JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בני גנץ כמשל

קשה להאמין שיהיו עוד אלטרנטיבות

בני גנץ כמשל בני גנץ כרמטכ"ל צילום: צה"ל he.wikipedia.org
מאי 05
09:30 2020

קשה להאמין שיקומו עוד בני גנצים ויעזו להיכנס לזירה הציבורית. רק מטורף פוליטי מלא הכרת ערך עצמו, שניחן בחיסון טבעי לכל נמלי הארס הצהובות שכל אימת שניתן להן הן יוצרות סוג ארס עמיד, ייכנס ליורה הרותחת.

שכנעו את גנץ שהוא גבוה ופוטוגני. ישר דרך, שמסוגל לרכז סביבו אהדה. שיש לו מנהיגות שונה, שקטה, מקרבת. הוא החליט לעמוד בראש גוף פוליטי חדש. כל אלו שהסתופפו בצילו ידעו שיש לו משהו שאין להם. אלמלי בחרו בו לא היו שלוש מערכות בחירות. כבר שנה שהיינו עומדים בפסקות התגברות ובחקיקה נלווית שהייתה משנה פנינו. האלטרנטיבה שהציג הייתה פחות רהוטה. לעיתים מעט מגומגמת. את מסריו שאב מיועצים חמורי סבר, שהסבירו לו בכל רגע נתון מה לומר שיסייע לדוג יותר דגים בים הסוער.

משעה שהפך מנהיג בעיני ציבור גדול, משעה שהיה ברור שהוא מסוגל להכריע את נתניהו, החלו הנמלים הצהובות להכות בו מכל עבר. לא כולן נקראו יאיר נתניהו. שלוש מערכות בחירות עבר בני גנץ כבתול פוליטי של ממש. זה לא אירע מעולם במדינת ישראל. במערכה השלישית תש כוחו וגם הנמלים הצהובות סדקו את דמותו. "הוא כבר לא כזה אמין", "הוא נכשל כלכלית", ואפילו לדירתו נכנסו, ולאו דווקא לסלון המרווח, ופיזרו את הארס המשוכלל שפיתחו יום יום במעבדה הירושלמית.

בני גנץ נכשל במערכה השלישית. פער של 4 מנדטים נוצר בינו לבין נתניהו אפוף כתבי האישום. לולי טולטלו כמה זקנים משנת הצהריים בערערה וברהט, הניצחון שעליו הכריז נתניהו היה ניצחון של ממש. לולי הם, המנודים והמוחרמים, היה המעגל נסגר מהר יותר.

פירוק כחול לבן היה משגה כבד. אפילו אם לא היה לה הכוח להקים ממשלת מיעוט היה בכוחה להקים ממשלת רוטציה עם נתניהו, למרות הבטחת הבחירות הבלתי ישימה, וגם בבחירות רביעיות לשמור על סיכוי לתמורה. בני גנץ ויאיר לפיד שגו. לפיד בכך שלא נתן לגנץ ביטחונות שאם יאיים בחקיקה (שמעולם לא היה לה רוב אמיתי) ילך איתו למו"מ על הקמת ממשלת אחדות, ובני גנץ, רדוף אימת הקורונה וחושש מבחירות רביעיות, בפירוק החבילה ובפנייה למו"מ עם נתניהו.

גנץ חסר הניסיון הפוליטי היה עשיר בניסיון צבאי, וזה הורה לו שבכל קרב עליו להבטיח לו ולחייליו פתחי מילוט. משעה שהחל המו"מ להקמת ממשלה וגנץ הפך את המסר שלו מ"מוליך" ל"מלַכד", עזבוהו הנמלים הצהובות ועטו עליו הדבורים השחורות, תקפו אותו בשצף וסימנו אותו כבוגד, נבל, מתעתע או כאוויל משריש. בני גנץ מצא עצמו לכוד ללא קווי נסיגה. לפיד ואנשיו עזרו לנפץ את דמותו, אף שבלעדי איש בצלמו אין להם כל סיכוי.

צעדיו השגויים והתמוהים של גנץ וההתגודדות של הדבורים השחורות עליו מביאים לנתניהו רוב ברור בבחירות רביעיות, שייתכן שיתקיימו בחסות בג"ץ. לא יהיו יותר בני גנצים שיעזו להיכנס לזירה הפוליטית. כל מנהיג אלטרנטיבי יצטרך להחליט אם הוא מצטרף למערכת פוליטית שהרקב וההכפשות אכלו אותה מכל עבר.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

22 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני מאי 05 2020, 10:10
  לעוזי ברעם היקר

  איזה מאמר – WOW.
  אולם אתה סותר את עצמך. מצד אחד אתה כותב בסוגריים שלא היה לגנץ רוב אמתי כדי להעביר את החקיקה – וזה נכון מאד. דהיינו לגנץ נותרה אפשרות אחת – להיכנס למו"מ עם ביבי. אחרת היה נוצר קיפאון שהיה נמשך לבחירות מועד ד'.
  אגב – אם גנץ היה מנסה להעביר חקיקה אנטי ביבי בתמיכת המשותפת יש להניח שהיו מתעוררות מהומות שסופן מי ישורנו.

  השב לתגובה
 2. אורי
  אורי מאי 05 2020, 10:29
  כל כך נכון

  כל כך ברור וכל כך נכון
  מפחיד כמה שזה נכון
  רוב הטובים לא נכנסים לפוליטיקה בגלל הנמלים הצהובות הדבורים השחורות וסתם צרעות חופשיות שנמצאות שם דרך קבע

  השב לתגובה
 3. שי ענבר
  שי ענבר מאי 05 2020, 10:29
  תבוסתנות

  אתה מציג תסריט אימים פטליסטי ומרפה ידיים.
  לא יודע מה יותר מסוכן, עצם ההתמודדות עם הרס הדמוקרטיה על ידי נתניהו וחבורת האנטי-דמוקרטים שלו או הכניעה המוחלטת שאתה מציג לטעות הפוליטית של כל שחקני האלטרנטיבה.
  אין לנו פריביחגיה להיות רופסים ותבוסתנים. מדובר על עתידנו ועתיד ילדנו במדינה דמוקרטית או במדינה עם שלטון יחיד.

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם מאי 05 2020, 13:37
   לא תבוסתנות

   שי שלום המאמר שקראתי אותו שוב למקרא תגובתך איננו תבוסתני. הוא מציג את סיפור המעשה מנקודת ראותו של מועמד חדש ביורה הציבורית. התנגדותי לנתניהו באה באין ספור מאמרים. אומר לך וגם ליצחק דגני שאסור היה לפלג את כחול לבן בשום מחיר. לדעתי זו שגיאה של לפיד ולא רק של גנץ.ריסוק האלטרנטיבה הוא הבעייה הגדולה שבפניה אנו ניצבים עכשיו.

   השב לתגובה
 4. יאיר בר-קול
  יאיר בר-קול מאי 05 2020, 11:38
  נכון, עגום וראוי להפצה

  כל עוד נתניהו חי, בועט ומשתכלל אף אדם מפוכח לא יעז להיכנס לזירה עתירת הנמלים והצרעות.

  השב לתגובה
 5. שמחה
  שמחה מאי 05 2020, 13:11
  הפירוד הטראגי של כחול לבן

  כחול לבן הייתה מפלגה ששני ראשיה הפעילים גנץ ולפיד היו בבחינת 'היילכו שניים בלתי אם נועדו'.צודק עוזי ברעם במסקנה שגנץ מסיבותיו הקשיב רק ליועציו שהכשילו את הסבב השלישי של הבחירות, ולפיד שלא ראה עין בעין את האופציה הטבעית לממשלת אחדות, שבה כחול לבן, הייתה יכולה להיות גורם רב משקל

  השב לתגובה
 6. https://facebook.com/tully.prigan
  https://facebook.com/tully.prigan מאי 05 2020, 13:20
  האלטרנטיבה השלטונית מקיצה מהתרדמת.

  עוצמת השחיתות והמושחתות של שלטון הנתניהו רק מדרבנת ומעודדת את הציבור הנאור (והרדום במידה רבה)להתעורר ולהתאחד ולהציב אלטרנטיבה שלטונית, חדה וברורה, שתשים קץ לצורת השלטון הפסולה שיוצגה ע"י הנתניהו בעשור האחרון.

  השב לתגובה
 7. דב הלברטל
  דב הלברטל מאי 05 2020, 13:55
  מאמר שבטעות יסודו

  לא יכול להסכים בכלל עם נקודת המוצא של המאמר.
  ברור לי לחלוטין, שכל הפרת הבטחת בחירות כזו של כחול לבן, היא גניבת קולות והונאה שלא היו כמותן בפוליטיקה הישראלית, לא מבחינת סדר הגודל של ההונאה, וגם לא בשורשה.
  מי שמעריך מוסר פוליטי ואנושי, צריל להאמין בכל ליבו שעדיפה מערכת בחירות רביעית, ואפילו זכייה של נתניהו על הריסת כל בדל אמון בפוליטיקאים בפוליטיקה. עוד האמנו שגנץ הוא הגון וישר דרך.
  אם כך נוהגים רמטכל"ים כמו גנץ ואשכנזי, למה שחיילים ירצו למסור את נפשם עבורם? למה שיאמינו להם בעת מלחמה?
  אמון במוסר ובשררה, שווה מליארדים ושוה גם בחירות רביעיות.
  מצער מאוד שנקודת המוצא שלך היא תועלתנית, חפה מכל גישה מוסרית ראויה.

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם מאי 06 2020, 11:13
   מוסר פוליטי סלקטיבי

   דב שלום מעניינת נקודת המוצא שלך.אתה מדבר על יושר וערכים ומפנה אותם כלפי גנץ ואשכנזי ובאותו הנף נותן הכשר לרמאי הגדול מכולם למאחז העיניים למפלג העם. איזה יושר ואיזה ערכים? 2 אנשים ישרים אבל חובבנים נותרו בחוסר ברירה פוליטית הם נתקלו במושחת המתוחכם שאתה כותב אודותיו "עדיפה מערכת בחירות רביעית ואפילו זכייה של נתניהו" שום מילה על ההכפשות שהוא הפנה לכל עבר.על רצח האופי שניסו לעשות לגנץ.אילו ערכי מוסר אמיתיים

   השב לתגובה
   • דב הלברטל
    דב הלברטל מאי 07 2020, 12:40
    רצח פוליטי

    עוזי, שלום, באידיאולוגיה שלי, אני מזדהה עם ערכי מפלגת העבודה. לא מסכים עם נתניהו במכלול נושאים, ואפילו מתנגד חריף לו. אך דבריך על רצח אופי לגנץ, והכפשות, הם כמובן ביטוי לדברים חמורים, אך בסופו של דבר זו התרבות הפוליטית הנלוזה שלנו, ופועלת לעל הכיוונים.
    ביקורתי הנוקבת על מאמרך הוא, שבמסכת ההנואה וגניבת מליון קולות מהמצביאים, זה דבר לא מוסרי מערכתי, ולא נקודתי ולא שולי ולא של אדם או שניים, אלא תנועת שמאל שלמה שבוגדת בבוחריה, דבר שלא היה היסטוירה הפוליטית של מדינת ישראל. ומהשמאל ציפיתי להרבה יותר. מדובר על עשרים ואחד חברי כנסת מהשמאל שיהיו שרים בגניבת קולותיהם של מליון איש. זהו לא פחות מרצח פוליטי. ואתה משווה את זה להכפשות?

    השב לתגובה
 8. אביבה דורון
  אביבה דורון מאי 05 2020, 17:10
  התקווה האחרונה

  של בני גנץ; דמותו מהלכיו והתגובות הרוחשות רע שתוקפות אותו מכל צדדיו וגם מאחוריו. המסקנה המשכנעת היא אחת: לא יהיה מישהו נוסף שיעז וייכנס למסלול הקשה והקטלני הזה כל עוד נתניהו כאן. אני סבורה שאנו יכולים להגיע מכך למסקנה שגנץ הוא התקווה האחרונה לתמיכה בדמוקרטיה ולתרומת עומק לחברה הישראלית. ואם נבין זאת נתמוך ולא נבקר ונשתדל להשפיע על הנמלים השחורות שיפסיקו לעקוץ בערפו כי אולי זה הענף שהן יושבות עליו באמת ולא מנסרים ענף שיושבים עליו! במיוחד אם זה הענף האחרון.

  השב לתגובה
 9. דני
  דני מאי 05 2020, 21:42
  השינוי יבוא רק אם יקרה משהו בעם

  לא בקרב מועמדים עתידיים
  ואני מאוד סקפטי אם זה יכול לקרות

  השב לתגובה
 10. פרופ' אביבה דורון
  פרופ' אביבה דורון מאי 06 2020, 01:33
  התקווה האחרונהי נשמטה השורה הראשונה

  עוזי ברעם מנתח בבהירות מבוססת את התופעה

  זו השורה הראשונה בתגובה.
  השמטתם בטעות.
  בבקשה צרפו אותה בהתחלת התגובה

  השב לתגובה
 11. שגיא ארגמן
  שגיא ארגמן מאי 06 2020, 22:57
  משל ונמשך טובים

  אתה מוכר כאדם עדין
  אחרים היו משתמשים במילים יותר נוקבות כמו שמגיע לגיבורים הקומדיה השחורה שמתרחשת כאן.

  השב לתגובה
 12. יצחק דגני
  יצחק דגני מאי 07 2020, 03:14
  לכולם

  בג"צ פסק פה אחד, בהרכב נדיר של 11 שופטים, לדחות את העתירה שהגישו גופים אחדים נגד ההסכם להקמת ממשלה שחתמו שני בנימין. בכך נסללה הדרך לאיון המשבר הפוליטי שנמשך כבר במשך כשנה.
  בכך למעשה קבע בג"צ שהכנסת היא נציג הריבון שעליו האחריות להקים ממשלה ואל למערכת המשפט להתערב בעניין זה הגם שעל המועמד לכהן ראשון כראש ממשלה רובצים שלושה כתבי אישום.
  בכך בג"צ גם חיזק את עיקרון הפרדת הרשויות בדמוקרטיה הישראלית.
  בשבוע הבא תוקם ממשלת ביבי החמישית.
  בינתיים יעמוד ביבי להגן על עצמו בבית המשפט. אם יורשע – שייתן את הדין.
  אנו יכולים לאהוד את ביבי או לשלול את אפיו ומעשיו. אבל על דבר אחד לא יכול להיות ויכוח – האיש הוא פייטר שאין שני לו.
  בשבוע הבא תבקר כאן אישיות אמריקנית בכירה. יש להניח שיסוכמו מהלכים בקשר לסילוק איראן מסוריה.

  השב לתגובה
 13. מעין תשבי
  מעין תשבי מאי 07 2020, 10:57
  גנץ הוא לא משל

  סיפור גנץ הוא רצף טעויות שיצרו הרס באמון מצביעים. לא המועמדים הבאים יהססו, המצביעים הם שימנעו.

  השב לתגובה
 14. ל.
  ל. מאי 08 2020, 15:03
  אני חושב שהכינוי גנצלה

  מספר את הסיפור כולו

  השב לתגובה
 15. גיורא קימל
  גיורא קימל מאי 08 2020, 18:49
  עדיף להיות חכם מלהיות צודק

  יש אימרה שמתאימה בייחוד להתנהגות על הכביש: עדיף להיות חכם מלהיות צודק. אני רוצה להזכיר את ציפי לבני שהתעקשה להיות צודקת ולא הייתה מוכנה להכנס לקואליציה בראשות נתניהו כי לקדימה היה עודף קולות קטןעל הליכוד. היא צדקה ולא התפשרה. האם זה הועיל לה? אי אפשר לנבא מה יהיה העדיד הפוליטי של גנץ. דוקא במעשה האמיץ שהוא עשה הוא הוכיח שהוא פוליטיקאי מעולה. הוא העדיף להיו חכם מלהיות צודק. אם תקום ממשלת האיחוד תהיה לגנץ הזדמנות להוכיח את יכולתוואני מאחל לו הצלחה.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני מאי 09 2020, 00:09
   לפרופ' קימל היקר

   אתה צודק 100%. כל המקטרגים לא יודעים שגנץ הוא למעשה נסיך של מפא"י. הוא דגל בבית פוליטי ומבין פוליטיקה הרבה יותר ממה שהמקטרגים נוטים לחשוב. עוד יתברר שהרבה "עופר שלחים" יאכלו את כובעיהם.
   גנץ השיג יתרונות ועמדות פוליטיות ללא תקדים כך שהוא שם את עצמו בעמדת המנהיג הבא של ישראל אחרי נתניהו.

   השב לתגובה
 16. יפרח
  יפרח מאי 08 2020, 21:46
  עוזי כרגיל עם מאמר לעניין

  משקף את המצב הכל כך גרוע

  השב לתגובה
 17. נתן אבני
  נתן אבני מאי 09 2020, 20:14
  לא יודע מה יקרה בבחירות הבאות

  דבר אחד בטוח – גנץ ימחק

  השב לתגובה
 18. אורי מילשטיין
  אורי מילשטיין יולי 05 2020, 10:19
  בן גוריון וז'בוטינסקי

  עוזי ידידי מימי האוניברסיטה,
  התרחשות פוליטית דומה, עם כל ההבדלים הרבים, אירעה בין דוד בן גוריון לזאב ז'בוטינסקי בשנות העשרים והשלושי של המאה העשרים. ז'בוטינסקי הליברל הציוני הגדול חוסלעל ידי הנמלים הצהובות והדבורים השחורות של השמאל הציוני ועם ישראל הפסיד כי בתולדות הציונות היה אמנם רק בן גוריון אחד אך גם רק ז'בוטינסקי אחד ולשניהם לא היה תחליף.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בפוליטיקה

יתר המאמרים במדור