JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בחירות? בבקשה

סבב בחירות נוסף עשוי לבשר מנהיגות חדשה לישראל

בחירות? בבקשה צילום: צילמתי
נובמבר 11
09:30 2019

ביבי רוצה בחירות. הוא שואף להרוויח זמן. אין איש זולתו ששואף לבחירות. אחרי ככלות הכול חברי הכנסת שנבחרו חוששים למעמדם בבחירות חוזרות. כמובן ביבי אינו טוען שהוא רוצה בחירות, שהרי זה לא פופולארי כלל, לכן הוא מתמרן כך שהבחירות יבואו, לכאורה לא באשמתו.

לו אני כחול לבן הייתי רץ לבחירות ממש בחדווה. יש כמה התפתחויות צפויות. גנץ נראה ונשמע טוב מיום ליום, רגוע ומרגיע, למרות חסרונותיו. ביבי שומר בקנאות על הבייס שלו, אבל אין לו אפשרות להרחיבו. הרי ההסתה, השקר והצבת עניינייו הפרטיים לפני ענייני המדינה שקופים לכול. הוא גם מגיע עם מאזן מדיני מפוקפק. ביטול הסכם הגרעין עם איראן היה משגה כבד. זה היה מהלך נכון לו עמד עם ביבי ראש מעצמה שמוכן להיאבק באיראן. אך האדם המפוקפק שנבחר לנשיא ארצות הברית מתברר כנמר של נייר. לפוטין, לארדואן, לרוחאני ולסין. ביבי לא יוכל להשתבח בשום הישג ממשי מלבד ברית בלתי כתובה עם האנטישמים בהונגריה ובברזיל.

גם בזירה הביטחונית מאזנו ברגרסיה. הוא מנפנף במצבנו הביטחוני הקשה וממנה לשר ביטחון את נפתלי בנט. מישהו יאמין לו שזה איננו אינטרס אישי? מישהו חושב שברגע זה הוא חושב על משהו פרט למנדלבליט? זו עת רעה לביבי ללכת לבחירות, אבל אין לו חלופה טובה יותר.

גנץ יכול אולי להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. ספק אם זה פתרון שיחזיק מים, מלבד סילוק ביבי ואוחנה ממשרותיהם. היינו, יש סיכוי שממשלה בראשות גנץ תיאלץ ללכת לבחירות מוקדם למדי, כי חילוקי הדעות בתוכה מתבקשים.

אם זו תחזית ראויה, על גנץ ללכת לבחירות עכשיו. אני סבור שהוא אישית יקבל יותר קולות מביבי. שיעורי ההצבעה עשויים לעלות דווקא במחנה שלו. הערבים אולי יתפלגו לשתי רשימות אבל אין סיבה שלא יקבלו 17 מנדטים. דעת הקהל הערבית רוצה נתח מהשלטון ולא ייצוג של הפלסטינים. זה טורף את חשבונותיו של ביבי ומאתגר אותם.

מניעת בחירות שלישיות פופולארית בציבור, אבל אסור שמישהו יחשוב שכחול לבן איננה רוצה בחירות כי היא חוששת מהן. היא חייבת להיות בוטחת ובעיקר מאוחדת בדרכה לשלטון. יש לה עקב אכילס –מעמדן של העבודה ומרצ בבחירות קרובות. אינני בטוח שיתאחדו. הייתי מבכר שהעבודה תהיה חטיבה בתוך כחול לבן ותרוץ עמה לכנסת ואילו מרצ תלך עם דגלה ללא חששות בהיותה מפלגת שמאל יחידה.

נכון שהחלטת היועץ המשפטי תשפיע על האירועים אבל לא תמנע את משפטו של נתניהו. אין לדעת מה יחליט מנדלבליט בעניין השוחד בתיק 4000. זו החלטה חשובה גם לדרג הפוליטי אבל איננה מכרעת, כי נתניהו הולך לבית המשפט בכל מקרה.

לדעתי אם ביבי נחוש ברצונו ללכת לבחירות וסיעתו עמו, תהיינה בחירות. בחירות אלו יכולות לבשר צמיחה של חלופה שתנהיג את מדינת ישראל.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

14 תגובות

 1. גדי פוגל
  גדי פוגל נובמבר 11 2019, 16:31
  מסכים לגמרי

  אבל זה מחייב את מנהיגי כחול ולבן לצאת מעורם כדי להביא את כל המחנה שלהם כולל אדישים כרוניים להצביע בבחירות. לא לישון, לא לנוח, רק כל היום לקרוא ולעודד מצביעים לבוא בפועל לקלפיות. כך ננצח.

  השב לתגובה
 2. יחיאל ברן
  יחיאל ברן נובמבר 11 2019, 18:34
  אני מתפלל שזה באמת יקרה

  עוד סיבוב בחירות וניצחון של כחול לבן
  הלוואי

  השב לתגובה
 3. עמוס יגור
  עמוס יגור נובמבר 11 2019, 19:02
  ולי דוקא יש הרגשה שזאת הולכת להיות

  ממשלת מיעוט של גנץ ללא בחירות כעת. ביבי לא יהיה ראש ממשלה ואם יוגש נגדו אז כתב אישום יהיה בבעיה ואז תוכל לקום ממשלת אחדות

  השב לתגובה
 4. שמחה
  שמחה נובמבר 11 2019, 21:39
  כחול לבן: צאו מיד בקמפיין בחירות

  סביר שנתניהו מאבד את הקשר עם המציאות, אך אסור להסתמך על כך. צודק עוזי ברעם – גנץ ב צריך להתחיל בקמפיין הבחירות, ולהציג את האופציות כפי שהם. אשר לקהל היעד, למרות המנטרה שמצביעי הליכוד הם שפוטים של נתניהו, ניתן להציג בפניהם תמונת אמת על הכשלים הקשים בתחום הבריאות וכמובן על האשמים בכך, כמו כן בתחומי התחבורה הציבורית והרווחה.

  השב לתגובה
 5. לכותב ולמגיבים
  לכותב ולמגיבים נובמבר 11 2019, 22:42
  נעים לפנטז

  מדוע שתוצאות בחירות מועד ג' יתהפכו לעומת מועד ב' ומועד א' ???
  יש השערה שבערך 5 מנדטים של הימין הלכו לאיבוד במועד ב'.
  כיוון שהמצביעים הערבים שהעבירו את מרץ מעל אחוז החסימה במועד ב' לא יצביעו במועד ג' בגלל הפקרתו של פרג' וכנראה שגם בהשפעת אורלי לוי עוד מצביעים של המערך יברחו מעמיר פרץ, בסך הכל הימין יתחזק ושרה תמשיך לגור בבלפור.
  אבל, חברים יקרים, מותר לפנטז. זה לא עולה כסף. זה רק ממשיך להשחית את המדינה.

  השב לתגובה
 6. יאיר בר-קול
  יאיר בר-קול נובמבר 11 2019, 23:49
  עדיף שזה יקרה בלי בחיות

  ניתוח מעניין, אבל טוב אם גנץ יחליף את נתניהו בלי בחירות מועד ג'

  השב לתגובה
 7. גיורא קימל
  גיורא קימל נובמבר 12 2019, 09:02
  היחס בין הגושים יישאר

  עוזי היקר: אתה חי באשליות. השינויים יהיו בתוך הגושים. היחס בין הגושים ישאר. רק כאשר הפלשתינאים יפסיקו את המאבק המזוין ויכירו בישראל כבית הלאומי של עם ישראל, יעבור השלטון לשמאל/מרכז.

  השב לתגובה
 8. פרשננו
  פרשננו נובמבר 12 2019, 09:56
  הנה ביבי ובנט עשו סיבוב על גנץ

  ריחות מלחמה וההמונים נוהרים תוך קדי קריאות קצובות לתמוך בנתניהו

  השב לתגובה
 9. צחי
  צחי נובמבר 13 2019, 13:20
  הנה גנץ הולך לותר על אופציית הבחירות

  ונופל לידיו של ביבי שמוכן לעשות הכל בכדי להשאר בינתיים בתפקיד ראש הממשלה ומקווה שאחר כך כבר יחשוב הלאה איך להשאר שם.

  השב לתגובה
 10. אברהם ינון
  אברהם ינון נובמבר 14 2019, 11:39
  איפה גנץ

  לאן נעלם? מה פתאום להכנע לתכתיבי בנימין נתניהו?

  השב לתגובה
 11. יוסיפון
  יוסיפון נובמבר 14 2019, 13:51
  מוסיף את קולי

  לתומכים בדעתך

  השב לתגובה
 12. אורנה צבר
  אורנה צבר נובמבר 17 2019, 15:47
  הנה הולכים לבחירות

  בכלל לא בטוח שתהייה השתתפות גדולה של אנשי מרכז שמאל בבחירות. נהפכו למיואשים אדישים.

  השב לתגובה
 13. יאיר סגל
  יאיר סגל נובמבר 19 2019, 10:42
  קלקלו לך את הפנטזיה

  מצטער

  השב לתגובה
 14. ורד
  ורד נובמבר 25 2019, 15:43
  ומה עם האופציה שביבי ילך

  ותהיה ממשלת אחדות?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור