JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

האם ניתן לבצע מהפך שלטוני?

יש פוטנציאל להקים בייס נגדי לבייס הימני

האם ניתן לבצע מהפך שלטוני? עוזי ברעם
נובמבר 30
09:30 2018

רבים במדינת ישראל מקבלים כקביעה ברורה את ההנחה ששלטון הימין יתקיים באותה מתכונת גם אחרי הבחירות. אין לכחד שההנחה שהימין יישאר על מכונו לאחר הבחירות איננה הנחה רופפת וחסרת הצדקה. יש נתונים בשטח שיאוששו אותה. אבל הנחת היסוד טומנת בחובה הנחה נוספת – כאילו הציבור רוצה בממשלה שאיננה מוותרת לצד הערבי. ומשעה שעיקרון זה עומד בספק התמיכה האלקטורלית נראית מפוקפקת.

רבים בתוכנו כותבים ומדברים על הליכוד מבלי שהם מכירים את רקמת הבוחרים, שמכונה בפיהם "בייס", ובעיניהם הבייס הזה חזק ועמיד ויש לבייס מנהיג מוצהר ומוערץ שאין לו תחליף במציאות חיינו. כל אירוע שמרתיח את ליבנו נדמה בעינינו כמשרת את שלטונו העתידי של הימין.

אך למעשה כל מעשיה של מירי רגב, כולל חוק הנאמנות, מקרבים אליה אולי חלק ממתפקדי הליכוד, אבל חלק מהבייס החיצוני מתבייש בשרה ובמעשיה. דוד ביטן הוא תגרן פוליטי מוצלח, הוא זוכה לתמיכת נתניהו ובוודאי גם בתוך הליכוד, אך הסתבכותו והופעותיו כמוכיח בשער לאחר שצל פלילי הושלך על פעולותיו מזיקות בעליל לתמיכת הבייס הרחב.

כשנפתלי בנט תוקף את הפצ"ר הוא זוכה לשבחי סמורטיץ' ויוגב. זה הבסיס המשיחי שלו, שמכפיף אותו פעם אחר פעם למרות נתניהו. גם אנשי "תג מחיר" שייכים לבייס הליכודי-אמוני. לכן שרת המשפטים מתרה בנשיאת בית המשפט העליון ולא בהם. הבסיס המשותף הזה חשוף להשפעת רבנים מוטרפים שאינם מכבדים לא את עקרונות הדמוקרטיה ולא את זכויות האדם. הם יונקים ומפיצים תורה אחרת.

בראותנו את הבייס הימני ואת משקלו בעיני מובילי דעת הקהל אנו מתעלמים מהבושה שאוחזת באנשי ליכוד רבים לנוכח מציאות זו, ואנו פוגשים אותם בכל מקום. להערכתי תומכי המרכז והשמאל וגם חלקים ממצביעי הימין הקלאסי מוכנים להצביע נגד המשך שלטונו של הימין, שנראה מושחת ודואג לעצמו. ובכל זאת לא נבנה בייס נגדי לבייס הימני על משוגותיו. נמצאות מפלגות הנאבקות כדי לא לאבד מנדטים, ולא כדי להחליף את הליכוד.

יש פוטנציאל לבייס נגדי גדול ומאיים שכרגע רואה בעיניים כלות את המתרחש במדינה. ללא הקמתו וטיפוחו של בייס כזה אין תקומה לאופוזיציה לנתניהו. אבל הבייס הנגדי והתיאורטי לא רק שאיננו פועל יחד, חלקיו השונים מתנכרים זה לזה. הוא איננו מוקם מחמת פחד, אוזלת יד, העדר אמונה ביכולת להחליף את הסוסים.

לשם מיצוי הסיכוי דרושה דרמה של ממש. אהוד ברק פיגר אחרי נתניהו בבחירות 1999. הוא הקים אז את "ישראל אחת" כאשר צירף את דוד לוי והרב מלכיאור, שאמנם לא היו בשיא מעמדם, אבל ה"יחד" החדש נשא פרי. אנשים רצו חיבור ולא פירוד, רצו חיבור חדש. ראינו את הדרמה שייצרו הרצוג וליבני ב-2015 שעה שחיברו כוחות.

חבירה של גנץ, ברק, בוגי, גבאי, ליבני ואחרים תיצור דרמה, וזו תיאלץ גם את לפיד לבדוק את מהלכיו, כי הפסדו האלקטורלי עלול להיות כבד.

הבחירות הקרובות אינן מלֻוות באשליות. המסכות הוסרו ואנו יודעים מי עומד מולנו. נחוצה דרמה חדשה עם כוחות ביטחוניים, מדיניים וכלכליים שיקדמו את השינוי האפשרי. יש תקווה – אבל חייבת להיווצר נכונות נחרצת.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

30 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר נובמבר 30 2018, 11:29
  טול קורה

  למען הסר ספק, אני בעד חילופי שלטון, אבל באותה מידה אני גם נגד צביעות. כאשר אתה מונה את חוליי הימין, ויש רבים כאלה, ועדיין אינך מבין כיצד זה שהשמאל לא החליף את השלטון כבר מזמן. יתכן שהסיבה לכך היא שאתה מתעלם מחוליי השמאל ה"מאזנים" את כפות המאזניים אם לא יותר מכך, כמו למשל: האשמה אוטומטית של ישראל בכול מה שקורה ולא קורה בזירה הפלסטינאית, המוכנות לכנות את נפגעי הטרור "קורבנות השלום", המוכנות לשלם כול מחיר תמורת עכשוויזם חולף תוך הפקרת ביטחון לאומי לטווח הארוך, התמיכה הבלתי מסויגת בארגונים כמו "בצלם" ו "שוברים שתיקה" המנאצים ומחרפים את המדינה ברחבי העולם, המוכנות שמדינת ישראל תממן סרטים כמו "ג'נין ג'נין" שאינו אלא עלילת דם נגד צהל, אלה שעבורם דגל ישראל אינו אלא סמרטוט הראוי שיתקע בישבנו של אומן זוכה בפרס, החרמת התיישבויות יהודיות שהוקמו עי ממשלות השמאל מעבר לקו הירוק, התמיכה והחיבוק להם זוכים מרצים באקדמיה הקוראים לחרם על ישראל, הפלגנות והאיבה שבין מפלגות השמאל שאינן מסוגלות להתאחד ולהציב מנהיגות ראויה שישראל כול כך זקוקה לה (רשימה חלקית, כי נגמר לי האוויר..).
  ה"בייס הימני, כפי שאתה מכנה אותו, (זה הפריפריאלי, המעמיד את האינטרס הלאומי לפני האישי) ורבים אחרים השואפים לשינוי, אינם רואים כול אלטרנטיבה הולמת שראוי בגינה לערוק ולחבור אליה. ועד שזה לא יקרה בביתך פנימה, וככול שתטיל שיקוצים בימין, לראות בו את כול הרע, מבלי שתעשה בדק בית במחנה שלך- הוא אך יתחזק.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני נובמבר 30 2018, 21:31
   לגדעון שניר הנכבד

   ב- 1977 אמר יצחק בן אהרון: "אם כך העם הצביע, אינני מכבד את הצבעתו, צריך להחליף את העם"
   כיום במדינת ישראל ישנם (בערך):
   20% ערבים, 20% עולי רוסיה, 10% חרדים, 10% תושבינ ערי הפיתוח וצאצאיהם, 5% דתיים לאומיים, 3% צאצאי הז'בוטינסקאים, 7% מתנחלים ותושבי איו"ש וקרוביהם. סה"כ (בערך) 75%. כל אלה בגדול לא יצביעו שמאל או מרכז שמאל.
   אז איך רוצה מישהו לבצע מהפך שלטוני?
   חברה, תבינו – העם התחלף. צדק בן אהרון. רק בכיון מאה ושמונים מעלות ממה שהוא חלם.

   השב לתגובה
 2. בצלאל ב.
  בצלאל ב. נובמבר 30 2018, 12:35
  הזדמנוות אמתית אבל אחרונה

  אם הפעם מפספסים כבר לא תהיה עוד הזדמנות הרבה שנים קדימה

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני דצמבר 01 2018, 17:42
   בצלאל הנכבד

   ההזדמנות האחרונה כבר הייתה – כאשר בוז'י הוביל. היתר – פוסט מורטום. ותודה לשלי יחימוביץ'.

   השב לתגובה
 3. אלישע נ.
  אלישע נ. נובמבר 30 2018, 13:29
  הפעם באמת יש סיכוי

  גם בעיות משפטיות חמורות לבנימין נתניהו
  גם מריבות בגוש הימין
  גם חרדה שאחזה בשמאל
  גם איומים בטחוניים
  גם כשלונות של הממשלה

  השב לתגובה
 4. politically correct
  politically correct נובמבר 30 2018, 15:20
  imagination

  wishfull thinking – zero chance

  השב לתגובה
 5. ישראל גור
  ישראל גור דצמבר 01 2018, 14:46
  ולמה לא תצטרף למובילים?

