JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הנאום שביבי לא נאם

חיוך עצוב

הנאום שביבי לא נאם ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military
ינואר 04
12:00 2020

באתי לבקש חסינות ברגע האחרון. אני חושש שזו שגיאה אלקטורלית. אבל אין לי ברירה.

מיניתי את רוני אלשיך למפכ"ל המשטרה בשעה שמצבי המשפטי התחיל להתערער. הבטחתי לו שבסוף תקופת כהונתו יהיה מועמד רציני לראשות השב"כ. סמכתי עליו שיטיב את מצבי, אבל הוא נהג אחרת. מעניין, חברים שעבדו אתו אמרו לי שהוא איש בעל יושרה, ולא הקשבתי להם. הוא אחד מהגורמים שהביאוני לבקש חסינות. אביחי מנדלבליט מונה על ידי ליועץ משפטי. חבר. דתי-לאומי. מבית של חירותניקים. לא איש של הכרעות קשות. גם הוא נהג כאלשיך והחליט על כתבי האישום.

לא אומר ששניהם בוגדים, אבל הם התנהגו כאחרוני השמאלנים. הם ידעו שאני אשם בעבירות שעליהן נחקרתי. גם אני ידעתי. שיקרתי לכם ביודעין כשאמרתי "לא יהיה כלום כי לא היה כלום". אבל קיוויתי שהשניים יקלו עליי ולא יכבידו.

באתי לומר לכם בהכנעה, אזרחי ישראל, שאני אשם. מתנגדיי תמיד אמרו שאני אשם ותומכיי הרבים כלל אינם מעוניינים לדעת אם אני באמת אשם. אבל עליי להסביר מדוע ביקשתי חסינות כאשר אני מכיר באשמתי. באתי לעשות זאת ביושר לב. אתם הרי יודעים מי מתכסה בחסינות, ולכן לא הלכתי סחור-סחור. אני מבקש חסינות כדי לברוח מאימת הדין. הרי ייתכן שהזמן ייטיב איתי. עדי המדינה יאבדו את זיכרונם, מערכת המשפט אולי תשתנה, ואז המהלך שלי יתגלה כנכון.

אינני רוצה להתפטר מתפקידי. אינני יכול לאכזב את תומכיי ברחוב בלפור וברחבי המדינה. הם רוצים אותי כמו שאני. אחרי נאומי זה בוודאי יהיו סיסמאות של מפלגתנו "ביבי אשם – אז מה?" כפי שכבר פסקו להבדיל בין אמת לשקר, יפסיקו גם להבחין בין אשם לזכאי. אני מאמין שהזמן יעשה את שלו.

בבחירות אלו תצטרכו להכריע אם אמשיך בתפקידי למרות בקשת החסינות שלי, שמשמעותה הודאה עקיפה באשמה. לדעתי אתם צריכים לבחור בי כי נאומי היום הוא אמת לאמיתה. הוא נחצב מליבי, והחלטתי להפסיק לשקר ולשתף אתכם במצבי. תבחרו בי כי ללא עבודת התקשורת לא הייתי מובא לדין. תבחרו בי כי ימני אשם טוב משמאלני זכאי. תבחרו בי כי ימניים כמו מנדלבליט שמדברים על צדק וחוק הוציאו עצמם משורות הימין, שאיננו מאמין בערכים אלו. תוכיחו בבחירות האלה שאין לכם שום בעיה עם בקשת החסינות שלי כפי שאין לכם שום בעיה לעכל את העובדה שהחסינות היא הודאה באשמה.

ניצחוני בבחירות יוכיח שאזרחי ישראל אינם נגררים אחרי הסתה. הם ישרים וישירים והם יודעים לחשוב נכון: "אם ביבי אשם, אז מה קרה?"

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

12 תגובות

 1. שלדון
  שלדון ינואר 04 2020, 18:00
  בקיצור: היה משהו

  ישגם כעת
  ויהיו עוד דברים בעתיד
  לא לדאוג

  השב לתגובה
 2. שמחה
  שמחה ינואר 04 2020, 22:45
  ביבי אשם, אז מה

  דעה המגדירה במדויק את השחיקה שחלה בערכים הבסיסיים של הדמוקרטיה בישראל. הגבולות הוסטו,השקרים מרחפים מעל ראשו של הציבור, שחלקו התומך בנתניהו לא מבין כיצד השחיתות וההשחתה משנים את אופיו של קהל תומכיו עד כי הביטוי 'ביבי אשם, אז מה' הופך לסיסמת הבחירות

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 05 2020, 12:13
   עוזי מכובדי

   איך אתה מסביר את הפופולריות של נתניהו בקרב "הבייס" שלו למרות כל האישומים, הנהנתנות משולחת הרסן והזלזול האימתני שלו במונח שנקרא אמירת אמת?

   השב לתגובה
   • עוזי ברעם
    עוזי ברעם ינואר 05 2020, 15:44
    קשה להבין

    ליצחק שלומות קשה להסביר אלא אם נצא מהנחה שקנו את ,הסבריו" מ"לא היה כלום ולא יהיה כלום" ועד הסתתרות בחסינות מאימת הדין. ביבי במלחמתו מפרק את המערכת האזרחית מה דרעי,קצב,אולמרט והרשנזון לא הלכו לכלא אחרי משפטים ממושכים?

    השב לתגובה
 3. נחמן דואק
  נחמן דואק ינואר 05 2020, 11:41
  אמנם חיוך אבל עצוב, עצוב, עצוב

  ועוד פעם עצוב

  השב לתגובה
 4. אופירה דוד
  אופירה דוד ינואר 05 2020, 11:56
  זה עוד כלום לעומת הנאום בשלב הבא

  אחרי שכנראה ירכיב את הממשלה הבאה.

  השב לתגובה
 5. מודאג
  מודאג ינואר 06 2020, 11:13
  אני מתחיל להרגיש אצלך מידה מסוימת של

  יאוש.

  השב לתגובה
 6. ממתין לנאום שכן ינאם
  ממתין לנאום שכן ינאם ינואר 07 2020, 13:02
  כאשר נלך לבחירות בפפעם הרביעית

  ואני לא כועס על נתניהו אלא על העם שמוביל ובוחר את המנהיגים

  השב לתגובה
 7. אורי דור
  אורי דור ינואר 08 2020, 19:18
  גם אם ישא נאום כזה זה לא יעזור

  הרי 5 דקות אחרי זנה הוא יגיד: מה פתאום?

  השב לתגובה
 8. אפרת נדיב
  אפרת נדיב ינואר 09 2020, 15:18
  בעדינות אמרת הכל

  השאלה היא איך פותרים את הבעיה?

  השב לתגובה
 9. צביה עומר
  צביה עומר ינואר 10 2020, 13:39
  חד מאוד

  אך לא גס רוח

  השב לתגובה
 10. צביקה עוז
  צביקה עוז ינואר 13 2020, 13:53
  לא חיוך עצוב

  בכי !!

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור