JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מתחלחלים מיאיר גולן אך לא מביבי

עת מאבק על הדמוקרטיה

מתחלחלים מיאיר גולן אך לא מביבי אלוף יאיר גולן צילום Mike Moore Federal Emergency Management Agency commons.wikimedia.org
מאי 26
09:30 2019

הם פשוט אוהבים להתחלחל. מדינתם האהובה מותקפת על ידי חסרי שיקול דעת, כמו סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, שמשווה בינינו לימים הרעים של גרמניה.

אמנם מי שמשתמשים במונח יודו-נאצים טועים ומטעים ומזמינים התנגדות מובנת בצל השואה האיומה, אבל לא כל השוואה היא מקוממת. היה פאשיזם אנטי-דמוקרטי מסית וגזעני לא רק נגד בני עמנו. הייתה הגות להחנקת הדמוקרטיה קודם שהפאשיזם עלה לשלטון. לגיטימי לומר זאת, לגיטימי לחשוב ש"הדמוקרטיה הלאומנית" שעוברת על מדינות מזרח אירופה מקבלת השראה מאירועים שקרו בגרמניה טרם השואה וטרם הרציחות. אנחנו רואים את האנטישמיות הפולנית וההונגרית שמלווה ברצון לשמר ידידות לישראל, שהרי ישראל היא שותפה בכירה בגוש טראמפ.

המתחלחלים הקבועים מה-BDS וסכנותיו לא מתחלחלים כאשר מותירים מדינה שלמה לשמור על אינטרסים של אדם מושחת בעליל שהוא ראש ממשלתנו. לא קראתי את מאמריהם על המדרון הדמוקרטי שאנחנו מידרדרים בו, שזוכה כמובן לברכותיהם של רבני יש"ע והאדמו"רים של יהדות התורה שמעולם לא תמכו במשטר דמוקרטי. המתחלחלים המקצועיים גם אינם נבהלים ממספר השרים בממשלה הבאה, אף שזו עסקת שוחד פוליטית שמטרתה להבטיח לנתניהו את פסקת ההתגברות.

אני אינני מתחלחל מקצועי, לכן לא התחלחלתי מדברי סגן הרמטכ"ל, שניסה להביע בצורה מגושמת את דאגתו מהמדרון הערכי שאנו נתונים בו. לא נבהלתי מההתקפה הקשה על הורים שכולים שרצו לבטא את אבלם גם עם משפחות הרוגים פלסטינים. אינני מבקר כל חלחלה, אני מבקר את החלחלה הסלקטיבית, את הדילוג על מה שקורה כאן שמחייב חלחלה.

אין החלטות שמכריזות על קץ לדמוקרטיה. יש תהליכים. אנו מתחילים לשוטט בשדות האלו, והם עלולים להביא לכך שלא נכיר את ארצנו האהובה. עת מאבק עתה. מאבק פרלמנטרי וציבורי. מכל רובדי הציבור נזעקים אנשים למחות על הקו המתוכנן של ממשלת נתניהו.

רק לפני חודשיים אמר ביבי שהוא ילך לשימוע ויפרק את הטענות נגדו. עכשיו הבין שאין יציאה מכתב אישום כזה ומעדי מדינה שמפלילים אותו בכל סעיף. אם יש ממה להתחלחל – זה הדבר. לא מנושאי ההתחלחלות שאינם משפיעים באמת על דבר ואינם קובעים את כיוונה של המדינה שלנו.

איננו רוצים ממשלה הנתונה לשליטתם של האדמו"ר מגור והרב ליאור. איננו רוצים מדינה שמתחברת לאירופה של אורבן ומורבייצקי. נתניהו רשאי להקים ממשלה, אבל ממשלה זאת וראשה מצדיקים התחלחלות רבתי.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

20 תגובות

 1. דרור
  דרור מאי 26 2019, 12:51
  ברעם צודק

  התחלחלות רבתי!
  המאבק למען חוק החסינות הוא הודאה של ביבי בגנבה האיש כבר לא זועק בכל הזדמנות לא יהיה כלום כי אין כלום כי כנראה יש הרבה…הצאנס האחרון של ביבי להציל את עצמו הוא הצאנס האחרון שלנו להציל את הדמוקרטיה …אין כבר דיון אמיתי ואין שיח יש רק איתנו או נגדנו ויאיר גולן חש זאת.

  השב לתגובה
 2. שמחה סיגן
  שמחה סיגן מאי 26 2019, 13:43
  דירוג סולם החלחלה

  אכן, נראה שאבדה הבושה, כל החסמים הערכיים הוסרו, כדי לאפשר לנתניהו להמשיך למשול, מה שאכן מעורר חלחלה. אשר לתנועת ה BDS המעוררת חלחלה בכך ששמה לה למטרה לבודד את ישראל באמצעות הפצת תכנים מסיתים עם ארומה אנטישמית מבית היוצר של הנהגת הרשות הפלסטינית. נראה כי כדאי לכמת את המושג חלחלה על פי עוצמתה, כך, אם נפתולי נתניהו ידורגו 8 מתוך 10, הרי דברי סגן הרמטכ"ל בכלל לא שייכים לסולם דרגות זה, לעומת האג'נדה החרדית שהיא דוגמא להשתמטות מאחריות ציבורית וניצול משאבים יקרים, ניתן לדרגה בסולם החלחלות כ 9 מתוך 10.

  השב לתגובה
 3. ג.
  ג. מאי 26 2019, 19:42
  בהפגנה הבאה צריכים להביא אותך לנאום

  דוקא בגלל שאתה כבר לא פוליטיקאי פעיל.

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני מאי 27 2019, 02:07
  עוזי ברעם מכובדי

  מה שקורה לאחרונה במסדרונות השלטון בישראל כמו גם מה שקרה למפלגת העבודה הן טרגדיות "שלא כתובות בתורה". זה לא רק מעורר חלחלה אלא גורם לבחילה שריחה נודף מרחוב בלפור.
  אולם לא הייתי מחבר את זה עם ההתבטאויות בנוסח "יודונאצים" או התבטאות נוראה מפיו של סגן הרמטכ"ל. זה נמצא על סקלה אחרת. אפשר לבקר את מה שנעשה "בשטחים", אבל זה לא מתקרב למעשי הנאצים. ההתבטאות של סגן הרמטכ"ל לא עוררה חלחלה אלא הביאה לתמיהה בקשר לאי ידיעת היסטוריה בקרב מי שכך מתבטא והוא אינו היחיד.

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם מאי 27 2019, 12:20
   מזה צריך להתחלחל

   גיניתי את ההתבטאות יודו-נאצים זה לא מה שסגן הרמטכ"ל אמר. באתי לומר שהתבטאויות ופעילות הbds הם קטנים בהשוואה למה שקורה בארץ. פה יש התנקשות ישירה בדמוקרטיה ללא מחלצות גם ללא רצון בהעמדת פנים. מזה צריך להתחלחל

   השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר מאי 27 2019, 16:17
   לפעמים נגמרות המילים

   דגני
   נמצא שדעותינו דומות למדי בנוגע לחופש הבלתי נתפס בו חוגים מסוימים מאד בציבור עושים "נאצי-מיליזציה" של כול דבר שאינו מוצא חן בעיניהם בישראל, אולי כי גדלנו בבתים שמבינים היטב את המשמעות האמיתית של נאציזם החרוטה על בשרם. הניסיון שלנו להסביר את עמדתנו זו, נתקלת כאן בתגובה שאינה מן העניין המעידה מן הסתם על תיסכול בתחום אחר. כדי להימנע מ פינג-פונג תחרותי ילדותי של "מי מתחלחל יותר ממה" כתחליף לדיון עניני ורציני בנושאים מהותיים שיעלו בעיתם-העדפתי הפעם לא להתייחס כלל למאמר הזה, ולא "להתנצל" על האוויר שאנו נושמים.

   השב לתגובה
   • עוזי ברעם
    עוזי ברעם מאי 28 2019, 07:21
    לא רוצה להגיב ומגיב

    לגדעון שלום מותר לך לא להשיב ולא להסכים. אבל תגובתך מחזקת את כל מטרת מאמרי. נאחז בביטויי נאציזם של רדיקלים קיצוניים ופוטר עצמך מאמירה ערכית. תהיה ימין-מרכז-שמאל הבעייה שעומדת לפתחנו איננה התבטאויות כאילו. הבעייה שעל הכף כיצד נגררת מדינה שלמה בעקבות האינטרס האישי-פלילי של ביבי. מדוע עשויות להיות בחירות? הרי היו קודמים לביבי שלא הצליחו להרכיב ממשלה והחזירו המנדט לנשיא?.זו התנהגות שמחייבת חלחלה כי ביבי אומר אם זה לא אני עכשיו-נלך לבחירות. מה הנשיא הוא "אוייב העם" עוד סיבה לחלחלה

    השב לתגובה
    • גדעון שניר
     גדעון שניר מאי 28 2019, 12:15
     לא ראוי

     כול הויכוח המטופש הזה "מי מתחלחל יותר ממי ומימה" אינו נוגע לסוגיה שעמיתי דגני נגע בה והיא השימוש הנפוץ ביודונציה לגבי כול דבר שאינו מוצא חן בעיני מגזר מסוים בתוכנו.
     כאשר נדון בסוגית נתניהו, תשמע וודאי את דעתנו, כפי שאנו נוהגים לעשות מבלי שתיקח על עצמך את הסמכות "לדעת" אותה ולנגח באופן שאינו ראוי לדעתי, רק בגלל שמציק לך משהו, אם כול הכבוד

     השב לתגובה
 5. מסכים
  מסכים מאי 27 2019, 07:29
  חלחלנים מקצועיים

  נתניהו לועג לאולמרט שתמך בהפגנה אך מצרף את דרעי לממשלתו

  השב לתגובה
 6. שי דוידי
  שי דוידי מאי 27 2019, 08:57
  עוזי ברעם צודק מאוד

  ואל תשכחו כי החרדים שיושבים בממשלה מאמינים שהשואה היא עונש של אלוהים על החילוניות

  השב לתגובה
 7. אזרח
  אזרח מאי 27 2019, 09:32
  אם וכאשר יאיר גולן יתמודד על ראשות מפלגת

  העבודה
  הוא ינצח ויוליך אותה להישגים גדולים בבת אחת

  השב לתגובה
  • מאזרח לאזרח
   מאזרח לאזרח מאי 27 2019, 09:52
   יאיר גולן

   אולי לא שמת לב – גבאי פירק את מפלגת העבודה. ולגבי יאיר גולן – הוא אינו אישיות פוליטית. גם לא יהיה כזה. אין לו יכולת אלקטורלית או הבנה פוליטית.
   מאיפה לקחת שהוא יביא את העבודה להישגים גדולים בבת אחת?
   מה אתה פנטזיונר?

   השב לתגובה
 8. מרקו
  מרקו מאי 27 2019, 18:25
  אשת ראש ממשלה מוכנה להודות בעבירה

  ובעלה לא מתפטר?
  זוהי חלחלה!

  השב לתגובה
 9. המום
  המום מאי 29 2019, 12:36
  אתם לא רואים לאן המתחלחלים מובילים

  המדינה הולכת ומתרסקת

  השב לתגובה
 10. מצביע שמאל
  מצביע שמאל מאי 30 2019, 13:32
  היום בראיון גולן בעצם אמר שירוץ לפוליטיקה

  ואני חושב שהוא ישנה את התמונה לטובה!

  השב לתגובה
 11. עודד
  עודד מאי 30 2019, 16:57
  אנחנו איתך ברעם

  רוב העם לא איתנו

  השב לתגובה
 12. ניצן מולכו
  ניצן מולכו מאי 31 2019, 12:53
  הסקרים (הראשונים) שיש לגבי גולן

  אומרים שלא יביא את הישועה למפלגת העבודה

  השב לתגובה
 13. לינור
  לינור יוני 01 2019, 20:22
  לא צריל להתרגש משום אמירה או חלחלה

  הכל נאמר סתם ללא קשר למציאות
  אומרים משהו ועושים הפוך
  אין משמעות לכלום אצל הפוליטיקאים
  עידן החארטה

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם יוני 02 2019, 13:44
   האם באמת לשקר יש רגליים?

   לינור שלום דווקא משום שאני מסכים עם עיקרי דברייך שפרושם כי "לשקר יש רגליים". אסור לנו להשלים ולקבל נורמות טראמפיות במדינתנו הדמוקרטית..לכך כוון מאמרי ולפי חלק מהמגיבים הבנתי עד כמה צדקתי בדבריי

   השב לתגובה
 14. עומר
  עומר יוני 17 2019, 08:30
  ודרך אגב האלוף גולן

  אולי היחיד שיכול להציל את מפלגת העבודה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור