JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"פייק אימג"

הדמוקרטיה פשטה את הרגל, עלינו לעבור למריטוקרטיה

"פייק אימג" ד"ר אורי מילשטיין
אוקטובר 28
09:30 2017

יושב ראש הקואליציה דוד ביטן וחבר הכנסת דודי אמסלם, המקדמים את החוק האוסר על חקירת ראש ממשלה מכהן, טוענים שהחוק ישפר את משילות ממשלות ישראל, ובראש וראשונה את ממשלתו של בנימין נתניהו, שיוכל להמשיך לכהן כראש ממשלה גם אחרי הבחירות הבאות, כשהחוק ייכנס לתוקפו.

טעות מרה הם טועים! ממשלות ישראל לא משלו מעולם כהלכה, גם לא בימי דוד בן-גוריון, ומשילותן רק הולכת ומידרדרת, ולא רק משום שכל ראשי הממשלה האחרונים: אהוד ברק, אריאל שרון, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו הסתבכו לכאורה (וגם לא לכאורה), במעשים פליליים. ייתכן כי לא היה ראש ממשלה נקי מכל רבב פלילי כמנחם בגין, אך יושרתו לא סייעה לו למשול בצה"ל ובשר הביטחון של ממשלתו אריק שרון, במלחמת לבנון הראשונה. כשבגין הבין זאת ונוכח בחוסר משילותו, הוא קרס ופרש. מחיר אי-משילותו של בגין באותה מלחמה, נכפל אלפי מונים מכל השפע שנטלו או לא נטלו לעצמם, בניגוד לחוק, ארבעת הדיאדוכים (יורשים) שהזכרתי לעיל.

בימים אלו אנו עדים לחסימות צומתי תחבורה מרכזיים על ידי הנכים והחרדים, ברור לכול כי חסימות אלו הן עבירה על החוק, דהיינו מעשים פליליים, המוגדרים לפחות כ"חטא". בשנת 1997 הורשע חבר הכנסת לשעבר משה פייגלין בעבירת המרדה בעקבות קריאתו לציבור לחסום צמתים מרכזיים, כמחאה על הסכמי אוסלו. הוא נידון ל-18 חודשי מאסר, מתוכם שישה חודשים בפועל. ראש הממשלה היה אז בנימין נתניהו. נשאלת השאלה: מדוע פייגלין כן, ואילו הנכים והחרדים לא? הרי כולם שווים בפני החוק, וחסימת צמתים מרכזיים על ידי הנכים והחרדים פוגעת חמורות בכל המגזרים והמערכות במדינה, ומהווה ביטוי לחוסר משילות.

התשובה לכך איננה בחקירת נוהג המתנות של נתניהו, ובמאמציו למתן את הביקורת של "ידיעות אחרונות" נגדו. הוראה לפנות את הנכים והחרדים אורכת שניות אחדות בלבד. את דרכי הפינוי מכירה המשטרה היטב ולא צריך שנתניהו ילמד אותה את עבודתה. תשובה לשאלה האקטואלית הזאת נתן הפילוסוף היווני אפלטון, לפני אלפיים וחמש מאות שנה: הדמוקרטיה מתגלגלת מעצם מהותה לתיאטרונקרטיה, שבה שולטים שחקנים ולא מדינאים. עשר שנים לאחר מות אפלטון קיבלה אבחנתו ביסוס: המונרכיה של מוקדון הביסה את אתונה במלחמה, וביטלה את עצמאותה.

ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל, שדווקא שלט ביד רמה וביעילות בבריטניה בתקופתה הקשה ביותר, בעת מלחמת העולם השנייה, אמר פעם שדמוקרטיה היא שיטת המשטר הגרועה ביותר, פרט לכל יתר השיטות שכבר נוסו.

לעניות דעתי, מגרעתה העיקרית של הדמוקרטיה נובעת מקשיי משילות, שכן השליטים אינם נבחרים על סמך כישוריהם, אלא על סמך ה"פייק אימג'" (תדמית מזויפת) שהם ואנשי יחסי הציבור שלהם משדרים לציבור. אם הציבור היה מורכב כולו או רובו מפרופסורים למדעי המדינה ומינהל – ניחא. אבל לפי "עקומת גאוס", הציבור מורכב מאנשים בינוניים שאינם מתעניינים במבנה ובדינמיקה של המערכת הפוליטית המורכבת, וממילא גם אינם מבינים דבר. לעומת זאת הם מתעניינים ברכילות עליה, שאותה אמצעי התקשורת מספקים לו בשפע – תוצר של מנגנון משומן להפקת "פייק ניוז" (חדשות מזויפות).

לפי "עקרון השרידות" לא טובת המדינה מעניינת את ראשי הממשלות, לרבות את בנימין נתניהו, אלא המשך שלטונם, והם מתאמצים לשכנע את הציבור שזאת גם טובת המדינה. ב-1997, כשלהסכם אוסלו הייתה עדיין יוקרה בעיני ישראלים רבים, העריך נתניהו שיועיל לתדמיתו אם משה פייגלין יבלה חצי שנה בבית סוהר, ועוד חצי שנה בעבודות שירות במוסד לדיור מוגן ברעננה. שם אגב, ראיינתי אותו, והתרשמתי שאכיפת החוק עליו רק חיזקה את נחישותו. חלפו עשר שנים והוא עדיין ממשיך במלחמתו נגד "תרבות הסכם אוסלו".

לעומת זאת, אף שקיים שוויון בפני החוק, הנכים שווים יותר בהקשר זה, כי הפעלת אמצעי אכיפה נגדם, גם לא מצטלמת יפה וגם עלולה לעורר התנגדות מצד ציבורים רחבים שנתניהו זקוק להם ביום הבחירות. ואשר לפלג הירושלמי של החרדים, חוסמי הצמתים, שאינם מכירים כלל במדינת ישראל, גם בהם יש לטפל בכפפות של משי, כי כלל הציבור החרדי מקיים את הקואליציה של נתניהו, ובלי תמיכתו הוא לא ישרוד כראש ממשלה.

לשום דמוקרטיה מערבית ואחרת אין היום פתרון לבעיית המשילות, כפי שלומד זאת על בשרו נשיא הדמוקרטיה הגדולה בעולם, דונלד טרמפ. בשנות ה-70 של המאה שעברה, כשהשתתפתי בסמינרים לדוקטורנטים במדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, דובר על כך שהדמוקרטיה במתכונתה הנוכחית פשטה את הרגל, ויש לעבור למריטוקרטיה – שלטון המוכשרים – דהיינו, לכולם תהיה זכות לבחור אך לא זכות להיבחר. כדי להיבחר, על שליח הציבור להוכיח כישורים מעולים.

חלפו מאז למעלה מ-40 שנה, והנושא עדיין נידון באקדמיה ובכתבי עת מקצועיים שמעניקים ניקוד להתקדמות בדרגות. הטעם לכך הוא שוב "עקרון השרידות" – לרוב הפוליטיקאים אין כישורים להנהיג ולנהל מערכות מורכבות. אז מדוע שיוותרו על חברות בקרן השפע של האלפיון העליון, מתוך הציבור שבו הם מבקשים לשלוט? הם ממשיכים לשרוד בעזרת "פייק אימג'" והבעיה הולכת ומחריפה.

על המחבר / המחברת

Avatar

אורי מילשטיין

ד"ר. פילוסוף ביטחוני וחוקר מלחמות עצמאי שלא השתלב בשום ממסד, לרבות הממסד האקדמי. "שובר מיתוסים". פרסם ספרים ומאמרים רבים.

108 תגובות

  1. נאוה שפיצר
    נאוה שפיצר נובמבר 01 2017, 22:47
    אמת כואבת מאוד

    אורי, אני מסכימה עם הדברים שכתבת.

    השב לתגובה
  2. אורי מילשטיין
    אורי מילשטיין נובמבר 02 2017, 06:08
    בלתי מוסריים

    גם המוכשרים וגם הבלתי מוכשרים עלולים להיות בלתי מוסריים. מסקנה: יש לבחור להנהגה את המוסריים מקרב המוכשרים וזה מובן מאליו.

    השב לתגובה
  3. אליהו מץ
    אליהו מץ נובמבר 02 2017, 06:54
    לאום בית כנסת

    מר מילשטיין, נסיונך להבאיר את מהות הדמוקראטיה והמסקנה שכדאי לעבור למריטוקראטיה יכולים להיות נכונים ואולי אפילו פראקטיים לעומת זאת בסמינארים שאני השתתפתי שעסקו בממשל והפילוסופיה של הממשל כדאי יותר לתת לעמך לבחור את עמך הבעייה איננה הבחירה אלא איך מנהלים את הדמוקראטיה זאת אומרת הפיקוח הוא האלמנט החשוב אבל כל העסק עליו אתה כותב הוא לא רק חסר משמעות אלא גם חסר אינטלקטואליזם אינך היחיד הבעייה הישראלית איננה עניין של דמוקראטיה ישראל איננה דמוקראטית מהסיבה הפשוטה שאין לה חוקה וחוקה זה הפיקוח זאת אומרת שאנו חוזרים לשנת 1948 והתרגיל הבנגוריוני המצחיק של הקמת לאום בית כנסת לאום בית כנסת הוא התוצר של 69 שנה של האכלת הציבור בכל מיני אידיאולוגיות שבעיקרן הן אך ורק אידיאולוגיות זאת אומרת שבעצם אנחנו חיים בתקופה המודרנית אבל האוויר אותו אנו נושמים הוא תנכי וגם התנכיות היא בעייה אבל לא אכניס עצמי לתוך הסיפור הזה ולכן מר מילשטיין ב1948 נולד לאום ישראלי שזכותו היחידה לקיום היא העובדה שהוא הכריז על סוברניות ולא כל הקישקושים החזליים ומאחר והלאום לא הצליח לגבש חוקה קשוחה לניהולו התוצאה פשוטה נתניהו וכו וזה לא משנה אם זה בימין או בשמאל זה לא עובד ולכן צריך לעשות או ליצור פוליטיקה מסוג אחר וכדי לא להוכיח את עצמי כטיפש אצטט לך את מה שאמר פעם ראש המוסד מאיר עמית אני מתרגם את דבריו לשפה עברית שימושית עם לאום ישראלי לא לבדד ישכון זאת אומרת שאם אנו רוצים להתקיים עלינו לשנות 2500 של מחשבה תנכית למחשבה מדינית מודרנית הפלשתינאים הם בני הברית העתידיים שלנו אחרת לא הם ולא אנחנו נוכל לחיות ולכן נחזור לעניין המדיני פוליטי צריך חוקה קשוחה בנוסח השוויצרי וללא חוקה כזאת אתה יכול לומר בוודאות וללא היסוס שהסיפור הישראלי עם כל הסימפאטיה עבורו סופו כשלוני וכאן אומר לך מה שאמר לי הלל קוק בשיחה 1948 2048 ן 4048 האם כבודו מבין למה אני מתכוון בברכות התוך יערות העד של מערב מדינת מסצוסט אליהו מץ שמי האינדיאני הספר היושב

    השב לתגובה
  4. ליזה
    ליזה נובמבר 02 2017, 11:36
    כיצד עושים זאת

    שלום אורי
    אני מזדהה עם כל מילה והאופן בו היא נכתבה.
    כיצד עושים זאת?

    השב לתגובה
    • אורי מילשטיין
      אורי מילשטיין נובמבר 08 2017, 22:41
      אנרגיה תרבותית

      ליזה
      מדברים וכותבים על זה. דיבור וכתיבה יוצרים אנרגיה תרבותית (בכל תחום) שבכוחה להביא לשינוי.

      השב לתגובה
  5. שמואל פרלמן
    שמואל פרלמן נובמבר 02 2017, 15:01
    אל תחת ואל תירא

    אורי היקר,
    מזה מספר שנים שאני קורא בעיוןצ את כתבותיך ואף השתתפתי בסדנאות ובפורום אלפרדו שאתה מנהל. לגופו של עניין המאמר הזה אכן משקף באופן נאיר וברור את המצב הקיים פה במדינה שלנו ועל כך אומר לך "יישר כוח " ובקשר לעתיד והמשך דרכך להובלת התובנות ואוליי לשינוי משמעותי אצטט לך " אל תחת מפניהם פן אחיתך לפניהם "
    שלך בהוקרה
    שמואל

    השב לתגובה
  6. לוי צירולניקוב
    לוי צירולניקוב נובמבר 03 2017, 11:22
    דיון חשוב

    דיון חשוב מאוד. אולי הציוויליזציה המערבית עוד תספיק להציל את עצמה.
    גורלה לדעתי נמצאת בסכנה ולא רק בגלל בעיית המשילות. אויביה הגדולים והבזים לערכיה עלולים להשתלט עליה באמצעות המוסדות ה״דמוקרטיים״ שלה עצמה.
    אך גם מבחינת תפקודה היא הופכת לניגוד של עצמה. לדוגמא:
    – שלטון החוק הפך לשלטון אנשי החוק (Rule of Law has turned into the Rule of lawyers)
    – הפרדת רשויות הפכה למלחמות בירוקרטיות בכל הרמות: בתי משפט נלחמים ברשויות המחוקקות ואלה בממשלה וחוזר חליליה.
    – NGO's : המאבקים לזכויות אדם/אזרח הפכו למלחמה לזכויות פושעים, בעוד שאזרח אינו מוגן מהם.
    – עתונות: מ״כלבי השמירה על הדמוקרטיה״ הפכה לכלבי תקיפה להשכיר.
    – אגודים מקצועיים הפכו למונופוליות כופות ואלימות לענפי עבודה שנלחמות כדי להשתלט על עסקים פרטיים.
    – הממסד המדעי נתון בשליטה ע״י כוחות פוליטיים ששוללת חופש מדעי, אולי לא פחות מאשר בימי הביניים.
    שומע לאחרונה על המושג מריטוקרטיה. עוד לא ממש מבין אותו. שתי הערות:
    – לא בטוח שהכשרה בלבד עושה אדם לראוי למנהיגות.
    – אני חושש שלהגביל זכות להיבחר לא יספיק. צריך לחשוב גם על זכות לבחור. שמעתי מעין הצעה מעניינת: הקריטריון לזכות בחירה – תרומה נטו חיובית – עודף תשלום על תקבולים מקופת המדינה.

    השב לתגובה
  7. יוסי ברנע
    יוסי ברנע נובמבר 04 2017, 00:16
    בחירת המוכשרים- הכיצד?

    יש אכן בעיה בבחירה. לא המצטלם היטב או המטיב לדבר הוא המטיב לנהל. אולם לפי אילו קריטריונים יחברו את המוכשרים למשול?

    השב לתגובה
    • אורי מילשטיין
      אורי מילשטיין נובמבר 07 2017, 20:41
      שכלול הדמוקרטיה

      הציבור לא יבחר את המוכשרים לכנסת ולממשלה, אלא יבחר כמו היום אך לא מתוך משמיעי ססמאות אידאולוגיות, אלא מתוך הקבוצה הגדולה של המוכשרים והמנוסים. זאת לא פרישה מן דמוקרטיה אלא שכלולה.

      השב לתגובה
  8. דרור ז
    דרור ז נובמבר 04 2017, 06:50
    דמו-קרטיה

    אורי מילשטיין מאיר דברים שמובלעים בעצם קיומה והגדרתה של מדינה ליהודים לבין דמוקרטיה. אי אפשר שיהיה חוק שבות שנוגע רק למרכיב אחד בכלל האוכלוסיה בארצנו- לדוגמא. כל עוד לא יוגדרו דברים במפורש יצוצו להם חוקים מוזרים כאלו ואחרים. המצב הזה אכן נולד עם קום המדינה ואולי עוד לפניה. אינני רואה דרך לקיים דמוקרטיה בהגדרתה במצב בו מדינה נתונה בסכנה לקיומה הן מכוחות חיצוניים והן מכוחות פנימיים ישראל יכולה לשאוף (ושואפת) להיות דמוקרטיה. אבל, זה אפשרי רק באוטופיה שבה אין את הכוחות הנזכרים קודם לכן. בהתחשב בזאת נעשתה מלאכה סבירה בהתפתלות בין הרצוי למצוי. שכן, אם אינך עושה – אינך שוגה.

    השב לתגובה
  9. יונתן טל.
    יונתן טל. נובמבר 06 2017, 04:45
    מסקנות.

    טלטל ונער,הבא המצב לסיעור מוחות,
    יתכן ויהיו שיסיקו מסקנות.

    השב לתגובה
    • אורי מילשטיין
      אורי מילשטיין נובמבר 06 2017, 09:57
      הסקת מסקנות

      למקבלי ההחלטות הנוכחיים לא כדאי להסיק מסקנות מן המצב הזה כי הן תפגענה בשרידותם שהרי הם מרוויחים מן המצב. מסקנות יוסקו רק כאשר התרבות תשתנה מלמטה.

      השב לתגובה
  10. אהרון שחר
    אהרון שחר נובמבר 06 2017, 21:54
    מריטוקרטיה זו עוד אשליה

    אתה צודק וטועה.
    צודק בהבנת הבעיה.
    טועה בהבנת שורשה ופתרונה.
    אכן כל העולם במה וכל הפוליטיקאים שחקנים. הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם. הציבור בוחר באופן עדרי על פי תדמית ומניפולציות.
    אבל אם נבחר לשלטון רק מומחים נקבל את אותה הבעיה בדיוק. למה? כי תשאר אותה תרבות שלטון.
    הפתרון היחיד הוא מודעות לתרבות. לא מובן מדוע כל בני תקופתנו מתעקשים על זכותם הלגיטימית שלא להבין זאת.
    האם יש תרבות שחיתות בשלטון? מה המשמעות? כמה זה עולה לנו? האם יש קשר אליטות? מה אנחנו יודעים על תרבות השלטון?
    כל מני שאלות שאף גולם לא מסוגל אפילו לשאול בתקופתנו.
    מודעות לתרבות היא הפתרון היחידי. כל דבר אחר תקוות שווא.

    השב לתגובה
    • אורי מילשטיין
      אורי מילשטיין נובמבר 07 2017, 07:52
      ממשלת מומחים אלא ממשלה איכותית

      אהרון,
      בניתוח שלי אין מדובר ב"שלטון מומחים", אלא בהכשרה איכותית של ציבור רחב המיועד להיבחר. נניח ששיעור המומחים ברמה גבוהה כמו לדוגמא (השיעור הנדון להלן הוא רק לשם הסבר הרעיון) פרופ' עומר מואב (בן אחי) כמומחה בכיר לכלכלה, באוכלוסייה הוא נניח עשירית אחוז ואף פחות. ההצעה שלי מדברת על הכשרה פתוחה שתכלול נניח עשרים אחוז מן האוכלוסייה. גם היום הנבחרים לא מגיעים מפלח אוכלוסייה גדול יותר משעור זה אבל אם רעיון המריטוקרטיה יתקבל הנבחרים יהיו בעלי יכולת שליטה איכותית יותר מאשר השיטה הנוכחית.

      השב לתגובה
  11. ב.ז. קרייזר
    ב.ז. קרייזר נובמבר 07 2017, 19:50
    מסכים!

    הרעיון הוא נכון בהחלט, אבל משום עקרון השרידות, שהוא הגורם לכל שחיתות, אין אפשרות שזה יתקיים אם לא שאנשים יעדיפו מצפונם יותר מעצמם.. דבר שלצערנו רחוק מהמציאות.. כל פעיליות בכיוון זה שאינם מחזקים "מצפוניות" יניבו תוצאות דומות לאיך שמרקסיזם הוליד הבולשביסטים.

    השב לתגובה
  12. חפצי
    חפצי נובמבר 08 2017, 18:50
    מסתבר שיש גם אנשים רציניים

    טוקבקים ארוכים מאד עם מילים ארוכות בלועזית בנושאים מופשטים ומסובכים. אין את זה באתרים אחרים. כל הכבוד.

    השב לתגובה
  13. גדליה מרוז
    גדליה מרוז נובמבר 13 2017, 23:17
    לא כל כך מאמין התאוריה הספציפית

    תומך מאוד בניסיון החכם שלך לראות דברים אחרת
    אנשים חושבים מקדמים את האנושות

    השב לתגובה
  14. ענת שלמה
    ענת שלמה נובמבר 18 2017, 12:27
    המחשבה המקורית היא מה שמרתק אותי

    תודה

    השב לתגובה
  15. בצלאל עדן
    בצלאל עדן דצמבר 04 2017, 16:56
    תרגול מחשבתי לקורס מתחילים

    סה לא מעשי
    בטח לא בעיגן ביטן ודומיו

    השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!