  לפחות כמנחה וכגורו ישר ומנוסה?

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם דצמבר 01 2018, 16:53
   חשוב לנסות

   אנסה זה לא פשוט תלןי בהמון משתנים גם אישיים. דגני הצביע על הקושי הוא לא בלתי עביר. גם במאמרי לא הקלתי ראש בקושי אבל אילו בחירות מכריעות ויש ליצור מבנה אופטימלי שיבטיח שינוי. אני מעריך שהמבנה לא קשיח וניתן לש/ינוי. רבים ששיכים לימין ההיסטורי רוצים לחולל מהפך.אין לו כל סיכוי אלא אם יהיה מבנה שונה.ב2015 היה הליכוד קרוב להפסד עם הרכב אוכלוסיה דומה

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני דצמבר 02 2018, 02:26
    עוזי היקר

    אני חושש שאתה מתעלם ממה שקורה מבחינה פוליטית בציבור הישראלי. על כל מערכת בחירות לכנסת נאמר שהיא החשובה (המכריעה). גם אינני טוען שהקלת ראש. לצערי אין סיכוי ליצור מבנה אופטימלי שיבטיח שינוי. ראשית העם התחלף. שנית בשל האופי של גבאי ולפיד. זה פשוט לא יקרה.
    ב- 2009 ציפי לבני קיבלה 28 מנדטים בכנסת. ביבי רק 27. לא היה לה סיכוי להרכיב ממשלה כי לגוש הימין+דתיים היה רוב של 65 ח"כים. בוז'י קיבל 1 פחות מביבי בבחירות לכנסת הנוכחית. גם אם היה מקבל כמה מנדטים יותר מביבי לא היה יכול להרכיב ממשלה כי גוש הימין מנה יותר ח"כים. הייתה מחשבה שייווצר גוש חוסם ימין בעזרת הערבים (בסיוע ידידנו שדרן הספורט בהלול) זה לא קרה. גם אין סיכוי שזה יקרה בבחירות הבאות. נהפוך הוא. בבחירות הבאות יש היתכנות שהמחנה הציוני יהיה מפלגה יותר קטנה מהרשימה הערבית המשותפת. חבל. אבל זו המציאות. צריך להבין שפעם מפא"י היוותה ציר מרכזי של השלטון במדינה. כיום זו מפלגה אחרת והמחנה הציוני,אם רוצה להשפיע חייב להיכנס לממשלה אחרי הבחירות הבאות. אם לא כך יקרה המפלגה תמשיך להתנוון עד שתיעלם לחלוטין כמו שקרה למפלגות ציוניות אחרות שהתקיימו העשור הראשון של המדינה. זה המצב.

    השב לתגובה
    • עוזי ברעם
     עוזי ברעם דצמבר 02 2018, 11:39
     חזית תביא לשינוי זה לא לפיד וגבאי

     מכיר את הלכי הרוח בציבור אבל גם ההמאסות של השלטון המושחת על חלקים בימין ובמרכז-ימין
     הרעיון שלי לא קשור ללפיד הוא הולך בדרכו ואולי טוב שכך.היות והבטחון האישי והציבורי הפך לאישיו נרחב חזית שבראשה לא בסדר שאינני קובע יהיו בוגי גנץ גבאי ברק וליבני תיצור דרמה שתביא תמיכה מה שאתה קורא ימין זה גם כחלון ועדיין אינני יודע מה יעשה.אם לא תקום חזית קרוב לודאי שתחזיתך תמומש

     השב לתגובה
 6. לימור אנג'ל
  לימור אנג'ל דצמבר 01 2018, 19:31
  הסיכוי לא גדול

  כמו שאמר ברעם
  אגו אגו אגו
  אבל חייבים לנסות

  השב לתגובה
 7. א.
  א. דצמבר 02 2018, 12:16
  רק אם נתניהו יועמד למשפט ויורשע

  יש סיכוי שהליכוד יתמוטט גם ממריבות פנימיות ואז למרכז-שמאל מלוכד יש סיכוי כלשהו

  השב לתגובה
 8. חני פלאי
  חני פלאי דצמבר 02 2018, 16:17
  אני חושבת שהכל עדיין פתוח

  עד הבחירות עוד יהיו הרבה התפתחויות

  השב לתגובה
 9. טל אטלס
  טל אטלס דצמבר 03 2018, 10:13
  המלצת המשטרה וההופעה העלובה של

  נתניהו אתמול נותנים סיכוי מסוים.

  השב לתגובה
 10. שמעון ת.
  שמעון ת. דצמבר 03 2018, 15:52
  השמאל לא מציג מנהיג ראוי

  לו היה כזה היה השמאל יכול הפעם לנצח. ולידיעתכם כלל לא ברור שגנץ לא ילך עם הימין אם רק ירצו אותו.

  השב לתגובה
 11. גיורא נחמני
  גיורא נחמני דצמבר 03 2018, 17:31
  הפעם ניקח אנחנו את האליפות

  הימין נסדק ושותק

  השב לתגובה
 12. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 04 2018, 13:47
  לעוזי הנכבד ולמגיבים האחרים

  חברים יקרים, על מה אתם מפנטזים?
  להחליף את הליכוד בשלטון כאשר שלושת המנהיגים המובילים של מפלגת העבודה (שם זמני – המחנה הציוני): גבאי, לבני ויואל חסון באים ממפלגת הליכוד? איך הם הצליחו להשתלט על מפלגת העבודה (תשאלו את שלי יחימוביץ') ולא רק זה: הנה בא לנו גם רוברט טיבייב הגאון מוילנה.
  חברים – בספר דניאל מופיע משפט מפתח: "מנה מנה תקל ופרסין". ודי לחכימא.

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם דצמבר 05 2018, 08:23
   רק מבנה רחב עשוי לנצח

   מישהו דבר על מפלגת העבודה כמנצחת בחירות? אתה ממשיך במשחק הפנים מפלגתי שלי-ציפי. אני מדבר על אפשרות של מבנה אחר שיקום לעת בחירןת.מבנה שהוכיח עצמו בעבר לא יקום?.אז מה שהיה הוא שיהיה

   השב לתגובה
 13. אריאל נור
  אריאל נור דצמבר 11 2018, 19:50
  גבאי לא מסוגל להוביל

  בטח לא במצב המסובך של האופוזיציה
  בלי להעליב
  הוא הרי טיפוס חיובי

  השב לתגובה
 14. אדל
  אדל דצמבר 13 2018, 12:10
  ממה לא משנה כמה יקבל ביבי

  השאלה כמה יקבל הימין
  ואני מוכנה להמר שבסך הכל הימין יקבל יותר
  ולהפך, ככל שהימין יקבל יותר וביבי יחסית יקבל מתוך זה פחות, הוא יצטרך להכנע לחרדים, דתיים לאומנים, ימנים קיצוניים וכן הלאה

  השב לתגובה
 15. אבסורד
  אבסורד דצמבר 17 2018, 11:59
  ככל שהימין מתפצל כל מרכיב מקבל קצת יותר

  ובסך הכל הימין מתחזק
  בנט מעדיף להיות ביחד עם ביבי למרות שהם לא סובלים האחד את השני אבל לעולם לא ילך עם השמאל

  השב לתגובה
 16. אין סיכוי
  אין סיכוי דצמבר 19 2018, 19:08
  לפיד הצביע היום עם הקואליציה

  גנץ לא מוכן להיות מספר שתיים
  גבאי מדרדר את המחנה הציוני לתחתית הרשימה

  השב לתגובה
 17. נירה
  נירה דצמבר 27 2018, 07:55
  כנראה שדוקא גנץ ינסה להוביל את השינוי

  ובמקרה כזה זה כישלון מובטח מראש. גנץ עוד לא אמר מה הוא רוצה. במה הוא מאמין. איני לא יודעת אם הוא בכלל מבין מה הוא רוצה. והוא בעצם גוזר נתח מהשמאל ויוביל למכה אנושה במחנה הציוני. ונתניהו יכול להתחיל לחגוג.

  השב לתגובה
 18. אברהם נ.
  אברהם נ. דצמבר 30 2018, 15:43
  הפוליטיקה שלנו השתגעה

  יכול להיות שבאמת אתה צודק והכל אפשרי.

  השב לתגובה
 19. עמוס גונן
  עמוס גונן ינואר 01 2019, 12:51
  קורה בדיוק ההיפך

  הנה גבאי מפלג את המחנה הציוני!!!!!

  השב לתגובה
 20. נבוך
  נבוך ינואר 18 2019, 10:53
  הפיצול הגובר לא יאפשר חילוף

  אין אידיאולוגיה
  רק אינטרסים אישיים

  השב לתגובה
 21. שי נגר
  שי נגר ינואר 27 2019, 12:55
  נראה שאבי גבאי מכין מיזוג בסתר

  אבל לא נראה שזה יעזור

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור