JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בחירות לכנסת העשרים ושלוש

האם מועד ג' מבשר אפשרויות פוליטיות חדשות?

בחירות לכנסת העשרים ושלוש צילום: צילמתי
דצמבר 27
09:30 2019

הדמוקרטיה הישראלית איתנה ומתפקדת. כיוון שהחברה הישראלית מורכבת מקבוצות אינטרס המושתתות על בסיסים שונים – אתני, עדתי, דתי ואפילו אידאולוגי – הרי שהרכב הכנסת מהווה למעשה מועדון חברים שמתפקד בעיקר כמחלק תקציבים לפלחי אוכלוסייה על פי כוחם האלקטורלי.

לשם כך הכנסת בוחרת ממשלה, מחוקקת חוקים, מתקנת תקנות ומחלקת משרדי ממשלה על פי הסדר קואליציוני כזה או אחר. כוונתם של אלו שחוקקו את החוקים שעל פיהם נבחרת הכנסת, הייתה שהבחירות יתקיימו אחת לארבע שנים, כמקובל ברוב מדינות העולם שבהן בוחרים פרלמנטים.

אולם קשיים קואליציוניים מסוגים שונים מסכלים את עבודת הכנסת. על כן מדי פעם, ולאחרונה בהגזמה, מתקצרות תקופות כהונה של הכנסות. הדבר מתאפשר בשל העדר חוקה בישראל. על כן יכול ראש ממשלה לקצר תקופת כהונה של הכנסת בהתאם לשיקולים פוליטיים אישיים, שמותאמים לגחמותיו הפוליטיות, כאשר המטרה העיקרית לעריכת תרגיל מסוג זה היא הישרדות פוליטית שמשמעותה המשך החיבור לעטיני הקופה הציבורית בכל מחיר.

שלא כמו בדמוקרטיות מערביות ליברליות, שבהן הנהגות פוליטיות מתחלפות בקצב כזה או אחר, בישראל הנהגה פוליטית הפכה למקצוע ולפרנסה. לכן מתקיים קיבוע של הנהגות פוליטיות במרבית המפלגות. במקרים ידועים הקיבוע לא רק שורד במשך דור אחד אלא גם עובר בירושה מדור לדור. במקרים רבים הירושה הפוליטית עוברת בתוך משפחות מורחבות, לדוגמה ה"לטיפונדיה" של ארבעת הגיסים.

במקרים אחרים ירושה פוליטית עוברת בתוך קבוצות אינטרס שנוצרו על רקע אידאולוגי והפכו למקורות נדיבים של פרנסה ופנסיה. כך נוצרה בישראל תרבות פוליטית "כסחיסטית". אלו שתפסו את השלטון בבחירות חוקיות יעשו ככל שביכולתם על מנת לשמור את מפתחות הקופה הציבורית בידיהם, כמו גם להורישם לצאצאיהם אחריהם.

בעבר הלא רחוק היה זה המנגנון השלטוני שהקימו ותיקי מפא"י, שכלל יסודות של "דיפ סטייט". שרידים שלו מתקיימים עד היום, בדרך כלל בפינות חבויות של החברה הישראלית. כיום קיימת קבוצת "העסקנים המוכשרים" המקיפים את ראש הממשלה נתניהו, המהווה למעשה קבוצת אינטרס המתפרנסת ביד רחבה מסביבתו של ראש הממשלה. אם נתניהו יעזוב את השלטון מסיבה זו או אחרת ייוותרו עסקנים מוכשרים אלה (כולכם יודעים למי הכוונה) ללא פרנסה או ייאלצו למצוא לעצמם מקומות עבודה ולפעמים אפילו לעבוד באמת, לשם שינוי. לאמיתו של דבר זה הבייס הפוליטי של נתניהו ועמוד השדרה של הליכוד.

למרבה הצער והבושה, בכנסת ה-22 הבייס הפוליטי של נתניהו לא הספיק כדי לייצר עבורו רוב של 61 ח"כים לפחות, על מנת שהוא יוכל להרכיב ממשלה ולהמשיך לפרנס את אלה המקיפים אותו. בשל סבך משפטי שנתניהו נתון בו, שותפים קואליציוניים אפשריים מיאנו להצטרף לקואליציה שהוא הציע להם. לכן הברירה שנותרה בידיהם היא ללכת לסיבוב בחירות נוסף על פי חוק. השאלה היא אם כתוצאה מסיבוב הבחירות הנוסף ישתנה הרכב הכנסת כדי לאפשר אחד משניים: או לנתניהו להרכיב קואליציה בפעם נוספת, או למתחרה הראשי שלו, הפעם זה בני גנץ, להרכיב ממשלה חלופית.

בשל מבנה החברה בישראל ונוהגי ההצבעה השבטית של ציבור הבוחרים במדינה, סביר להניח שלא צפוי שינוי משמעותי בהרכב הכנסת ה-23 לעומת הכנסות הקודמות. לכל היותר ינדדו מנדטים אחדים ממחנה למחנה, וספק אם יהיה די בהם כדי ליצור מצב קואליציוני יציב אחרי בחירות מועד ג'.

מלימוד תולדות העבר אנו יודעים שההיסטוריה מתפתחת בתהליכים איטיים שנמשכים זמן רב. מפנים היסטוריים בדרך כלל מתרחשים כאשר מתפרצת מהפכה פוליטית, כאשר מתחולל אסון טבע או כשפורצת מלחמה. מי יכול לנבא אם החברים שייבחרו לכנסת ה-23 יוכלו להרכיב ממשלה וקואליציה יציבה? מה העתיד צופן בחובו לעם היושב בציון? ימים יגידו.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

7 תגובות

 1. אורן חלבי
  אורן חלבי דצמבר 27 2019, 12:41
  אי מסכים למסקנתך העיקרית

  הנמצאת בפסקה השניה מסוף. אני אישית מצטער על כך. אני מעדיף הכרעה בהפרש ניכר ופחות חשוב לי לאיזה כיוון.

  השב לתגובה
 2. ימים יגידו
  ימים יגידו דצמבר 27 2019, 13:39
  מה שכבר ברור

  לא תתכן ממשלת מרכז שמאל. כחול לבן היא מפא"י החדשה. עמיר פרץ ימשיך לחסל את "העבודה" בעזרת הבת של דוד לוי. סתיו שפיר סיימה את הקריירה הפוליטית שלה. מר"ץ תעבור את אחוז החסימה אם תבטיח את מקומו של עיסאווי פריג'.
  תקום קואליציה של שתי הגדולות. איימן עודה יהיה ראש האופוזיציה. נא להכין עבורו את הרכב הממוגן עם נהג ושומר ראש ולקבוע עבורו מפגשי עדכון בעניינים ביטחוניים עם ראש הממשלה – שכמובן יהיה ביבי.

  השב לתגובה
  • יתכן שהימים כבר אומרים
   יתכן שהימים כבר אומרים דצמבר 28 2019, 23:14
   ידיעה חדשה

   נאמר שהבת של דוד לוי מגששת דרכה לכחול לבן. עמיר פרץ יצטרף למרץ. זה מאד מתאים לו. כך גם מרץ יעברו את אחוז החסימה. כנראה שמר שמולי יאבד את מקומו בכנסת ובכך תושלם דחיקת הח"כים של מחאת הקוטג' מהכנסת. בכך תושלם גם העלמות העבודה מהפוליטיקה, מה שכבר קורה, וכחול לבן באמת יהפכו למפא"י החדשה כמו שבני גנץ אומר.

   השב לתגובה
 3. אדיר מזרחי
  אדיר מזרחי דצמבר 27 2019, 13:49
  אז לפי דבריך יהיה כנראה סבב בחירות

  נוסף?

  השב לתגובה
 4. שי ענבר
  שי ענבר דצמבר 29 2019, 14:35
  שינוי

  יצחק מכובדי
  הבעיה קיימת ולא ברור מה ילד יום, עם זה אני מסכים. אולם אינני מסכים כלל וכלל עם הנחת הסיוד שלך. לדעתי הדמוקרטיה הישראלית שברירית ועומדת בקושי במתקפה של אנשים כוחניים, ציניים ואף פליליים וגם של כוחות אנטי דמוקרטיים. קבוצות אלה בחברה הישראלית חברו יחד לשמור על השלטון ולהגן על ההישגים של כל קבוצה בנפרד ואף להרחיבם, בחלק מהמקרים על חשבון רוב הציבור!
  חייבים לשנות את המצב על מנת לשנות את דפוס ההתנהלות הפוליטית ההרסנית בישראל. אנחנו חייבים להבין ששינוי זה בריא וטוב ודריכה במקום מזיק ומשחית.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני דצמבר 29 2019, 22:40
   שי יקירי

   אתה כותב: חייבים לשנות את המצב וכו'. מי חייב לשנות את המצב? מתי לשנות? איך לשנות?
   זה לא מספיק לכתוב "חייבים". אם אין התוויה "איך ומי" – הרי עם כל הכבוד זו סתם אמירה חסרת משמעות.
   בעניין הדמוקרטיה הישראלית אני מאמין שתסכים אתי להנחות היסוד הבאות:
   1. העם הוא הריבון.
   2. העם בוחר את נציגיו על מנת להוציא מן הכוח אל הפועל את ריבונותו.
   3. המנגנון להפעלת ריבונות העם נקבע על ידי עריכת בחירות ובחירת פרלמנט.
   4. הפרלמנט בוחר ממשלה על ידי הקמת קואליציה שתפקידה לנהל את המדינה על פי המנדט שהעם נתן לממשלה דרך הפרלמנט.
   האם עד כן אתה מסכים אתי?

   השב לתגובה
 5. הודיה לוי
  הודיה לוי דצמבר 31 2019, 10:42
  היה יש ויהיה

  אותו דבר
  אותו ראש ממשלה
  אותה ממשלת ימין

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור