JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פתרון המעטפות הכפולות

ראוי לאפשר לישראלים שנמצאים בחו"ל להשתתף בבחירות

פתרון המעטפות הכפולות צילום: צילמתי
יוני 21
09:30 2019

לראשונה בתולדותיה ישראל תלך שוב לבחירות, בתוך חצי שנה. בבחירות שנערכו בחודש אפריל האחרון ביקשו ישראלים רבים לממש את זכות הבחירה שלהם, ולכן חלקם דאגו להיות בארץ ביום הבחירות.

כידוע, חוק הבחירות אינו מאפשר לאזרחי ישראל הנמצאים בחו"ל להצביע ולהשפיע. זכות זו שמורה לחיילי צה"ל, לימאים, למאושפזים בבתי חולים, לאסירים בבתי הכלא וכמובן לעובדי מדינה הנמצאים בחו"ל.

יש שיאמרו שמי שבאמת רוצה להשפיע ידאג להיות בארץ ביום הבחירות, אולם יש אנשים שנסיעותיהם תוכננו זמן רב מראש ולא ניתן לשנותן או לבטלן, וישנם גם עשרות אלפי סטודנטים ישראלים הלומדים בחו"ל ואין לצפות שיממנו כרטיס טיסה לישראל, לצורך הצבעה ביום הבחירות – כל אלו אינם בעלי זכות להצביע ב"מעטפה כפולה".

ההצבעה לכנסת היא זכות של כל אזרח במדינה, ועל החוק למצוא דרך שתאפשר לכל בעל זכות בחירה לממש את זכותו. כבר בראשית ימיה של מדינת ישראל התייחסו האבות המייסדים לסוגיה ואישרו הצבעה ב"מעטפה כפולה" לאוכלוסיות מסוימות. אולם לפני 70 שנים לא נדרשו מנהיגינו למקרים חדשים, כדוגמת הסטודנטים שלומדים בחו"ל.

אני סבור שהפתרון איננו מסובך, הרי שיטת ההצבעה במעטפה כפולה כבר קיימת, ובאמצעותה ניתן לאפשר לכל הישראלים שאינם בארץ ביום הבחירות לממש את זכותם גם בנציגויות ישראל שבניכר. מעטפות אלה תיבדקנה ותישלחנה ארצה, ותכללנה בספירה, ממש כמעטפות החיילים, האסירים, וציבור הדיפלומטים והימאים.

יש לסייג ולומר שהתיקון בחוק לא יחול על כל בעל דרכון ישראלי שנמצא בניכר, אלא אך ורק על מי ששמו רשום בפנקס הבוחרים, כלומר על כל ישראלי שיכול היה לממש את זכות הבחירה אילו היה בארץ ביום הבחירות.

בטוחני שכך נוכל להעשיר את פנקס הבוחרים בעשרות אלפי מצביעים. יש מי שיעלו חשש מזיופים ומהצבעתם של מאות אלפי היורדים שבגולה, אך אפילו אם הם ממשיכים לשאת דרכון ישראלי, הם אינם כלולים בפנקס הבוחרים. לדעתי ראוי שמבקר המדינה יעלה את הנושא בפני הכנסת בדרישה לבחון אותו לעומק ולהציע דרכים לפתרון.

לנוכח העיתוי יוצא הדופן שבין שני ימי הבחירות, עלינו להבין כי הדיון בסוגיה זו נוגע לכל אחת ואחד מאיתנו, וחשוב שלא ירד מסדר היום הציבורי. יש לאפשר לגורמים השונים להציג את עמדותיהם בעד ובנגד, ולבחון את ההשלכות הארגוניות והכלכליות השונות בתיקון חוק הבחירות ברוח זו. מוטב שלא נמתין עוד 70 שנה לפני שיועלה מחדש.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

4 תגובות

 1. מינה אדיר
  מינה אדיר יוני 21 2019, 09:51
  לא נראה לי שזה מעשי

  ראוי יותר להגביר אחוזי ההצבעה של השוהים בארץ

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני יוני 22 2019, 10:20
  לאלוף גזית

  רעיון נכון ומצוין. בוודאי עבור הסטודנטים הישראלים הלומדים בחו"ל. להערכתי ניתן ליישמו גם בבחירות הקרובות.
  כנראה שהצבעה זו תביא עוד 2-3 חברי כנסת למחנה הימין.

  השב לתגובה
 3. עזריה ר
  עזריה ר יוני 24 2019, 19:24
  העולם התפתח

  יש אינטרנט. כל ישראלי מכל מקום. בסלולר. גם מהשירותים או מהרכבת בהודו. יצביע. אבל במעצמת ההייטק כאילו, מצביעים כמו לפני מאות שנים.

  השב לתגובה
  • יונה כגן
   יונה כגן יוני 25 2019, 17:50
   הבעיה העיקרית של טראמפ

   איננה שהוא לא פותר את הבעיות
   אלא שהוא יוצר אותן

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!