנית חשוכה עם סממנים של רפובליקת בננות שבה השלטון הוא משפחתי ועובר מאב לבן. נתניהו מסוכן למדינת ישראל, לא בשל העמדות הפוליטיות, שהן לגיטימיות (אם כי מנוגדות לדעותיי), אלא בשל התנהלות אנטי-דמוקרטית מסיתה. נתניהו והליכוד מסכנים את הדמוקרטיה הישראלית.

"מסע ציד אובססיבי" מכנה נתניהו את מה שכביכול עושים לו השמאל והתקשורת. הוא יודע מה שהוא אומר, הוא מכיר היטב את השיטה – אך לא נגדו היא מופעלת אלא מצידו. זה שנים שנתניהו מפעיל מסע ציד מכפיש כנגד כל מי שיכול לסכן את שלטונו. כאילו הוא נולד לשלוט וכל ניסיון להחליפו אינו לגיטימי אלא ניסיון לפוטש, להפיכה. הרעיון המרכזי של הדמוקרטיה, למי ששכח או לא ידע, הוא חילופי שלטון. חילופי שלטון והנהגה הם רצויים, הם בריאים, הם מחזקים. שלטון כוחני ארוך וללא אופק של שינוי הוא משחית, בדיוק כפי שאנחנו רואים נגד עינינו ולא מאמינים, בימים ובחודשים אלו.

כל העת מנסים להרגיע אותנו כי הדמוקרטיה הישראלית חזקה, וכי שלטון החוק יציב, והראיה לכך היא פוליטיקאים בכירים שנשפטים ונשלחים לכלא.

תרשו לי לא להירגע ולא להתרשם משאריות שלטון החוק. בדרך שבה הדברים מתנהלים, וללא החלפת שלטון בזמן הנראה לעין, נגיע למצבה של טורקיה – שלטון סולטני יחיד ופגיעה בכל ניסיון לדעה אחרת!

הסימנים על הקיר כתובים באותיות קידוש לבנה:

הסתה;

דה-לגיטימציה של מי שלא חושב באותה צורה, מבית ומחוץ;

פגיעה בשלטון החוק;

טענות לרדיפה אישית ומשפחתית;

טענות להפיכה כלפי מי שמנסה, בצורה לגיטימית, להחליף את השלטון;

פגיעה ורדיפה של התקשורת, בנוסף ליצירת תקשורת מטעם;

ניסיונות להכתיב תרבות מטעם ולשלול תרבות ביקורתית;

שחיתות עמוקה עד הצמרת הגבוהה ביותר;

שימוש בגורמים מקורבים לביצוע תפקידים ממלכתיים;

צבירת כוח וריכוז תפקידים אצל ראש הממשלה;

סממנים של היעדר ביקורת עצמית ופנימית;

הפחדה;

סגידה עיוורת למנהיג;

שלטון ארוך בלי כל סימן לתחלופה בריאה.

רבותיי וגבירותיי, אזרחי ישראל, ימין ושמאל וכל השאר, פיקחו עיניים וראו את הכתובת על הקיר – הדמוקרטיה הישראלית בסכנה. הנפגעים הראשיים מכך הם אנחנו, האזרחים הרגילים, אשר לוקחים כמובן מאליו את החופש ואת זכויות הפרט ולא מבינים שהם החשובים ביותר והם בסכנה אמיתית.

על המחבר / המחברת

שי ענבר

שי ענבר

עורך מדור: אקדמיה. ד"ר, מרצה בקריה האקדמית אונו. עוסק בשכנוע ושינוי עמדות, בנושא של יהודים וערבים, ובשיטות מחקר איכותניות. בעבר מנהל המחלקה למחקר איכותני במכון למחקרי שוק.

16 תגובות

 1. יונתן טל.
  יונתן טל. אוגוסט 14 2017, 10:40
  החלפת שלטון רק על פי חוק.

  נתניהו לא אשם, האחראים על המצב הם גורמי החוק, משטרה ומשפט,אנחנו חייבים לשמור על הדמוקרטיה,אחרת נידרדר לאנרכיה,שלטון מחליפים,רק עלפי החוק.אף שליט לא מיתנדב.

  השב לתגובה
 2. שי ענבר
  שי ענבר Author אוגוסט 14 2017, 10:51
  החלפת שלטון

  אני לחלוטין מסכים שמחליפים שלטון רק על פי החוק!
  יתר התגובה שלך לא מובנת כלל. במה נתניהו לא אשם? בזה שהוא מסית נגד הדעות האחרות ונגד התקשורת שתפקידה לבקר? ביקורת איננה אנרכיה! ביקורת נחוצה לשמירה על החוק שכל כך חשוב לך. ביקורת חושפת את הבעיתיות שבשלטון ארוך מסית ומסואב. לא ביקשתי מנתניהו להתנדב לוותר על השלטון. בשביל זה יש תקשורת ביקורתית ואופוזיציה שתפקידם לחשוף את הבעיות ולהראות שיש אלטרנטיבה. ויש אלטרנטיבה למרות שנתניהו מנסה בכל כוחו לעשות לה דה-לגיטימציה.

  השב לתגובה
 3. ע.
  ע. אוגוסט 14 2017, 12:26
  מתחיל להיות לא נעים

  מקוה שאני טועה

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author אוגוסט 14 2017, 12:46
   צודק

   כבר הרבה זמן לא נעים! רק אנסים מעדיפים לא לראות. צריך להאבק על מנת שיהיה יותר נעים.

   השב לתגובה
 4. דפנה נורדן
  דפנה נורדן אוגוסט 14 2017, 16:01
  מסכימה לגמרי עם הכתוב במאמר

  שי מסכימה לחלוטין עם הכתוב במאמרך!
  אכן ישראל מתחילה להראות כמונרכיה.
  נתניהו בעצמו טען פעם (אצל דן שילון) ששתי קדנציות מספיקות לראש ממשלה לכהן ולא ויותר אחד הדברים החשובים יהיה להגביל בחוק זמן כהונת ראש ממשלה!

  השב לתגובה
 5. רעות
  רעות אוגוסט 15 2017, 11:48
  העם הוא הבוחר והעם בחר

  הליכוד בראשות נתניהו

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author אוגוסט 15 2017, 16:19
   העם בוחר

   זה שהעם בוחר זה ברור ומובן. זה שראש הממשלה הוא בעיתי וצריך להחליף אותו זה עניין אחר.
   אם הליכוד היה שומר על ערכיו הדמוקרטיים והמוסריים הם כבר מזמן היו מראים לו את הדרך החוצה. ההתנהלות שלו בעיתית ללא קשר לעמדות פוליטיות.

   השב לתגובה
 6. יובל
  יובל אוגוסט 16 2017, 14:25
  אתה כנראה תמים מידי

  אתה כנראה לא מבין מה חושב הרוב
  וכמה גדול הרוב
  עצוב

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author אוגוסט 16 2017, 14:41
   הרוב

   מה שפעם מיעוט הופך לרוב ולהפך. זו דמוקרטיה בריאה. מדינה בה לא מתחלף השלטון היא מדינה חולה! אני לא חושב שאני תמים. אבל גם אם כן אין מקום לעורר רדומים או מיואשים? אני לא רואה איזה רוב גדול יש לליכוד. 30 מנדטים זה לא רוב ובוודאי לא רוב גדול. קצת אמונה ופעילות נחושה ניתן לשנות ולתקן.

   השב לתגובה
 7. נועם
  נועם אוגוסט 17 2017, 14:16
  ואם רוב העם חושב אחרת?

  כל בחירות הימין והדתיים מתחזקים
  מתי תבינו שאתם לא מחזיקים אץת המפתחות של האמת?

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author אוגוסט 17 2017, 14:59
   אמת

   מי זה תבינו? מבינים היטב כי לא בהכרח מחזיקים את האמת. את השאלה אתה צריך להפנות לראש הממשלה ועדת המגינים עליו. לא דיברתי על האמת אלא על השימוש שראש הממשלה עושה בכל בדרכים הלגיטימיות והלא לגיטימיות לשבור את הדמוקרטיה ואת המתנגדים לו. על זה הייתי שמח אם היית מתייחס בצורה מאתגרת ואז אפשר היה להתווכח על האמת. אני רק מקווה שתבינו בזמן שגם אתם בנפגעים. זה לא נעצר בשמאל.

   השב לתגובה
 8. נריה
  נריה אוגוסט 17 2017, 19:53
  הדמוקרטיה שלנו בסכנה

  הדמוקרטיה שלנו בסכנה.מנהיג נמדד ביושרו ולא בטריקים על הציבור.

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author אוגוסט 20 2017, 11:03
   טריקים

   את הטריקים האלה צריך לחשוף ולהלחם בהם. אסור לתת לו ולנגררים אחריו להשתמש בטריקים האלה לאפשר לו לשמור על השלטון ובכך להשחית את המדינה.

   השב לתגובה
 9. רובי
  רובי אוגוסט 18 2017, 17:54
  נתניהו

  צריך לתקן בפסקה השנייה: נתניהו מנסה להסיט את הדיון הציבורי ולא כפי שנכתב.
  עם כל השאר אני מסכים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור