JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

צו השעה – דמוקרטיה וחילופי שלטון

לישראל דרושה מנהיגות חדשה, מוסרית ואמיצה

צו השעה – דמוקרטיה וחילופי שלטון ראש הממשלה בנימין נתניהו
פברואר 24
09:30 2019

שלטון במדינות דמוקרטיות צריך להחליף מדי כמה שנים על מנת להתרענן, להתחדש, לשנות, ללכת קדימה ולא לדרוך במקום, על מנת למנוע סיאוב ושחיתות הבאים עם הכוח לאורך זמן, ועל מנת לאפשר לאנשים חדשים להציע דרך שונה ותקווה לחברה טובה יותר. לא סתם הציע נתניהו לפני שנים, כשהיה באופוזיציה, להגביל את משך כהונת ראש הממשלה, כפי שעושות דמוקרטיות אחרות.

בעוד זמן לא רב ילכו תושבי ישראל אל הקלפיות לבחור מי ינהיג את המדינה בארבע השנים הבאות. זוהי הזדמנות טובה לבדוק את הישגיה של הממשלה הנוכחית לעומת כישלונותיה, ולחשוב מה אנו רוצים בעתיד הנראה לעין.

הימין, הליכוד, נתניהו בשלטון כבר למעלה מעשר שנים רצופות. את מה שהם קלקלו צריך מישהו אחר לתקן ואת מה שהיו צריכים לתקן ולא תיקנו כבר לא יתקנו! רשימת הקלקולים של השלטון היוצא היא ארוכה ודרמטית אבל משום מה מערכת הבחירות לא עוסקת בהם. אומן הדימוי, נתניהו, הצליח לייצר לעצמו דימוי של מי שאין לו תחליף. זוהי כמובן טעות פטאלית!

ולהלן כמה מקלקלותיה הבולטות של הממשלה המחייבות שינוי מיידי:

פגיעה במערכת הבריאות – צריך להיות ברור לכול שמערכת הבריאות המפוארת של ישראל נמצאת במשבר קריטי עקב הזנחה רבת שנים. זה זמן רב שבכירי הרופאים מזהירים מפני קריסתה על ראשם של החולים. קיים מחסור כמעט בכל מרכיב של מערכת הבריאות: ברופאים, באחיות, בכוח עזר, בבתי חולים, במיטות אשפוז, בציוד רפואי קריטי. כל אלה כבר היום מביאים לפגיעה בבריאות האוכלוסייה עד כדי פגיעה בתוחלת החיים.

פגיעה במערכת החינוך וההשכלה הגבוהה – אין ספק כי המרכיב האנושי הוא משאב הטבע העיקרי והחשוב ביותר של ישראל ובלעדיו לא יהיה ביטחון, לא תהיה הצלחה כלכלית ולא תהיה חברה בריאה וטובה. לכן יש צורך במערכת חינוך מעולה, אולם כישלונות חוזרים ונשנים של ישראל במבחנים השוואתיים בין-לאומיים מצביעים על חולשתה של מערכת החינוך. זו מזינה את מערכת ההשכלה הגבוהה אשר בעבר ייצרה זוכי פרס נובל, אך ראשיה מתריעים כבר שנים כי לא ניתן לצפות לנוספים עם מערכת חינוך כזו.

פגיעה במערכת החוק והמשפט – משטרה, פרקליטות ומערכת המשפט ובית המשפט העליון בראשה. כבר זמן רב שמנהיגי המדינה ובעיקר שרת המשפטים, פוגעים באופן בוטה במערכת אכיפת החוק ובלגיטימיות שלה. ראש הממשלה וחלק נכבד משריו מוקיעים את המשטרה ואת המפכ"ל היוצא, את הפרקליטות ומערכת היועצים המשפטיים, את היועץ המשפטי לממשלה ואת בתי המשפט. כל זאת על מנת לשמר את השלטון אשר הסתאב.

פגיעה בלכידות החברתית והלאומית – נתניהו וממשלתו פועלים לסכסך בין קבוצות, עדות ודתות בחברה הישראלית, במקום לפעול לצמצום הפערים והמחלוקות וליצור חברה מאוחדת ומכילה יותר. השלטון נוקט מדיניות של הפרד ומשול המאפשרת לו להוקיע חלקים בחברה הישראלית ולגרום לדה-לגיטימציה שלהם. חידוד העימות בין ימין לשמאל, בין יהודים ללא-יהודים, בין דתיים ללא-דתיים.

פגיעה בטוהר המידות – עם השנים יותר ויותר נבחרי ציבור מוצאים עצמם בצד הלא נכון של החוק והמוסר. אחד הקלקולים החמורים של השלטון הנוכחי הוא התדרדרות בתפיסת המוסרי והראוי בהנהגה. נתניהו הצליח להפחית בחשיבות אמות המידה של מה מוסרי וראוי בקרב ההנהגה.

פגיעה בתקשורת החופשית – תקשורת חופשית ביקורתית היא קריטית להמשך קיום הדמוקרטיה בישראל. הימין, הליכוד ונתניהו בראשם, עושים כל שביכולתם להרוס את התקשורת הנשכנית, הביקורתית, המתקנת. אין זה מתפקידה של התקשורת בדמוקרטיה לטפוח על השכם, לא של הציבור ובוודאי לא של השלטון, אלא להיפך, על מנת לתקן ולשפר את השלטון והחברה.

פגיעה במדינת הרווחה ובמערכת הרווחה – מדיניות הממשלות האחרונות היא הפרטה של כל מה שאפשר וגם מה שלא כל כך. כך מופרטים שירותי רווחה, בריאות וחינוך, כך ישנה פגיעה בחלשים וחיזוק החזקים. הפערים בין עשירים לעניים בישראל הם מהגבוהים ביותר במדינות ה-OECD.

פגיעה באפשרות להגיע לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני – גם אם נקבל את הטענה ש"אין עם מי לדבר" (ממש לא מקבל) הממשלות האחרונות עושות כל מאמץ אפשרי כדי שלא יהיה על מה לדבר כשכביכול יהיה עם מי לדבר. יש בכך פגיעה באופי הישראלי-ציוני של המדינה, כשנגיע למצב שבו תהיה מדינה דו-לאומית – או לא-יהודית או לא-דמוקרטית.

אפילו בביטחון פוגע הימין, הליכוד, נתניהו (המתהדר בתואר מר ביטחון) – כאשר מתבוננים בהערכת הביטחון של ישראל ברור כי מצבנו כבר מזמן לא היה גרוע יותר. הערכת הביטחון האחרונה קובעת כי יש צפי להתלקחות גם בעזה וגם בצפון – לבנון, סוריה ואירן.

לאור הדברים הללו, חִשבו היטב: האם זו הממשלה שאתם רוצים שתנהיג את העם בשנים הקרובות, או שאתם רוצים ממשלה שתעשה מאמצים לשנות ולתקן ולפתור את מכלול הבעיות הסבוכות?

כל מדינה דמוקרטית אחרת כבר הייתה מחליפה מזמן את העומדים בראשה ומצפה לריענון בחשיבה ולפעילות טובה ונקייה יותר של נבחרים חדשים. לצערנו הרב, נתניהו והימין הצליחו לייצר כזו דה-לגיטימציה לשמאל כך שכל מי שחושב בינו לבין עצמו שיש לו אפילו נטייה קטנה שמאלה, מנסה להסתיר זאת ומתחפש למרכז או לימין מתון, או למרכז ביטחוני.

את ראש הממשלה בנימין נתניהו צריך היה להחליף כבר מזמן, עם המלצת המשטרה להעמידו לדין. מי שצריכים היו להראות לו את הדרך החוצה אלה שותפיו הפוליטיים בליכוד ובימין. אולם, נראה כי אלה הרואים עצמם מנהיגים הם חדלי אישים, שאין להם עמוד שדרה להגיד לאדם אשר פוגע בצורה כל כך קשה בטוהר המידות ובלכידות של החברה הישראלית, ללכת הביתה ולפנות מקום לאנשים ראויים יותר.

החברה הישראלית צריכה להתעלות על חולשות מוסריות וחברתיות אלה ולהגיד את דברה בקלפי בבחירות הקרובות – היה לנו די מהשלטון הבעייתי הזה, רוצים משהו אחר, רוצים תיקון!

על המחבר / המחברת

שי ענבר

שי ענבר

עורך מדור: אקדמיה. ד"ר, מרצה בקריה האקדמית אונו. עוסק בשכנוע ושינוי עמדות, בנושא של יהודים וערבים, ובשיטות מחקר איכותניות. בעבר מנהל המחלקה למחקר איכותני במכון למחקרי שוק.

12 תגובות

 1. יאיר מנדל
  יאיר מנדל פברואר 24 2019, 11:06
  לא רק צו השעה

  גם צו הדקה
  מיד

  השב לתגובה
 2. ללא קשר לדעותי
  ללא קשר לדעותי פברואר 24 2019, 13:14
  תשכחו מזה

  לגמרי!

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author פברואר 24 2019, 14:16
   תבוסתנות

   חבל מאוד שאנשים חוששים ומרגישים שאין סיכוי. למה שלא יהיה סיכוי? למה לשכוח מזה? להפך צריך להאבק וגם להצליח. עכשיו יש התחלה של משהו חדש שאולי יביא שינוי. עם התגייסות כללית לכך תהיה גם הצלחה ותהיה החלפת שלטון ושינוי לא רק פרסונלי אלא ערכי!

   השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני פברואר 24 2019, 15:37
  שי היקר

  דעתי כדעתך. קיים פחות או יותר שוויון אלקטורלי בין גוש הימין לכל היתר.
  בהחלט יכול להיות שגוש הימין יקבל בבחירות הבאות 59 מנדטים או אף פחות. כך גנץ יוכל להרכיב ממשלה ביחד עם הרשימות הערביות ושלום לביבי וממשלתו הכושלת.
  דמוקרטיה למופת.
  שאלות:
  מה הסיכוי שזה יקרה?
  האם רצוי שזה יקרה?
  אם לא יקרה, מה האלטרנטיבה?

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author פברואר 24 2019, 17:00
   סיכויים?

   יצחק היקר
   הפעם יותר מתמיד יש סיכויים לא רעים. צריך להאמין ולפעול. לשכנע ולשכנע לצאת לבחור!
   חייבים להתחיל מחדש את ישראל הציונית הדמוקרטית הממלכתית בעלת ערבות הדדית ותחושת אחדות ולא להמשיך עם מסע השיסוי וההפרדה והדה-לגיטימציה לכל מי שאינו ביבי.
   לא רק שרצוי שיקרה קרדינלי שיקרה לפני התפוררות החברה הישראלי.
   אם לא יקרה לא רוצה לחשוב על זה בשלב זה.

   השב לתגובה
 4. ט.
  ט. פברואר 25 2019, 16:11
  לא בטוח שזה אפשרי

  נתניהו נלחם כעת את מלחמת חייו. הוא מוכן לעשות הכל. אבל הכל כדי לשרוד. וזה כמעט בלתי אפשרי למנוע ממנו.

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author פברואר 25 2019, 18:12
   אפשרי

   זה לגמרי אפשרי יותר מתמיד. אסור לחשוש ואסור לטפח גישה תבוסתנית. צריך להלחם על כל מצביע פוטנציאלי שיצא לבחור על מנת שתהיה החלפת שלטון אשר תשנה את ישראל ברמות שונות.
   חייבים לעשות את זה

   השב לתגובה
 5. אין ספק שמשהו יקרה
  אין ספק שמשהו יקרה פברואר 26 2019, 19:16
  אולי ביבי ילך מהתפקיד

  אבל בסך הכל לשמאל ולמרכז אין מספיק מנדטים להרכיב ממשלה

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author פברואר 27 2019, 08:04
   בחירות קריטיות

   הבחירות הפעם מאוד שונות ומאוד חשובות. את הממשלה הזאת צריך להחליף לטובת הדמוקרטיה ולטובת העם! שנים של סיאוב ודריכה במקום חייבים להסתיים כדי להראות לציבור ששום אסון לא יקרה אם השלטון יתחלף. הסטורית מדינת ישראל מתנהלת בצורה לא כל כך בריאה עם שלטון מפא"י וממשיכיו לאורך שנים ואח"כ שלטו הליכוד לאורך שנים. את זה צריך לתקן לטובת הבריאות הפוליטית של המדינה לטובת צמצום החשש של כל צד מהצד השני. עמדה פוליטית זה חשוב מאוד עבל מעל העמדה צריכה להיות הבנה שלא רק העמדה שלי לגיטימית. יכולות להיות עמדות לגיטימיות אחרות!

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר פברואר 28 2019, 08:27
    מה הבעיה עם הדמוקרטיה בישראל?

    רשימת הנושאים לטיפול חשובה מאד וגם הקריאה לחילופי שלטון ראויה. מה שלא ברור לי הוא הקריאה ל"דמוקרטיה"

    הסבר בבקשה מה אין בדמוקרטיה היום בישראל המפריע לך לקדם את סדר היום ? האם אינך יכול להחליף את השלטון למשל?

    השב לתגובה
    • שי ענבר
     שי ענבר Author פברואר 28 2019, 11:16
     חשש לדמוקרטיה

     הבעיה איננה עם הדמוקרטיה אלא עם המאמצים הבלתי נגמרים של הממשלה הזו לפגוע בדמוקרטיה ובכל המערכות שמאפשרות את המשכה וחוסנה: המשטרה והעומד בראשה, הפרקליטות והעומדים בראשה, מערכת בתי המשפט, התקשורת. כל אלה חווים פגיעה ודה-ךגיטימציה מן הממשלה הזו ובמיוחד העומד בראשה. זה שעדיין יש דמוקרטיה זה למרות הממשלה ובגללת תשתית טובה אשר הונחה בימי מפא"י ובוסה בזמן בגין. אבל ימים אלה עברו ועכשיו הדמוקרטיה הישראלית תחת מתקפה בוטה. מי שמסרב לראות זאת חי באשליות.

     השב לתגובה
 6. ח.
  ח. פברואר 28 2019, 13:51
  התמונה שצרפ.ם אומרת הכל

  .

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור