JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

יש לי חלום – היתכנות של בחירות ענייניות

את הבחירות הקרובות צריכים להכריע שיקולים רציונליים

יש לי חלום – היתכנות של בחירות ענייניות צילום: צילמתי
ינואר 14
10:00 2020

בעוד כחודשיים מדינת ישראל תלך לבחירות, בפעם השלישית בתוך שנה. מילים רבות כבר נכתבו על כך, אך אני מבקש להציף עניין חשוב שזה זמן רב נעלם מהשיח הציבורי והוא בחירות ענייניות – בחירות רציונליות.

יש לי חלום שמערכת הבחירות תתנהל בצורה נלהבת, חדורת אמונה, אך בצורה עניינית, לגופם של תכנים, עמדות, ערכים, אידאולוגיות ולא לגופם של אנשים וקבוצות.

יש לי חלום שמערכת הבחירות הממשמשת ובאה תאפשר חילוקי דעות בנושאים המהותיים ויתפתח ויכוח או דיון ענייני ולא תיווצר "מלחמת עולם" על שלילת האחר והדרתו.

יש לי חלום שמערכת הבחירות תלבן את השוני ואת ההבדלים בין האידאולוגיות השונות, תוך הבנה שהן לגיטימיות ושההבדלים הם בריאים לחברה ולדמוקרטיה הישראלית ולא סכנה והחלשה.

רבים אומרים לי שאלה הם חלומות באספמיה, אבל לדעתי הם חלומות טובים. אילו רק חלקם יתגשמו, אשרינו.

מערכת בחירות היא הפלטפורמה לקיום התמודדות על קולות הבוחרים, מי ייצגו אותם ומי יובילו את הממשל בשנים הבאות. הבחירות נועדו להחליט עניינית על ההנהגה הטובה ביותר למדינה בזמן זה שבו הקשיים נערמים מבפנים ומבחוץ. הדבר צריך להיעשות, לדעתי, על פי שלושה מרכיבים: אידאולוגיה שעל פיה מתכוונים המועמדים למשול – להנהיג; נושאים ותוכניות אופרטיביות לתקופת הכהונה; תפקוד בעבר – בפרט של הממשלים אחרונים.

מערכות הבחירות האחרונות התנהלו על נושאים פרסונליים מחד גיסא, ועל שלילה של קבוצות כלא-לגיטימיות, מאידך גיסא. כלומר, עסקנו בגופו של אדם, בגופה של קבוצה ולא בגופם של עניינים. לא עסקנו בתכנים המרכזיים אשר מצריכים את התייחסות הציבור וההנהגה. מערכות הבחירות האחרונות היו אמוציונליות ולא רציונליות. לטובת כולנו מצב זה חייב להשתנות!

מובן שלרגש יש תפקיד מרכזי בהווייתנו. אולם, את הבחירות צריכים להכריע שיקולים רציונליים ועניינים של אלה המציעים את עצמם להנהיג אותנו ושל תוכן הצעותיהם כיצד ולאילו כיוונים להנהיג אותנו – את החברה ואת המדינה.

עוד זמן קצר יתחיל שוב קמפיין בחירות אמוציונלי, נמוך, מאשים, פוגעני, מפצל, מסכסך. קמפיין בחירות לגופם של אנשים ולא לגופם של תכנים, ערכים, תוכניות.

יש לי חלום שבמהלך הקמפיין הזה יתנהל ויכוח ציבורי ענייני בכל הנושאים החשובים לקידומה של המדינה ולפתרון הבעיות הדחופות והפחות דחופות. בחלומי עולים לדיון מעמיק כמה נושאים חשובים, והם מוצגים במסגרת קמפיין הבחירות של כל מפלגה הרוצה לזכות בתמיכת הבוחרים. להלן הנושאים שראוי לדון בהם:

הנושא השנוי ביותר במחלוקת בחברה הישראלית, המפלג ביותר את החברה, הוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני-ערבי. נושא זה לא עלה לדיון ציבורי כבר שנים, כשהתירוץ העיקרי הוא ש"אין עם מי לדבר". גם בהנחה שזה נכון, עדיין חייבים לדון בכך בצורה רצינית משום שבינתיים קבוצה קטנה מוליכה את ישראל למצב שיהיה בלתי אפשרי לפתור את הסכסוך בדרכים סבירות.

על כן, חייב להתקיים שיח ציבורי-פוליטי על הפתרונות המוצעים כדי שהציבור יוכל לשקול אותם. האם לאמץ את פתרון שתי המדינות או הפתרון הוא סיפוח? אם שתי מדינות, באיזה אופן? מה יהיו הגבולות? מה על סוגיית הפליטים וזכות השיבה ומה על עתיד ירושלים והמקומות הקדושים?

אם לא שתי מדינות אז מה הפתרון המוצע? אם יתקבל סיפוח השטח, מה יעלה בגורלם של התושבים המסופחים? האם יזכו לזכויות ואז תיווצר מדינה דו-לאומית, או היעדר זכויות ואז נהפוך למדינת אפרטהייד? מה יהיו ההשלכות המדיניות לכך? כיצד יתייחס לכך העולם? רמז מסוים קיבלנו מבית הדין בהאג אשר שוקל להעמיד את ישראל (או מנהיגים ישראלים) למשפט על פשעי מלחמה.

בנושא הביטחון, שיש לו קשר ישיר לעניין הסכסוך, מה מציעים המועמדים? ההצעות צריכות להסתמך על הפתרונות המוצעים לסכסוך. אם פתרון שתי מדינות, אולי הסדר שלום עם מדינות ערב ואז צמצום משמעותי בבעיות הביטחון. אם המשך המצב הקיים מול הפלסטינים או סיפוח השטחים – האם אנו נידונים לחיות על חרבנו לעד?

בנושא החברתי-כלכלי על המתמודדים להציג את משנתם. אם המשנה שמרנית-קפיטליסטית, באיזה היקף? מה עם הפערים הכלכליים-חברתיים העצומים בישראל? כיצד מצמצמים אותם? איך מעלים את רווחת התושבים ואת רמת החיים של מרבית האזרחים ולא של מיעוט קטן בלבד?

אם המשנה סוציאליסטית, באיזו מידה? מה מידת המעורבות של המדינה? מה היקף המיסים ואילו שירותים חברתיים יינתנו בנוסף לקיימים היום? כמו כן, באיזו מידה שוק חופשי ומה מידת הרגולציה, כך שלא תפריע לעסקים אך תשמור על האינטרסים של החברה והסביבה?

נושא חשוב נוסף אשר עלה בצורה בוטה ומעוותת לשיח הציבורי בזמן האחרון, הוא מערכת היחסים והכוחות בין הרשויות השונות, במיוחד בין הרשות המבצעת לרשות השופטת. למעשה, מדובר על תפיסת מעמדם ותפקידם של כל מרכיבי השמירה על החוק ושומרי הסף במדינה.

אלה המבקרים את המערכת הקיימת ומבקשים לקעקע ולשנות אותה, חייבים להסביר מהי המערכת "העמוקה והנסתרת" (Deep state) שכביכול שולטת ברשות השופטת ומאפילה על שאר הרשויות, במיוחד על אלה הנבחרות (המחוקקת והמבצעת). את הטענות האלה צריך להוכיח ולא רק להפריח סיסמאות באוויר ולערער את האמון במוסדות השמירה על החוק. מי שטוען שהמערכת "תופרת תיקים" חייב להוכיח זאת מעל לכל ספק. אסור שאמירות כאלה יישארו ללא ביסוס ותלויות באוויר.

מנגד, חייבים האחרים להסביר מדוע לא לאפשר שינויים מסוימים ובפרט מערכת ביקורת על הרשות השופטת. בסופו של דבר כולנו מועדים לטעויות, וביקורת עניינית ולא הרסנית יכולה להיטיב עם תפקוד המערכת ולא פחות חשוב עם הנראות והאמון אשר נפגעו, בצדק או שלא בצדק.

יש כמובן נושאים רבים נוספים אשר מצריכים ליבון ציבורי ושיח חברתי, אולם אם נצליח לקיים דיון ציבורי באלה או אפילו באחד מאלה אנחנו בדרך הנכונה לריפוי חוליי החברה הישראלית.

לבסוף, חברים אומרים לי שתמיד כדאי לחלום ומוסיפים שלפעמים חלומות מתגשמים. אני מקווה שזה יקרה הפעם לטובת כולנו. ניפגש בחודש מרץ!

על המחבר / המחברת

שי ענבר

שי ענבר

עורך מדור: אקדמיה. ד"ר, מרצה בקריה האקדמית אונו. עוסק בשכנוע ושינוי עמדות, בנושא של יהודים וערבים, ובשיטות מחקר איכותניות. בעבר מנהל המחלקה למחקר איכותני במכון למחקרי שוק.

12 תגובות

 1. עדית אלמוג
  עדית אלמוג ינואר 14 2020, 10:45
  חלום בהקיץ

  אצלנו?

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author ינואר 14 2020, 16:26
   חלומות

   מותר וחשוב לחלום.
   בכל מקרה חשוב להעלות את הנושאים לסדר היום ולדון בהם מעבר לרפש שיוצא מלמעלה ומתנפח לממדים מבהילים ככל שיורדים.

   השב לתגובה
 2. רמי
  רמי ינואר 14 2020, 15:11
  חלומות משותפים

  מצטרף לחלומותיך, גם אם לא יתגשמו יש ערך לשותפות ולסולידריות. בכל זאת צריך לקוות שמשהו כן ישתנה לטובה.

  השב לתגובה
 3. אביבה הכט
  אביבה הכט ינואר 14 2020, 18:15
  מה שעד לא מזמן היה בלתי אפשרי

  כנראה שמשתנה. בקמיצור יש מקום לתקווה.

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author ינואר 15 2020, 07:43
   תקווה

   אולי יכול להיות שינוי אבל אנחנו צריכים לעבוד בזה. צריל לפעול ולעודד את האנשים ולהביא את השינוי הנחוץ והמיוחל.
   שיהיה לנו בהצלחה

   השב לתגובה
 4. ורד שוהם
  ורד שוהם ינואר 15 2020, 10:45
  אהבתי

  מאמר רגוע
  בלי התלהמות
  נימה עניינית עם רקע ערכי
  לצערי חריג במה שמציעים לנו לקרוא

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author ינואר 15 2020, 11:52
   ענייניות

   בתקווה שעוד כמה ידבקו בענייניות ובצורך לקיים דיון עניני לקראת הבחירות הבאות עלינו. לדעתי בחירות גורליות להמשך הדמוקרטיה וחיינו המשותפים כאן.

   השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 16 2020, 15:24
  לשי היקר

  נעים לחלום. זה בהחלט מהנה. אולם כל הבחירות האלה, מועד ג', הם על כן ביבי – לא ביבי. בין אם הוא ייבחר או לא – מה שהיה הוא שיהיה ולא יהיה חדש תחת השמש. החברה הישראלית תמשיך להתפתח באותו הכיוון שאיליו היא מתפתחת במשך שנים רבות.
  בכל בחירות אומרים שהן גורליות. מן הסתם זה נכון. ראה גורל סתיו שפיר ועיסאווי פריג' למשל. ואל דאגה – נמשיך את חיינו המשותפים כאן. בוודאי יש מי שמפריעים לנו. השב"כ יטפל בהם ביעילות.

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author ינואר 16 2020, 16:35
   יצחק היקר

   חלומות לפעמים מתגשמים.
   אני מתפלא על הציניות ועל הדטרמיניזם בדבריך. תרשה לי לחלוק עליך. דברים משתנים וחלקם בגלל (לפעמים לחיוב עכשיו לשלילה) מנהיגות או במקרה שלנו העדר מנהיגות. אם יהיה שינוי פוליטי יש סיכוי לשנות את כיוון הספינה ולעבור למצב פחות קונפליקטי בין חלקי החברה הישראלית. אם נמשיך בדרך בה מוליך אותנו נתניהו לא ירחק היום שגם אתה תכיר בבעיה.
   עדיין ניתן לתקן – אני מאמין, אני חולם.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני ינואר 16 2020, 20:37
    שי מכובדי

    אינני ציני וגם לא דטרמיניסט. אני ראליסט. לא צריך שירחק היום – כי אני כבר מכיר בבעיה.
    אתה כותב – העדר מנהיגות. אז איך זה שביבי סוחף אחריו מאות אלפים? מה זה אם לא מנהיגות?
    ביבי לא מוליך אותנו באף דרך. הוא רק מנסה להציל את עצמו ממאסר. אולי פעם הוא הוליך אותנו – כיום לא.
    כיוון שאנו עם יהודי מתון ולא אגרסיבי העם לא נכנס לבלפור ומוציא אתו משם. ניתן לתהליך הדמוקרטי לעבוד. זה אולי ייקח עוד קצת זמן. אבל זה יבוא. איך יהיה מי שיבוא במקומו? את זה עוד נראה.

    השב לתגובה
 6. טל שופמן
  טל שופמן ינואר 18 2020, 19:29
  זה אפילו לא מאבק בין אישי

  שאלה אחת בלבד
  כן או לא ביבי

  השב לתגובה
 7. דינה שושני
  דינה שושני פברואר 26 2020, 11:15
  חלום שוא

  או בהקיץ

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור