JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הפוליטיקה של האמת החדשה – פוסט-אמת

איך משפיעה טקטיקת הפוסט-אמת על הבוחרים?

הפוליטיקה של האמת החדשה – פוסט-אמת פרופסור ניצה נחמיאס
מרץ 29
09:30 2019

בימים אלו, שהינם הימים האחרונים כמעט של הקרב על עמדות השליטה וההנהגה במדינה ועל דמותה של הממשלה הבאה, אנחנו חווים את התופעה הידועה והמוכרת כל כך – קדחת ההשמצות ההדדיות. נוסף להשמצות שלוחות רסן ואפילו מבחילות, אנחנו עדים למבול של תביעות דיבה מטעם מועמדים נגד מועמדים אחרים ותביעות נגד אנשי עיתונות ואנשי ציבור. ציבור הבוחרים נחשף לרוחות לוהטות, לרטוריקה תוקפנית וחסרת מעצורים, לאובדן הבושה ולהפיכת הזירה הפוליטית לזירת התגוששות בוץ מלאת רפש, ונראה שהסירחון הנודף ממנה לא יתפוגג גם זמן רב לאחר הבחירות.

נראה שבמערכת הבחירות הנוכחית, יותר מבמערכות קודמות, הפסיכולוגיה של הפוליטיקה מושלת בכיפה. המאבק החשוב ביותר במערכת הבחירות הנוכחית הוא המאבק בין מפלגת הליכוד, המפלגה בעלת מספר הצירים הגדול ביותר בכנסת, לבין המפלגה החדשה שקמה לאחרונה, מפלגת "כחול-לבן" בראשות בני גנץ, אשר הסקרים מנבאים לה מספר צירים גדול מאשר לליכוד.

כל אחד מהמתמודדים מנסה להעצים ולהקצין חולשות ועוצמות אישיות – שלו אבל בעיקר של יריביו, כדי לזכות בקולות הבוחרים. מתנהל מאבק על יכולת השכנוע ויכולת ההשפעה של המועמדים על הבוחרים, ותרגילים פסיכולוגיים המבטיחים השפעה על הציבור מושלים בכיפה. ראינו כיצד נתניהו משתמש בטקטיקות נאום שלמד בארצות הברית אצל טובי המומחים ברטוריקה, כדי לשכנע את הבוחרים שהוא דובר אמת וכי כל העובדות שהוא מצטט נכונות במאה אחוז. לעומתו, מתנגדיו ומועמדים אחרים מנסים להשתמש בטקטיקות פסיכולוגיות אחרות כדי לנטרל את השפעתו של נתניהו ולהוכיח שאינו מנהיג אמין ושאינו דובר אמת.

וכאן נכנסת לפעולה טקטיקה פסיכולוגית ייחודית שנקראת "טקטיקת פוסט-אמת" או טקטיקת "האמת החדשה". בספרות המקצועית טקטיקה זאת נקראת "Post-Truth Politics". במאמר שפורסם לאחרונה בביטאון "פסיכולוגיה פוליטית" (פברואר 2019), המחבר מירקו דסמאי מגדיר את ה"פוסט-אמת או האמת החדשה" כ"אמת פופוליסטית". מה היא אמת פופוליסטית? עובדות המוצגות לציבור הבוחרים בטלוויזיה ובכל אמצעי המדיה האחרים, בעיקר ברשתות החברתיות והרשת, באופן הפופוליסטי ביותר והמכוון למכנה המשותף הנמוך ביותר.

המרכיב החשוב ביותר בטקטיקת פוסט-אמת הוא בחירת האג'נדה הפוליטית של המתמודדים. הפוליטיקאים המתמודדים בוחרים באג'נדה פופוליסטית, וזו משתלטת על השיח הציבורי, מאחר שהיא לא מסובכת ומדברת אל הבוחרים באופן ברור ופשטני. המציאות והעובדות הופכים להיות לא חשובים, הנושאים החשובים באמת נדחקים החוצה, ועל השיח הציבורי משתלטים נושאים שוליים – פופוליסטיים.

אין ספק שמערכת הבחירות שלנו מבוססת על פוסט-אמת, על פופוליזם זול המדרדר את שיח הבחירות לרמת המכנה המשותף הנמוך ביותר. כך השאלה "מדוע רמטכ"ל א' קרא לרמטכ"ל ב' חמור" הופכת לשאלה המרכזית באג'נדה של הבחירות. הפסיכולוגים קוראים לתופעה זאת "עיסוק בזוטות", או אפילו "עיסוק בבולשיט". זהו עיסוק מודע ומכוון – אם כי לעיתים בלתי מודע ולא מכוון – בזוטות שאמנם אינן שקר, אבל אינן מהותיות לנושאים העומדים על סדר היום.

טקטיקת הפוסט-אמת מאפשרת למשתמש בה לא לשקר אבל בה בעת לא לומר אמת. דוגמה ברורה היא הסיסמה " ביבי או טיבי". אין כאן שקר, אבל אין כאן אמת. גם האמרה "שרה מואשמת בשימוש מוגזם בחמגשיות אוכל" מדגימה ניצול קלאסי של פוסט-אמת. הטקטיקה הזאת אינה דורשת הבנה מעמיקה בבעיות העומדות בפנינו, היא הופכת את המציאות המורכבת והמסובכת למציאות פשוטה, מציאות "שחור לבן", אשר אין בה מקום לאמת ולעובדות בשטח: "השמאל מסוכן לביטחון", "רק ביבי יכול", "גנץ יעשה קואליציה עם הערבים". כל ההצהרות הללו אינן שקרים, אבל גם אינן אמת.

האג'נדה הפופוליסטית הנתמכת בפוסט-אמת מקנה לדובר כריזמה יתרה, והפופוליזם משווה לו תדמית של "אחד משלנו", "מנהיג שמדבר בשפתנו", "מנהיג שכואב את כאבינו", "מנהיג שבאמת דואג לנו וישמור על ביטחוננו". נתניהו למשל מדגיש בכל הזדמנות את היותו אח שכול הכואב את כאב המשפחות השכולות, ומציג את עצמו כמנהיג היחיד שדואג לשלומנו ולביטחוננו ומבטיח אותם.

אם פוליטיקאי בוחר במודע להציג עובדות בצורה מסולפת, זו אינה פוסט-אמת, זהו שקר מכוון. כאשר נתניהו מודיע לבוחריו שמפלגות השמאל מסיעות באוטובוסים עשרות אלפי ערבים לקלפיות, אין כאן פוסט-אמת, זהו שקר. פוסט-אמת היא טקטיקה מסוכנת יותר משקר פשוט. יש לצפות שבימים האחרונים לבחירות, פוליטיקאים יעשו בה שימוש אינטנסיבי יותר כדי להשפיע על הבוחרים לתמוך בעמדותיהם.

הפסיכולוגים טוענים שהשימוש בטקטיקת פוסט-אמת שינה לחלוטין את מערכות הבחירות ואת דרכי ההתמודדות בין הפוליטיקאים המתחרים על קולות הבוחרים. עד כמה השימוש בטקטיקה זו ישפיע על הבוחרים, זאת נדע בעוד זמן קצר. יש להניח שהשפעה תהיה בלתי מבוטלת.

על המחבר / המחברת

ניצה נחמיאס

ניצה נחמיאס

עורכת מדור: חברה. פרופסור למדע המדינה. מרצה אורחת באוניברסיטת מרילנד , (קמפוס טאוסון) ובאוניברסיטת תל אביב. מחברת ועורכת של ארבעה ספרים ומספר רב של מאמרים. מרצה בכינוסים אקדמיים ומקצועיים ברחבי העולם.

9 תגובות

 1. אורית
  אורית מרץ 29 2019, 09:35
  זה הדבר היחיד שמשפיע

  הבוחר הרדוד שלנו כאן כלל לא מושפע משום דבר משמעותי ורציני

  השב לתגובה
 2. גדעון שניר
  גדעון שניר מרץ 29 2019, 14:36
  הכול נגועים בכך

  פרופ נחמיאס
  אתחיל בכך שאני מזדהה עם כול מילה. השיח הפוליטי היום מבזה, אם לא מחליא ומעלה הרהורים נוגים לגבי המשך הדרך. אבל..
  הייתי מרגיש הרבה יותר נוח אילו היית מציגה את התזה בצורה מאוזנת של שימוש בביטויים כאלה גם מצד המחנה השני, כדי שלפחות למראית עין לא תראי מוטה פוליטית. שהרי גם הם אינם חפים וטהורים, עם אוצר ביטויים שאולי אינו עשיר כמו הקודם ובכול זאת כמו: מתנחבלים, פשיסטים, שוביניסטים, צ'ח'צחים, אנשי קש וגבב, נמוכי מצח, חיילים נאצים, חיות אדם, משטרת המחשבות, רק לא ביבי, סוף הדמוקרטיה, סתימת פיות, השחורים האלה, מנשקי מזוזות וקמעות,, וכיוצא כאלה כינויים.

  השב לתגובה
 3. גבע הירש
  גבע הירש מרץ 29 2019, 18:26
  לא "אמת חדשה"

  הביטוי הנכון הוא "חארטה". זה מה שהולך היום

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני מרץ 29 2019, 22:45
   פייק ניוז

   אז מתברר שהנשיא טראמפ צדק כשעורר את עניין הפייק ניוז שמציפים את התקשורת כיום.
   אפשר לקרוא לזה חארטה, או בולשיט, או פוסט-אמת. זה הכל אותו דבר.
   כל הכבוד על המאמר החשוב.

   השב לתגובה
 4. ט.
  ט. מרץ 31 2019, 17:04
  מתי נגיע ל

  פוסט נתניהו

  השב לתגובה
 5. המתקן
  המתקן אפריל 01 2019, 19:24
  צריך להוציא מהביטוי את המילה אמת

  למה שקורה אין שום קשר לאמת

  השב לתגובה
 6. אזרח מתוסכל
  אזרח מתוסכל אפריל 02 2019, 11:57
  יותר ויותר אני מתבייש

  ואפילו רוצה להקיא ממה שקורה כאן בארצנו.

  השב לתגובה
 7. אלין
  אלין אפריל 03 2019, 06:39
  אין בכלל אמת

  אפילו לא בזכוכית מגדלת

  השב לתגובה
 8. קטונתי
  קטונתי אפריל 07 2019, 10:37
  ככל שהעם יותר מטומטם

  כך זה יותר עובד

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור