JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הציבור מעדיף מפלגות גדולות

בעקבות תוצאות בחירות 2019

הציבור מעדיף מפלגות גדולות עוזי ברעם
אפריל 19
09:30 2019

לאחר שהוכרזו התוצאות הסופיות של הבחירות ולאחר שהפנמנו את משמעותן, עלינו להגיד ללא תואנה – גוש השמאל הפסיד בבחירות. נכון שמי שמבקש לתרץ ימצא לכך סיבות למכביר.

מעולם לא חווינו קמפיין בחירות כה אגרסיבי ובוטה. קמפיין ששיווק סרטים הזויים וידיעות שיקריות, ניסה להכפיש את יריביו בכל נשק אפשרי, לרבות שימוש באמצעים אלקטרוניים שברשות הממלכה לצרכיו. הכניס מצלמות לקלפיות ביישובים ערביים על מנת להפחיד את המצביעים שם.

כל ניסיונותיו של ביבי להשחיר את גנץ עלו בתוהו. היות שביבי הוא קמפיינר מוכשר, הוא קלט שלא יוכל להדביק לגנץ לא שמאלנות ולא פסיכופתיות. ולכן עבר להציג את לפיד כראש הממשלה, כי הוא היה טרף קל יותר לאנשי הימין ולקולות הבלתי מזוהים.

אבל משמעות תוצאות הבחירות אינה שקר או הטעייה. הציבור נתן קולות רבים לימין הקונבנציונלי ויחד עם קולות הימין הדתי והחרדים הם משקפים את רצון מרבית העם. אומנם מצביעי הליכוד לא נשאלו לדעתם על בצלאל סמורטיץ', אבל יש להניח שהביאו בחשבון אפשרות של שילוב כוחות עימו. ביבי, ברצונו ליצור מפלגה מובילה, יכול היה לחסל את הימין כולו, זה היה בהישג יד. גם אם כך היה קורה, היינו יכולים לומר שהטריק עבד והמיעוט מרכיב ממשלה. תיאוריית הפער התחזקה אל מול תיאוריית הגוש שעה שהנשיא ריבלין דיבר על פער כמרכיב אפשרי בהחלטתו.

כחול לבן כתנועה חדשה הצליחה מאוד בפרמיירה, אבל עכשיו מגיעה עונת "קונצרטים" ממושכת, והיא תצטרך להוכיח עצמה.

יש אומרים שהימין ינציח שלטונו לשנים רבות, זה אפשרי אך לא מובטח. מי שחושב כך סובר שכל מצביעי הימין דומים בדעותיהם ובהשקפת עולמם. כולם מגינים על ביבי, מתעבים את מערכת המשפט ונושא של דמוקרטיה צרופה איננו מדבר אליהם.

אינני חושב כך. במפגשים שקיימתי, לא בפורומים פוליטיים, נתקלתי באנשים שמתעבים את הנורמות של הממשלה כלפי פנים. אבל הם סבורים שבשעה זו שטראמפ מכהן ופוטין מככב אסור להחליף את ביבי במועמד אחר. אלו קולות ברורים שמסוגלים לשנות עמדה בהשתנות הנסיבות.

מאות אלפי בוחרים שבדרך כלל תומכים במפלגת העבודה הצביעו לכחול לבן. חלקם – כי נקעה נפשם מהמפלגה ומנהיגותה, וחלקם ביקשו לחזק את המפלגה היחידה שמסוגלת להחליף את השלטון.

הדיון הציבורי "מכריח" את מפלגת העבודה לבור את דרכה, ורבים ממליצים לה להתאחד עם מרצ. אינני חושב שעליה לקבל החלטה מהירה מלבד החלפת אבי גבאי שחייב לקחת אחריות על מה שאירע. אני יודע שהוא נפל קורבן לצונמי, אבל גם לפני כן לא הייתה בו מנהיגות נוסכת השראה. אני סבור שיש להמתין עד שתתקבל החלטה אסטרטגית.

מסקנה ברורה שעולה מתוצאות הבחירות, ודורשת בחינה מעמיקה יותר היא שהציבור איננו רוצה במפלגות קטנות. הוא מעדיף הצבעה ישירה למי שיכונן את השלטון הבא.

מגמה זו תעסיק את המפלגות מימין ומשמאל והן תצטרכנה לבור את דרכן. ברור שאם ההצבעה הערבית הייתה חופפת את ההצבעה היהודית, היו התוצאות שונות גם בין הגושים.

אני לא מאמין בהקמת מפלגה יהודית-ערבית חדשה, בוודאי לא בשילוב עם חד"ש. אבל אברך על רשימה כזו אם אנשים צעירים ופתוחים משני הצדדים ייזמו מהלך כזה.

אני בעד פתיחת נתיב הידברות שלא יוביל להתלכדות פוליטית, אבל יביא ללגיטימציה הדדית גם של קווי השוני. המאבק לתיקון חוק הלאום הוא צודק ואחראי, אבל הוא גם נכון להיערכות הפוליטית העתידית. כל עמדה שלפיה אין מקום לשיתוף פעולה יהודי-ערבי, אומרת, למעשה, שנפקיר את ישראל להיות מדינה קלריקלית קיצונית שמסכנת את קיומה כדמוקרטיה. דמוקרטיה שעליה מיטב גאוותנו.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

24 תגובות

 1. רקפת אשד
  רקפת אשד אפריל 19 2019, 12:10
  אסור להתיאש

  מפלגה חדשה בת שלושה חודשים צברה מנדטים ישירים כמו מפלגת השילטון.

  השב לתגובה
 2. חנן גלבוע
  חנן גלבוע אפריל 19 2019, 12:56
  הנצחון של הימין גדול יוצרה

  רוב הקולות של מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה משתייכיםצ לימין

  השב לתגובה
  • יפתח א.
   יפתח א. אפריל 20 2019, 14:48
   הרוב שבדרך כלל פחות חכם ופחות משכיל

   פשוט שונה את המיעוט שהנו הפוך ממנו. ככה לא בונים מדינה.

   השב לתגובה
 3. גדעון שניר
  גדעון שניר אפריל 19 2019, 17:17
  השיטה והצביעות

  הבהרה
  למען האמת, אין הבדלים משמעותיים בין שתי המפלגות הגדולות כחול- לבן והליכוד מלבד הקריאה "רק לא ביבי". מי משהאזין היטב לדברי גנץ יכול היה להתרשם שבמה שקשור למדיניות החוץ והביטחון דעותיהם כמעט זהות, מכאן שתפיסת העולם של הימין זכתה לרוב מוחץ בדעת ציבור הבוחרים בישראל, למגינת ליבם של אנשי השמאל שמתקשים להבין, וודאי שלא לקבל שתפיסת עולמם אינה מקובלת נוכח המציאות במזרח התיכון, ובעיקר בשל צביעותם כי רבה המרחיקה אותם עוד יותר.
  במה שנוגע לריבוי מפלגות קטנות זו השפעת השיטה הפרלמנטרית המאפשרת גידולים פוליטיים קטנים שלמדו שהיותם לשון מאזנים הם יכולים לסחוט את הקופה הציבורית למען אינטרסנטיים אנוכיים. היה סיכוי לשנות הפעם את השיטה עי איחוד שתי הגדולות באופן שיאפשר לפחות את הכפלת אחוז החסימה באופן שישים קץ אחת ולתמיד לסחטנות הפוליטית, אך האגו מהווה מכשול לשינוי המיוחל לצערינו כי רב.

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני אפריל 19 2019, 19:08
  גודל השבר של השמאל

  331.330 קולות הלכו לאיבוד כיוון ש- 3 מפלגות ימין לא עברו את אחוז החסימה. שווה פ מנדטים שנגרעו מעוצמת הימין.
  337.108 קולות קיבלו שתי מפלגות ערביות שביחד הכניסו 10 מנדטים.
  347.343 קולות קיבלו מר"צ והעבודה שהכניסו לכנסת 10 מנדטים.
  דהיינו- העצמה האלקטורלית של שתי מפלגות השמאל שווה בדיוק לעצמה האלקטורלית של כמות קולות הימין שהלכו לאיבוד.
  דהיינו – השמאל בישראל כמעט נמחק. חומר למחשבה. תמשיכו לפנתז על שתי מדינות.

  השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני אפריל 20 2019, 01:39
  תיקון קל

  בתגובה מס' 4 בתחילת שורה 2 נכנסה האות – פ כטעות קולמוס. במקום פ צריך לבוא המספר 9.

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם אפריל 20 2019, 09:57
   חרדים ודתיים לאומים

   אילו המשתנים שמביאים לרוב לימין.אז אריתמטית זה נכון אבל הערבים מיעטו ללכת לקלפיות ואז גם התמונה לא שלמה. שתי מדינות זה לא פנטזיה זה הפתרון היחיד הסביר והוא יבוא עם מלחמות ואינתיפדות או בלעדיהם.התחלתם בבקורת על מפלגת העבודה ויש מה לבקר והגעתם לסמוטריץ רגב ולוין ועוד מדברים על צביעות.ברור שכחול לבן שתה המון קולות מצביעיו באו מהשמאל והמרכז וההישג לא מבוטל.לפיד המחנה הציוני ומרצ קבלו 41 מנדטים ב2015 היום הם קבלו 45.הערבים ביום הצבעה נורמלי מביאים 16 מנדטים.לכן הנצחון ברור וקולות הלכו לאיבוד אבל בהסתכלות רחבה הכל יתכנסו למפלגות גדולות יותר

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר אפריל 20 2019, 19:57
    עדיין יש על מה לדבר

    בינתיים, מכול המשיבים לך עד כה, אין אף לא אחד שמצביע לסמוטריץ או ללוין, אז אין טעם לחזור על המנטרה השחוקה הפלגנית הזו.

    מבחינתי לפחות, אם טרחת לקרוא את תגובתי עד הסוף, אני מאד תומך בחיבור שתי המפלגות הגדולות ולשבור אחת ולתמיד את מעגל האבסורד של סחטנות המפלגות הקטנות שאינו מאפשר, לאף מפלגה ולא חשוב מאיזה כיוון של המפה הפוליטית, לקיים מדיניות שפויה, ולהיפרד סוף סוף מהישות הפלסטינאית באופן שיבטיח את בטחון ישראל לדורות ולא רק ל "עכשיו" של השמאל.

    לגבי הצביעות- היא עדיין במגרש שלך! פירוט ראה במאמרו לאחרונה של דרור בן ימיני

    השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני אפריל 20 2019, 22:51
    לעוזי היקר

    אין כל היתכנות לשתי מדינות. כך בשל סיבות רבות. אזכיר רק סיבה אחת – כי כבר קיים בין הנהר לים מבנה פוליטי אחר המבוסס על הסכם שהמנהיג שלנו (רבין הי"ד) חתם ב- 28 בספטמבר 1995.
    אתה, כמו גם אחרים, עם כל הצניעות המתחייבת מצדי, חייבים להרחיב את הפרספקטיבה ולצאת מהמכשלה הנקראת "שתי מדינות".

    השב לתגובה
    • אפרת הדר
     אפרת הדר אפריל 23 2019, 18:04
     מדובר בגושים ולא במפלגות

     זה בעצם מה שקובע. דוקא מפלגות קטנות הן שעושות את ההבדל בין המפלגות הגדולות.

     השב לתגובה
 6. עוזי ברעם
  עוזי ברעם אפריל 21 2019, 12:06
  מי מביא את סמורטיץ?

  פתאום בן דרור ימיני הוא מורה נבוכים שלך? תמכת בו גם שבקש ערב הבחירות להצביע לכחול-לבן או לעבודה? לא התרגשתי שהיה בדעתי וגם לא להיפך. לא אמרתי שבחרת בסמורטיץ אתה ושכמותך המליכו אותו אפילו שהצבעתם לאח הגדול. אני לא מתווכח עם יצחק יש לו דעה ואולי תוכיח עצמה בעתיד. העניין עם הפלשתינאים הוא שורש בעייתנו ומי שהולך ימינה מחריף אותה באורח חמור.אני מציע שביתת נשק בויכוחים סביב מאמרי לכל אחד זכות לכתוב מאמר.דרך אגב המאמר החדש על מדינת תלאביב באתר הוא מרענן אבל חסר היתכנות.די שתדע גדעון שבעירך חושבים יותר כמוני מאשר כמוך

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר אפריל 21 2019, 14:32
   תנוח דעתך

   אתה מתבלבל בין הגדעונים..
   לידיעתך, אכן תמכתי בהמלצתו של בן ימיני לגבי כחול לבן ועבודה, אכן אני מחשיב אותו כעיתוני חוקר אמין, אני סולד מסמוטריץ, אף פעם לא צפיתי ב"אח הגדול", אינני איש ימין או שמאל אלא אזרח מפוכח, לא אני כתבתי על מדינת תל אביב, ואני חלק מתל אביב.. ואני בעד היפרדות מהפלסטינאים ובהקדם.
   תנוח דעתך

   השב לתגובה
 7. רז אמבר
  רז אמבר אפריל 21 2019, 19:10
  מקבל מאוד את דעתך

  ועצוב כמוך (כנראה) על המצב אליו הגיע מחנה השמאל מול הימין.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אפריל 21 2019, 21:37
   לרז אמבר הנכבד

   שאל נא את עצמך מדוע השמאל, כפי שאתה כותב, התרסק. האם יכול להיות שגם, ואולי בעיקר בגלל עמדותיו הפוליטיות השגויות? האם לא ברור שבגלל ההטפה לשתי מדינות?
   צודק בהחלט עוזי ברעם באמרו ששורש הבעיה העיקרית של ישראל הוא העניין עם הפלסטינאים.
   אבל הפתרון לא יבוא ממדינה שנייה בין הנהר לים כיוון שזו מתכונת בטוחה לחיסול שתי מדינות אחרות – ישראל וירדן.
   מעניין זה נובעת התרסקות השמאל, שהיא, כנראה, בלתי הפיכה בזמן פוליטי משמעותי.

   השב לתגובה
 8. חבצלת שומרון
  חבצלת שומרון אפריל 22 2019, 12:52
  נדירים המאמרים שיש בהם מסר

  ויש בהם ראיה מפטכחת של הצד האחר וכל זה ללא התלהמות

  השב לתגובה
 9. ד.
  ד. אפריל 22 2019, 19:22
  אבל יש פה פרדוקס

  ההצבעה של רוב האנשים הלכה לשתי הגדולות. אבל בגלל ששתי מפלגות אלה לא מסוגלות לשבת יחד בממשלה בשל שיקולים לא הגיוניים, מי שקובע את הקו ואת הערכים אלה המפלגות הננסיות. אז מה הרווחנו? כולם מפסידים חוץ מהמפלגות הקטנות שכמעט כולן קיצוניות.

  השב לתגובה
 10. גיורא קימל
  גיורא קימל אפריל 24 2019, 00:18
  איך לרצות את רוב הציבור?

  הכי טוב יהיה לרוב הציבור אם שתי המפלגות הגדולות יקימו קואליציה לזמן קצר ויחוקקו חוק פשוט שלכנסת נכנסות רק שתי המפלגות הראשונות. ואחר כך בחירות חדשות ונקבל כנסת דו מפלגתית ותחוסל הסחטנות של מפלגות מיעוט.

  השב לתגובה
 11. טל מנחם
  טל מנחם אפריל 25 2019, 11:13
  הציבור מעדיף מפלגות ימין

  וממש לאו דוקא גדולות כחצי מהעם לא הצביע לשתי המפלגות הגדולות אם ניקח בחשבון גם את המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה

  השב לתגובה
 12. גאולה שטיינמן
  גאולה שטיינמן אפריל 28 2019, 10:37
  צריך לעשות אחוז חסימה הרבה יותר גבוה

  זה לא יפתור את כל הבעיות, אבל לפחות חלק מהן

  השב לתגובה
 13. אמיתי נומברג
  אמיתי נומברג אפריל 29 2019, 19:08
  התקווה שלך בפסקה האחרונה

  גם אם תתגשם תהיה מעשה של מיעוט מבוטל שחבל בכלל להתייחס אליו.

  השב לתגובה
 14. גדעון
  גדעון מאי 01 2019, 16:01
  הציבו מעדיף

  ביבי

  השב לתגובה
 15. נחום קליינמן
  נחום קליינמן מאי 07 2019, 13:50
  שיטה של שתי מפלגות גדולות

  ופתרנו את שיטת הסחטנות

  השב לתגובה
 16. טוביה אלבוחר
  טוביה אלבוחר מאי 16 2019, 18:33
  ומי בסופו של דבר מקבל מה שהוא רק רוצה

  המפלגות הקטנות

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור