JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

גנרל הייג כמשל

שילוב קצינים בכירים בצמרת המפלגות לקראת הבחירות

גנרל הייג כמשל אלוף בדימוס שלמה גזית
אוגוסט 05
09:30 2018

השתלבותם של אנשי צבא בכירים שהשתחררו מצה"ל בפוליטיקה היא עניין שכיח בישראל. המפלגות השונות מחזרות אחר הגנרלים המשוחררים, מציעות להם להצטרף אליהן, ואם עולה בידן לגייס גנרל זה או אחר, הן מתהדרות בו ובכישוריו הצבאיים. אך האם דרגתם הבכירה של הקצינים ועברם הביטחוני הם אכן ערובה להצלחה גם בשדה הפוליטי? האם הם באמת יכולים לתרום להצלחת מפלגותיהם בבחירות לכנסת?

לפני 36 שנים נפגשתי עם מזכיר המדינה של הנשיא רייגן, הגנרל האמריקני אלכסנדר הייג, בעת ביקורו בארץ. טרם הצטרפותו לממשל רייגן, פיקד הייג על כוחות נאט"ו באירופה. ניהלתי עימו שיחות רבות על המצב המדיני ועל הקריירות הצבאיות של שנינו.

משהפכו יחסינו לאינטימיים יותר, שאל אותי הגנרל מדוע בסיום שירותי הצבאי לא פניתי לפוליטיקה. הסברתי לו כי במשך שנות שירותי הארוכות נפלה בחלקי הזכות להיות קרוב למערכת הפוליטית ואף להיות מעורב בה. וכך, מתוך היכרותי הקרובה עם המערכת הפוליטית נוכחתי לדעת כי היא שונה לגמרי מזו הצבאית, ואם אכנס לפוליטיקה – יהא זה כישלון מוחלט שלי. הוספתי כי סירבתי להצעותיהן של שתי המפלגות שפנו אליי.

הגנרל הרהר שעה קלה ואחר כך אמר: "General Gazit, why weren't you there to give me that piece of advice two years ago?"

אני מבין את המפלגות שמבקשות להתהדר בשמות המפקדים הבכירים בעלי העבר הצבאי המרשים, הרי יש בכך כדי למשוך עוד בוחרים ולהגדיל את סיכוייהן להיבחר לכנסת. אומנם אינני מכיר מקרוב את דור הגנרלים שפרשו בשנים האחרונות מצה"ל, אך ליבי עם אלו מביניהם שמצטרפים או עתידים להצטרף למי מבין המפלגות. בניגוד לדור מקימי המדינה שבחר במערכת הפוליטית והצטרף למפלגה שעימה גם הזדהה לאורך השנים, דור המפקדים של היום, ברובו המכריע, ובייחוד בדרגות הבכירות, הוא א-פוליטי. הם אכן תרמו את מיטב שנותיהם למדינה בכוחות הביטחון השונים – צה"ל, מוסד, שירות הביטחון הכללי, או משטרת ישראל, אך הם לא נטלו חלק במערכת הפוליטית, ונטיותיהם הפוליטיות אינן ברורות או ידועות.

הם מבקשים להמשיך בשירות הציבור והמדינה, אך עניינם הוא בתפקיד הביצועי ולא בדרך או במסגרת הפוליטית. כל אחד מהם יכול להסתמן כמועמד אפשרי לכל אחת מן המפלגות שבמרכז המערכת הפוליטית. מועטים הם הגנרלים שמצאו מקומם בפוליטיקה, רובם בני דור-טרום הקמת המדינה, ואשר הגיעו באמת לעמדות השפעה ומפתח.

הניסיון הביטחוני שצברו איננו מכשיר אותם לבנות את מעמדם בדעת הקהל ואיננו מכין אותם למאבק על מיקומם ברשימת המפלגה לכנסת. עברם וניסיונם כלל אינם ערובה להצלחתם כפוליטיקאים.

גנרל הייג האמין שעמידה בראש מערכת צבאית גדולה תכשיר אותו לעמידה בראש המערכת הפוליטית-ציבורית בבית. חודשים ספורים לאחר שובו מן הארץ הגיש הגנרל הייג את התפטרותו לנשיא ארצות הברית.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

5 תגובות

 1. שוקי
  שוקי אוגוסט 05 2018, 13:08
  לכן מצאו פתרון ראה מקרה ליברמן

  טרש אפסנאי שעשה רק שירות חלקי שנהפך לשר ביטחון!!!!

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר אוגוסט 05 2018, 18:54
   לשפוט לפי התפקוד היום

   יש מדינות אירופאיות שונות בהן נשין מתפקדות כ שרי הגנה, ואף פעם לא החזיקו רובה ביד, לפי מה תשפוט את ביצועיהם במשרה חשובה כזו?

   ויש שרי ביטחון בעלי עבר צבאי מפואר שהכזיבו כשרי ביטחון,
   בלי קשר לליברמן ועברו הצבאי- שפוט אותו על פי תפקודו היום!

   השב לתגובה
 2. נפתלי דהן
  נפתלי דהן אוגוסט 05 2018, 17:52
  אכן הגנרלים שלנו שהלכו לפוליטיקה

  לא היו משהו

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני אוגוסט 08 2018, 06:30
  לאלוף גזית הנכבד

  כל הקריירה של גנרל אלכסנדר הייג התנהלה במשולב עם השלטון האזרחי האמריקאי. הוא הבין טוב מאד מה קורה בזירה הפוליטית שם. הוא היה סגנו של קיסינג'ר כמו גם תומך עקבי בישראל. הייג התפטר כתוצאה מחילוקי דעות קשים עם מזכיר ההגנה קספר ויינברגר שהיה מתנגד חריף לישראל בממשל האמריקאי.

  השב לתגובה
 4. אילה שפילמן
  אילה שפילמן אוגוסט 10 2018, 07:19
  נכון, לא כל הקצינים הבכירים חכמים

  אבל גם לא כולם טיפשים
  צריך לבחון כל מקרה לגופו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור