JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בן גביר – נשק חזק מול נתניהו

על הברית של נתניהו עם איחוד מפלגות הימין

בן גביר – נשק חזק מול נתניהו עוזי ברעם
פברואר 25
09:30 2019

בנימין נתניהו חשב שהכול מותר לו – אז נראה שלא. ראש הממשלה משריש את התפיסה ששמאלנים הם כמעט בוגדים. הוא נתן יד לחקיקה נוגדת דמוקרטיה ליברלית. הוא טען שנשיא המדינה וגדעון סער עשו יד אחת נגדו. הוא כרת ברית אחים עם כל המשטרים האפלים באירופה תוך שהוא מנפנף בהישגים אסטרטגיים. את כל אלה נדמה שעבר מבלי שאיש יניד עפעף. עד שבאו בן גביר ומרזל. נתניהו, שחשב שהכול מותר לו, הועמד אל עמוד הקלון בארץ ובעולם.

רבים יאמרו שתומכי נתניהו יסלחו לו גם על כך ויקנו את טיעוניו על "צביעות השמאל". אבל חלק מהציבור שבחר בו – חכם יותר ממה שחושבים. עבור ציבור זה הכנסתם של יורשי כהנא וברוך גולדשטיין בדלת הראשית לכנסת בתיווכו של נתניהו זה כבר יותר מדי. הייתי בכנסת בתקופה שמאיר כהנא היה חבר כנסת. מעולם לא שמעתי נאום שלו במליאה, מעולם לא שוחחתי עימו במליאה או במזנון. לא הייתי היחיד, כמוני היו גם חברי כנסת מכל המפלגות, לרבות אנשי ימין מובהקים.

הניסיון של נתניהו להטות את הוויכוח אל חברי הכנסת הערבים הוא תירוץ ממש נפשע. נתניהו יודע שאין לאף מפלגה יהודית השפעה על המפלגות הערביות. אף אחת מהן לא העזה לשריין חבר כנסת ערבי כמו שעשה נתניהו עם חבר הכנסת בן דהאן. איש לא השפיע על זהות חברי הכנסת ואיש לא עסק באיחודים או בפילוגים אצלם. ההחלטה להוציא מהרשימות לכנסת את זועבי ואת זחלאקה הייתה פרי יוזמתם ללא כל קשר למפלגה עם גוון יהודי.

יש לזכור כי נתניהו לא היה משקיף בתהליך האיחוד של "עוצמה לישראל", "הבית היהודי" ו"האיחוד הלאומי". הוא היה היוזם, הוא היה השדכן לדבר עבירה. הוא רצה לעשות הכול למען עצמו, למען חוק צרפתי הזוי שהופך לחוק פרסונלי.

תגובת יהדות ארצות הברית הייתה חד-משמעית, ללא הנחות לנתניהו אפילו מצד ארגון איפא"ק האוהד אותו. מהלך זה היה שיא בחוסר האחריות של נתניהו לגבי ארצות הברית ולא רק כלפי יהודיה. תומכי טראמפ עשויים להיות מיעוט בבחירות הבאות. המפלגה הדמוקרטית הייתה ידידת ישראל במשך שנים רבות. הקשר ההדוק עם טראמפ, שהוא מובן בנושא המדיני, דוחף את חלק הארי של יהדות ארצות הברית לעבר התנכרות למדינת ישראל.

עבורם כהנא וכהניזם הם המקביל האמריקני לקו קלוקס קלאן (kkk). זו תבנית מאיימת על דמותה של ארצות הברית זה שנות דור. העובדה שבישראל הדמוקרטית מתרחש תהליך כזה אומר דרשני.

אני מציע לכל המפלגות שמתנגדות לנתניהו לתקוף אותו באמירה: נתניהו וכהנא או נתניהו ובן גביר. אסור שחרפה כזאת תעומעם והכול יחזרו לסדר היום.

יש מאורעות שיש לדון בהם בראייה היסטורית. אני, כמתנגד תקיף לליכוד ולמנהיגו, הייתי שמח אם "איחוד מפלגות הימין" לא יעברו את אחוז החסימה, והליכוד ודומיו יתחזקו במעט.

נדמה שנתניהו בביטחונו העצמי המופרז כתב הפעם "נח" בשבע שגיאות.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

18 תגובות

 1. עדי רייך
  עדי רייך פברואר 25 2019, 16:09
  הטעות הגדולבה ביותר של ביבי

  ירה לעצמו ברגל

  השב לתגובה
 2. שחר גורן
  שחר גורן פברואר 25 2019, 17:58
  אל תבכו את בנימין נתניהו

  הוא יפתיע לטובה בבחירות וגם בהתפתחויות המשפטיות.

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני פברואר 25 2019, 20:08
  לעוזי ברעם היקר

  מסכים ב- 100% עם דבריך במאמר שלעיל. הכנסת כהניסטים לכנסת גרועה מהכנסת צלם להיכל.
  הגם שכך אני מבקש לשאולך כדלהלן – נניח שייווצר גוש חוסם של 61 ח"כים או יותר נגד ממשלת נתניהו, האם אתה יכול לתאר לעצמך ממשלה בישראל בראשות גנץ שתכלול את המפלגות הערביות וכל הימין והדתיים יהפכו לאופוזיציה?

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם פברואר 26 2019, 08:40
   תהיה הערכות אחרת

   לדעתי לא תווצר קואליציה עם המפלגות הערביות. אם יווצר מצב כזה יהיו הערכויות שונות בדרך להקמת ממשלה. יהיו אופציות פתוחות אחרי מו"מ ממושך. כל ההצהרות הניתנות עכשיו לגבי מי לא ישב עם מי הן נחלת הנייר בלבד. .הרי ניתן לשער כי במצב דברים שכתבת הליכוד יתנהל ללא נתניהו ואז הדרך פתוחה להרבה ואריאציות

   השב לתגובה
 4. גדעון שניר
  גדעון שניר פברואר 25 2019, 21:32
  בעיה של צביעות

  החיבור המאולץ שכפה נתניהו על צרוף מפלגת ה"עצמה היהודית" למפלגות הימין מצדיק את התגובות הקשות מצד ארגונים חברתיים שונים הרואים בצירוף חניכיו של הרב כהנא למערכת הפוליטית בעיה מוסרית לאחר שאבות המפלגה הזו נפסלו עי בג"צ מלהשתתף בבחירות לכנסת ישראל. ניתן להניח שנתניהו במצוקתו הפוליטית כי רבה, נדרש למהלך הזה נוכח התכנסותם של מפלגות המרכז המאיים על שלטונו, והיא מהווה כלי ניגוח כלפיו אותו הרוויח ביושר. מנגד, היושרה (אם נותרה כזו) מחייבת לא להתעלם מצביעותם של מרבית המבקרים. זועבי וזחאלקה למשל, לא היו שונים ואולי אף בעלי דעות חמורות מאלו של כהנא, שלא לדבר על מעשים בפועל כולל תמיכה גלויה בטרור נגד ישראל, ובכול זאת מפלגותיהם לא נפסלו. יתרה מכך, ארגונים כמו "שוברים שתיקה" החובר לארגוני שונאי, מחרפי ומחרימי ישראל בעולם, אינם ראויים יותר מ"זועבי". מבחינתי- מפלגה התומכת בהם באופן מוחלט כמו "מרצ", ראויה לגינוי באותה מידה כמו "עצמה יהודית", אם לא חמור מכך.

  השב לתגובה
 5. עוזי ברעם
  עוזי ברעם פברואר 26 2019, 08:32
  השוואה מעליבה

  מי שמשווה את מרצ לעצמה יהודית. עושה עוול למפלגה שרשית דמוקרטית וציונית שהוא חולק על דרכה.
  מי שעושה השוואה זו מטרתו אחת לטהר את השרץ ולכתוב כמה מילות גינוי רפות. השוואת עצמה יהודית למר"צ היא בלתי נסלחת כי גם הכותב יודע שאין זה כך.החכי"ם הערבים נבחרים על ידי מפלגותיהם ושום אדם לא איחד אותם או פילג אותם כפי שנתניהו עשה

  השב לתגובה
 6. ח. נ.
  ח. נ. פברואר 26 2019, 19:12
  אני ניתקל ביותר ויותר אנשי ימין מובהקים

  או אנשים עם נטיה לימין
  שבגלל מה שקורה עם ראש הממשלה
  כולל מה שהוא מבשל בין מפלגות הימין
  שכנראה לא יצביעו עבורו יותר
  יחפשו תחליף במרכז

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר פברואר 27 2019, 08:24
   ובכול זאת

   נוכח כמה תגובות בטן סטריאוטיפיות אבהיר בקצרה
   אינני חבר ליכוד ומעולם לא הצבעתי עבור נתניהו, לא מזוהה עם צד זה או אחר של המפה הפוליטית, אלא בוחן את המציאות בעיניים מפוכחות ככול שניתן. יחד עם זאת אני מתקומם נוכח גילויי הצביעות והסטנדרט הכפול המאפיין חוגים מסוימים מאד בפוליטיקה הישראלית. כפי שבא לידי ביטוי למשל כאשר בצדק בג"צ פסל את מפלגת "כך" בשעתו, ושגה שלא פסל את בל"ד כאשר עזמי בשארה נכנס לכנסת ישראל ה-16 עם כרטיס חבר של חיזבאללה בכיסו.

   לכול המגיבים כאן היוצאים להגנת מרצ אומר כך: אני מזדהה מאד עם סדר היום החברתי של מרצ אך מגנה בכול תוקף את תמיכתה והזדהותה האולטימטיבית עם ארגון "שוברי שתיקה". די לקרוא ב"ידיעות" של היום על התערוכה שהארגון מקיים במסדרונות האו"ם כדי שהקרביים יתהפכו. ולא צריך להיות איש ימין או שמאל כדי להבין את נזקי עלילות הדם שהארגון הזה מפיץ בעולם המספק רוח גבית לגופי הטרור והחרם האנטי ישראלי. כל מי שאי פעם נלחם במלחמות ישראל, הוא, ילדיו ונכדיו, חייבים להוקיעם.

   אני יכול להבין את סדר היום של מפלגת בל"ד למשל, המקדמת את האינטרס הפלסטינאי מתוך הזדהות לאומית/דתית/תרבותית אוטנטית, אבל אני מתקשה להבין כיצד מפלגה המתיימרת עדיין לכנות עצמה ציונית (אף שמידי פעם נדרשת לבחון באיזו מידה המושג "ציונות" רלוונטי במצעה), תומכת בארגון כזה, ולכן הביקורת שלי כלפי מרצ קשה הרבה יותר בהשוואה לאחרים. לזכותה של מפלגת העבודה יאמר שטוב עשתה שדחתה לאחרונה את הניסיון להתאחד עם מרצ, לפחות היא שמרה על יושרה פוליטית מה שלא עשה כל נתניהו.

   השב לתגובה
 7. ל.
  ל. פברואר 27 2019, 06:46
  חשבתי לתומי שזה כבר השיא

  אבל ראש הממשלה שובר כל יום שיא חדש

  השב לתגובה
 8. נריה
  נריה פברואר 27 2019, 14:26
  ההבדל בין הליכודניקים של פעם

  לבין הנוכחיים
  יום ולילה
  כעת הדאגה לכסא, לאגו, ולכיס
  מעל הכל

  השב לתגובה
 9. סימה אהרונוביץ
  סימה אהרונוביץ פברואר 28 2019, 16:51
  אם ביבי הולך הליכוד מתכווץ ממש

  רק מלחמת הירושה שחייבת להיות אינטנסיבית בשל פרקי הזמן הקצרים תוריד אותם שאולה.

  השב לתגובה
 10. אדום
  אדום פברואר 28 2019, 21:08
  עוזי אנחנו אתך

  חבל שאין רבים כמוך

  השב לתגובה
 11. מאזין
  מאזין מרץ 01 2019, 14:57
  שמעתי היום ברדיו את דן מרידור

  סיפר איך הוא כאיש ליכוד ושר המשפטים דאז מהליכוד הביאו להוצאת תנועת כהנא מחוץ לחוק. והיום? בושה לימין!

  השב לתגובה
 12. לצערי
  לצערי מרץ 01 2019, 18:28
  לצערי נתניהו ינצח בבחירות

  בושה
  אבל זה מה שיקרה

  השב לתגובה
 13. עומר סדן
  עומר סדן מרץ 02 2019, 13:17
  יותר ויותר מתברר שצדקת

  כבוד

  השב לתגובה
 14. דדדד
  דדדד מרץ 07 2019, 16:48
  בן גביר קיבל הכשר בדץ

  מוועדת הבחירות
  מצמרר

  השב לתגובה
 15. ב.
  ב. מרץ 10 2019, 14:34
  יש לי הרגשה שהפעם בג"ץ יגיב הפוך מכרגיל

  אל תשכחו שכבר היתה הפיכה במערכת המשפט. הפעם יאשרו את בן גביר ומפלגתו.

  השב לתגובה
 16. עופרה מושקט
  עופרה מושקט מרץ 14 2019, 20:48
  מפלגת העבודה עולה בסקרים

  נקווה שתמריא

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור