JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

נטע זר

ההשתלטות העוינת של גבאי

נטע זר אבי גבאי צילום: אבי אוחיון לשכת העיתונות הממשלתית he.wikipedia.org
נובמבר 16
19:30 2017

הייתי בין הכותבים המעטים שערב הבחירות לראשות "העבודה" מצאו לנכון לעודד את אבי גבאי. הבעתי את אמונתי שיש בו מהכוח והתבונה הנדרשים לרענן את מחנה השמאל בישראל. באותם ימים סברתי כי גבאי, יליד ירושלים, איש שהוכיח עצמו כמנהלן מעולה והצטרף למפלגת העבודה לאחר שהיה איש "כולנו" – עשוי להתגלות כברכה. ערב הבחירות פרסמתי באתר "על צד שמאל" רשימה בשם "רוץ גבאי, רוץ!", והוא אכן רץ כאיילה שלוחה וחצה ראשון את קו הסיום.

סברתי והאמנתי כי אכן רוח חדשה עלתה ובאה לטלטל את האבק המעיק שהצטבר על מחנה השפויים המדוכדך ההולך ומתכווץ. אף כי כבר אז נמצאו כאלה שפקפקו במידת מחויבותו לעקרונות היסוד של השמאל הציוני. הזינוק הנחשוני שלו ממחנה הימין למחנה השמאל, עורר ספח מטריד של חששות. בשל חשד זה עקבתי אחריו בתקווה כי בהדרגה ייחשף כמי שבא לחבור לשפויי הארץ לאחר ששינה תפישותיו החברתיות.

טעיתי לצערי. אבי גבאי התיז מתוכו פה ושם ניצוצות של ימני מובהק, כגון התייחסותו לעניין ההתנחלויות שאין לפנות אפילו מקצתן גם אם עניין זה יהווה מכשול בדרך להקמת שתי מדינות, מצב שיתרום אולי לרגיעה כלשהי בהר הגעש הרותח המאיים להתפרץ אצלנו בכל רגע. כבר אז, לפני זמן-מה פרסמתי רשימת תהייה על הצהרותיו יוצאות הדופן של גבאי. בינתיים נקפו ימים ולדאבת לב הסתבר כי גבאי ביצע השתלטות עוינת על המחנה שלא היה ביתו.

הוכחה מרה לתרגיל העוקץ הזה קיבלנו מגבאי בתחילת השבוע (יום ב') בעת שגבאי קיים פגישה עם סטודנטים מאוניברסיטת באר שבע. במפגש הזה, שהתברר כחשיפה יוצאת דופן של גבאי האמיתי, התגלה עוד נדבך מסוכן, מבחינתי, באיש הזה שמתאמץ בכל מאודו לקיים את הבטחתו להגיע לשלושים חברי כנסת בבחירות הבאות בכל תרגיל אפשרי. במפגש הזה חשף עצמו גבאי כ"יהודי צר אופקים", וטען שמי שאינו רואה עצמו רצוע להלכה ולחוקי התורה נראה שיהדותו מפוקפקת. ועוד ציין היו"ר של המחנה הציוני, כי אנשי השמאל של מחנהו – משתייכים לאותו זן קלוקל.

חזרתי וקראתי את דבריו ואצטט אותו במדויק, כי לא די שהשמיע דברי הבל, אלא משך חוט מלחישתו המפורסמת והגזענית של נתניהו למקובל הישיש כדורי בשנת 1977, וכך אמר המפלג והמשסע הלאומי לישיש: "השמאל שכח מה זה להיות יהודים". רק אדם כנתניהו המפורסם גם כציניקן מרעיל בארות יכול להיחשף כטיפש מטופש. אך הנה מסתבר כי הוא לא לבד. כעת נמצא לו תאום החושב בדיוק כמותו על השמאלנים, אותם אנשי המחנה שהוא עומד בראשו לנווטו, אחד בשם אבי גבאי.

הנה כך התבטא גבאי לאחר שהזכיר את הלחישה הארסית של נתניהו, בפגישתו עם הסטודנטים: "אנחנו היהודים חיים במדינה יהודית. אני גם חושב שאחת הבעיות של חברי מפלגת העבודה ברצינות שהיא התרחקה מזה. אומרים את זה עלינו כי 'אנחנו עכשיו רק ליברלים'. זה לא נכון, אנחנו יהודים ואנחנו כן צריכים לדבר על הערכים היהודיים שלנו. הכול מתחיל בתורה שלנו ובהלכות שלנו ובדברים הבסיסיים שלנו. הם הבסיס לכל הדור שקם אחר כך. הכול מתחיל שם".

אין בדעתי לחלק ציונים לרמת הבנתו של גבאי את משמעות היהדות והיהודים, כיוון שבצרות ראייתו המעוותת הוא חשף עצמו כליכודניק משופרא דשופרא, ואפילו גם צבוע בגוון משיחי שאין לטעות בו. מעתה זה עניינו של גבאי איך להמשיך ולהתנהל בחברת השקרנים האלה מהשמאל שמתנכרים לדבריו להיותם פורשים מהלאום היהודי ומגדירים עצמם אך ורק כליברלים.

אינני מתכוון אפילו לחלוק עם מר גבאי את פרשנותי המתייחסת למשמעות היות אדם יהודי וליברלי, מפני שאתקשה להסביר לו כי יהודים לא מעטים מבינים את רוח היהדות באורח שונה ממנו. ניסיונו העלוב הזה של גבאי מתאחד עם דעתו הפסולה מכל וכל של אחד, איש מוסר נודע כמו אריה דרעי המטיל ספק ביהדותם של קונסרבטיבים ורפורמים. והנה בא גבאי וביטא באופן ברור ביותר כי זו דעתו גם על אנשי מחנה השמאל הליברלי שעליו הוא השתלט במרמה.

כאן המקום להזכיר לאבי גבאי את הכוונה האמיתית של מגילת העצמאות שנתניהו מנסה בעזות מצח לעוות את כוונתה המרכזית שלא מדובר בהקמת מדינת הלכה יהודית, אלא במדינה יהודית דמוקרטית שכל יהודי רשאי למצוא בה מקלט מבלי שאיש יאכוף עליו הלכה מיובשת זה דורות לא מעטים; זו אמורה הייתה להיות ארץ מקלט שיהודי לא ימצא עצמו נרדף בה על זכותו המוחלטת לחיות כאזרח חופשי בן המאה העשרים ואחת. לשם כך היה המסע הציוני הארוך, הפרק המדהים ביותר והנעלה מכל פרק אחר בתולדותינו.

מעולם לא התכוונו דוד בן-גוריון וחבריו להקים כאן מדינת הלכה המזכירה את איראן ולהנציח יהדות רבנית שאבד עליה הכלח. כל הנאמר ברשימה זו נועד לתשומת ליבו של אבי גבאי שלפתע מתנער ממחויבותו לעמוד בראש "מחנה השמאלנים" הליברלי והעברי של שפויי הארץ. אם זה אינו מחנה לטעמו של גבאי כי אז נותר לפניו מוצא אחד: ללכת ולעשות כרצונו במחוזות אחרים. במחוז הזה כאן הוא הכתים עצמו כנטע זר.

על המחבר / המחברת

Avatar

עמוס אריכא בן-סירה

סופר וצייר עברי. בעבר הרחוק היה קצין משטרה בכיר. חיבר עשרות ספרים מהם שהיו לרבי מכר בעולם.

14 תגובות

 1. יפתח נאמן
  יפתח נאמן נובמבר 16 2017, 21:41
  הגזמת אריכא

  לא כולם באותה מפלגה חייבים לחשוב בדיוק אותו דבר

  השב לתגובה
 2. מפאיניק ותיק
  מפאיניק ותיק נובמבר 18 2017, 12:25
  העובדה שהיו צריכים להביא מישהו מבחוץ

  שלא צמח במפלגה מוכיחה שהמפלגה גמרה את תפקידה יורדת מהבמה.

  השב לתגובה
 3. תהילה אברהם
  תהילה אברהם נובמבר 18 2017, 13:45
  מפלגות משתנות זאת עובדה

  וזה לא בהכרח רע

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 18 2017, 17:30
  לעמוס אריכא הנכבד

  ראשית – ברוך שובך לכתיבה ב- JOKOPOST. הגם שלעתים אינני מסכים עמך, חשוב שדעתך תשמע.
  לגבי אבי גבאי – ההשתלטות העוינת על םיפלגת העבודה התקיימה כבר לפני שנים אחדות כאשר כמה שמאלנים\יות השתלטו על עמדות חשובות במפלגה. הם גררו את המפלגה שמאלה ללא סיכוי לשוב או להשתתף בשלטון. עכשיו אתה ממשיך עם הפוליטיקה הזו ולמעשה אתה יורה לעצמך כדורים בשתי הרגליים. גבאי נוהג נכון. שילכו מנדטים אחדים מהמפלגה למרץ, ושיבואו מנדטים אחדים מהימין. רק כך יהיה אפשר לשחרר את המדינה מהלפיתה של הסמוטריצ'ים והחמדנות של משפחת נתניהו. תן לגבאי לעבוד. הוא הסיכוי היחידי.

  השב לתגובה
 5. משה חביב
  משה חביב נובמבר 19 2017, 18:35
  והוא הולך ומקצין ומוסיף עוד שטויות

  והכיפה שהוציא מהכיס …..

  השב לתגובה
 6. אלון נדיב
  אלון נדיב נובמבר 20 2017, 15:51
  סופה של מפלגת העבודה

  לא פחות

  השב לתגובה
 7. חיים לביא
  חיים לביא נובמבר 20 2017, 22:55
  האם אפשר לחזור לערכים ?

  אפשר לחזור לערכים העליונים של עמינו על ידי חיבור לערבות הדדית … זה יחבר בין כל המפלגות שרוצות להחליף שלטון מעוות באיחוד של חברה בריאה…..בשביל זה צריך להדגיש מה היא חברה בריאה…..לדעתי זאת שמבינה שרגע האמת הגיע ופןעלת יחד רק יחד גוש חוסם עיוות…….

  השב לתגובה
 8. ח.ח.
  ח.ח. נובמבר 21 2017, 12:53
  מר אריכא אתה מודה שטעית

  אולי אתה ממשיך לטעות אבל בכוון ההפוך?

  השב לתגובה
 9. מישל
  מישל נובמבר 21 2017, 17:02
  גם בוז'י אמר מזמן נוא מנשק ספרי תורה

  ויש לו עוד גינונים דתיים מובהקים חיותר למה לא ניטפלתם אליו?

  השב לתגובה
 10. מהמר
  מהמר נובמבר 22 2017, 20:30
  אני מוכן להמר שאבי גבאי יורידנ את מפלגת

  העבודה במספר המנדטים לפחות ב25%. מי מוכן להמר.

  השב לתגובה
 11. חיים ניר
  חיים ניר נובמבר 24 2017, 06:15
  למה אתם מסרבים להכירבכך שחל שינוי בעם

  ההצמדות לגישות שעברו מן העולם היא האסון של השמאל שלנו

  השב לתגובה
 12. שלום מארק
  שלום מארק דצמבר 04 2017, 16:32
  כל אמירה שלו רק מקלקלת יותר

  אם הצעירים מעדיפים את לפיד אז ברור כמה גבאי איננו רציני

  השב לתגובה
 13. משה
  משה דצמבר 16 2017, 18:36
  אבי גבאי בזמן הנכון

  הגזמת עמוס, אם הוא לא היה מגיע היה צריך להמציא מזרחי אחר. פקח עיניך! בלעדיו המחנה הציוני היה הופך באמת למחנה… כשמו כן הוא היה הופך להיות מחנה קטן ולא משפיע! אתה יודע בדיוק כמוני שהמצע של המערך והליכוד כמעט חד הם לכן צריך למצוא את שביל הזהב והוא עושה זאת בשכל

  השב לתגובה
 14. לילי שפריר
  לילי שפריר אפריל 10 2018, 17:01
  לא נטע זר

  אלא חוצן מכוכב לכת אחר
  איך נחת כאן?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור