JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הרהורים בתקופת הקורונה

האם ממשלת ישראל באמת מנהלת את המדינה?

הרהורים בתקופת הקורונה ד"ר יצחק דגני
אפריל 20
19:30 2020

אסון הקורונה והסגר שנכפה עלינו מותיר בידינו זמן רב למנוחה, קריאה וחשיבה. הטלוויזיה עמוסה לעייפה בדיווח על עלילות הנגיף החמקמק. בד בבד עם עלילות הפנדמיה מתחולל לו במקומותינו סיפור מדהים אחר. דהיינו תיאטרון אבסורד שבו השחקנים הראשיים הם שני בנימין. בנימין היה בנו של ישראל מרעייתו האהובה רחל. על שמו נקרא שבט שלם בישראל. כאחד מהציבור הייתי מלא באמונה ששני בנימין ימצאו דרך להקים ממשלה בישראל כדי לנצח ביחד את הפנדמיה ולמנוע בחירות מועד ד'.

עד למועד כתיבת שורות אלה, אף על פי שהמועד שהקציב הנשיא לשני בנימין להרכבת ממשלה כבר חלף, עדיין לא נמצאה נוסחה גואלת והממשל בישראל מתבוסס בבוץ של עצמו. אגב – דוברי הממשלה מספרים לנו השכם והערב שמצב מדינת ישראל הוא אולי הטוב ביותר אי פעם. חשבתי: אם המצב הוא כזה, האם באמת יד הממשלה היא בדבר?

במהלך סגר הקורונה צפה ועלתה לנגד העיניים דמותו האלמותית של שר הבריאות ליצמן. יש להודות שעד לעת הזו, עם כל הצער שבדבר, לא הזדמן לי לחשוב יותר מדי על הרכב ממשלת ישראל הנוכחית והתאמת שריה לתפקידם. הנה מתברר שכבוד השר אשר צריך לנהל את המלחמה נגד הנגיף, לא רק שאינו מתאים לתפקידו, אלא שהוא מהווה ממש אנטיתזה לשר בריאות. מהופעותיו הבודדות בטלוויזיה מתקבל הרושם שהוא עילג, בקושי ניתן להבין את דבריו. בתיאטרון האבסורד שמנהלים שני בנימין, מדוע הם אינם חושבים שחיוני וחשוב למנות שר בריאות מתאים לתפקיד?

כיוון שסגר הקורונה מותיר בידינו זמן לחשיבה, אחרי שאמרנו לעצמנו מה דעתנו על שר הבריאות, נזכרנו בשר התקשורת. כאשר מיודענו מר איוב קרא סיים את התפקיד, בנימין הבכיר מינה במקומו את דוד אמסלם. מה לו ולתקשורת?

ומה לדוד ביטן ולחקלאות? הוא התמנה לתפקיד ובעצמו הבין שאינו מתאים מסיבותיו האישיות. קדם לו אורי אריאל, שנודע כמארגן תפילות נגד הבצורת בכותל. עתה צחי הנגבי התמנה לתפקיד סופר מקצועי זה. מה לו ולחקלאות? אולי עמדה לזכותו פחית הסיד ששפך על אחד מחיילי צה"ל – החייל התעוור כתוצאה מכך – כאשר התבצעה הוראת הממשלה לפנות את היישובים החקלאיים בפתחת רפיח?

תרבות וספורט. שני נושאים שנמצאים ברומו של עולם. מילא ספורט, אבל תרבות? כך צריכה שרת תרבות להציג את ענייני משרדה בפני הציבור? כמו שליצמן מתאים לבריאות, כך רגב מתאימה לתרבות.

אין ויכוח על כך שכבוד שר הפנים אריה דרעי הוא אדם מוכשר וחכם. אולי מעטים כמוהו במדינה. עובדה – מר"ן הגאון עובדיה יוסף בחר בו להנהיג את מפלגתו. בסיבוב הראשון דרעי כשל באופן חמור. הוא נשפט, הוטל עליו קלון, והוא ישב בכלא. אחרי שזמן הקלון חלף הוא חזר לכנסת ובנימין הבכיר מינה אותו שוב לשר הפנים. בעיתונות נכתב שהוא שוב נחשד בפלילים. אינני יודע אם זה נכון או לא. אבל במקורותינו נכתב למי קוראת הפרצה וגם על כך שאין לחסום שור בדישו.

שר החוץ מייצג את מדינת ישראל בעולם. הוא אמור להיות איש אשכולות. בעל ניסיון והשכלה ביחסים בין-לאומיים. דובר שפות זרות, לפחות אנגלית, ברהיטות. כאשר שמעתי את שר החוץ שלנו, בן כפר אחים, נושא דברים באנגלית, השפלתי את מבטי. זה האיש? זה מה יש? לאן נוליך את הבושה? ועכשיו מתכננים למנותו לשר האוצר. לפני כן בנימין הבכיר מינה את יאיר לפיד לתפקיד שר האוצר. בחור נחמד, חסר השכלה בכלל ובוודאי חסר ידע וניסיון בתחום הכלכלי. הוא שאמרנו – אין גבול לציניות ולזלזול בצורך לנהל מדינה מודרנית.

על שר משפטים, שהודיע שאין חובה למלא אחר פסקי דין של בית משפט, אינני רוצה לכתוב כיוון שאני עלול להיסחף למחוזות מעוררי מחלוקת. על כן נעבור לקודש הקודשים של מדינת ישראל – משרד הביטחון. לא ידעתי אם לצחוק או לבכות כאשר ראיתי תמונה של שר הביטחון בנט יושב בראש השולחן ומנהל את ישיבת המטכ"ל. כנראה אפילו עמיר פרץ נראה טוב יותר בפוזה כזו. לא בגלל שרס"ן (מיל') בנט הוא אזרח. היו שרי ביטחון מעולים שהיו אזרחים ואפילו לא היו קציני מילואים, החל בבן-גוריון, עבור לאשכול, ארנס ופרס. בנט אינו מתאים להיות שר ביטחון. הוא כפה על בנימין הבכיר את מינויו על ידי תרגיל פוליטי נלוז. הופעותיו מעוררות גיחוך. היה מי שאמר: פופאי, וכיוון גם לאוליב, שהייתה שרת משפטים.

עד כאן. נגמר לי האוויר. אם אלו הם שרייך ישראל, המסקנה היא שיש לנו עם יוצא מהכלל. המדינה מתנהלת בהצלחה. במחקר, ביחב"ל, בצבא, באקדמיה, בתעשייה ועוד יש לנו מנהלים ומנהיגים יוצאים מהכלל. הם לוקחים את המדינה קדימה. עכשיו תתארו לעצמכם שתהיה לישראל ממשלה עם שרים מתאימים שיהיו משכמם ומעלה. האם אז השמיים לא יהיו הגבול?

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

6 תגובות

 1. שי ענבר
  שי ענבר אפריל 21 2020, 10:59
  מקצועי או פוליטי

  יצחק היקר
  אתה מעלה שאלה עקרונית וערכית: האם ממשלה צריכה להיות בעלי מקצוע בתחומם או שבחרנו נציגים פוליטיים אשר צריכים לנהל מדיניות על פי השקפת עולמם הפוליטית.
  שאלה נוספת שעולה מדברך היא שאלת המריטוקרטיה שעלתה באכסניה זו כמה פעמים.
  בדמוקרטיה כשלנו נבחרים נציגי ציבור אשר ברוב המקרים אינם אנשי מקצוע בתחום ניהול משרדי ממשלה. זה עבד ויכול לעבוד טוב אם הם פועלים בצורה אחראית ועינינית ונסמכים על בעלי המקצוע הקבועים במשרדץ
  הבעיה מתעוררת כאשר הראש בוחר אנשים לא מתאימים בכוונת מכוון על מנת להכשיל אותם או לשלוט בהם.
  והנה לנו עוד נזק מהותי שעושה נתניהו בשלטונו הארוך והמזיק.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אפריל 22 2020, 00:46
   שי מכובדי

   יש לשאוף שהשרים יהיו מתאימים לתפקידם. ההתאמה יכולה להיות מומחיות בתחום מסוים או אנשים רחבי אופקים, משכילים וישרים.
   בעבר היו אצלנו ממשלות יותר מוצלחות מהנוכחית. יש לי תחושה שבממשלה החדשה חלק מהשרים יתאימו לתפקידם יותר מבממשלה הנוכחית.
   נכון שביבי מביא כיום נזק רב. אולם מבחינת מינוי השרים לא הייתה לו ברירה. תסתכל על רשימת חברי הכנסת של הליכוד ותיווכח שהוא מינה לממשלה את היותר טובים מביניהם.
   עולה אצלי שאלה נוספת. אולי תוכל לנסות להשיב לי. איך קורה שביבי מצליח להפנט את חברי ונבחרי הליכוד עד שהם "מוכנים למסור נפשם" עבורו?

   השב לתגובה
 2. יעקב גונן
  יעקב גונן אפריל 21 2020, 23:25
  מירי רגב עולה דרגה

  האינטליגנציה מוכיחה את עצמה
  וגברת לוי, אות ומופת לפוליטיקאית, הופכת לשרה
  השמים הם הגבול

  השב לתגובה
 3. ח.
  ח. אפריל 22 2020, 23:20
  יש סף מינימום מצטבר של אינטליגנציה

  שחייבת להיות בממשלה
  אצלנו צריכים לפחות 40 שרים כדי להגיע למינימום הזה בקושי

  השב לתגובה
 4. גיורא קימל
  גיורא קימל אפריל 23 2020, 00:56
  סמכות מקצועית לעומת נאמנות פוליטית

  יש שתי אפשרויות קיצוניות להתנהלות שרים. א)האצלת סמכויות. ראש הממשלה ממנה שרים בעלי יכולת לנהל את משרדם באופן עצמאי ומסירים את עומס הניהול והאחריות מראש הממשלה. (ב)נאמנות פוליטית. ראש הממשלה מנהל את המשרד כאשר השר הוא נאמן שלו ומתווך בין ראש הממשלה ובין ההנהלח המקצועית של המשרד. במציאות יש ערבוב בין שתי האפשרויות לפי העניין של ראש הממשלה בפעילות המשרד.

  השב לתגובה
 5. מתבייש
  מתבייש אפריל 23 2020, 15:44
  בושה

  בושה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור