JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מאחרים את המועד?

בחירות ללא תוכנית מדינית

מאחרים את המועד? אלוף בדימוס שלמה גזית
ספטמבר 01
09:30 2019

32 רשימות מתמודדות בבחירות לכנסת ה-22 שתתקיימנה ב-17 בספטמבר. נדמה כי ההבדלים והעימותים בין הרשימות השונות הוא במישור הסקטוריאלי או האישי, ולא במישור המדיני; כמו אין לישראל בעיות מדיניות, ביטחוניות, כלכליות או חברתיות.

לדעתי, עלינו לעצב מדיניות ברורה לפני שלא נוכל עוד לסובב הגלגל לאחור. ישראל מידרדרת אל עבר תהום של מדינה חד-לאומית. שוב לא נוכל להיפרד מן הפלסטינים ביהודה ושומרון, הברירות שתעמודנה בפנינו תהיינה אפרטהייד, כלומר הפרדה בין האדונים בעלי זכות הבחירה לבין הפלסטינים נטולי הזכויות; ולחלופין, כינון מדינה אחת, שכל אזרחיה שווים. במקרה כזה הכנסת תלך ותאבד את הריבונות היהודית.

בניגוד אליי, יש הסוברים כי את הטענות אין להפנות כלפינו. שכן כמעט כל ממשלות ישראל ניסו להגיע להסכמים אולם נתקלו בחוסר היענות מן הצד הפלסטיני. ואני אומר כי אפילו אם הם צודקים, הרי דווקא משום כך דרוש צעד מדיני חד-צדדי.

עדיין אין זה מאוחר ליזום מדיניות חד-צדדית אשר תעצור את ההידרדרות, ותקבע עמדת פתיחה ישראלית, אם וכאשר ניתן יהיה לשבת לשולחן המשא ומתן.

ברצוני להמליץ על שורת צעדים, שילֻוּוּ בהצהרה פומבית על המדיניות הישראלית החדשה, תוך הושטת יד וקריאה לחידוש המשא ומתן. להלן הצעדים:

ראשית, הייתי מנחה את שגריר ישראל לאו"ם להודיע למזכיר הכללי כי ישראל מוכנה למשא ומתן עם הפלסטינים על בסיס החלטה 242 של מועצת הביטחון מ-1967, תוך התחשבות, כמובן, בהתפתחויות ב-50 השנים האחרונות.

שנית, הייתי קובע קו הפרדה ברור בין ישראל היהודית לבין הטריטוריה הפלסטינית בתחומי יהודה ושומרון, קו זה יהווה את "קיר הברזל" הישראלי החדש, ויכלול את עיקר ההתיישבות היהודית הקיימת, שטח המהווה כ-8% משטח הגדה המערבית.

שלישית, לא הייתי מפנה ביוזמתנו את היישוביים המבודדים שנמצאים מעבר לקו האמור. אף כי קרוב לוודאי שנקודות מבודדות אלה או חלקן – תתקפלנה מעצמן, משיבינו המתיישבים כי יהיו תחת שלטון פלסטיני.

רביעית, הייתי מגביל את ההתפשטות הישראלית במזרח ירושלים, במטרה להשאיר שם מקום לבירה פלסטינית עתידית.

אינני יודע כיצד היה הבוחר מתייחס לתוכנית הנ"ל, אך אני מאמין שאם אחת המפלגות הייתה מעלה תוכנית כזו או דומה לה, היה בכך כדי לזעזע את התמונה המדינית, ולעורר את הציבור להציג שאלות לראשי המפלגות המתמודדות באשר לתגובתם לתוכנית, וגם באשר לאלטרנטיבות שהם אולי מציעים לבוחר.

אני חושש כי אם לא תוצג תוכנית מדינית, תהיה זו החמצה לאומית שההיסטוריה לא תסלח לנו עליה. לצערי, אף לא אחת מהמפלגות הציגה תוכנית מדינית, ואני מקווה שאיננו מאחרים את המועד.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

4 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני ספטמבר 01 2019, 12:00
  לאלוף גזית היקר

  עם כל הכבוד אתה אינך מעודכן. ללא קשר לבחירות הקרובות, שאגב מתנהלות בסימן אחד בלבד – כן או לא נתניהו, כל הדברים שעליהם המלצת כבר נעשו בפועל. משטר אפרטהייד לא יהיה כאן כיוון שהתחיל להתקיים משהו אחר על בסיס ההסכם שנחתם בין רבין לערפאת ב- 28 בספטמבר 1995. ההסכם כולל 320 עמודי A4 כתובים באנגלית משפטית ועליהם חתומים גם שר החוץ הרוסי ומזכיר המדינה האמריקאי. דהיינו יש להסכם זה מעמד בינלאומי דה יורה. למסמך זה יש בעצם מעמד קונסטיטוציוני ועל בסיסו מתקיים כיום משטר קונפדרטיבי בין הירדן לים התיכון.
  המשטר הזה מתפתח לאטו למרות שיש לו מתנגדים בשני הצדדים.
  כל היתר הם דברים בעלמא, או כמו שאומרים ידידינו הפלסטינים – "כאלאם פאדי".

  השב לתגובה
  • אלברט מ.
   אלברט מ. ספטמבר 01 2019, 21:20
   לא מבין מאיפה הרעיון ההזוי של קונפדרציה

   על פניו לא יוכל להתקיים כאשר הערבים יהיו רוב ויחברו אל הארצות הערביות מסביב.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני ספטמבר 01 2019, 22:01
    לאלברט מ.

    תודה על תשומת לבך ותגובתך. אין להתפלא שאינך מבין מאין הרעיון של קונפדרציה.
    באמת יש ללמוד מעט תאוריה של מדע המדינה על מנת לדעת יותר על עניין זה.
    אסביר לך בקצרה – שתי (או יותר) יחידות מדיניות שכל אחת מנהלת את עצמה בנפרד, אולם יש ביניהן קשר מסוים יוצרות קונפדרציה. בשיטת ממשל זו מוקמת כתוצאה מהסכם בין המנהיגים ללא מעורבות של העמים, להבדיל מפדרציה שבה כל התושבים מעורבים בקביעת ובחירת שיטת הממשל והשליטים.
    למעשה בין הירדן והים כבר קיימת ופועלת קונפדרציה הגם שרבים וטובים לא יודעים ולא מבינים את העניין.
    תתחיל לחשוב איך מתנהלים החיים בין הירדן והים ותראה שתבין את הדבר.

    השב לתגובה
 2. ר.
  ר. ספטמבר 04 2019, 20:03
  אם תקום ממשלה בהרכב אחר

  יהיה סיכוי לתיקון

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור